r liMHEESË COURANT. If.® 10. Zaturdag 4 Februarij. 1854. Ia BESTUREN ADMINISTRATIEF Woensdag en Zaturdag. j*,n ml jti ure, enbb "'J* ure, uomniTi-rBui Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4 ure. ï>ct. ;er- luwa van ijnen iller» nier- e r I.1 r mij ij dia zijn, LND, e. DIN in da adert! NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders vun Zierikzee bren gen door deze Ier kennis van de daarbij belangheb benden dat de eerste zitting' van den Militie» Raad in deze provincie, voor dit kanton is bepaald op Zaturdag den 11 dezer maand des morgens 91/, ure inde Abdij te Middelburg, voor welken Raad verschijnen moeten de vrijwilligers casu quo en de voor één jaar vrij gestelde dienstpligiige lotelingen van de ligtingen 1850, 1851 1852 en 1853, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling terwijl de zoo- danigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geeue redenen van vrijstelling te bezitten en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Zierikzee den 3 Februarij 1854. I)E CRANE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. INÜS iijks- lenda fuize treur lende ;n als alijke eren, itting NSE, ■egte- gstaf- ii te op de onder n vijf degen voor- ouds- en 28 Len elf nk. >ur. BUITENLAND. O DITIOHLXIDI Keulen 30 .Januarij. Te Berlijn zou uit Polers- burg een brief van een zeer hoog geplaatst persoon ontvangen zijn waarin gezegd wordt dat boe opregler men den vrede wenscbt het des te meer pligt is zicli mei alle Ier beschikking slaande middelen ten oorlog toe te rusten en dat Rusland dit nu ook gedaan beeft. Die toerustingen verneemt men verder zijn dan ook op de uitgebreidste schaal gemaakt en overtreffen die Van 1812 nog. Het gerucht loopt te Berlijn dat de keizer van Bus- land daar verwacht wordt. Graaf Oiloff is gisteren middag door den keizer van Oosleniijk in een bijzonder gehoor ontvangen. Uit Warschau wordt den 16 dezer geschreven dat vorst Paskewitsch verscheiden officieren van den gcneralcn slaf naar Bucharest gezonden heeft, die vorst Gortschakoff toegevoegd worden. Uit Moliiloff zijn de groote tot belegering van vestingen bestemde arlil- lerieparken naar de Donau vorstendommen getrans porteerd en overal merkte men groote oorlogstoerus tingen op. Men verwachte den keizer nog voor het einde dezer maand te Warschau. Ter vervanging der uit het ko ningrijk Polen naar de Turksche grenzen gelrokken troepen zal dat land door een gedeelte der keizerlijke garde bezet worden, hetwelk bereids op marscli moet zijn. r B A H K R IJ B. Parijs 30 Januarij. De keizer heeft het grootkruis der orde van het Legioen van Eer geschonken aan den generaal baron Fageldie na een twee en veertigjarig verblijf Ie Parijs,, in hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmagtlgd minister van het koningrijk der Nederlanden, tol het ambtelooze leven terugkeert. Men begint meer en meer geloof te slaan aan het gerucht dat spoedig Fransche en Engelsche troe pen naar Konslaniinopel zullen worden gezonden. Men schrijft uit Konslaniinopel van den 16 dezer Het herigl wegens der. slag door de Turksche troe pen in de omstreken van Kalafat geleverd en de schit terende overwinning door hen op de Bussen behaald, bevestigt zich volkomen. De regering heeft zich ge haast het officieel aan de beeren ambassadeurs mede te deelen en in de Turksche courant de depêche van den pacha van Wtddin te doen opnemen in afwachting van bet bulletin hetwelk in al de bijzunderbeden openbaar gemaakt zal worden zoodra de porte het rapport van Omer-pacha ontvangen beeft. Het wordt met onge duld te gemoel gezien ofschoon men de hoofdzaken bereids kentwant het schijnt dat de zege duur gekocht is en dat de verliezen der Turken vrij zwaar ofschoon niet zoo aanzienlijk als die des vijands geweest zijn. vebschijbit: Deze overwinning heeft het vertrouwen der Turken geheel hersteld dal door de romp van Sinope en de in Azie ondervonden nederlagen eenigzins geschokt was zonder echter hunnen moed te doen verflaquwen of iets te veranderen in hun besluit om den oorlog ten einde toe voort te zetten en een eervollen vrede te ver werven. Volgens het bovengemeld officieel berigt aangaande het gevecht hij Kalafat op 6 dezer, heeft Ismael-pachn, op het vernemen van het zarnentrekken der Russen in Klein WolTachijo en dat een korps van 15,000 -man van Krajova opgerukt Tchetané op ruim drie uren afstands van Kalafat, bereikt had, den vijand door eene stoute poging willen beletten zich daar te verster ken. Hij liet tot dit einde eene kleine bezetting in zijn hoofdkwartier achter rukte rnet <Je generaals Jfustapha-pncha en Osrwan-pacha uit aan liet hoofd van :13 Aiaita ill ons infanterie drie regementen kavallerie en 28 stukken geschut en tviel des morgens ten zes ure de Russen onverhoeds aan. In weinige oogen- blikkep waren de verschansingen vernield en de Rus sische halai.llousover hoop geworpen terwijl Mustupha- pacha die den linkervleugel -k.Qiiunsndeer.de, (Jen vij and in de flank aantastte en hem in de bosschen van Tchetané terugwierp waar gedurende den nacht do Turksche tirailleurs en de karabiniers insgelijks hadtien postgevat. Sterk waren de pogingen der Russen om de kracht dezer gelijktijdige aanvallen te wederstaan maar nadat hunne gelederen door de tirailleurs gedund waren werden zij ten elf ure des voormiddags geheel op de vlugt gedreven en gedurende zes uren met den degen in de vuist vervolgd. Hunne reserve 80Ü0 man sterk en niet tijdig genoeg op het slagveld aangekomen, werd insgelijks door het Turksch keizerlijk leger terug gedreven welks reserve onder bevel van den divisie- generaal Ahmed-pacha de nederlaag dezer aanzienlijke versterking voltooide. De verliezen der Turken in Azie zijn niet zoo zwaar geweest als de Russische bulletins hebben doen geloo- ven. Grootendeels waren zij aan gebrek van krijgstucht bij de ongeregelde troepen te wijten maar deze toe stand heeft zich naderhand verbeterd. Brieven uit Kars van 24 December zeggen dat sedert de aankomst van Kourschid-pacba (de generaal Guyon) de buchi-bouzouks of irreguliere troepen op goeden voet georganiseerd waren dat de Turken op nieuw aanvallenderwijze zijn gaan handelen en andermaal de grenzen zijn overge trokken. liet fort Ghefketil dat men door de Russen herno men en gesloopt waande heeft het steeds uitgehouden. Men hoopt nu dal de tegenwoordigheid der in de Zwarte-Zee vereenigde eskaders terwijl zij dodegers in Azie vergunt versterking eu ammunitie le ontvan gen hen ook spoedig in staat zal stellen hel sedert eenigen tijd verloren terrein te herwinnen. Eergisteren na.de aankomst van een buitengewoon courier die depêches uit Weenen overbragt hen ben de ambassadeurs zich vereenigd en eene langdurige con ferentie gehouden. Sedert loopt hel gerucht dat alle hoop op aanneming door keizer Nicólaas van hel door de vereenigde mogendheden ontworpen en door de porte aangenomen plan tot vereffening verdwenen is. Men verzekert hier dat de Fransche gezant gene raal Barayuay eerstdaags eene verkenningsreis in de omstreken van Konslaniinopel zal maken en dat ver scheiden officieren van zijnen slaf zich met gelijk doel, naar Varna Schuin la en Azie begeven zullen. Uit hoofde van het groot aantal officieren welke uit alle landen herwaarts komen om in dienst der porte te treden heeft de minister van oorlog bekend ge maakt dat de porie geene andere officieren in dienst zal nemen dan die van hunne brevetten voorzien en hem door de ambassadeurs le Konslaniinopel aanbevolen zijn. Drie Turksche fregatten welke deel van het door de vereenigde eskaders begeleid konvooi hebben uitge maakt zijn hedeu hier teruggekeerd. Men spreekt wel van een gevecht hetwelk in de Zwarte-Zee zou gele verd zijn maar het is voor het oogenblik onmogelijk iets naders dienaangaande le vernemen. 1 Men schrijft uil Trieste van den 30 dezer De bevelhebbers der vereenigde Fransch-Engelsche vloten hebben nadere lastgeving ontvangen ten gevolge waar- prijm dxb ad vkhtxntiss Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. van zij eene meer actieve rol in de Zwarte-Zee begin nen te spelen. De Fransche en Engelsche schepen zoeken de Russische bodems op en wanneer zij die ontmoeten brengen zij ze tot de naastbij gelegen Rus sische haven met bevel die niet weder te verlaten. In de jongste dagen zijn naar men verneemt 9 of 10 groote Russische schepen langs de Aziatische kust nabij Balloon door een groot deel der vereenigde rio len ontmoet en gedwongen geworden uit zee terug te trekken en de naaste haven in le stevenen. gboot-bhittanbieiv. Londen 30 Januarij. De regering houdt zich ernstig met de verdediging der zuidelijke kusten bezig. Te Eastbourne zijn dezer dagen troepen en artillerie aangekomen en hebben de Martellotorcns en het fort bezet. Ook is tot bet in staat van tegenweer stellen van de westzijde der haven van Litllehampton besloten en zullen le Neerhoven fortificatiën worden daargesleld. De verdedigingswerken te Gosport worden insgelijks zwaar versterkt. Eerstdaags wordt het Engelsch eskader onder bevel van den vice-ndrniraal Carry hetwelk eenigen tijd ia Portugal vertoefd heeft in Engeland terug verwacht en zal denkelijk in de Nore en voor de haven van Sheer- ness gestalionneerd worden om voor iedere noodzake lijke dienst in de Noord—Zee terstond gereed te zijn. Het bestaat uit een zeilschip van linie twee schroef- sloomschepen van linie vijf schroefstoomfregatten en twee stoomschepen van minder kaliher. Een bouwkundig werk behelst een vertoog van d.' Ilouiring over den beroemden Cbinescben muur, in hetwelk hij zegt hoe het berekend is dat wanneer al de straat- eri melselsteenen van Groot-Brittanje bijeen verzameld werden zij geene genoegzame bouwstoffen tot daarstelliug van een zoodanig werk zouden opleve ren en dat nl de gebouwen en huizen binnen Londen hut getal der torens en torentjes, welke dien muur versieren niet zouden kunnen evenaren. Heden middag len een ure zijn de koningin prins Albert en hunne beide oudste kinderen van Windsor hier aangekomen Kort daarna is op het kasteel van 'Buckingham eene geheime raad gehouden in welken do troonrede is vastgesteld.- Londen 31 Januarij. des namiddags ten 3 ure.) Hare Majesteitde koningin heeft ten 2 ure het paleis verlaten en kwam ten 2 ure 5 minuten in het parle mentsgebouw. Hare Majesteit in het huis der lords verschenen zijnde werden de leden van het huis der gemeenten opgeroepen. Daarop sprak de koningin in de vereenigde zitting der heide huizen de troonrede uil waarin men onder anderen hel volgende leest: Mg lords en Heeren l «Ik gevoel mij altijd gelukkig, u bij do opening van het parlement le kunnen verwelkomen en in de tegen woordige omstandigheden is het mij een bijzonder ge noegen dat ik uwen bijstand en raad kan inroepen. De hoop welke ik uitdrukte hij de sluiting van da jongste zitting, dal hel bestaande geschil tusschen Rus land en de Ouomanische porie spoedig zou worden hij- gelegd is niet verwezenlijkt geworden en tot mijn leedwezen moet ik u mededeelen dat daaruit een oor logstoestand is ontstaan. »Ik ben voortgegaan in vriendschappelijke overeen stemming te handelen met den keizer der Franschon, en mijne pogingen aangewend in overleg met mijne bondgenooten om den vrede tusschen de twistende partijen te herstellen bleven tot dusverre zondereenig gevolg doch werden daarom niettemin oualgehroken voortgezet. Ik zal niet nalaten in die pogingen te vol harden. Doch aangezien door de voortzetting van den oorlog de belangen van dit land en van Europa kunnen worden in gevaar gebragt is liet noodzakelijk dat mijne zee- en landinagt worden vermeerderd met het uitzigt om daardoor aan mijne verloogen kracht bij to zetten en om meer krachtdadig tot het herstel des vredes werk zaam te zijn. Ik heb de noodige hevelen gegeven dat al de stukken strekkende lot opheldering van de over deze aangelegonheid gevoerde onderhandelingen bin nen kort aan u zullen worden medegedeeld."

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1