TMOKR-IMLËf MGKIMN ZBOTUDM KEURSillMTllEllKiTEN ENZ ARYERIWflEl) eenigen tijd voor liet publiek roll's voor de loden van het parloment ontoegankelijk zijn. De Times deelt de volgende depüche uil Weenon van heden mede Volgens herigten uil Albanië van het midden dezer maand neemt de opstand toe. Benden gewapende mannen gaan van dorp tot dorp terwijl zij de inwoners ophitsen zich te verzetten. Wapenen en krijgsbehoeften worden voor niet uitgedeeld en overal nemen deTurkeo de vlugt. De pacha van Janina heeft de troepen van de stad ri8ar de citadel op den berg Sishanizza teruggetrokken. Oproer stichtende procla mation zijn in grooten getale verspreid. Den 8 en 9 dezer had te Salonica eene revolulionnaire beweging plaats maar de Turksche troepen vielen de oproer lingen met de bajonnel aan en namen de aanvoerders gevangen. Van toen af werd de openbare rost niet vorstoord. De Grieksche regering beeft niets met de beweging te maken. Men zegt dal de policie dezer hoofdstad die in gevalle van brand doorgaans het eerst op de plaats des ongeluks aanwezig is van een genoegzaam aantal ge makkelijk aan te wenden ladders van zeildoek voorzien zal worden langs welke degenen die zich in de boven verdiepingen van het brandend gebouw bevinden zich zelvon veilig zullen kunnen nederlaten. Met het genootschap voor de havelooze scholen in deze hoofdstad is eene inrigting verbonden bepaal delijk bestemd lot het rondzenden van jeugdigeschoen- poesters in de straten. Deze hebben gedurende het afgeloopen jaar 1853 de som van 853 ponden sterling ingezameld en verantwoord van welke 470 ponden aan hen zeiven zijn uitgekeerd 192 ten bunnen be hoeve in de bank geplaatst en 191 ponden voor onkosten afgehouden. Hel getal der door 36 zoodanige jongens schoonge maakte laarzen en schoenen is, in den loop van dat jaar, 204,730 geweest. BINNENLAND. Ziemkzee 28 Februarij. De minister van finan- tiën ad interim heeft den 14 dezer vastgesteld de 223"° staats-loterij die beslaan zal uil 20.000 loten 10,000 prijzen en 2 promiën. De collete zal geopend worden op maandag 20 Maart en gesloten op zalurdag 1 April 1854. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen op 18 April en de laatste nommers zullen worden ge lrokken op 7 Julij 1854. Door de Nederl. Handel-Maalschappij zijn be vracht geworden 12 schepen als: voor Amsterdam 7, Botterdam 2, Dordrecht 2 en Schiedam 1. De Kerkelijke Courant zegt, dat de eerste zamen- komst der hoogleeraren en predikanten die van wego de Synode der Nederlandsclie Hervormde Kerk ziin uil- genoodigd om zich mol het gewigtige werk der Bijbel vertaling te belasten zal gehouden worden in den loop dor maand April. In den loop der vorige week zijn de werkzaamheden in de vijvers van het buis ten bosch hervat voor de daarsteüing der kunstmatige vischteclt. Reeds zijn daartoe eenige bakken gppUatst en zal men onafgebro ken met het beproeven dier uitvinding voortgaan. Zeker zeer zeldzaam zal de reglcr hebben Ie be slissen over de wettigheid of onwettigheid van een testa ment, waarmede ongeveer 5 tonnen schats gemoeid zijn. Dit was echter le 's Hertogenbosch in do verledene week het geval. Het provinciaal geregtshof in Noord- Brabant velde een vonnis in hooger beroep in zake E. J. C. run Goor den Oosterling en andere eiscbers en ap pellanten legen K. H. Bode, notaris te Princenhage en andere geïntimeerden. Om den ganschen loop van dit belangrijk regtsgeding in eersten aanleg voor de ar- londissemenls regtbank to Breda gevoerd waarvan het eindvonnis nu toch door bet bof vernietigd is, voorbij te gaan moeten wij vermelden dal m.' ill C. E. Versluys in leven particulier te Princenhage den lf September 1844 door den notaris Bode aldaar zijne uiterste wilsbeschikking heeft doen opmaken. De testa teur bad daarin onderscheidene schenkingen gemaakt aan zijne dienstboden en vrienden. De wettige erfge namen van m.' Versluys kwamen na den dood V3n den erflater legen de uitbetaling dier schenkingen op en beweerden dat de legale vorm bij het passeren der akte niet in acht genomen en dus nietig was. Trouwens op den oogenblik toen de erflater zijne beschikkingen zakelijk en omstandig aan den insrurnenterenden notaris in bijwezen van twee getuigen bekend maakte, moesten deze getuigen door anderen vervangen worden wijl zij zelve als gelegateerden in bet bedoelde testament voorkwamen. De testateur herhaalde nu in tegen woordigheid der laatst verschenen belanglooze getui gen niet meer zakelijk zijne beschikkingen maar de akte die bereids was opgemaakt werd slechts voorge lezen en alleen met liet woord ja door den erflater beantwoord. Het bof heeft die bewering als wettig en overtuigend bewezen aangenomen en daarmede dat er alzoo eene formaliteit ontbreekt waarvan de in achtneming bij art. 1000 van bet burgerlijk wetboek wordt voorgeschreven. In hooger beroep regtdoende heeft hel verklaard dal het bovengenoemde testament Tan in.' Versluys den 11 September 1844 te Princen hage opgemaakt is nietig en van onwaarde en dienvol gens den eisch der appellanten locgewezen. Het door een der dagbladen medegedeelde en daaruit in sommige andere overgenomen berigl vol gens hetwelk jb.' 11. L. Andringa de Kempenuer duor ilen Franschen keizer benoemd zou zijn lol chef cencr kompagnie drangers, die eerlang naar Turkije vertrekt, wordt nu door de Amslerdamsche Courant tegengespro ken die daarbij voegt dat genoemde persoon dezer dagen naar Amerika vertrokken is. In de Leidsche Courant leest tnen het volgend hcrigt Er loopen verontrustende geruchten omtrent een hevig oproer dat le Rotterdam dreigt uit le barsten. Men meent sporen te hebben ontdekt van eene samen zwering onder de dienstmaagden aldaar, zoo sommigen meenen niet zonder heimelijke opruijing van den kant van verscheiden harer vrouwen ter zake van art. 12 eener nieuwe keur voor de gemeente aldus luidende o Hol is verboden de straat to schrobben bf daarop water te gieten. Van den 1 April tot den laatsten September is bel echter geoorloofd de straat te be- sproeijen." Welk artikel door den gemeenteraad met 20 tegen 6 stemmen is aangenomen. Ofschoon ons van het in dit berigt vermelde nog niets is ter oore gekomen achten wij ons echter verpligt het door overname nog meer publiek te maken, Tijdige publiciteit is misschien in staat liet dreigend gevaar te keeren en kan ten minste dienen om de aandacht der policie op de zamenzwering zoo die mogl bestaan to vestigen. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. In poletieke kringen te Berlijn loopt bel gerucht dat Rusland zich onder de hand met Turkije verstaan wil en hiermede brengt men de benoeming van Be- sc/tïd-pacha lot grootvizier in verband. Welligt zoekt het Petersburger kabinet op die wijze het sluiten van eon verdrag lusschen de porteen de Westelijke mogend heden, volgens hetwelk geen vredezonder toestemming dezer laatstezou kunnen gesloten worden, voor te komen. Men verzekert dat te Parijs zeer gunstige herigten uit Weenen zijn ontvangen. De heer Bourqueney moet de meest voldoende inlichtingen bekomen hebben nopens het zenden van troepen naar de zuidoostelijke grenzen en de jeugdige keizer Frans Joseph zou een brief aan Na poleon geschreven hebben welk geen twijfel mcor over laat omtrent de houding van liet Oostenrijksche kabinet. kerkelijke TUCHT IN vroeger TIJD. He wijze waarop de oude hertog Karei JVillem van Brunswijk die voor vijttig ot' zestig jaren in zijn landje wist te handhaven Jevert eene kluchtige bijdrage op tot de geschiedenis van dien tijd. Daar hadden namelijk de mannen in sommige dorpen de gewoonte aangenomen, om des zondags, in plaats van naar de kerk naar de kroeg te gaan en zich eenen duchtigcn roes te drinken. Mie ver maningen van de geestelijken bleven vruchteloostot deze zich eindelijk gedwongen zagen daarover hij de landsregering te klagen, welke laatste terstond een streng bevel tot stichlelijke viering van den zondag uitvaardigde. Dit bevel werkte, uitgenomen alleen in dén dorp, waar de drinkgasten vast besloten schenen, zich in hunnen gewonen wandel niet te laten storen. Den eersten zondag na de afkondiging van des hertogs verordeningtoen <le klokken ter kerke luidden trokken de hoeren al weder onder luid getier kerk en pastorij voorbij naar de herberg en verwekten ergerlijker opschudding dan ooit te voren. De zaak kwam den hertog ter ooren en deze besloot dadelijk nu zelf eens krachtdadig liisschen- beiden te komen. Den zondag daarop reed bij incognito naar bet dorp. In een eenvoudig grijzen tot aan «ie kin toogeknoopten overjas gekleed, trad hij koit voorden aanvang der godsdienst oefening in «ie kroeg waar een zeer lange tafel in de tapkamer de gasten nog wachtte. Hij had uaauwelijks aar» het boveneinde plaats genomen, of tie klok begon te luiden en de drinkebroers daagden de een na cleir ander op. Een groote vierkante lummel met een purperrooden neus. die wel de voorzitter van bet achtbaar gezelschap scheen trad op den hertog toe en monsterde hem met schuinsche blikken; liet ergerde hem kennelijk, dat een vreemdeling zich verstout had zijne eereplaats aan het boveneind der tafel in te nemen. Intusschen zweeg bij toen en zette zich onder het mompelen van een krachtigen vloekaan de regtei hand des hertogs op een stoel neder. Ook de overigen namen plaats en zoo geraakte de gansche tafel bezet. Thans trad de waard binnen en zette eene geweldige kruik vol brandewijn voor den president neder Deze vatte de kan met beide handen op, waarbij hij Wen hertog van ter zijde minachtend aankeek dronk een duchtigcn teug, en gaf haar vervolgens aan zijn buurman regts. met de woorden, ..gif hei weiter (geef het verder)De groote kruik ging nu bij de rij langs tot aan des hertogs buurman ter linkerhand. Deze dronk maar gaf den hertog door woord en blik te verstaan dat die er geen drop van meékreeg. en liet de kan weer terug marcheren zeg gende, Na lat et wedder sa herunt galui (laat het nn we<$r zoo omgaan)!" Dat gebeurde, tot des hertogs regter buurman wéér aan de beurt kwam, dronk en de kruik terug gaf net hetzelfde ,,Na lal et wedder so herurn gahn Thans sprong de landsheer op rukte zijn overjas open en vertoonde zich in volle uniform met de sier op de borst. Met eene donderende stem kondigde bij den verschrikten aan dat hun vorst in hun midden was, hield hun eene duchtige strafpredikatie over hunne liederlijkheid en dreigde hen met zware strafbijaldien zij van hun zondig leven en hunne ongehoorzaamheid niet afzien wilden. Daarop gaf hij zijnen buur man regts een slag om de ooren dat de tanden hem rammelden en sprak, „gif het wei ter! Deze gehoorzaamde doch de tweede aarzelde en wist niet wat te doen. CStrok de hertog zijnen degen, sloeg op de tafel en riep ..Als <le wind vertier rond gegeven Wie langzaam is dien zal ik met mijn degen moties leeren." Deze be slissende taal en de flonkerende degen vervulden al de aanwezigen met een verwonderlijken ijver, om de orders van hunnen lands heer naar beste vermogen te volbrengen De oorvijgen gingen klappend en daverend van hoofd tot hoofd om de gansche tafel rond tot aan des hertogS buurman ter linkerzijde, en naauw had deze de zijne op de linkerwang ont vangen of tie hertog diende hem eene tweedeop Jreglerwang toe met de aanwijzing „Na lat et wedder herum gahn y Nadat Karei Willem deze gevoelige exercitie een half dozijn malen had laten herhalen stond hij op herhaalde zijne verma ningen en vertrok de ontnuchterde drinkebroers met een donkeren schaamteblos op de gezwollen kaken in diepe verslagenheid ach ler- J.itende. Men zegt dat zij sedert de vlijtigste kerkgangers ge- worden zijn. Brouwershaven 25 Februarij. Binnengekomen: j Louisa Sophia kapt. P. Hollandervan Archangel naar Botterdam. AFVAART SBB STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE, gedurende de maand Maart Pan Zierikzee, Woensd. 1. 'smidd. 12 ure. Vrijdag 3, 's morg. 41/2 Zondag 8, 8''0 Pan Botterdam: Donderdag 2, 's morg. 6 V2 Ui"ct Zaturdag 4, 8 jfj Dingsdag 7, 10 Bij de aankomst der stoomboot te Zierikzee zal er een diligence i afrijden naar Brouwershaven en van Brouwershaven 2 uren voor het vertrek der stoomboot van Zierikzee. ST O O MB O OT-aiB Bf 8 T TÜSSCHBH MIDDELBURG, XIERIKXEB EN BER&EN-OP-ZOOM. Pan Middelburg: Vrijdag 3, 's morg. 6/3 ure. Maandag 6, 9 Van Bergen Zaturdag 4,'s morg. 6 Dingsdag 7, 9 ure. (DIENST TUSSGHRN MIDDELBURG EN ROTTERDAM.) Naar Middelburg Woensd. 1, 's morg. 7 1 Vrijdag 3, 8 Zaturdag 4, 9 /2 Naar Rotterdam: Woensdag 1, 'smidd. 12 Vrijdag 3. 's morg. 6 Zondag 5, 6 ure* De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart der stoomboot van (Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotter dam gelijk met de afvaart der stoombootrijden» (DIENST TUSSGHEN VLISSINGENEN ROTTERDAM.) Naar Plissingen: I Naar Rotterdam: Zaturdag 4,'s morg. 7 ure. Vrijdag 3, 's morg. 9 ure* Dingsdag 7, 9 Maandag 6, 3 De diligence zal van Zierikzee 2'/2 uur na de afvaart der stoom boot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotter dam 1 uur na de afvaart der stoomboot rijden. (DIENST A M I C I T I A.) Naar Bergen-op-Zoom en Antwerpent Donderdag 2, 's morg. 8'/2 ««re. Zaturdag 4, 9% De diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam, rijden. PBIJZEN OEH EFFECTEN TE AMSTBBD AM, den 27 Februarij 1834. gebleven» I 2,/a PC° Werk. Schuld56'<4 pCtp 3 0 e 6S5'S 4 Nederlanden AmnrlSyndikaa l3pC. Nieuwe 11 an del-Maats. 4'/.^ Oost-Indiën4 o 8H4 BOTTERDAM 27 Februarij. TarweZeeuws. Vlaams, en Overin. meer ter markt en de mindere soorten 10 cent lager afgegeven goede en puike f 15.40^ f 15 25, mindere f 14 a f 15,20. l\oi>ge traag Zeeuws. Vlaams, en Overin. 11.50 af 13. Gerst Zeeuws. Vlaams, en Overm. Winter f 7 30 a f 7 90; tliio Zomer f 0 50 a f7. Haver. Zeeuws, en lui. Korte f4 a f 4,80; dito Lantre f 3 a f3,93. Erwten. Zeeuws. Groene 50 cents lager, f 10.25 a f 10.75; groote dito f 10.30 a f II 50 Gel I. Graauwe f 13 a f 15.50. lloo/ien. 50 cents hooger Zeeuws, en Walch. Witte f 12 a f 15.73; dito Bruine f 12,25 a f 10,25; dito Paarde- boonen 20 centjager f 7,20 a f 7, 50. 222ste STAATS-IiOTEHIJ Pijfde Klasse 9de Lijst. N.° 4847 en 15762 ieder f 1000n.y 11463, 12437 en 16105 ieder f200 n.° 760, 1752, 2800. 532(1 6107. 7361. 8745. 9545. 10024, 11007, 11080, 13575, 13674, 13775, 153SS. 15908, 1839L en 17015 ieder f 100. Mogl ik mij op den 5 dezer verheugen in de gelukkige bevalling mij'ner dierbare Echtgenoot ,-J- MAATJE GROENEVELI) de KATER heden werd ik getroffen daar het God behaagde om haar na een hevig lijden van eenige dagen in den nog jeugdigen leeftijd van bijna 34 jaron aan mij to ontrukken. Slechts ruim vier jaren mogten wij ons verblijden in eene gelukkigen echt. Allen die do overledene gekend hebben zullen heseffen wat ik mijn kindje en hare bloedverwanten in haar hebben verloren. De Algoeda sterke ons in onze regtmatige droefheid, NoOkdgoüwe G. van REE. 25 Februarij 1854. Genees-, lleel-en Verloskundige. De boterij van llandwerheii en - Voorwerpen die met goedkeuring van Z. M. den Koning ten overstaan van een' Notaris weder zal plaats hebben zal g-etrokkeu worden op Maandag den 6 Maart 1854. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag den "2 en Zalurdag den 4 Maart op de Raadzaal van het Stadhuis, van 12 lui 3 ure, alwaar men ztch tevens van ILoten zal kunnen voorzien. Ook zijn de Loten verkrijgbaar hij den Boekhandelaar P. t)e Loozb a f 1 het Lot en kunnen de voorwerpen ingezon den worden ten Huize van Mcv. de CRANE geb. Ermemns Mev. de JONGE geb. BadoN GhiJben en Mev. van VRUBERG11E geb de Wit. Wordende de deelnemers inmiddels verzucht dit le willen doen vóór en op Woensdag den 1 Maart a. s. daar de schik king der ingekomen voorwerpen in den morgen van Donderdag 2 Maart plaats heeft. Uit naam der Directie der Loterij van H. en V, Wed. H. dë JONGE geb. van Bkeugel. TER STADS-BROKKERH VAR BE ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 2