ZIERIEZEESGHE COURANT. Zaturi ag 25 Maart. 185 4 I¥.° 24. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMSTRATró NIEUWSTIJDIM abosssvsht8-fbi;i i Per drie maanden f 2,00. Franco per post ƒ2,25. inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4L ure. verschijnt! phiji bib 1dvkrtkstiss Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks-en Ooodberiglen van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt. PUBLICATIE. BürgeMiïf.ster en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten wier Kiezers naar aanleiding van art. 10 der xvet van den 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage neder gelegd. Zierikzee den 15 Maart 1854 DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeemaken aan de ingezetenen hekend dat het door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van 20 Maart jl. vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag voor een ieder ter lezing op de Secretarie is nedergelegd van maandag den 27 Maart tot en met maandag den 3 April. Zij noodigcn de belanghebbenden uil zich deze bepa ling der wet ten nutte te maken opdat zij wier aan slag ook zonder reclame tengevolge van 's raods besluit is gewijzigd des verkiezende binnen den hierboven genoemden termijn bij Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen. Zij herinneren verder de ingezetenen dat ook dit be roep geschiedt bij verzoekschrift aan dal collegie op ongezegeld papier tevens dat aan hen wier reclames tegen hunnen aanslag niet zijn aangenomen eveneens op dezelfde wijze hij Gedeputeerde Staten een beroep vrijstaat gedurende acht dagen na de dagteekening der Diededeeling van 's raads beslissing. Zierikzee den 24 Maart 1854. DE CRANE Voorzitter. G. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. doitiohi.bsi9, KeülëN 20 Maart. De redevoering des president- ministers Don Manteuffelwaarmede hij bet ter tafel brengen van het ontwerp eener geldleening deed ver gezeld gaan heeft hij velen in en buiten de Pruissi- sche kamers die eene aansluiting met de Westelijke mogendheden tegen Rusland verlangen groot mis noegen verwekt. De Pruissische gezant Bunscn wiens zoon dezer dagen uit Londen naar Berlijn geko men is zou bij herhaling verzekerd hebben dat Pruis- sens betrekking tot Engeland door de stelling welke het onlangs heeft aangenomen een stoot lijden zal en aanvankelijk reeds geleden heeft van welken het zich niet zoo ligt zal kunnen herstellen. Men is zegt een Duitsch dagblad te Petersburg ^reeds tot het inzigl gekomen dat de knellende stelling, in welke Rusland zich nu bevindt door de gedreigde vers.chijuing der Engelsche vloot op de Russische kus ten niet gemakkelijker gemaakt zal worden maar dat integendeel de geheele Russische uitvoerhandel welke bovendien slechts vijf maanden in het jaar ter zijner beschikking heeft gevaar loopt van geheel op te hou den. Onlusten onder de kustbevolking en het grootste gedeelte der inwoners van Petersburg ten gevolge dier stremming van den handel, behooren lol de moge lijke gevolgen biervan en de jongste ukase, hij welke al do gouvernementen of provinciën langs de kust in staal van oorlog verklaard worden schijnt hel bewijs te zijn dat iels dergelijks gevreesd wordt. Het plan om den Donau over te trekken schijnt niet langer tot de strategische plannen der Russische regering lebehooren. De uitvoer van goud uit Rusland is verboden den 14 dezer heelt het postkantoor te Petersburg de afzending van paketlen met goud geld reeds afgewezen. Te Beval waren den 7 dozer bcieids 27,000 man in- K fanterie eh kavallerie tot verdediging der kusten aan gekomen én werden alle bevesligingswetrken op vollen voet van oorlog gebragt. De Pruissische regering heeft den doorvoer van wape nen over Pruissisch grondgebied ten stelligste verboden en aan de overige staten van hel tolverhond mededéeling van dit liaér besluit gedaan. r b s k h ii k, Parijs 20 Maart. Sedetrl eenige dagen werd veel gesproken over een brochure welke eerstdaags het licht zou zien en den titel voeren Herziening der kaart van Europa. Deze brochure naar men zëide zou van een zeer hoog geplaatst persoon afkomstig wezen. Eergisteren is het bewuste geschrift op last der over heden in beslag genomen en de dagbladen zijn verzoülil daarvan niet te spreken. Thans verzekert men dat de bedoelde brochure het werk is van een Rus, die zeer bekend is in de diplomatieke wereld. De prefect vïb policie heeft den verkoop verboden in de straten der hoofdstad van tegen Rusland iegerigte liedjes. Eene alhier uit Marseille ontvangen depêche van den 17 dezer luidt dus: De Egyptien welke Kon- stantinopel den 7 dezer verlaten heeft en heden alhier I aangekomen is brengt de volgende lijdingen aan Een korps van 70 000 man is zich Ie Sebastopol komen vestigen een ander korps van 30,000 man te Odessa. Tusschert Moskou en Odessa waren i00>0'00 man op tnarsch." De senaat is bijeengeroepen naar mon wil staat zulks in verband met eene officiële oorlogsverklaring aan Rusland. Het vertrek van prins Napoleon naar het Oosten zou op den 5 April en dal van den maarschalk de S(. Arnaud op den 8 dier maand bepaald zijn. In het dagblad l'outonnais van den 17 dezer leest men het volgende Een prachtig banket is gisteren avond aangeboden door de Fransebe marine aan de officieren der Nederlandscho schepen welke in onze haven liggen. o b o t- bbittassiz rz- Londen 20 Maart. Al dn mededeelingen ten op- zigle van Turkije door don Russischen keizer aan de Engelsche regering gedaan en de daarop door deze gegeven antwoorden, zijn nu op last der koningin aan de heide parlementshuizen overgelegd. Zij gaan van Januarij tot April 1853. De viee-admiraal sir Charles Napier thans opper bevelhebber der Engelsche vloot die naar de Oost-Zee is uitgezeild heeft reeds een ruim 08jarigen leeftijd bereikt naardien hij den Maart 17S6 te Murchiston, in het graafschap Stirling geboren werd. Nog geene volle 14 jaren oud trad bij in de zeedienst beeft daarin zijn vaderland, in verschillende oorden der wereld gé- wigtigo diensten bewezen en daarbij de grootste onver schrokkenheid aan den dag gelégd onderanderen in 1809, toen hij de verovering van Martinique verhaastte, door, slechts van vijf man vergezeld, te landen de wal len te beklimmen en hij vollen dag de Engelsche vlag op de borstwering van het fort Eduard te planten. La ter in 1833 vermeerderde hij zijnen roem door als bevelhebber der vloot van don Pedro de overwinning op don Miguel's veel talrijker vloot hij Kaap S.' Vin cent te behalen hetwelk hem het grootkruis dor Por- lugesche orcie van den Toren en het Zwaard en den titel van graaf van S.1 Vincent verwierf. Maar vooral maakte hij zich beroemd door zijne wapenfeiten tegen de Egyplcnaars in Syrië ten jare 1840 en de verove ring van Beyrulh op welke de volslagen onderwerping des legers van No/irnnn-pacha volgiie. Na le Alexandria descliikking met Mekemed-Aligesloten te hebben, keerde hij in November naar Engeland weder en verkreeg den rang van maritiem aide-de-kamp der koningin ter wijl hij in 1846 lot schout-bij-nacht en in Mei 1853 lol zijnen tegenwoordigen rang van vice-adiniraal bevor derd werd. Ook als lid van het lagerhuis, waar hij voor Marylehone zitting had legde hg bij verschillende ge legenheden talent en groote rondborstigheid aan den dag. BINNENLAND. Zierikzee 24 Maart. Bij de gisteren alhier ge houden paardenmarkt zijn van wege de sociëteittot Nut en Genoegen aan de navolgende landbouwers prij zen premiën en getuigschriften toegekend voor de schoonst gekeurde paarden le welen aan J. Hanse te Nieuwerkerk in Schouwen J. J. Hoogenboom en 3Hooglander te Noordwelle C. Vlaanderen en Joh. Gast, te Duivendijke A. Giljam te Ouwerkerk Jan de Vlieger, te.Noordsouwe; M. Bakkeren m.' C. van der Lek de Clercq te Zierikzee F. Lemson te Brui- nisse terwijl voor het schoonst gekeurde span boereu paarden de zilveren medaille en een getuigschrift is ten deel gevallen aan T. Broeksmitle Nieuwerkerk. In den namiddag werd er door leden van genoemde sociëteit naar den ring gereden waarvoor zij zes prijzen had uitgeloofd. Die prijzen hestonden in een zilveren cigarenkoker een hoofdstel mei gebit, een schildpadden cigarenkoker een paar koperen stijgbeugels een ba leinen zweep en een karwats en zijn behaald door de heeren A. Giljam te Ouwerkerk P. Septer en C. Plaalmg te Zierikz.ee M. van der Have, te Vianeo C. de Glopper te Oudendijk en S. Waling Geelhoed te Serooskerke. Het korps muzijkanten onder directie van den heer C. Èisner verhoogde dezo volksvrettgdo door zijne heerlijke muzijk, en gaf daar door niet alleen een aangenaam bewijs van zijne belangstelling in dezen marktdag en iti de zorgen van bedoelde sociëteit maar heeft zich, zoo door bij deze gelegenheid, als des avonds ten huize van den lieer Zandvoorl, waar do leden dier sociëteit vereenigd waren ook zeer verdienstelijk j"gens die sociëteit gemaakt en haar zeer aan zich ver- pligt. Zulk belangloos en belangstellend dienstbetoon kan niet anders dan de waarde der muzijk verhoo- gen en het korps muzijkanten in veler schatting doen rijzen. Dit zij dan ook de beste belooning die nevens den dank daarvoor hun toegebragl, door hen mag worden genoten. Zoo liep deze marktdag weder niet alleen lot veler voordeel maar ook tot veler ge noegen ten einde. Het Staatsblad n.° 17 bevat een koninklijk be sluit van den 14 dezer, houdende aanwijzing van Zierikzee als losplaats voor steenkolen hij invoer langs alle rivieren. - Gisteren heeft te 's Hage de plegtige ont hulling plaats gehad van hot standbeeld door het Ne- derlandsehe volk opgerigt ter eere van wijlen Z. Al. koning Willem 11. Dezer dagen zegt het Algemeen Handelsblad heeft de directie van den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam besloten liet vroegere plan om don weg tot Oudenhosch te openen te laten varen en is alsnu stellig bepaald dat dit plaats zal vinden tol Rozendaal terwijl de dag der opening mede is vastgesteld op I Mei. Uit Bergen-op-Zoorn schrijft men Zekere P. Van Boxtel voerman van hier op Putten is den 14 dezer op eene wreede wijze doodelijk gewond. Men verhaalt deswege dat hij onderweg 's avonds een vreemdeling vermoedelijk een buitenlander op zijn wagentje heeft laten mederijden en dat deze verleid door de zakjes specie die met het wagentje vervoerd werden den voerman nabij deze slad inet een hakmes zoodanig dwars over het aangezigt hakte dat er wei nig hoop op levensbehoud voor hein overbleef. Da dader is heri'ids in handen der justitie. Den 17 werd de booswicht door den heer officier van justitie te Breda in verhoor genomen wanneer bleek dat hij eerst den 10 dezer uit de gevangenis te Vilvoorden was ontslagen waar hij twee jaren opge sloten was geweest wegens vervalschen van papieren. Uil onderscheidene gemeenten en dorpen van Zuid holland vertrekken tele werklieden, sommige met hunne gezinnen, naar den Haarlemmer-Meerpolder, uitgelokt door de hooge daggelden welke aldaar te verdienen zijn anderen gaan derwaarts omdat zij niet het noo- dige werk in hunne gemeente kunnen vinden. In en kele zeer kleine gemeenten heeft deze emigratie invloed op de bevolking. Ofschoon geene woningen in den om trek van den polder gevonden worden zullen deze werklieden er tenten en keeten opslaan om zich voor- loopig le vestigen.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1