JX. ZWIJMEN BEUIISMMTBEHIGTEN ENZ ABVERTENTIEN Ich even. GAFFELSCHIP, Geregtelijke Aankondiging. waardoor de rouw in eene fatsoenlijke familie gohragt wordtheeft licit aldus toegedragen Do ambtenaar der belastingen Rbevond rich in de herberg van genoemde kastelein alwaar hij in twist kwam melden landbouwer Willem Janssen die twist al honger en hooger loopende geraakto Rin eene zoodanige opgewondenheid dat hij zijn pistool trok en Janssen a hout portent dood schoot. Door den beer kanton- regter van Hien bijgestaan door den brigade-komm. der marechaussée Langeraap werd onmiddelijk een voorloopig onderzoek ingesteld en Itin verzekerde bewaring genomen. Heden zijn van hier de regter- commissaris m.r J. P. van Blarkom en de lieer officier van justitie m.' JI). W. Pape derwaarts vertrokken ten einde op de plaats zelve dit noodlottig feit te on derzoeken. Men leest in de R otterdamsche Courant het volgende Door kapitein A. FMarmelsteingezagvoerder van het te Delfshaven le huis belioorende barkschip $c/»ooziê/er/oozijn op zijne reis van Tjilatjap naar Rotterdam de bemanning en verdere passagiers van de twee volgende schepen pered. In den voormiddag van den 20 December, zich bevindende op 47 gr. 47 min. nb. en 11 gr. \vl. ontwaarde men van de Schoon- derloo een Amerikaansch schiphetwelk ten teeken van nood de vlag omgekeerd half stok had waaijen. Onmiddelijk hield men er op aanen bevond nadcrhij opkomen zijnde dat het de Ameri- kaansche bark Edward Fletcher, kapt. R. H. Freeman, was, met eene lading tarwe van New York naar Plymouth bestemd. Dit schip had twee dagen te "oren (IK December) een hevigen storm doorgestaan, waardoor het geheel op zijde was geslagen en men genoodzaakt was geweest om den grooten en bezaansmast over boord fekappen ten einde het schip te doen rijzen bij welke ge legenheid de tweede stuurman en twee matrozen over boord gesla gen waren. De Edward Fletcher verkeerde in een zinkenden en reddeloozen toestand; geene enkele boot was den armen schip breukelingen overgebleven om «laarmede bet wrak. te kunnen ver laten en allep hadden een gewissen dood voor oogen toen de Nederlandsche bark ter hunner redding opdaagde. Onmiddelijk werd met de Schoonderloo bijgedraaid en niettegenstaande de liooge en moeijelijke zee waswehlra de boot over boord gebragt. De eerste stuurman en twee matrozen begaven zich zonder aarzelen in het ranke vaartuig en daarmede tegen wind en tegen zee worste lende bereikten zij gelukkig het wrak en vonden «laar acht men- schen reikhalzend naar hen uitziende. Zij geloofden het echter riet raadzaam de boot met. allen te gelijk te bezwaren, en namen de eerste maat vijf personen me«le welke zij behouden aan boord van hun schip overbragten, Andermaal staken zij moedig van boord, smaakten het genoegen om ook de overgebleven drie veilig op de Schoonderloo te brensen, en hadden de voldoening acht hunner natuurgcnooten van een wissen dood te hebben gered. Daar er van de Edward Fletcher niets meer te bergen vielwerd deze aan winden golven prijs gelaten, en liet kapitein Mai melstein weder volbrassen en zette zijnen koers naar het vaderland voort. Deze togt moqt echter nog niet zonder oponthoud volbraat worden, want naauwelijks vierdagen yoortgestevend zijnde, ontdekte men in den voormiddag van den 24 December andermaal een schip dat in nood verkeerde en op de Schoonderloo aanhield. Van laatstge» noemden bodem werd dan ook dadelijk de koers op hel ongelukkige vaartuig gerigf om te zien welken hijstand men op nieuw verleenen kon. Maar zietook hier had de nood zijn hoogste toppunt bereikt. Ook dit schip almede epn Amerikaan en wel de te New-York. te huis belioorende bark Condorkapitein Edward Mc Kenny, welke van Belfast kwam en 11 dagen reis had naar New York had i" dienzelfden storm welke de Edward Fletcher tot wrak maakte, zoo veel geledendat men het met de pompen niet meer boven water kon houden. Nu waren er echter geen acht inaar 28 per. sonen waaronder vijf vrouwen en vijf kinderen welke om redding smeekten. Ook hier was niets dan de dood voor oogen, want op het ontredderde wrak waren geene middelen tot redding aanwezig. Andermaal werd liet roer van de Schoonderloo aan lij gebragt en lag het schip in den wind nabij het zinkende vaartuig. De boot, die eenige dagen te voren reeds zeer veel geleden had. moest nog. maalsaao de onstuimige baren wederstand bieden en lag weldra te water. De tweede stuurman van de Schoonderloo en de geredde stuurman van de Edward Fletcher, benevens de beide wakkere matrozen die bij de vorige redding hun leven veil gehad ha«iden, bemanden haar. bereikten met levensgevaar het vreemde schip en hadden het geluk om in vier moeitevolle togten den kapitein diens vrouw 13 passagiers (waaronder 4 vrouwen en 5 kinderen) 2 stuurlieden, 8 matrozen 1 jongen en 2 tot de equipage belioorende Chinezen te redden en behoud<m op de Schoonderloo over te bi en- gen, Ook eenige kleederen en een weinig provisie waaraan men door de vermeerderde bevolking op de Schoonderloo eene zekere schaarsclite begon te gevoelen w«;rd in deze vier togten van den Condor rne«legebragt. Men liet nu ook den Condor a an zijn lot o veren de Schoonderloo zette op nieuw koers naar het Engelscbe Kanaalhebliemle nu 36 uienschen boven de equipage aan boord. Op het oogcnblik dat men den Condor verlietpasseerde er een schip, waarop men, uit vrees van gebrek aan provisie, gaarne eenige van «le schipbreukelingen had willen overgeven; het ver volgde echter, zonder zich om de beide schepen in het mins'e te bekommeren zijnen koers. Ook den 26 daaraanvolgende passeerde «le Schoonderloo een Engelschen schoener, welke echter hoewel men de vlag verscheiden malen op en neder haalde, geen gelegen heid tot praai jen wilde geven. (Het eerste schip toonde Marryatt's signalen, 2den onderscheidingswimpel, met n.°9356.) Onze Schoonderloo vervolgde hare reis en kwam behouden den 7 dezer te Hellevoet binnen waar de equipage van beide veronge lukte schepen door den heer Gallas (voor het Amerikaanscli con sulaat te Rotterdam), en de passagiers van den Condor, uit Ieren bestaande, door den lieer Mes, consulair-agent van Groot Brittanje te Hcllevoetsluisdadelijk opgenomen en verzorgd werden. Goede wijn behoeft geen krans, en waar zulke feiten spreken is elke lof overtollig. Eere den gezagvoerder, wiens goed beleid zoo veel menschlievendheid mogelijk maakte. Eere den 1sten en 2den stuurman F. Lamhach en AH. D. Webster en de matrozen R. F, Hek en Hvan Leggen, die onder de sieraden van onzen va-!erlandschen zeemansstand eene eereplaats hebben ingenomen. Men ineldl uit Batavia van den 24 November Tol den 15 deter bedroeg het cijfer der bezoekers vat. iie tentoonstelling 19,353 te weten 4634 dames rn lieeren 2842 militairen en (J^,877 Chinezen en inlanders. Ook hier vinden de vele vrijgevingen van slaven eene groole navolging. Volgens de inlichtingen dienaangaande op het policie-kanloor alhier verkregen, zijn in de drie laatste maanden ruim 40 lijfeigenen door hunne meesteis uit den stand der slavernij ontslagen. Den 8 dezer heelt in de residentie Preanger Re gentschappen ren orkaan gewoed door welken in en nabij de dessa T|iroempoelonder het district Go-- noeng Parang 41 huizen 24 padiesohuren 467 kof- fïjboomen en 202 dadapboomen zijn omgerukt. De bewoners der huizen hebben zich bij tijds verwijderd waardoor verhoed isdat verdere ongelukken plaats vonden. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. De telegrafische depêches uit Weenen melden dal niet do keizer maar een aarts-hertog zich naar Petersburg zoude begeven men voegt hierbij dat dit daarom geschiedtdewijl de gezant de graaf Estcrhazy zich wegens zijne gezondheid buiten staat bevindtom onverwijld naar zijn post te Petersburg te vertrekken. Brieven van de oevers des Donau's melden dat Omer-pacha alle mogelijke voorzorgen heeft genomen om zich to Kalefat le handhaven en zich door verselie troepen le versterken ten einde zijne positie langs den geheelen Donau le verbeteren. Zijne rnagt van het begin af aan uit 130,000 man bestaande was in vol komen goeden staat terwijl ook zijn reserve-leger uit 100,000 man bestaande, voltallig was en al de aan gewezene posiliën had betrokken. Den 12 November is van Hong-Kong naar Melbourne vertrokken het sehoonerschip Maria Sophia, kapt. M. van Gijzel. Den 17 November is van Batavia vertrokken het barkschip de Schelde kapt. P. van Duyn naar Soe- rabaija. Den 23 Novomher is van Singapore naar Batavia vertrokken het barkschip Elisabeth en Johanna kapt. J. A. Ballot. Brouwershaven 13 Januarij. Binnengekomen: India. kapt. R. J. Rijken van Batavia naar Rotter dam uit zee gesleept door de stoomboot Kinderdijk. 16 dito. Binnengekomen Néerlands Koningin kapt. E. Vonck van Batavia naar Rotterdam. PBimS DIB BFFEOTEN TB AHITEBDAH, den 16 Januarij 1854. pC. Werk.. Schuld Nederlanden 3 4 s o e Amorl. Syndikaati 4 3'/a pC* 1 Nieuwe Haiuiel-Maat». 4,/a Oost-Indiën 4 o gebleven. Cl pCt, Voor de menigvuldige bewijzen van deel neming ontvangen hij het afsterven van mijne geliefde Echtgenoot betuig ik mede uil naam mijner Kinderen opregten dank. Ziektezee den 17 Januarij 1854. B. H. HARINCK. Dienst van middelburg' oj» '/.ierikzee en Bergen-op-Zoom vice versa. De geregelde Dienst zal worden hervat te beginnen van Maandag den 16 dezer van MIDDELBURG des morgens ten aure en van BERGEN-OP-'ZOO.V! Dingsdag den 17 dezer, des morgens ten 6 ure; zul lende de Dienst (behoudens wettige beletselen) geregeld worden voortgezet iederen Vrijdag en .Maandag van MIDDELBURG en iederen Zalurdag en Dingsdag van BERGEN-OP-ZOOM. De Afvaartlijslen zullen eerst daags verkrijgbaar zijn. Middelburg 13 Januarij 1854. bc ItAtib Ie 3&00{J. een sterk getimmerd en goed onderhouden thans liggende in de Haven te Arnhem groot volgens meetbrief zeventig; ton zeer geschikt tot het be varen der Zeeuwscbe en Brabandsche stroomen met slaand en loopend Wantmei volledigen Inventaris alles zoo goed als nieuw voorzien van een van massief Mahonijhout betimmerd Achteronderingerigt tot woonverblijf, met annex kamertje Te bezigtigen en te bevragen bij den ondergeteekeu- den Eigenaar. Arnhem 10 Januarij 1854. J. J, van ZON. De I.oterij van Handwerken en Voorwerpen die met goedkeuring van Z. M. den Koning ten overstaan van een' Notaris weder zal plaats hebben ter ondersteuning der Armen, ingetrokken worden den 6Maart 1854. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag en Za lurdag den 2 en 4 Maart op de Raadzaal van het Stadhuis, van 12 tot 3 ure, alwaar men zich tevens van Loten zal kunnen voorzien. Ook zijn van heden Loten le verkrijgen bij den Boekhandelaar P. de Looze, i a fl het Lot en kunnen de voorwerpen ingezon den worden tot den 1 Maart, ten Huize van Mev. ds CRANK, geb. Ermerins. Mev. oe JONGE, geb. Ba- don Ghijben en Mev. van VRIJBERGHE qeb de Wit Reeds mogten wij ons dankbaar verblijden in de twee smaakvolle Handwerken, ons toegezonden doorH. K. H. Mevr. de Prinses der Nederlanden en blijven wij ho pen op hetzelfde bewijs van gunstig aandenken ten opzigte van H. M. de Koningin der Nederlanden als ook van H. M. de Koningin-Weduwe. Mogt onze boop niet verijdeld worden. Wij bevelen hiermede deze Loterij aan de gunstige medewerking van zoo vele welgezinden. Zierikzee den 17 Januarij 1854, Uil naam der Directie Douairière de JONGB geb. van Breügel. J Bij Brieven van meerderjarigverklaring door den Hoogen Raad der Nederlanden verleend den 29 De cember 1853, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 10 Januarij 1854 n.° 63 geregistreerd te 's Gra- venhageden 13 Januarij 1854, zijn aan BARTEL van VERRE wonende in de Gemeente Zonnemaire gegeven al de regten bij de IVet aan meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 van bel Burgerlijk Welhoek. Geschiedende hiervan aankondiging ingevolge art. 486 van het Burgerlijk Welhoek. C. J. FRANQOIS, Procureur bij den Hoogen Raad. I Per c Inzen BE, De Ge bet 1 De trent word schen He word word ierwi druk! gebrt tolka Af Ingci voor velhe Sas t Bij de ERVEN A. de VOS Drukkers en Uitgevers dezer Courantis gedrukt en le bekomen alsmede verkrijgbaar gestold bij den Boek handelaar A. M. E. van D1SHOECK de NAMEN- en AMBTENWIJZER voor liet District ZIERIKZEE, bevattende de Eilanden Schouwen, Duivelend Tholen en S.'- Philipsland voor 1854; waarvan de inhoud is De Regterlijke Magt. De Leden der Stateu- Generaal en der Provinciale Staten van Zeeland in T District. De Gemeente-Besturen. Verschillende Rijks- en andere Amlitenaren. 's Rijks Waterstaat. Dn Dijks- en Polderbesturen. De Administratie der Directe Belastingen In- en Uitgaande Regten en Accijnsen. De Eeredienst. De Kerk- en Arm besturen te Zterilczee, Brouwershaven en Tholen, Rcgtsgeleerden, Genees- Heel- en Verloskunde, On derwijs. Schutterijen (dienstdoende en rustende). Menkrap-Fabrijkcn en Boekhouders. Verschillende Collngiëo Corporatiën Maatschappijen en Beambten te Zierikzee Brouwershaven en Tholen. Deze jaargang is verrijkt geworden met een Kalender, benevens de Verjaardagen van het Koninklijke Huis enz. enz. Prijs 40 cent. regis Hof, van men! Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS, te Middelburg, wordt uitgegeven een AlEltV TIJDüiCIIRlET, onder den titel van VAN In maandelijksche Afleveringen van vier of vijf vellen druks, a 16 pag. in groot 8." PRIJS PER JAAR f 6,00, Dit Tijdschrift dat zich reeds dadelijk door bijzondere goedkoopheid aanbeveelt zal zich ook door belangrijken en degelijken inhoud onderscheiden. Van hetgeen in het buitenland wordt uitgegeven zal de redactie trachten het voortreffelijkste weder te gevenzij zal zich voornamelijk be palen hij bijdragen tot Land- en Volkenkunde behoorende, Reisbeschrijvingen Schetsen uit het volksleven, Tafereelen uit het leven van beroemde mannen, Plaatsbeschrijvingen enz,; terwijl ook nu en dan Verhalen en Novellen zullen worden opgenomen. Den 15 van elke maand wordt eene aflevering uitgegeven. I>e eerste aflevering; is bij de meeste Boekhandelaren voorhanden. De inteekening blijft alsnog opengesteld. N welk (5«ai msa Bur; van eldei lijn stan ter stads—drukkerij van de erven a. de vos. ll Luo el lel scht kon om len, bro dag kri

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 2