Woensdag 8 Maart. W.° 19. 1854. Woensdag en Zaturdag. bjSTlIHfil ADillMSTllATIEN BUITENLAND. 1 •O,, i 1 •- jmoiKiiEsm-Fiiua Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: PRIJS DSH 1STIHIIITIIK Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels tl f 1behalve hel Zegelregt. - Er lijn ion velerlei tijdpunten en 7,aken die ons onwillekeurig aan het voortsnellen der jaren doen denken. Het,zijn die, welke doorgaans of sjnds langen tijd telken jare wederkeeren. Onder deze behoort ook de Loterij van Vrouwelijke Handwerken en Voorwerpen ten voordeele der armen door het Doreas-gezelsehap daargesteld- Men ziet zoo veel beginnenmaar niet voortzetten zoo veel oprigten maar spoedig in duigen vallen zoo veel verschijnenmaar spoedig verdwijnen en als men dan andere zaken niet in die wissel valligheid ziet deelen men schat ze.er gewis te hooger om en heeft er meer achting voor. Het lijdt bij ons dan ook geep twijfel of de Dorcas- loterij zal in de algemeene schatting winnen als men bedenkt, dat zij niet meer eene pasgeborene ismaar reeds tot jaren van onderscheid is ge komen. VVij gingen dan ook niet zonder be langstelling de zaal der tentoonstelling binnen om de schoone prijzen te zien, die de weldadig heid zoo onbekrompen tot dat doel had tjijeen- gebragt. Een sierlijk vorstelijk geschenk ontbrak er niet. Oncle Tom was er ook. Een tweetal belangrijke verzamelingen van Oost-Indische insecten; vele verdienstelijke teekenirigenvele kostbare voorwerpen van smaak en volèlegance, zoo veel keurig handwerk, dat ons alle respect afdwingt voor de vaardigheid en behendigheid der lieve damesvingeren en voor haar goedhart, dat zij zoo veel geld en tijd voor arme menschen toonen over te hebbendat alles en nog veel meer, mogten we ddar zien. Waarlijk, een goede loterij ,- een loterij zonder Nieten. Zonder Nieten vraagt gij Zeer zeker- want als er geene van die prijzen u te beurt valtdan hebt ge toch een prijs in dat drietal woordenFoor den armen. Dat is dan ook de beste waarborg, da t deze loterij nog menigmaal jaarlijks zal weder keeren, want altijd zullen er armen zijn maar ook altijd rijkendie rijk zijn niet alleen door geld en goedmaar ook rijk in mededeelzaamheidmild heid en hulpbetoon. Toen wij de zaal der ten toonstelling verlieten was het onze stille bede, zoowel voor ons zeiven als voor die loterij en vooral voor die edele vrouwendie daaraan zoo graag hare zorgen wijdenTot een volgend jaar. Wij herhalen hier die woorden Tot een volgend jaarmaar vóór dat die tijd daar zal zijn, wen- schen wij de armen nog menige rijke gift en allen epn gelukkig levenslot toe. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee bren- grri ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijk. sclie I'aarden. of lialf.Vasteniarktals van ouds np Donderdag den 23 dezer maand alhier zal gehouden worden en dal de standplaats voor kramen stallen en tafels, zijn zal aan de Kraan. Zïerikzee den 3 Maart 1854 DE CRANE Voorzitter. C. DB JONGE Secretaris. I DUIXSOHliA 10 D. Keulen 4 Maart. Do keizer van Oostenrijk heeft zoo wordt althans verzekerd eenige dagen geleden persoonlijk tot de gezanten der Westelijke mogendheden gezegd dat hij naardien zijne jongste voorstellen te Petersburg verworpen waren bereid was tot de Wes telijke alliantie toe te treden gemeenschappelijk met Engeland en Frankrijk den eisch aan Rusland tot ontruiming der Donau-vorstendommen te doen en die ontruiming des nooils met geweld, van wapenen af te dwingen. De minister Buol bewees, volgens dit verhaaldon ernst van dat besluit, door te wijzen op het1 bHreids 'uitgevaardigd bevel tot versterking van bet reeds'zAniengelrokkeO legerkorps met nog 25,000 man, en 00 de Pruissen gedane vordering orh onverwijld twee legerkorpsen tot ondersteuning van deze politiek mo biel te maken. Hel dagblad van Petersburg van 23 Februarij behelst eene proclamatie des keizers aan zijn volk. Daarin worden de gronden medegedeeld om welke de diplomatische betrekkingen met de Westelijke mogend- heden zijn afgebroken. Die mogendheden dus wordt gezegd staan in de gelederen der vijanden des Chris tendoms tegen Rusland hetwelk voor de regtzinnige kerk strijdt. Rusland, hetwelk zijne heilige roeping niet verloochent is bereid hen met zijne bekende stand vastigheid tegen te tre.len en verwacht van het Rus sisch volk een gelijk bewijs van dapperheid als dat van 1812. Te Athene wordt de stemming langs hoe meer bedenkelijk verscheiden officieren van hoogen rang waarbij twee generaals hebben hunne vanen verlaten en zich bij. de opstandelingen aangesloten en op de openbare pleinen grijpen ongestoord verzamelingen plaats om middelen tot uitbreiding van den opstand te beramen. Do G.rieksche regering doet zoo veel als niets om deze bewegingen te sluiten. In de oproerige Turksch-Griekscbe provinciën is de martiale wet afge kondigd en zijn eenige insurgenten gefusileerd. De opstand maakt in Albanië geen voortgang. TeTrihala hebben de Turken eenige Christenen vermoord en vele buitensporigheden tegen de Grieken bedreven. r B A N K B IJ E, Parijs 4 Maart. De zitting der kamers is eergis teren door den keizer in persoon in het paleis der Tuil- lerien geopend. De rede door Napoleon III hij deze gelegenheid uit gesproken behandelt slechts twee kwestiën die der voedingsmiddelen die het eerste deel en het Oos- terschd conflictdat het tweede deel der rede uitmaakt waarin onder anderen'voorkomt Ik heb beloofd den vrede te handhaven ten einde Europa gerust te stellen, en heb woord gehouden, zoo lang de eer des lands dit veroorloofde. Nu Frankrijk het zwaard trekt geschiedt dit omdat het daartoe ge noodzaakt wordt. De tijd van veroveringen is voorbij, en deze staatkunde zonder eigenbelang of geheime be doelingen heeft de alliantie met Engeland te weeg ge- bragt. Duitschland heeft zijne onafhankelijke houding hernomen. Oostenrijk, in verbond met Frankrijk erkent de regtmaligbeid en zedelijkheid van dezen oor log Frankrijk heeft echter nog meer reden dan Enge land om Turkije te ondersteunen en te zorgen dat Rusland's magt zich niet uitbreide tot Konslanlinopel en do Midtlellandsche-Zee welke 300 uren der Fran- scbe kusten bespoelt. Wij gaan met Engeland naar Konstanlinopel om de zaak van den sultan te verde digen om te onderhandelen ter bescherming van de regten der Christenen om de vrijheid der zeeën te verzekeren om Duitschland te ondersteunen lot het ophouden van zijnen rang en de Ver waarborging zijner veiligheid tegenover eenen te magtigen nabuur. Met allen die de zegepraal van het goed regt wenschen, hopen wij spoedig een viede tot stand le brengen, dien niemand ongestralt zal kunnen schenden. Deze rede werd herhaaldelijk afgebroken door de toejuichingen der aanwezigen. Het Journaal de S.1 Pelersbourg van den 12, (24) Februarij' behelst bel antwoord van den keizer van Rus land op den'eigenhandigeh brief van Napoleon III. Dit antwoord voert de dagteeking van 28 January (9 Februarij) en is van den volgenden inhoud 5i re «lk kan uwo majesteit niet beter antwoorden dan door, naardien zij van mij afkomstig zijn, de woorden te herhalen met welke uwen brief eindigt «Onze betrek kingen moeten opregt vriendschappelijk en op dezelfde bedoelingen gegrond zijn namelijk handhaving der orde, liefde tot den vrede eerbied voor de verdragen en wederkeerige welwillendheid." Bij het aannemen van dit programma zoo als ik zelf het gesteld heb verzekert uwe majesteit daaraan go- trouw te zijn gebleven. IIc durf gelooven en mijn go- weten zegt het mij dat ik daarvan niet afgeweken ben. Want in die zaak die ons verdeeld houdt en waarvan de oorzaak niet van mijne zijde komt heb ik steeds ge tracht welwillende betrekkingen met Frankrijk te hand haven met de grootste zorg heb ik steeds vermeden dé belangen der godsdienst welke uwe majesteit belijdt op dat grondgebied te kwetsen ik heb voor het behoud des vredes in den vorm zoo wel als in het wezen der zaak alle inwilligingen gedaan welke mijne eer mij mogelijk maakte en door voor mijne geloofsgenooten in Turkije de bevestiging der regten en privilegiën te eiscben welke hun sedert lang, tot den prijs var» het Russische bloed, verworven zijn heb ik niets anders gevorderd dan wat uit de verdragen voortvloeide. Indien de porte aan zichzelve overgelaten ware gebleven zou hel geschil dat Europa in gespannen onzekerheid houdt reeds sedert lang vereffend zijn. Alleen een noodlottige invloed is zich in het midden komen werpen. Door ongegronde verdenkingen op te wekken door het fanatismus der Turken aan te stoken, door hun gouverment in dwaling te brengen ten opzigte mijner oogmerken en do waro strekking mijner eischen heeft de invloed het geschil zulke overdreven vormen doen aannemen, dal de oorlog daaruit wel moest geboren worden. «Uwe majesteit zal mij vergunnen dat ik niet al te veel in bijzonderheden uit wijde over de in zijnen brief uit zijn bijzonder oogpunt aaneengeschakeld voorge stelde omstandigheden. Verschillende mijner daden mijns inziens zeer onnaauwkeurig gewaardeerd en me nig scheef uitgelegd feit zouden om in het regte licht, waaruil ik althans die beschouw, hersteld te worden j lange uilwijdingen vereischen die in eene briefwisse ling tusschen souvereinen niet wel voegen. Zoo acht om iets te noemen. Uwe majesteit in de bezetting der vorstendommen dit verkeerd dat zij de zaak plotseling van bet gebied der discussiën op dat der handelingeu heeft overgebragt. Maar uwe majesteit verliest uit het oog dat deze bezetting die bovendien nog zuiver even tueel was, vooraf is gegaan en grootendeels veroorzaakt door een vroeger zeer ernstig feil dat der verschijning namelijk van de vereenigde vloten in de nabijheid der Dardanellen behalve dat reeds veel vroeger toen En geland nog aarzelde eene dreigende houding tegen Rus land aan le nemen uwe majesteit de eerste geweest is om zijne vloot tot bij Salamis te zenden. Die beledi gende demonstralie bewees voorzeker zeer weinig ver trouwen in mij. Zij moesten de Turken wel aanmoe digen en reeds vooruit den uilslag der onderhandelingen verlammen daar zij den Turken toonden hoe Frankrijk en Engeland bereid stonden om hunne zaak wat ook gebeuren mogt \e ondersteunen. Zoo ook schrijft uwo majesteit aan de verklarende uitleggingen van mijn ka binet op de Weener nota de onmogelijkheid toe in welke Frankrijk en Engeland zich bevonden hebben om de Porto de aanneming daarvan aan te raden. Maar uwe ma jesteit zal zich kunnen herinneren dat onze uitleggingen hel niet zuiver en eenvoudig aannemen der nota gevolgd en niet vooraf gegaan zijn en ik geloof dat de mogend heden indien zij den vrede slechts eenigzins ernsiig ge wild hadden gehouden geweest waren die zuivere en eenvoudige a.mneming gezamenlijk te eischen in stede van aan de porte toe te laten te wijzigen wat wij onver anderd hadden aangenomen. Bovendien, wanneer eenig punt onzer uitleggingen stof lot moeijel ijk beid had kunnen opleveren heb ik daarvan te ölmutz voldoende oplossing gegeven welke aan Oostenrijken Pruissen ook alszoodanig is toegeschre ven. Ongelukkigerwijze was inmiddels een gedeelte der Engelsch-Fransche; vloot do Dardanellen toen reeds binnengestevend onder voorwendsel van het leven en de eigendommen der Engelsche en Fransche onderda nen te beschermen en om die geheelzonder bet trac- taat van 1841 te schenden te kunnen doen binnen-

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1