Woensdag 1 Maart Kï.° 17. 1854, Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN ZIERIEZEESCHE COURANT. abosssmbst8-fbi;i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert. daags tevoren' snamidd. vóór 4: ure. verschijnt: prijs deb advkbtemtikm Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee ma len bekend dat de tegen den 22 dezer aangekondigde besteding van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de zoogenaamde Stads Armenhmsjes acht dagen is uitgesteld en alzoo plaats hebben zal op wovnsdag' «lell 1 ÜHaart aanstaande des middags 12 ure op bet Raadhuis zullende op zaturdag te voren den 25 dezer, de aanwijzing in die huisjes geschieden, door den bouwmeester dezer gemeente. Zieriltzee den 21 Fehruarij 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Commissaris des Konings en Militie-Commissaris in deze Provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de zitting' van «Hem 193SS4S«»-EBrajasfl voor het 4de kanton waartoe deze gemeente behoort zal plaats hebben op den 24 Maart aanstaandedes morgens ten 91/, ure in de Abdij te Middelburg en in die zitting zullen behooren to verschijnen alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermernen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de l"5 zit ting niet verschenen zijn. Dat de 311" zitting zal plaats hebben op den 12 April aanslaande, ten plaatse en ure als voren en al daar zullen moeten verschijnen al de lotelingen welke een nummerverwisselaar of plaatsvervanger begeeren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen ver keert in de daartoe bepaalde zitting tegenwoordig te bevinden daar zij die zulks mogten verzuimen zullen beschouwd worden als geeno redenen van vrijstelling of oogmerk tot plaatsvervanging te hebben en alzoo voor de dienst bepaaldelijk worden aangewezen. Zieriltzee den 28 Februarij 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. dditboh&ahd* Kfxlen 24 Februarij. De Pruissische regering moet voorloopige schikkingen gemaakt hebben om tie in Silezie en Posen verdeelde twee legerkorpsen binnen den kortst mogelijken tijd te vereenigen. Velen te Berlijn zijn van oordeel dat Pruissen en Oostenrijk vroeger of later gewapenderhand partij tegen Rusland zullen kiezen. Het is naauwelijks te beschrijven zeggen brieven uit Athene van 10 dezer lot welke boogie in den jongsten tijd door geheel Griekenland de geestdrift voor de bevrijding der nog onder Turksche heerschappij staande Grieken gestegen is. In de meeste provinciën maakt de meerderheid der weerbare mannen zich ge reed om uit te trekken. De opgewondenheid in Akar- nanie en Etolie in de aan Epirus grenzende provin ciën te Patras en in Athene zelve is ongeloofelijk en hel zal de regering moeijelijk vallen die te beteugelen. In Epirus is de opstand reeds begonnen, eene der grens vestingen in hel Suli gebergte ingenomen en op hare vestingwerken de blaauwe vaan met het witte kruis geplant. Toen de inneming dier vesting te Athene bekend werd begaven zich studenten en andereu voor het koninklijk slot, om den koning een vivat te bren gen en de militaire muziek hief zegeliederen, uit den tijd van den bevrijdingskamp der Hellenen, aan. Men leide dal de directeur van policie te Athene zijn ontslag ingediend en in hoedanigheid van kassier der verbonde nen naar hel boofdtooneel des opstands gereisd was. Atheensche dagbladen deelen twee akte-stukken betrekkelijk den opstand der Grieksche Christenen tegen de porte mede. Het eerste is de volgende oproeping «Wij ondergeteekenden bewoners der (Turksche) provincie Arta sterk onderdrukt en met belastingen overstelpt, genoodzaakt onzedelijkheden en geweld dadigheden jegens onze maagden door die wilde en barbaarsche Turken te dulden zetten den gemeen- schappelijken oorlog van 1821 voort en zweren bij den naam van God en het geheiligd Vaderland dot wij onze wapenen niet eerder zullen nederleggen alvorens wij onze vrijheid verworven hebben. Wij hopen bij deze voortzetting van den kamp van 1821 dat niet slechts alle vrije Grieken maar ook die welke nog in de slavernij der Turken zuchten do vanen der vrijheid zullen verheffen om den strijd voor geloof en Vaderland voort te kampen. Deze onze strijd blijft een heilige een regtvaanlige. op liet nationaal regt gegrond alzoo zal niemand ons doel verdenken. Op dan broeders tot dezen gemeenschappelijken strijd Vat de wapenen op schudt het juk dezer Wandaalschu heerschappij af en toont aan geheel de wereld dal gij voor geloof en Vaderland kampt. God is steeds de beschermer der Christenen Het andere stuk behelst den volgenden red der Griek sche opstandelingen Ik zweer op het Evangelie en de Drie-eenigheid en bij den naam van Jezus Christus, dat ik de wapenen welke ik in de handen neem niet eerder wil afleggen alvorens «Ie tirannen uil mijn Va derland verdreven zijn zoodat hel geheel bevrijd is ik zweer ook bij den alwetenden God, dat ik de Grieksche vaan met mijn bloed zal verdedigen Uit Zwitserland zijn van 27 December 1852 tot 19 December 1853 alleen over Havre 245.638 bor- logiën naar Amerika enz. uitgevoerd namelijk 4^,547 gouden 135,994 zilveren 34,523 koperen spins bekken enz» en 28,574 enkele uurwerken zonder bor- logiekasten, r b n k b ij s, Parus 22 Februarij. Het heden in den Moniteur vervatte artikel luidt als volgt «Door de documenten betrekkelijk het Oostersche vraagstuk openbaar te ma ken heeft de regering een nieuw blijk van de opregt- heid zijner bedoelingen gegeven. De openbare magt die den nationale!) wil tot grondslag en de eer en het belang van Frankrijk tot eenige beweegredenen heeft kan die kronkelige staatkunde niet volgen, welker eenige kracht bestaat in de kuiperijen en in bet geheim. Hare wape nen zijn de oprcglhoid en de rondborstigheid. Het licht kan haar nooit benadeelen ook moet zij nooit de gelegenheid laten voorbij gaan het dubbelzinnige te voorkomen iedereen te waarschuwen voor hetgeen bij werkelijk te hopen of te vreezen heeft. »In den strijd die in bet Oosten uitgebarsten is heeft Frankrijk naauw met Engeland verbonden zich voor h'et goede regt en ter gunste eener zaak welke die van gebeel Europa is verklaard. De onafhankelijkheid der staten zou inderdaad bedreigd worden zoo Europa aan de heerschappij en den invloed van Rusland veroorloofde zich onbepaald uit te breiden. Deze waarheid springt iedereen in bet oog Oostenrijk in weêrwil der innige vriendschapsbanden die het aan hel hof van Rusland hechtten, verklaart zich dagelijks meer voor de staat kunde die wij verdedigen en Pruissen wij twijfelen er niet aan zal de hare naar den wensch en het belang van geheel Duitschland inrigton. »Deze strijd in welken men kan zeggen dat alle mogendheden van hel vaste land openlijk of stilzwijgend tegen Rusland zijn betrokken zou geen gevaar hoege naamd opleveren zoo er geene verwikkelingen te vree zen waren voortspruitende uil den revoJutionnairen geest die bij deze gelegenheid misschien beproeven zal zich op eenige punten te vertoonen. Het is dus de ge biedende pligt van hel gouvernement rondborstig aan hen te verklaren die van de tegenwoordige omstandig heden voordeel zouden willen trekken om betzij in Griekenland hetzij in Italië onrust te verwekken dat zy zich ia lijnregteu strijd met het belung van Frankrijk zouden stellen want zoo als wij hoven zeiden het gouvernement zoI nooit eene dubbelhartige staatkunde hebben en gelijkerwijs het de integriteit van het Otto- manische Rijk te Konslantinopel verdedigende niet zou kunnen dulden dat die integriteit geschonden werd door van Griekenland uitgegane aanvallen zoo zou het niet kunnen veroorloovnn, zoo de FranscheenOoslenrïjksche vaandels in hel Oosten zich vereenigden dat men ze op de Alpen zou zoeken te verdeelen." Bij een in den Moniteur opgenomen keizerlijk besluit worden de disponibele manschappen der contin genten van de ligtingen van 1849 en 1850 tot de active dienst opgeroepen. Men wil thans weten dat hol vertrok van prins Napoleon naar het Oosten op den 20 Maart bepaald is hij zou even als de generaals Pélissier en Canrobert het bevel voeren over eene divisie terwijl hei opper bevel over de expeditie aan den generaal Baraguay d'Hilliets zou worden opgedragen. Een dagblad van Milaan behelst do volgendo nieuwe en vreemdluidende lezing aangaande het doel der zending van graaf Orloff te Wennen met de bijge voegde verzekering dat de voorgeslagen overeenkomst goedgekeurd zou zijn Rusland herhaalt zijne verzeke ring van de integriteit des Turkschen rijks te zullen eer biedigen. Ingeval in Duitschland in Italië Be Igie of zelfs in Frankrijk eene revolutionaire beweging inogt uitbarsten, belooft Rusland onverwijld vrede met Turkije te zullen sluiten en al zijne pogingen tot demping van tien opstand waar die ook onstaan mogt, aan te wenden, Eene alhier uit Madrid ontvangen lelegrafischo depêche meldt dut hij koninklijk besluit in het offi ciële dagblad opgenomen, geheel Spanje in staat van be leg is gesteld. Vele leden der oppositie zijn in hechte nis genomen en het ministerie had vast besloten de grootste energie te ontwikkelen. Te Saragfissa heeft eene revolutionaire beweging plaats gehad een halaillon zou onder den kreet van leve Concha in opstand zijn gekomen en in den daarop gevolgden strijd een kolonel gedood zijn. De opstan delingen moeten verdreven zijn en zich naar Heusca gerigt hebben. Talrijke arrestatiën om staatkundige oorzaken hebben te Parijs plaats gehad op hel oogentdik zelf dat de oorlog zal uitbreken vormen zich weder complotten en geheime partijen. Door den gemeenteraad van Metz is eene depu tatie benoemd welke een bijzonder gehoor bij den keizer zal verzoekon oin Z. M. het nut te ontvouwen van den aanleg van een spoorweg welke Metz in on- niiddelijli verband zou brengen met Belgioen Nederland. Den 18 dezer is te Parijs met veel succes een rij tuig beproefd van geheel bijzonderen bouw. [n plaats dat de paarden voor het rijtuig zijn gespannen spant men het rijtuig voor de paarden die alzoo achter den wagen loopen en Item voortduwen in plaats van voort te trekken. Het rijtuig rust op drie wielen waarvan het voorste door den koetsier door middel van een stuurpen in alle riglingen kan worden gedraaid. Een toestel vóór het rijtuig maakt het onmogelijk oin iemand te overrijden terwijl een ander toestel bot rij tuig zelfs in vollen gang plotseling kan doen stilstaan. De paarden zeiven niet voor zich uil kunnende zien en daarbij door een scherm overdekt zijn beveiligd legen weder en wind en kunnen nimmer schichtig worden. Het geheel wordt door een groom bestuurd, die mede een goed bedekte zitplaats heeft. Een' bloemkweeker van Passy is het gelukt naar men zegt, eene blaauwe camelia te verkrijgen, iets, waarvan de bloemenliefhebbers lot dusverre te vergeefs gedroomd hadden. aroot-bbittlshies, Londen 23 Februarij. Men zegt dat aan boord der naar bet Oosten bestemde Engelsche schepen allerlei rr.oord- en vernielingstuig volgens de nieuwste uit vindingen vervaardigd ingescheept zal worden en dat onder anderen ook de zoo veel besprokene uilvinding van kapitein Wagner aangewend worden zal. Hieraan wordt hel toegeschreven dat verscheiden arsenalen sedet i

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1