N.° 8. 1854. Zaturdag 28 Januarij. Woensdag en Zaturdag. liËSTUHËN k ADMINISTRATIEF pci, ZMKZEESCHE COURANT. abomxsxssti-phi2i Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: PRIJS BIB ADTBHTSNTIXa Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt Concert ten voordeele der Algemeene Armen. In de maand Februarij zal hier een concert gegeven worden ten behoeve der armen van alle godsdienstige gezindheden hier ter stede. Dit concert belooft den beininnaren der toon kunst een genotvollen avondimmers de bloote vermelding, hoedanig dit concert zal zamen- gesteld zijnis genoegom dit te inogen ver wachten. Het zal zijn vocaalen instrumentaal. Het instrumentale zal bestaan uit ouvertures voor groot orchest en uit solo's op instrumenten. Het vocale zal gegeven worden door de Zangvereeni- ging der afdeeling van de maatschappij tot bevor dering der toonkunst, onder de zinspreuk: Oefening en Uitspanning en door de Mannen- Zangvereeniging alhier. Aan gedurige afwisseling zal het dus niet ont breken en aan eene goede uitvoering valt wel niet te twijfelen voor hen, die de talenten des direc teurs en van zoo vele anderen, die er aan zullen medewerken, kennen, en die weten, hoe vooral in het laatste jaar het muzijkale leven hier uit zijne al te lange sluimering is ontwaakt. Wij houden het althans daarvoor, dat die avond een doorslaand bewijs zal geven, wat oefening en uitspanning vermag en hoe de vonk van het muzijkale genie slechts eenigeaanblazing behoeft, om helder te schitteren en licht en leven te brengen, daar, waar kort te voren duisternis en dood was. En waartoe dit concert? - O, wij geven het antwoord met eenig enthousiasme - voor de beste zaakdie men zich denken kan - tot leniging der armoede. - Het is wel geen ongewoon verschijn sel, dat de kunstwereld iets van hare schatten aan de wijken der armoede mededeelt, maar het ge wone er van mag toch geene reden zijn om het niet op te merken. Neenhet is altijd verblijdend voorden weidenkenden menschwanneer hij ziet, dat men door edele genietingen zich het leven zoekt te veraangenamen en dat men daarbij niet alleenaanzichzelven,maarook aan anderen denkt. Het is het beste gebruik dat men van de ons ge schonken talenten maken kan, door ze ten nutte van anderen aan te wenden. En dan - waar niet één, maar waar velen dit doen - dadr kan men groot nut en uitgebreiden zegen verspreiden dddr heerscht eene schoone harmonie, die het hart veredelt, de kunstliefde aanwakkert en een edelen wedstrijd doet geboren worden, om steeds beter en rijker offer op het altaar der liefde te plengen. - Zoo is het ook hier - genoemde vereenigingen zullen door één geest bezield en zusterlijk verwant, tot een doelzamenwerken,eri het kunstlievend publiek - zoowel van huilen als linnen deze stad, en ieder, die, al is hij ook geen beminnaar der toonkunst, toch gaarne alles aan moedigt, wat ten voordeele der armen kan strek ken, zij allen zullen hunne ingenomenheid met die pogingen doen blijken, door dit concert bij te wonen. Wij zien dien avond met verlan gen te gemoet en wenschen de concertgevers een' uitslag toe, die hunne stoutste verwachting over treft. MATEN EN GEWIGTEN. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen weten dal in hunne vergadering van heden is vastge steld hetgeen volgt «de bij besluit van Gedeputeerde Stalen van dpn ls/ls «December 1845. n.° 23 [Provinciaalblad n.° 134) «vastgestelde termijn voor hel kosteloos herijken van «nieuw vervaardigde reeds geijkte maten en gewiglen «die in de winkels en magazijnen van fa brij ka ti ten en «handelaars in maten en gewiglen onverkocht en IjIijk- «haar ongebruikt voorhanden zijn wordt voor wat «hel jaar 1854 betreft verlengd tol en met den laat- «sten Februarij aanslaande." En zal dit besluit door middel van het Provinciaal- bladworden Ier kennis geliragt van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in deze provincie met uit- noodiging om den inhoud daarvan bij openbare afkon diging ter kennis van de ingezetenen le brengen ter wijl een afdruk van hetzelve aan ieder der Arrondisse mentsijkers in deze provincie zal worden gezonden. Gegeven te Middelburg den 13 Januarij 1854. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS Voorzitter. S. van derSWaLME, Griffier. BRANBSCHOUWING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente dat op Maandag den 30 dezer maand en volgende dagen eene Algemeene itraiiitsclionwing in alle huizen geschieden zal en worden mitsdien alle eige naren en bewoners uitgennmllgd om lieeren Brand- meesteren den vrijen toegang ui derzelver woningen en werkplaatsen le verleenen en hunne aanwijzingen tot voorkoming van brandgevaar op le volgen overeen komstig de bepalingen van liet Brand-Beglemeiit. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd en omgeroepen mitsgaders in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 26 Januarij 1854. DE CRANK, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 30 dezer maand des voormiddags ten half elf ure op bel Raad huis alhier eene vergadering van <leu (>emeeuie-Kaa<l zal gehouden worden. Zierikzee den 28 Januarij 1854. De Burgemeester DE CRANK. tc BUITENLAND. dhitiohland, Keulen 22 Januarij. Eenige dagen geleden is ge meld dal Osman pacha aan de gevolgen zijner wonden is overleden. Of dil berigl voorbarig is geweest dan of hel den 11 dezer te Petersburg nog onbekend was is onzeker maar inmiddels wordt hem betreffende onder gemelde daglezekening het volgende uit die hoofdstad geschreven De zich lhans in gevangenschap bevindende Turksche vice-admiraal en bevelhebber over hel hij Sinope ver nield eskader Osman pacha is zoo zwaar aan hel been verwond dat zijn toestand zorg verwekt. Hij wordt mei de grootste zorgvuldigheid behandeld zoo als zulks jegens den ongeiukkigen maar dapperen tegenstander betaamt. Bij hem bevindt zich de insgelijks gewonde knrvelkapilein koinmandant van het voormalig fregat Raphael. Osman pacha is thans 61 jaren oud 42 jaren bragt hij op zee door van welke hij er 21 in dienst van IUefiemed-A li stond terwijl hij sedert ruim 10 jaren den titel van admiraal voert. In den slag bij Navarino kommaudeerde hij eene brik klom toen tot korvets en fregats kapitein op en voerde hij hel bom bardement van S'.-Jean d'Acre door den admiraal Stop- ford, bet bevel overeen linieschip. Osman pacba spreekt tamelijk vlug llaliaansch hetwelk hem zeer te stade kwam ook loen bij eens naar Engeland gezonden werd otn machines voor stoomhooteo te bestellen. T h a k k r ij k. Parijs, 23 Januarij. De Consiitutionnel deelt mede dat de czaar van Rusland bij het vernemen dat de eskaders de Zwarle-Zee waren binnengeloopen zon gezegd hebben Wanneer men Rusland aanbiedt slag te leveren neemt hel zulks altijd aan het kan rouw dragen over eene vloot doch zou zulks niet kunnen doen over de nationale eer. Ik zag het door Frankrijk en Groot-Britlanje genomen besluit te gemoet men heeft mij ook niet verrast alle bevelen zijn vooraf ge rieven met het oog op dit feit. hetwelk, daar het de ver dragen verbreekt, mij van mijne verpligtingen ontslaat." De Siècle deelt een gerucht inede volgens het welk de gezanten der verhevene porte te Parijs en Lon den bij 'ie Fransche en Engrlsche regeringen aanvrage zouden hebben gedaan om hulptroepen. Wanneer dit gerucht zich bevestigt zou deze aanvrage welligt aan leiding kunnen geven tot het zenden van het expeditie korps waarvan reeds zoo dikwerf sprake is geweest. Een particuliere brief uit Malta van den 17 dezer meldt dat twee korvetten naar de Zwarte-Zee waren vertrokken om levensmiddelen ten behoeve van het Engelsche eskader naar Trehizonde over te brengen. Het sioomfregaischip Vauban onder hevel van den scheepskapitein d'lierbinghem dat van Toulon gekomen was had Malta des morgens van den 16 dezer verlaten en zich naar de Zwarte-Zee begeven f om zich onder de vlag v«m den admraal Hamelin te voegen. Een te Nantes van zink gebouwd schip is onlangs van eene reis naar Rio-Janeiro in die haven terugge komen en gebleken een uitstekend deugdzaam vaartuig te zijn. Men meldt daarbij dat nimmer afwijkingen van het kompas die aan boord van ijzeren schepen dikwijls plaats hebben en ongelukken veroorzaken 9 zijn waargenomen. Volgens herigten uit Rome van den 14 dezer wa ren daar aller oogen op het Oosten gevestigd. Men verzekerde dat de regering een geschrift in gereedheid deed brengen nopens het vraagstuk der Heilige plaat sen eene soort van antwoord op daadzaken gegrond, op sommige beweringen der kanselarij van S.'-Pe tersburg dit stuk zou eerst aan de verschillende be vriende mogendheden medegedeeld en daarna waar schijnlijk openhaar gemaakt worden. Wal ook de uit slag zij van den strijd tusschen Turkije en Rusland het pauselijk hof vreest dal daaruit ten voordeele der Grieken eene nieuwe verbeurdverklaring van de Heilige plaatsen of een gedeelte daarvan zul voortvloeijen en zij wil door de zaak op le bolderen zulks zoo moge lijk voorkomen. gboot-brittansien. Londen 23 Januarij, Kort nadat de Thetis eergis teren van een buittmlamischen logt te Portsmouth was teruggekeerd kwam de vice-admiraal Dundas een van de lords der admiraliteit aan boord van dat oor logsfregat en hield lot de equipage do volgonde toe spraak die niet berekend is om de hoop op het behoud van den vrede te verlevendigen Mannen ik ben op last van het bureau der ad miraliteit hier gekomen om u kennis le geven dat wij op het punt slaan van een oorlog en wel een oorlog met Rusland. Mijn doel met u volgens verlangen hunner lordschappen toe le spreken is dus om u op zoodanige gebeurtenis voor le bereideu en ik ben ver zekerd, dat gij de mededeeltng vernemen zult zoo als het Engelschen en Britsohe matrozen past. Hel is mijn pligt u ie zeggen f dal het land uwe diensten niet ont beren kan hoe hard het schijnen moge nadat gij zoo lang alwezig zijt geweest maar de eischen der dienst moeten boven alle andere overwegingen gaan. in plaats dus van af- zult gij allen aangemonsterd worden. Gij zult allen eenige weken verlof hebben en daarna ik ben er zeker van zult gij bandelen zoo als Britsche zeelieden altijd lot verdeuigmg van bun land gedaan hebben. Ik vertrouw dat gij deze mededeeling in haar ware licht beschouwen zult en ik doe ze u zoo bij lijds om alle teleurstelling voor te komen. Vurig hoop ik dat het kwaad nog afgeweerd zal worden maar wij moeten op alle gebeurtenisseu ziju voorbereid.

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1