GODR&NT. W.° 15. Woensdag 22 Februarij. 1854. JUSTIN ADiUliMSTHATIËiX Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN pCt, uddej i7,00 10,50 0,00 0,00 11.00 9,00 vat" stuk.- 0 ze8«j abovhbmshts-peijs Per drie maanden f '2,00. Franco per pfot f2,25. Inzendingder Advert, daags te voren.' snamidd. vóór 4 ure. verschijkit: prijs deb i»txbtsktiib Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks-en Doodberiglen van 1-6 regels it f 1 behalve hel Zegelregt. 3649 )0; '4323, 209 14334 409 8708. liek. Zmrikzbe, 20 Februarij. Onverwacht trof deze stad jl. zaturdag avond eene groote ramp door den - hóögeti watervloed. Het water was in zeker huis op de nieuwe haven ingedrongen waardoor de hoogst bouwvallige keldermuur spoedig instortte en het water zich een verderen doortogt baande, hetwelk van dit noodlottig gevolg was dat er eene belangrijke verzak king op de nieuwe baven voor dat woonhuis in de nabijheid van het lange groenendaal plaats had en het water naar hel lagere gedeelte der stad stroorhde. Dit gebeurde met zulk eene snelheid dal men zich haasten moest om het leven te redden en er voor velen geen tijd overbleef om iets van hun have en goed te bergen. Een drietal buizen en een pakhuis zijn ingestort an deren zijn zwaar beschadigd. De loegebragte schade is dus aanmerkelijk en de armoede is er zeer door ver meerderd. Het gemeente-bestuur heeft terstond maat regelen genomen om te verhoeden dot de ramp nog grooler werde. Dcnzelfden avond en gedurende den geheelen nacht is men ijverig bezig geweest met het leggen van een kistdam. Het Hervormd diaconie- firmbestuur is ook terstond ter hulpe gesneld en blijft onvermoeid om in den nood te voorzien en heeft het zich tot taak gesteld om de armen van alle godsdienstige gezindheden bijstand Ie verleenen gelijk ook uit des- zelfs advertentie blijkt. Wij twijfelen er niet aan of Lel zal in staat gesteld worden om de noodigo hulp te bewijzen. De dankbaarheid van hen die niet in de schade deelden zal zich nu in milde en onhekrompene bijdragen toonen - en zij die veel en alles verloren hebben ook nog stof van dankbaarheid want wij huiveren hij het denkbeeld indien de vloed etmigo uren later ware gekomen - gewis velen zouden verdronken zijn terwijl nu Gode zij dank nie mand daarbij is omgekomen ofschoon velen in grool gevaar hebben verkeerd. Velen hebben zich, hetzij niet hulp aan te brengen hetzij met rnenschen te red- dén hetzij met verpleging der geredden bijzonder onderscheiden. e aan dat »ffSa Co- ert de jingen meer z" 10. Istrekt kocht. deling ildaar. ten F op ergens iresen- i IS BE id fels iiide- jpK eu AANBESTEDING, Burgemeester en WethouDBRS van 7AerikT.ee ma ken hekend dat de tegen den 22 dezer aangekondigde besteding van eenige herstellingen en vernieuwingen nan de zoogenaamde Stads Armenhuisjcs acht dagen is uitgesteld en alzoo plaats behben zal op woensdag den 39 (lezer maand des middags 12 ure op het Raadhuis zullende op zaturdag te voren den 25 dezer, de aanwijzing in die huisjes geschicdeu, door den bouwmeester dezer gemeente. 7ierikzee den 21 Februarij 1854. DE CRANiE Voorzitter. C. HE JONGE Secretaris. BUITENLAND. DDIigCHLDNO, Keülen, 17 Februarij. Te Berlijn is het gerucht I verspreid aan hetwelk men echter zondere nadere 1 bevestiging voorzigtig doen zal niet te 'veel geloof te hechten dat de keizer van Rusland, die sedert eenigen tijd in een zeer opgewonden stemming verkeert door een aanval van beroerte getroffen is die wel geene j bedenkelijke gevolgen schijnt te zullen 'hebben maar hem echter noodzaken zal eenigen tijd bel lied te houden. De Grieksche luitenant bij het 9a" grenshataillon, Spiridion Karaiskakis wiens vader in den bevrijdings oorlog bij Athene sneuvelde is den 28 Januarij met 500 Grieken en Albanezen de grenzen overgetrokken en heeft zich met de opstandelingen in Epirus vereenigd, Met gespannen verwachting ziet men zijne eerste han delingen te gemoet; gelukken hem die dan zullen Epirus, ïhvssalie en Macedonië weldra in vollen wederstand tegen de porte zijn tegen welke verscheiden Grieksche dagbladen eene hevige taal voeren. De jeugdige Zfa- raiskakis die te Munchen is opgevoed heeft, alvorens hij de grenzen overtrok de Grieksche regering vorme lijk kennis van zijn voornemen gegeven en zijn ontslag bij haar ingediend. Een Dusseldorpsch blad behelst eene beschouwing der vermoedelijke weèrsgesleldheid in het tegenwoordig jaar 1854. Zij is gegrond op de waarneming van vele wederkundigen dal nagenoeg hetzelfde weder telkens om de 30 jaren terugkeert v en .daaruit wordt opge maakt dat dit jaar tol de gunstige behooren zal want zoodanig is het jaar 1824 geweest. Nadat een niel langdurige maar zeer koude winter vooraf was gegaan, had men toen een schoono lente en een groeizamen zo mer namelijk in Februarij dooiweder, in Maart droog en eenigzins schraal weder in April en Mei groeizaam, in Junij warm weder, en in Julij helle nu en dan door regen en onweder getemperd. Met gras was over vloedig de oogst van granen en boomvruchten rijk. Ook wanneer do stelling van andere wederkundigen doorgaat dat. het weder om de, 19 jaren zich nagenoeg gelijk is voorspelt genoemd blad een voordeeligen zo mer dewijl het jaar 1835 in de genoemde opzigten insgelijk gunstig is geweest. r B a N k b ij e. Parijs 16 Februarij. Omtrent het per telegraaf ontvangen berigt nopens liet nemen van de Ëngelsche stoomboot Haydise door de Russen merkt men op dat bij de Ëngelsche marine geene stoomboot van dien naam bestaat, zoodat het zoo bet waarheid is in allen gevalle een handelsvaartuig geldt. Met keizerlijk gereglshof van Nancy heeft eenen misdadiger van 18 jaren veroordeeld tot 5 jaren gevan genisstraf, die van zich zolven getuigde dat hij was «een gaauwdief en vagebond." Terwijl hij door gen darmes omringd voor de reglbank stond wierp hij een grooten steen dien hij tusschen de kleederen verbor gen bad naar den substituut van den procureur-gene raal en trof dezen op de borst voor welke daad zijne straf inet 5 jaren verzwaard werd. Toen hij zijn von nis vernam was hij zeer ontevreden, zeggende dat men hém het hoofd moest afhouwen daar hij een ge weldigen afkeer van het leven had.'* Uit Madrid wordt den 11 dezer geschreven dat de koningin van Spanje den vorigen dag (Jen minister raad had gepresideerd doch dat niets was uitgelekt van hetgene in dien raad was besloten. - .Men dicht den minister van oorlog het voornemen toe om het effectief des legers met 10,000 man te verminderen dit berigt klinkt zeer vreemd op een tijd dat geheel Europa zich ten oorlog uitrust en zijn contingent ver meerdert. - Met afgekondigde reglement op de beurs heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Zoo wel te Rome als in de provinciën van den Kerkelijken Staat heerscht eenige gisting. Te Rome waren den 9 dezer den verjaardag van de proclamatie der Romeinscbe republiek op do straat papieren ge strooid waarop de kreet leve de Republiekte lezen stónd. Des avonds was ook een moord gepleegd. aroot-brittammibiff. Londen, 16 Februarij. Het 3de bataillon garde grenadiers en bet l8te bataillon Scholsche garde fuse liers zullen zich eerst woensdag inschepen uit hoofde de vereischte toebereidselen niet vroeger gereed kunnen zijn. Maandag worden zij door prins AIbert geïnspec teerd en heden avond houden de officieren dier batail- lons een maaltijd in Londen Tavern onder hot voor zitterschap des bertogs van Cambridge. Het 4de rege- ment dat nu le Edinburg ligt zal zich in het laatst van deze of het begin der volgende week langs den spoorweg naar Portsmouth begeven. Toen gisteren het 28#,e regement infanterie Leeds vérliel om zich tot inscheping naar Liverpool te be geven waren meer dan 60,000 menseben op de been, die déze krijgslieden onder onophoudelijk gejuich naar hel slation van den spoorweg vergezelden. Nagenoeg de helft der sappeurs en mineurs welke slechts weinige weken geleden uit de Kaapkolonie te rugkeerden, waar zij den Kafferoorlog toteengewenscht einde hielpen brengen, heeft zich vrijwillig lot de dienst in het Oosten aangeboden. De Ëngelsche vloot die naar de Oostzee wordt uit gerust zal van 1810 stukken geschut voorzien zijn. Zelfs Nelson had in de grootste door hem geleverde zeeslagen niet meer dan 938 stukken ter zijner be schikking. Van het dertigtal schepen welke die vloot zullen uitmaken zijn 23 met stoomvermogen voorzien zoodat zij stroom noch wind te ontzien hebben. Ten ge volge der algemeene geestdrift valt de bemanning der schepen ook gemakkelijk. Cisteren namiddag tusschen 3 en 4 ure steeg bet water in den Theems lot eene buitengewone hoogte en overstroomde de beide oevers waardoor vele pak huizen werven en woonhuizen onder wa ter geraakten en hier en daar aanzienlijke schade werd aangerigt. BINNENLAND. Ziertkzee 20 Februarij. Het groot vocaal en instrumentaal concert ten voordeele der algemeene armen dezer stad, hetwelk wij .eenige weken geleden aankondigden heeft den 17 dezer alhier plaatsgehad. Aan de verwachting die men er van koesterde heeft het volkomen beantwoord. De beide zangverenigin gen hebben zich voortreffelijk gekweten terwijl de solo's waaronder wij ons nog met zooveel genoegen Beatrix en Mein fïerz ist im flochland herinneren aller toejuiching mogten wegdragen. Het doppel- coucert voor twee fluiten geaccompagneerd door do piano was heerlijk terwijl de dilettant die een obligaat voor de viool gaf, wegens zijn waarlijk zeer kunstvol spel door allen lof werd toegezwaaid. Voeg bij dit alles de ouvertures voor groot orebest, de in strumentatie voor groot orchest en de uitmuntende di rectie door een' meester in de kunst hoedanig de heer jEisner is vol talent vol smaak vol ijver dan hebben we wel niet vele woorden noodig om le verzekeren, dat dit concert, als wij hel zoo eens noemen mogen eene perzik was die naar meer smaakte. Ieder zal dan ook wel ingestemd hebben in do hulde en den dank die den concertgevers toen zij gereed stonden hun laatste lied der Hefr is Golt aan te heffen als eene surprise in eenige dichtregelen werd gebragt. Het publiek had van deszelfs belangstelling bewijs gegeven door eene talrijke opkomst. De armen hebben er eene goede bate van het heeft zuiver opgebragt de som van f 202,65. In een volgend nummer hopen wij in verband met het vorenstaande nog eenige regelen te wijden aan de zaak der toonkunst in het algemeen. ZiERiKZEB 20 Februarij. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze de verjaardag van Z. M. deu koning gevierd. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf bij den polder Ooster-eri Sirjaosland den heer M. de Weeze. Volgens berigt uit Goes werd me» aldaar jl. vrijdag verontrust door bet luiden der brandklok. De brand moet ontslaan zijn in een der tot droogen be stemde torens van de fabriek voor verbeterde meekrap- bereiding. Hij beeft zich bepaald lot twee droogtorens, die geheel zijn uitgebrand betgeen zoo wel aan de constructie van het gebouw als aan de ijverige bemoei- jingen der brandweer te danken is. Een der gewelven in de torens is ingestort en de schade zal nog al aan zienlijk zijn. Zoo wel de fabriekgebouwen als de grondstoffen ziju bij verscheidene maatschappijen verzekerd. Dezer dagen liep te Goes het gerucht van het ver gaan ecner schuit. Hel blijkt dat een met steen geladen aak bestemd naar Middelburgvrij oud en in geen zeer goeden staal kort bij den wal aan het Goesche sas ge zonken is. De schipper zijne vrouw en de beide kin deren zijn met de boot naar den wal geroeid en het schip zit zoo hoog dat de lading in een ander wordt overgebragt. Men verneemt dat het hoogleeraarsambt aan bet op te rigten seminarie te Stellenbosch (Kaap de Goede Hoop) thans aangeboden is aan dd. B. J. H. Taats predikant te Middelburg, en J. J. van Toorenenbergen predikant te Vlissingen, De eerste zou bereids bedankt hebben.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1