N.° II. Woensdag 8 Februari j. BESTEM AD1NISTMTIEN I 1854. Woensdag en Zaturdag. PJ MEIMSTWIIM I OC? J COURANT. ab&mhsmksti-pbliv Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advêrt. daags te voren.'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: prijs her advertenties Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks-en Doodberigten van 1-6 régels af 1behalve hel Zegelregt. m te k- V- en id ri- ia do it. tie en n-. •n. n- e). de en ng de NATION ACE MILITIE. Burgemeester en Wethouders v«n Zierikzee bren gen door deze ter kennis van d« daarbij belangheb benden, d'at'de eerste «ittinsf van den Militie. ICaari in deze provincie voor dit kanton is bepaald op Zaturdag den 11 dezer maand des morgens 9'/s ure in de Abdij te Middelburgvoor welken Raad verschijnen moeten de vrijwilligers eisuquo en de voor één jaar vrij gestelde dienslpligtige lolelingen van de ligtingen 1850, 1851 1852 cii 1853 voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling terwijl de zoo- dnnigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen, zullen geacht worden geene redenen van vrijstelling te bezitten en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Zierikzee den 3 Fehruarij 1854. DE CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. dditichlan d, - Keulen, 3 Februari]. Uil Weenen wordt den 31 II. het volgende geschreven Zondag namiddag na de aan graaf Orloff verleende audiëntie heeft de keizer den grijzen stanls-kanselier vorst Metternich een bezoek gebragt bij welke gelegenheid hij langer dan drie uren in diens paleis verwijlde. Nagenoeg gelijktijdig brngt graal' Orlojf onzen minister Van Ivuitenlaiidsclie taken graaf Uriolcen! beleefdheidsbezoek hetwelk noglans slechts liefi1 minuten duurde en derhalve het vermoeden i tot zekerheid schijnt te maken dat de zending des gra- ven niets anders is dan een dadelijk beroep lies Russi- -sëhen aan den Oostenrijkschen keizer orn hem in den nood waarin hij verkeertthans materiëler! bijstand te verleenen dot men bij dezen slap allen invloed van bel ministerie tracht te vermijden loont het zoo kort stondig mogelijk bezoek van graaf Orlo/f bij graaf Briol. lo' weerwil dezer Russische demonstratie in het hart der monarchie te Weenen zelf, gelooft men stellig dat men zich hier in dezen noodlotligen Turksch-Rus- sischen twist tol niets zal laten vervoeren wal niet door Öostenrijkscb eigene belangen wordt voorgeschre ven en in dit opzigl wordt de lange conferentie des keizers met vorst Metternich als een goed voorteeken beschouwd. De Russische generaal Schilderdien het gerucht reeds als opvolger van Gorlschakoff genoemd had het welk zich echter nog niet bevestigd heeft is volgens berigt uit Orsowa van 28 Januari] te Krajowa aange- komen en zou in last hebben te zorgen dat gedurende de eerste dagen geene offensieve krijgsoperaliën door de Bussen ondernomen werden terwijl Omer-pacha die van deze veranderde taktiek der Russen terstond berigt had al zijne in de tweede linie bij Schumla gepos teerde troepen naar den üonau zou hebben doen op rukken met geen minder doel dan om door hel over trekken van den Donau op verschillende punten de Russen van alle kanten aan te grijpen en de Donau- vorstendommen binnen korten tijd van hen te bevrijden. Van den Bencdcn-Dooau wordt medegedeeld, dat na eenen stilstand der scheepvaartgedurende meer dan vier maanden, hel water bij de zoogenaamde ijzeren poort weder dermate is gerezen dal de beruchte Kata- racten weder bevaarbaar zijn. Dien ten gevolge heb ben al de beschikbare sleepbooten bevel ontvangen zich derwaarts te begeven om de talrijke met graan be- itz.N Vladen schepen naar de Boven-Donau te slepen. at- r b a s k b ij s. Parijs 3 Februarij. Vrij algemeen gelooft men nu de Russische ambassadeurs Parijs en Londen verla ten dat de Franscbe en Engelscbe ambassadeurs te Petersburg de generaal Castelbajac en lord Seymour eok weldra teruggeroepen zullen worden. Sommige dagbladen verzekeren dat de heer von Kisseleff aan zijne landgenooten eene circulaire beeft gerigt om bun aart te raden Frankrijk te verlaten ech ter zonder tijd te bepalen. Andere bladen spreken dit gerucht legen. De werkzaamheden in de arsenalen in Frankrijk worden met zooveel ijver voortgezet dat nog vóór het einde van Februarij een aantal schepen, welke voor het reserve-eskader zijn besteind gereed zullen zijn om in zee té steken. Men spreekt vaii de zaïiVehslel- ling van een vierdo eskatler. liet aanwerven van ma- lion;h wordt mede krachtdadig bevorderd. Nog zijn allerwegen in het zuiden des rijks maatregelen veror dend in verhand met liBtsamentrekken van eene tal rijke krijgsmngt hij de'kusten der Middellandsche-Zee. Aangaande dé vermoedelijke sterkte van het expeditie- onnaire leger T welk voor de Levant bestemd is zijn nog al uiteertloopende geruchten in omloop. Algemeen denkt men dat de regering grootendeels derwaarts zal zenden manschappen welke thans behooren tot bet leger in Algerie. De keizer van Frankrijk heeft ten behoeve van de Protestanten in liet departement Seine et Marne 1000 frs. gezonden. De keizerin heeft belangrijke geschenken in zilver - een theeservies, eene saladetang en een vischmes - doen toekomen aan de dames-vereenigin'g te Nantes ten behoeve der jaarlijksohe verknoping ten voordeele der Prolestantsche scholen en armen aldaar. De l'rnleslantsche gemeente te Genua heeft voor ongeveer 50,000 frs. een kerkgebouw aangekocht, dat, aan de maagd Morin toegewijd, vroeger tol de Rooinsche Eereilienst werd gebezigd maar als zoodanig sedert lang buiten gebruik was en aan een' particulier per soon toebehoorde. Dezer dagen viel Ie Madrid de volgendo vreese- lijke gebeurtenis voor Ken man met een kiel ge kleed die de Due d'AThastraat uitkwam en zeer bard liep viel voorover geheet in de slijk en werd door eenige kinderen u'ilgelagchen. Snel springt hij Op grijpt een der kinderen en kastijdt het op eene wreedo wijze. Een commissaris van politie getuige van dit tooneel berispt don man ernstig maar deze haalt zonder een woord te spreken een scheermes uit den zak en brengt daarmede den politiebeambten eene dun- delijke wonde aan het hart toe De moordenaar spoedt zich ijlings Voort, maar, toen eew kleine jongen hein nariep: «houdt den moordenaar!" keert hij zich op eens om valt den armen knaap aan en snijdt hem met het nog van bloed druipende scheermes den hals af. Door de politic-agenten gegrepen werd de boos wicht naar de gevangenis van hel Saiadero overgebragt werwaarls zich oil middel ijk de regter van instructie Sanchez Ocana begafoin hem in bet verhoor te ne men. In den loop daarvan bezigde dio magistraalper- soon eene list door op eenmaal uit te roepen Wel, ik kon u gij zijt reeds eenmaal wegens doodslag in liet bagno geweest Ja mijnheer (antwoordde ile verraste moordenaar} maar het was alleen voor het toebrengen van ernstige wonden." Het onderzoek der zaak werd voortgezet. oboot-bbittakiiiibn. Londen 2 Februarij. De Morning Post zegt heden liet volgende Wij zijn in staat gesteld te meiden dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Groot Bril- tanje cn Rusland afgebroken zijn. Zijne exc. baron van Brunow ambassadeur van den czaar bij het hof van S.'-James verlaat Londen morgen ochtend vroeg.'' Voorts verneemt men dat genoemde ambassadeur gisteren zijne ooderhoorigen in zoo ver zij niet lol zijn onrniddolijk gevolg behooren verwittigd heeft dal hunne diensten niet langer vereisebt werden naardien hij op bel punt stond bet land te verlaten. Alle toe bereidselen lol bespoediging van het vertrek werden gemaakt en de juiste bepaling van bet uur der afreis hangt alleen van bet gereed zijn van al bet daartoe ver- eischle al'. Denkelijk zal de aan het parlement voor te stellen vermeerdering des legers 11,000 man bedragen. De Lonuensche dagbladen behelzen weder ver schillende depêches op de hoofdkwestie van Uen dag betrekkelijk. Zie hier den hoofdinhoud daarvan zon der voor de meerdere of mindere waarheid in te staan I De regementen der Russische garde hebben bevel den 1 Maart Petersburg te verlaten en zich naar Riga en do Oostzee-provinciën te begeven. De Russische troe pen omsingelden deh 29 Januarij ftalafat van alle zij- i den. De oorlogsverklaring aan Engeland en Frank rijk zak denkelijk niet van het Russisch kabinet uilgaan, maar van den kant der westelijke mogendheden afge wacht worden. De botsingen op zee zullen worden vermeden tnaar de oorlog legen Turkije zal krachtda dig worden doorgezet. Tot den 29 II. had noch Oostenrijk noch Beijeren noch Saksen eenige me- dedeeling aan do bondsvergadering wegens de Ooslerscbe zaken of het vraagstuk der onzijdigheid van den bond gedaan. Het grootste vaartuig dat ooit op zee zwom het scliroefstoomsGhip Himalaya is van Soutbampthon naar Alexandria vertrokken. Het schip voert 4000 tonnen, moet over zijne geheele lengte 372' en de kiel 311' breedte 46' diepte van het ruim 24 h 25'. Het is geheel van ijzer bezit machines van 700 paarden krachten, terwijl de ruimten voor nu passagiers schooner en luchtiger zijn dan eenig schip Ier wereld de spijs- zaal alleen is 1 OU' lang en heeft plaats voor 170 couverts. Hel is alleen in staat 3000 inan naar de Zwarte-Zee te brengen. Nadat deze proef gelukt is zal men zich eerstdaags aan den bouw Van een linieschip van 10,000 tonnen met 250stukken van het grootste geschut wagen. Practisch schijnt aan zulk eenen reusachtigen bouw niets meer in den weg te staan nadat de Wellington en Himalaya zich zoo ligt als jaglen laten besturen. BINNENLAND. Zierikzee 7 Februarij. Do tweedo kamer der staten-generaal is overeenkomstig het vroeger be paalde bijeengeroepen legen dingsdag den 14 dezer, ten einde hare werkzaamheden te hervatten. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuid- llollandsehe maatschappij tot redding van schipbreu kelingen hebben op nieuw besloten te doen uitreiken aan 'rSchumachertimmerman, en C. J. Proost ligt matroos, heulen aan tioord van hel barkschip Schoon- derloo de zilveren medaille, co ieder 25 voor het mede bemannen der sloep en hel overbrengen der geredde personen van den Condor aan boord van da Schoonderloo Men verzekert, dat de Hollandsch-Belgische spoorweg van Antwerpen naar Ruzendaal op 15 Maart aanstaande zal worden ingewijd. Dadelijk na de aankomst van den trein te Rozendaal zal eene dili gence naar deri Moerdijk vertrekken zoodat de weg van Antwerpen naar den Moerdijk dan reeds in vier ureri zal kunnen worden afgelegd. De geheelen spoor baan tol den Moerdijk zal naar men gelooft om streeks het midden van den aanstaanden zomer gereed zijn Het klassikaal bestuur van Amsterdam heeft zich ondanks de protosten tegen d." Meyboom met een parige stemmen bereid verklaard do op hem uitge- bragte beroeping te opproberen. In den Bominelerwaard zijn reeds ongeveer 1500 schapen aan de zoogenaamde leverbat gestorven ook zijn 12 koeijen aan die ziekte bezweken. De oorzaak wordt grootendeels daaraan toegeschreven dat do Schapen in vochtig land geloopen hebben of aan het voederen met slecht hooi. Uit de gemeente Grootegast provincie Gronin gen schrijft men dat de ziekte onder de schapen zich ook in die gemeente geopenbaard heeft en wel hoofd zakelijk bij den landbouwer UIKesse/s te Opende bij wien in korten tijd reeds 30 stuks aan die zoo gevreesde ziekte zijn overleden, zonder dat men de oor zaak orgens aan weet toe te schrijven. Des avonds worden ze als gewoonlijk door den schaapherder schijn baar gezond in het hok gedreven en des morgens vind men er somtijds eenige dood. Hoewel tot dusver geen deskundigen zijn geraadpleegd schijnt het vleesch wel gezond bij het overlijden zonder daaraan iets to kunnen onldekkon wat bet plotseling sterven veroor- aaakldaarentegen is de lever als geheel vermurwd -^1

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1