v) oensaag 15'Maart. 1854. Woensdag en Zaturdag. «TIM til'HMMliUIP SN i v„i -°21 ingen ten 4 GODEAHT. ABOü3HrKEIEÏBTS-3»EI^S I Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. vóór 4 tire. verschijnt: PBXJB BEB ADTEBTZBTISS Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt. I'gd van and-'" BEKENDMAK [NG. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de jaaa-BïJSï- scB>c Baarden, of Half-Vastemarktals van ouds op Donderdag den 23 dezer maand alhier zal gehouden worden en datdc standplaats voor kramen zijn zal aan de Kraan. Zierikzee den 3 Maart 1854. DE C1ÏANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. ï&uniiiklijke il'cilerlanilselie Marine. Aan personen welke genegen mogten zijn zich in Zijner Majesteits Zeedienst te verhinden wordt ter kennis gehragt dat daartoe gelegenheid bestaat aan de verschillende kantoren van aanneming der marine, als te Amsterdam op 's rijks marine-werf. te Botterdam, op den Haringvliet hoek Koestraat, te Vhssingen op 's rijks marine-werf. te Willemsoord op te Hellevoelsliiis op Terwijl de premiën en aanhreng-gelden voor vijf jaren zijn pepaald als volgt Voor onder-cfficieren f75 premio en f 12,50 voor den aanbrenger of per jaar ƒ15 premie en ƒ2,50 aan- hrenggeld. Voor matrozen 1klasse 75 premie en ƒ12,50 voor den aanbrenger, of per jaar 15 premie en ƒ2,50 aan- hrenggeld. Voor matrozen 2." klasse 50 premie en 7,50 voor den aanbrenger of per jaar 10 premie en 1,50 aan- hrenggeld. Voor matrozen 3." klasse ƒ15 premie en 7,50 voor den aanbrenger of per jaar 3 premie en 1,50 aan- brenggeld. Voor ligt matrozen 15 premio en 7,50 voor den aanbrenger, of per jaar 3 premie en 1,50 aan- brenggeld. De verbindtenissen voor onder-oflicieren en matrozen der 1." en 2.° klasse zijn vastgesteld van 3 tot 5 jaren die voor matrozen der 3." klasse voor 5 jaren en voor ligt matrozen op 8 jaren Aan jongens worden geene premiën noch belooningen a in den aanbrenger uitbetaald, en hunne verbindlenis moet voor tien jaren geschieden ingaande met bun zestiende jaar. Voor onder-officiernn en matrozen 1.° en 2.e klasse, zijn bij koninklijk besluit van 10 Februarij 1854 de vroeger vastgestelde soldijen aanzienlijk verhoogd. Voor deze en voor matrozen 3.° klasse is het een ver- eischtedut zij reeds vroeger buitenlandsche zeereizen gemaakt hebben. Ligt matrozen, Nederlanders van geboorte kunnen zich verhinden, wanneer zij den ouderdom van 17 jaren hebben bereikt. Jongens worden niet beneden den ouderdom van 15 jaren aangenomen ten zij dat zij door bijzondere gunstige ligchaams-ontwikkeling oogenschijnlijken aan leg voor de dienst bezitten. Onder-odicieron matrozen 1." 2." en 3.° klasse zijn verpligt bij het aangaan eener verbindlenis over Ie leggen een bewijs dat zij vroeger op zeeschepen ge diend hebben en op bun gedrag en bekwaamheid geene aanmerkingen te maken zijn. Ligt matrozen en jongens moeion voorzien zijn van de navolgende stukken 1.° Bewijs van goed gedrag, af Ie geven door het plaatselijk bestuur hunner woonplaats 2." Wanneer zij nog niet den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt eene toestemming van ouders of voog den dat bun zoon of pupil zich in Zijner Majesteits zee dienst verbindt (gelegaliseerd door evengenoemd be stuur) 3." Een bewijs dat zij aan de nationale militie hebben voldaan indien zij daartoe in de termen vallen. Miliciens bij Zijner Majesteits marine wenschende over te gaan moeten buiten en behalve de bij sub 1." en 2." genoemde bescheiden mede ovorleggen de aan hen uitgereikte verlofpos. Nadere informaliëo deswege zijn te bekomen aan de bovengenoemde kantoren van aanneming. BUITENLAND. 0 I T 3 O II I. A 13 Da Keulen 10 Maart. To Berlijn gelooft men langs toe meer dat de politiek van Pruissen eene belangrijke wijziging heeft ondergaan. Zooveel is zeker dat do regering aan het verlangen der Westelijke mogend heden dat zij ware het dan voorloopig ook slechts dooreen protocol aan den wederstand tegen Rusland deel zou nemen, geen gevolg wil geven. Het gerucht voegt bierhij dat de generaal von der Groben te Lon den en de generaal vorst von Hohenzollern Sigmaringen te Parijs, deze zienswijze zal gaan verklaren en verdedi gen. Ook naar Weenen en Petersburg zouden met gelijk doel speciale gezanten vertrekken of bereids vertrokken zijn. Nog word t gezegd dat de generaal von Roslitz den ridder Bunsen als Pruissisch gezant te Londen vervangen zal. Zelfs spreekt men van de aftreding des presidents ministers von M anten ff eluil hoofde van diens verschil in zienswijze met den koning. l)e Petersburger herigten tot 2 Maart gewagen bijna uitsluitend van de onafgebroken krijgstoerustingen en van de versterking der vestingen en kustbatterijen. Intusschen was men ook niet vreemd van het denkbeeld dat in het geheim nog diplomatieke onderhandelingen beproefd worden. Mag men aan te Weenen ontvangen herigten uit Wnllachije geloof slaan, dan heerscht onder het land volk in dat vorstendom eene hevige gisting tegen do Russen en is het op verschillende plaatsen reeds lot openhaar oproer gekomen hetwelk natuurlijk door de Russische soldalen onderdrukt en door het fusilleren van een aantal Wallachïjsche hoeren bestraft is. Te Kopenhagen is een besluit genomen dat wel- ligt ernstige gevolgen zou kunnen na zich slepen. De Deensche regering heeft namelijk eene oude havenver- ordening op nieuw afgekondigd volgens welke geen vreemd oorlogschip zonder speciale vergunning bin nen de zeebalterij do Drie Kroonen, mag hinnenloopen. Daar nu de bekende onzijdigheidsverklaring alle Deen sche havens, die van Rornholm alleen uitgezonderd voor de oorlogschepen van alle mogendheden openstelt en Kopenhagen voor de vaart op de Oostzee van zoo veel gewigt is vreezen sommigen dat Engeland de ge noemde verordening als eene inbreuk op de ncutraliteils- verklaring zal aanmerken. Ook aan Oostenrijks bepaalden wederstand tegen de Russische politiek beginnen sommigen nu te twijfe len. Het manifest zoo wordt althans uit Weenen ge schreven hetwelk in dien geest uitgevaardigd zou wor den was bereids opgemaakt en daaraan ontbrak nog alleen de handteekening des keizers, maar toen het zoover gekomen was kon deze niet besluiten die daaronder te plaatsen. Zulks wordt aan de bedreiging van Rusland toegeschreven dal als Oostenrijk zich tegen Rusland verklaart, Hongarije zich tegen Oostenrijk verklaren zal. Het wantrouwen van eenigen gaat zelfs zoo ver om te beweren, dat de onlangs halfollicieel geopenbaarde geest van wederstand tegen Rusland slechts voorgewend is geweest en dat over tie bezetting van eenige Turksche provinciën door Oostenrijksche troepen vooraf met het Russisch kabinet was overeengekomen. Een Duitsch blaadje deelt de volgende zamen- spraak mede «Ik kan er niet regt wijs uil worden wat die üoslersche oorlog eigenlijk is een geschied kundig kluchtspel of een historisch treurspel?" Geen van beide/' Wel wat is hij dan Een ge- ographisch-diploniaiisch ballet. De Zwarte-Zeo is hot tooneel Rusland vormt het orebest Frankrijken En geland dansen Oostenrijk en Pruissen zijn de toe schouwers; Zweden en Denemarken zijn de figuranten Hongarije en Italië zijn de co va 11 iers die achter do schermen hun hof aan de danseressen maken." Maar nu hebt gij de Turken nog vergeten wat zijn dio dan?" «De Turken zijn het valscherm en wordeu weggetrokken." r B A N K B IJ K. Parijs 9 Maart. Te Toulon is het bevel aangeko men om de troepen voor de expeditie naar de Levant tussclien 15 en 20 dezer in te schepen. Vierder voor riloulon liggende oorlogschepen zullen zich voegen hij de vloot naar de Oost-Zee bestemd. Er gaat zeiden een dag om waarop de keizer niet eene revue over eenige regementon van het staande leger houdt. Volgens een gerucht zal de regering op nieuw 120,000 miliciens onder de wapenen roepen. Ook de senaat heeft heden root eenparige stem men het leenings-ontwerp van 250 millioenen aan genomen. Sommigen willen weten dat de Fransche krijgs- magt in het Oosten mogten de omstandigheden zulks vereischen tot over de honderd duizend man gehragt zal worden. De eerste divisie zal tusschen de 48-en 50,000 man sterk wezen. Brieven uit Napels melden dat in Calabrie vooral te Gosenza en in de omstreken vreeselijko ver woestingen door aardbevingen zijn aangerigl meer dan twee duizend rnenschen moeien daarbij omgekomen zijn terwijl een geheel dorp bijna vernield is. Men meldt uit Konstantinopel van' den 25 Fe bruarij. Eergisteren heeft de verloving plaats gehad van sultane Falme met Ali-Ghalib-pacha zulks ge schiedde zonder praal doch met de gepaste plegtigheid. Volgens de Turksche godsdienstige wet maakt de ver loving inderdaad de huwelijksplegtigheid uit, de overige plegtigheden welke in huwelijksfeesten bestaan zijn slechts zuivere formaliteiten. Ten gevolge der gebeurtenissen in Griekenland heeft de porto op aanraden der gezanten besloten verster king te zenden naar die punten der grenzen welke door Grieksche benden bedreigd worden zoo dit niet voldoende mogt zijn is zij voornemens nog kracht dadiger middelen te werk te stellen. De vereenigde eskaders hebben bevel ontvangen zich gereed te houden om op het eerste bevel naar de Zwarte Zee terug te keeren. Men denkt dat zij in den loop der volgende week zullen vertrekken. Eene divisie van vijf of zes Turksche stoomfregatten maakt zich gereed om te Alexandria nog 10.000 man te gaan afhalen welke Ahbus—pacha ter beschikking des sullans heeft gesteld. £2. O BKITïAÏJElIEia. Londen 11 Maart. Prins Albert heeft heden morgen, door den hertog van Cambridge en lord Raglan verge zeld inspectie gehouden over de artillerie die gereed staat naar het Oosten te vertrekken. Z. K. H. betuigde aan de officieren zijne hoogste tevredenheid over de houding en vaardigheid dezer troepen. Na den afloop der inspectie werd het koninklijk arsenaal bezigtigd. Na eergisteren middag oen geheimen raad op het paleis van Buckingham gehouden te hebben is H. M. gisteren morgen vergezeld door prins Albert prins Leopold van Saksen Coburg Gotha, en hare vier oudste kinderen naar Osbornehouse op het eiland Wigt ver trokken. Bij bet voorhij\aren van de te Spithead zeilróe lig gende vloot werd de koningin door het geschutgebulder van al do schepen en het onafgebroken gejuich der be manning begroet; rnaar de mist was zoo zwaar, dat de menigte, die zich op de wal bevond weinig genot van dit schouwspel gehad heeft. Do Fransche en Pruissische ambassadeurs waren aan boord der stoomboot Black Eagle welke het sloomjagt Fairy waarop zich do vorstelijke personen bevonden volgde. Heden werd een bezoek van H. M. aan de vloot te gemoet gezien, alvorens deze de ankers ligt en in zee steekt. Met leedwezen verneemt men dat de cholera zich op nieuw te Leeds en in sommige plaatsen van het noor den Yan Ierland geopenbaard heeft.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1