L W.° 27. Woensdag 5 April. 1854, BESTOREN AD1INISTIUTIEN I Woensdag en Zaturdag. BIK ZIERIKZEESCE GODRANT. ABOSKSMESTS-PRIJS Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.' snamidd. vóór 4 ure. tehschijkt: PBLIJS BBS ADVEHTSKTISH Gewone 15 cents de regelGeboorte--, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. 7 VERROOPING. Burgemeester en Wethouders van Zierihzee brengen ter kennis van gegadingden dat op aanstaan den Woensdag den 5 Aprildes voormiddags 10 ure aan den Stads Houttuin om comptant geld in het openbaar zal wórden verkocht al hel afkomende hout bestaande in planken en palen afkomstig van den op de nieuwe haven gelegden kistdam ten einde dadelijk te worden opgeruimd. Zicïikzee den 29 Maart 1854. DE CRANE, Voorzitter C. de JONG IC Secretaris. BUITENLAND. DDIT30HLAKD, Keulen 31 Maart. Uil alle tot dusver door de gouvernementen van Frankrijk en Engeland openhaar gemaakte documenten strekkende om aan de belang hebbenden de gedragslijn te doen kennen die deze gou vernementen in den ophanden zijnde oorlog afgezon derd van de militaire operatien denken te volgen - blijkt dal zij aan dezen oorlog een buitengewoon karak ter van gematigdheid en menschelijkheid wenscheii te geven. De Preuss. Corresp meldt dat doRnssen op het derde punt waar zij den overtogt over den Donau heb ben bewerkstelligd hij Toulscha de door de Turken verdedigde verschansingen stormenderhand hebben in genomen. Overigens meldt men als zeer waarschijnlijk dat do Bussen geenszins het plan hebben om hunne voorwaart- sche beweging te vervolgen en dat zij slechts den Be neden- Donau zijn overgetrokken om hunne operatie linie te regelen daar de driehoek tusscheu Matsohin Galatz en Toulscha aan den vijand eene sterke stelling aanbood van waar hij tegelijkertijd de Russische troepen dio Wallachije bezel houden en die in Moldavië en Bes- sarabie zijn geconcentreerd konde bedreigen. Volgens te Weenen donderdag 30 Maart uit het leger in de Donau-Vorstendommen ontvangen berigten werden op 24 Maart aanstalten gemaakt om Matchin te belegeren welke krijgsoperatie onder hevel van ge neraal Luders met 54,000 man zou worden onder nomen. Bij gelegenheid van het overtrekken van den Do- nou bij Oltenilza door vorst Gorlschakoffwerd vol gens later te Weenen ontvangen berigten, een zeer bloe dig gevecht geleverd. Het getal dooden aan de zijde der Russen wordt op 3000 geschat. De Turken zijn in hunne verschansingen terug gedreven. Het is zeker dat de Bussen zich zullen staande houden in Bulgarije. De Pays meldt dat, terwijl de Russen in het Oosten van Walachije den Donau overtrokken de Turken in den meest westelijken uithoek eene dreigende offensieve houding aannamen. Volgens genoemd blad zouden 30,000 Turken den 19 of 20 Maart de omstre ken van Kalafat hebben verlaten met 40 stukken ge schut ten einde het Russische leger dat zijn centrum heeft te Pojana op anderhalve mijl alslands van Kala fat aan te vallen en te trachten om door dezen krachtigen aanval de Russen volkomen uit Klein-Wal- lacbije te werpen. Men zou dus hel resultaat mogen verwachten van een gewigtig gevecht dat op hovenge- noemden datum volgens de Pays in dit gedeelte der vorstendommen zou hebben plaats gehad. Echter maken de tijdingen uit Weenen vaö den 27 en 28 geenerlei-gewag daarvan waaruit men minstens moet besluiten dat de aanval verdaagd isimmers terwijl de telegraaf thans reeds loopt tol Orsowa op de grenzen van Wallachije zou het bijna onmogelijk üijn dat men den 28 lo Weenen nog geen berigl had van een belangrijk gevecht dat den 19 of 20 niet verre van Kalafat zou hebben plaats gehad. Men moet dus na- dere berigten afwachten. Men sprak eergisteren Ie Parijs van een eigen- handigen brief van den keizer der Franscheo aan den keizer van Oostenrijk waarbij aan laatstgenoemden souverein de verklaringen van het Weener- kabinet voor het geval dat de Russen den Donau zouden over trekken, worden herinnerd, - Tot dusverre schijnt Oos tenrijk niet voornemens om zelfs nu de Russen den Donau op drie verschillende punten zijn overgetrokken een Oostenrijkse!) leger in Moldavië en Wallachije te doen binnenrukken. Volgens de Weser Ztg zou de porie eindelijk hebben toegestemd in de bezetting van Servie Bosnië en de Herzegowina door Oosten rijksche troepen in het ge val dat in genoemde provinciën onlusten mogten uit breken. Deze aangelegenheid zou te Weenen door i4izafis-pacha buitengen woon gezant van den sultan, zijn ten einde gebragl. - Dit behoeft echter grootelijks bevestiging. Te Parijs sprak men van mooijelijkheden welke omtrent het opperbevelhebberschap der expeditie in het Oosten zouden ontstaan zijn. Lord Raglan zoude ver klaard hebben niet onder de bevelen van den maarschalk de 5.' Arnaud te willen staan en ook Omer-pacha wil geene ondergeschikte plaats bekieeden. De te Bucharest staande troepen hebben hevel ontvangen allen tegen tien 1 April naar den Donau op te breken zoodat de stad gedurende eenigen tijd van bezetting ontbloot zal zijn. Volgens berigt uit Weenen van eergisteren avond verwachtte men aldaar eerstdaags van regeringswege een manifest tol verklaring der houding die Oostenrijk tegenover het Turksch-Russische geschil aanneemt. Volgens een nrief uil Weenen van den 28 dezer, zou Oostenrijk zich willen verbinden om zich niet in den strijd te mengen in welken zin ook zonder de medewerking van geheel Duitschland. De ISeue Preuss. Ztg. meldt dat Oostenrijk en Pruissen reeds zijn overeengekomen omtrent de grond slagen van een te sluiten of- en defensief verbond. r EL A N II IJ K. Parijs, 31 Maart. De Moniteur van gisteren lo genstraft liet gerucht dat een observatie-korps aan den Rhijn zou worden geformeerd. Ook spreekt hel blad de geruchten tegen die het als mogelijk voorstelden dat de Russen te Konstantinopel zouden zijn vóór de aankomst van het Fransch en En- gelsch ex peil it ie leger. Verder wordt de verzekering gegeven dat zoodra hel gouvernement nieuwe mededeelingen zal ontvangen het die ontniddelijk zal openbaar maken. Hel vertrek der Fransche troepen naar het Oos ten, ondervindt oog steeds vertraging hoofdzakelijk ten gevolge van de ontzagchelijke massa krijgs-matrieel enz. dat moet worden medegevoerd. Men berekent intus- schen dat in het begin van Mei omstreeks 70,000 mm troepen in Turkije zullen vereënigd zijn, namelijk 50,000 man Fransche eiv 20,000 man Engelsche troepen. Men ziet thans echter reeds in dat deze strijdkrachten on voldoende zullen zijn en de Moniteur meldt dal alle maatregelen zijn genomen om de Fransche troepen des noods te vermeerderen. De Engelsche bladen behelzen eene gelijkluidende verklaring wat betreft de Engelsche legermagt in Turkije. Uil Farijs meldt men dat eergisteren 4000 man troepen van verschillende wapenen zijn scheep gegaan mei bestemming naar Gallipoli. Men spr.ik eergisteren le Parijs van ministeriële wijzigingen men grondde dit vermoeden op de onte vredenheid des keizers over de vertraagde inscheping der troepen. Men gelooft echter niet dat die als mogelijk opgegeven veranderingen thans zullen plaats hebben. liet schijnt te blijken dat, voor het geval dat de maar schalk de S,l Arnoud op eenigerlei wijze werd verhin derd om het opperbevel over het expeditie-leger uilte- oefenen de generaal Canrobert hem zoude vervangeu. De gedelegeerden van verscheiden voorname takken van nijverheid ziju dezer dagen door den keizer ten gehoore ontvangen wien zij hebben gevraagd of men er op kon staat maken dat de grooto tentoonstel ling in 1855 te Parijs plaats zou grijpen. De keizer moet hierop hebben geantwoord dat de tentoonstelling stellig voortgang za! hebben te meer daar de oorlog dan reeds geëindigd zal wezen, want voegde Z. M. er hij vóór den winter zul de vrede hersteld zijn ik kan zulks verzekeren op grond der uit Duitschland ont vangen berigten. Hieruit maakt men nu op dat men ook op de medewerking der Duitsche mogendheden zou kunnen rekenen. GROOT- BRITTANBJIEN. Londen 30 Maart. De koningin heeft heden een besluit uitgevaardigd, in kabinetsraad genomen, waarbij 1.° al H.r M.8 schepen bevolen en geregligd verklaard worden om allo Russische sehepen ,1e nemen mot last de bedoelde bodems op te brengen en ter beschik king te stellen van H.r YJ .8 admiraliteitshoven 2.° wordt aan alle Engelsche schepen nadrukkelijk verboden naar Rusland te stevenen 3.° wordt aan de Russische sche pen de vrijheid toegestaan om ongedeerd de Engelsche havens le verlaten voor en lot op den 10 Mei e. k. onder uitdrukkelijke voorwaarde dat zij geen oorlogs contrabande aan boord zullen hebben. Dingsdag zijn le Kingstown op nieuw troepen naar het oorlogstoonee! in Turkije afgezonden. Do staf vertrekt den 4 April over land naar Konstanti nopel. Lord Ruglan de opperbevelhebber wacht hier echter de terugkomst van sir JBurgoyne af dio afgezonden is om onderzoek te doen naar de verschil lende punten in Turkije waar de troepen het best ge stationeerd kunnen worden. Te Shields is eergisteren namiddag door p. m. 3000 zeelieden io de open lucht eene vergadering gehouden betreffende hun geschil met de scheepseigenaars. Op voorstel van een der sprekers is besloten vol te houden tol dat al hunne grieven zijn hersteld en tot motto aan te nemen vrede wet on orde leef en laat leven doe anderen wat gij wenschl dat u geschiede." Een voor de kust gezien oorlogschip is den volgenden dag in de haven gekomen. In brieven uit Parijs wordt verzekerd dat de ver moording van den hertog van Panna in verband slaat met eene republiekeinsche zainenzwering die in hut voor- uit/.igt op de waarschijnlijkheid van eenalgeineeueo oor log zou gesmeed ziju eu zich over gansch Ilalio zou uit strekken. Volgens anderen zijn er omstandigheden die doen denken dal eene persoonlijke vele de eenige drijfveer der snoode daad geweest is. In allen gevalle houdt men het ook uit een politiek oogpunt voor eene bejamme- renswaardige gebeurtenis die de zaak der luliaanschu vrijheid mol eene ooiiil wischhafe smet bezoedelt en du Italiaansche gouvernementen inzonderheid hetOosteu- rijksche tol verdubbelde strengheid verpligt. BINNENLAND. Zikrikzee 4 April. Naar men verneemt is de cipierskneoht in liet buis van arrest alhier provisio neel in zijne betrekking die hij slechts sedert korten lijd bekleedt geschorst en zulks ter zake der ontvlug- t;,ig van een gevangene, waarvan wij in ons voiig nummer berigt gaven. Door de NeJerlandsche Handel-Maatschapij zijn bevracht geworden 19 schepen als voor Amsterdam 9. Rotterdam 6 Dordrecht 2, en Middelburg 2, zijnde Paulinekapt. l>. j. Post, en Wcslkapelle, kapt, M. Rooderkeik. Men meldt uil Mulst van den 30 Maart. Naar aanleiding van een besluit van de 12de sectie der Zeeuw- sche Maatschappij van landbouw is ouder de gemeente Boutenisse eene proef genomen mei bel droogleggen van een stuk bouwland behoorende lot 's konings domeinen in pacbl bij den heer E. Paleer. Onder toezigt van den heer C. Pierssens die zich in het be lang der zaak daarmede wel heefi willen belasten zijn 2000 draineer-buizeii gelegd onder eeue oppervlakte vau ongeveer een geniet (44 roeden 56 ellen) io de maand November 1853 bedragende de kosten ouge-

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1