ZIEB1KZEESGE Woensdag 11 January. SIEUWSTIJWM I Woensdag en Zaturdag. Ml J. w. N.° 3. beiü laalst uiier- iters fheid bina erdoui IE. 1854, COURANT. 1 ruim' abokhsm2ktd-phiji ndereu er ^ne ƒ2.00. Franco per post f 2,25. HEN- Inzendingder Advert, daags te vorensnamidd. vóór 4L ttre. bben ss*—ssssssssfisssas^ssssissassssssss- vsbschijsit: PB.IJS DEB AöVEHTBKTIIiB Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels a f t behalve hel Zegelregt CK. 9 i 200 bal. PONS li en 1 5 ERG. Ibenoo- EIJE - w. (s vak ;tse. - dam. - - J. K. in den pering lorlian- I Vater- door J. Duyse. i A. G. n wor- k. i Boek- IOECIC het tor itse/ie fiatjs- t(Je iiladen idsch its civile houden. \i V» V LEE- den 18 '2 ure Octohet bezies - moeter )ingsdaf verplig b vos. Wij vestigen met hooge ingenomenheid de aandacht onzer lezers op het bestaand voorne men om het vijf en twintigjarig Bestaan der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst door het houden van een Groot Algemeen Muziekfeest ie Rotterdamde stad der stichting, in het mid den der maand Julij dezes jaars te vieren. Dat deze viering op eene buitengewone luis terrijke wijze zal plaats hebben en een veelzijdig kunstgenot zal aanbiedendaarvan mogen de navolgende bijzonderheden tot getuigen strekken. Een feestgebouw zal worden opgerigtdat eene geschikte plaatsruimte voor omtrent 4000 hoor ders zal bevatten. De drie eerste dagen der feestweek zullen aan de algeineene repititiën, de drie volgende aan de groote muzikale uitvoering zijn gewijd. Voor de uitvoeringen is het volgend programma vastgesteld Voor de eerste uitvoering. 1.° Feest Ouvertur e van den heer IIutschenruijter. 2.° Het Oratorium Israel in Egypte van Handel. Voor de tweede uitvoering. Het OratoriumDie Jahreszeiten van Haydn. Voor de derde uitvoering. De eerste afdeeling te openen met een vocaal- werk met orchesl van den heer J. J. H. Verhulst en te sluiten met een Ouverture van een Neder- landschen Componistafgewisseld door eenige solo stukken, tot welker voordragt enkele der mtste- kendste kunstenaren zullen worden uitgerioo- digd. Ten slotte de negende symphonie van L. van Beethoven. Tot vervulling der zangsolo's in de Oratoricn worden de grootste celebrileilen uilgenoodigd; die in de Nederlanrische toonwerken zullen aan de meest uitstekende inlandsche kunstenaren wor den opgedragen. Het koor wordt gerekend uit 600 zangers en het orchest op een uitvoerend personeel van om streeks 200 personen te zullen bestaan. Tot Feest-Directeur is benoemd de heer Jon. J. H. Verhulst, Ridder der Orde van den Neder- landschen Leeuw, Lid van verdiensten der Maat schappij en Muzijk-Directeur te Rotterdam. Den componisten der op te voeren Nederland sche toonwerken zal de leiding over hunne eigene compositiën worden opgedragen. De taak der redevoering tot inleiding van liet feest heeft prof. A. bes Amorie van der Hoeven en die van het dichten der feest cantate D.r J. P. Heije op zich genomen. Z. M. de Koning en de Vorstelijke familie, al de eere leden en besturen der Maatschappij en een aantal autoriteiten zullen tol het bijwonen van het feest worden uitgerioodigdterwijl voorts alles zal worden aangewend wal strekken kun om aan de feestviering, bij innerlijke waardige gehalte, tevens uiterlijken glans en luister en zoo veel mogelijk ook het karakter van een volks feest bij te zetten en geene middelen zullen worden verzuimd, die den van elders opkomende feestelingen het verblijf in de stad der feestvie ring zullen kunnen aangenaam maken. BUITENLAND. d0it8ohla n d. Keulen 3 Jruuarij. Uit Eisenach wordt van gis teren gemeld dat de hertogin van Orleans den 1 dezer in groot levensgevaar verkeerd heeft. De hertogin be vond zich in gezelschap eener dame en van een heer harer hofhouding in eene arreslede toen de paarden plotseling op hol gingen en de slede omstortte. De hertogin en haar hegeleider kwamen gelukkig met den schrik vrij en keerden in de slede van een inwoner van Eisenach die hen ontmoette behouden naar de stad terug. r B A N H B IJ K, Parijs 6 Januarij. Het officiële blad behelst de volgende mededeeling Het tweede jaar van het nieuwe keizerrijk vangt aan met eene gebeurtenis die in de geschiedenis van het Fransche zeewezen zal opge- teekend blijven. De dijk van Cherburg is den 31 De cember 1853 geheel voltooid en gaat met den 1 Januarij dezes jaars over in gewoon onderhoud. Dit reusach tige werk is aangevangen in 1783 het werd geschorst onder den revolutie storm en onder hel eerste keizer rijk weder opgeval het stond weder stil zoolang de restauratie regering duurde thans eindelijk is het vol tooid na 70 jaren wacbtens en 41 jaren arbeider.s. Lang had men «aan het tot stand komen van dat werk getwijfeld verschrikkelijke tegenspoeden konden op zekere tijdstippen doen vreezen f dat de zege aan de zee zou blijven in dezen heeten strijd tegen do koenste po gingen en werken va» 's menschen genie thans kan die bezorgdheid geheel ter zijde gesteld worden en er blijft niets meer te doen dan aan hel werk van vier rrJfnschengeslachlen zijn beslag te geven. Do dijk van Ofierburg is ontworpen door den beroemden Vauban die begreep hoe noodig het voor ons zeewezen was in het Kanaal eene voor de grootste oorlogschepen toegan kelijke haven te hebben. Na onderscheidene proefne mingen is de dijk gevestigd op omtrent 4000 meiers van den ingang der handelshaven bij is 3700 meters lang (de breek water van Plymouth slechts 180U meters) en rijst meer dan 20 meters boven den bodem der zee. Twee duizend kunstmatig samengestelde blokken elk van 20 kubiek ellen en 44,000 kilogrammen wegende beschermen de grondslagen der buitenhoofden tegen do golven. De 21 laatste jaren in welke aan dit he- wonderingswaardig werk gearbeid is zijn uitsluitend besteed tot het bouwen van den gemetselde» muur die zich 10 meters en 50 duimen verheft boven het peil van laag getijde en van den voet der hoofden van de beide uithoeken van twee der forten. De voor dit werk uitgegeven sommen van 1783 tol (Jen aanvang dezes jaars zullen 67.300.000 franc bedragen. De wet van 25 juiiy 1841 had voor de voitooijing van den dijk een buitengewoon crediet van 18 milioen gegeven; hierop is dooreen zuinig bestuur nagenoeg 1,500.000 francs bespaard. Eene voor de scheepvaart vroeger hoogst gevaarlijke baai levert alzoo thans een veilige wijkplaats op voor de grootste schepen in de hevigste stormen en Frankrijks vloten zouden er des noods be schutting vinden legen de zee en togen den vijand te vens is het eene schuilplaats voor de handelsscheepvaa rt van alle volkeren. Frankrijk mag dus Irotsch zijn op dit werk zonder weerga in de oude en in de nieuwe ge schiedenis hetwelk door Vauban aangevangen zijnde en het merk van het genie van keizer Napoleon l dra gende voltooid is door Z. M. Napoleon UI." Het Journal de Calais deelt mede dat in die haven uit Engeland is aangekomen een zekere Antoine W'enzcl Saxer van gebuurte vergezeld van een com missaris van policie mede een Saxer die hem gearre steerd heeft op het oogenblik dat bij zich aan hel pas poorten-bureau vervoegde ten einde zijn paspoort te laten viseren. Wenzel moet in zijne portefeuille een pak valsche bankbiljetten hebben wier gezamenlijke waarde op niet minder dan 50,000 fr. geschat wordt. Men meldt uit Konslantinopel van den 19 De cember Na twee dagen beraadslagen hebben al de hooge beambten en aanzienlijken des rijks in een bui tengewonen raad vergaderd zich verklaard voor dc aanneming van hel ontwerp tot schikking dal door de vier verbonden hoven aan de porte was aangeboden. Deze uitkomst is niet zonder moeite verkregen de dis- cussiën moeten hevig geweest zijn en de redeneringen der oppositie moeten de vergadering bij herhaling aan hel waukelen hebben gebragt. Doch eindelijk heeft de voorzigtige en gematigde partij de bovenhand behou den en tegen negen ure des avonds konden de gezanten worden onderrigt dat het ontwerp in beginsel was aangenomen en dat zij de zaak als naar hun verlangen ten einde gebragt konden beschouwen. In den nacht zijn Tartaren afgezonden met depêches der gezanten om deze gewigligo tijding over te brengen aan de daarbij belanghebbende kabinetten. Het ontwerp, waartoe de Turken thans zijn toegetreden is nog niet in zijn geheel bekend doch de hoofdtrekken daarvan zijn 1.° ontruiming der vorstendommen 2.° herstelling der betrekkingen tusschen de porie en Rusland op denzelf den voet waarop zij waren voor de komst van vorst Menzxkoff' te Konslantinopel3 hernieuwing der oude verdragen mei vasthouding aan de bewilligingen hij de laatste firmans gedaan en 4.° het voeren der noodige onderhandelingen niet te Konstantinopel noch te S.1- Petershurg maar op een onzijdig terrein tot defini tieve regeling van het vraagstuk. Hieruit blijkt genoeg dat dit maal de belangen der por te alles behalve uil het oog zijn verloren doch zulks juist doel den twijfel rijzen of keizer Nicolaas van zijnen kant wel tot het ontwerp zal toetreden wat sommige diplomaten ook mogen zeggen dat men op zijnen bijval kan rekenen. Terwijl dus velen door de aanneming van den divan de zaak als beëindigd be schouwen meenen anderen dat zij slechts eene nieuwe en veel ernstiger diplomatieke phase is ingetreden dan al de vroege/j omdat de Westelijke kabinetten zich thans als het svare verbonden hebben den czaar te no pen den vrede te sluiten op de door hen gestelde grond slagen. Daar op deze wereld niets onmogelijk is, kan zulks dan ook geschieden maar anders zou men meer geneigd zijn te gelooven dat juist het tegendeel zou plaats grijpen. Hoe voordeelig in alle opzigten het nieuwe voorstel voor Turkije moge zijn is het echter zelfs door de meest gematigde en verstandige Turken niet zonder tegenkanting aangenomen. Alen had hevigen afkeer te bestrijden ongelukkig maar al te gegrond wantrou wen te overwinnen en de verkregen uitkomst is men grootendeeis verpligt aan liet persoonlijk karakter van den generaal Paraguay d'Hilliers zijn woord had groot gezag en aan zijne verzekeringen alleen wilden de Tur ken geloof slaan. Hun wantrouwen laat zich verklaren, daar zij zich in «leze zaak reeds zoo dikwerf bedrogen wanen. De groote raad zal zijne bijeenkomsten nu voortzetten om te beraadslagen over de bewoordingen der aanneming. Het berigt eener in Azie geleden nederlaag heeft zich bevestigd. Zulks is echter niet van zoo ernstigen aard als men eerst gevreesd bad het geldt slechts eene ko- lonne van 6- a 7000 man waarbij zich niet meer dan twee bataillons geregelde troepen bevinden welke bij den vrtjwiiligen terugtogt zou zijn aangevallen en op de vlugt gedreven. Het bevestigd zich ook dat Velg- packa die getracht bad de irregulaire troepen weder in het vuur te brengen en die om de vlugtelingen tot staan te brengen er eigenhandig vier gedood had daarop door hen vermoord is. Abdi-pacba de opperbevelhebber van het legerkorps van lines wiens onbekwaamheid en wekelijkheid tot vele klagten aanleiding hadden gegeven is afgezet en vervangen door den brigade-generaal Ahmed-pacha die onder zijne hevelen diende en die in hooge mate het vertrouwen der iroepen schijnt te bezitten. Halli-pacba de gewezen gouverneur der provincie Brussa en een der schoonbroeders des sultans is giste ren benoemd tot minister zonder portefeuille en lid van den raad. Men meende dat hij geroepen zou worden tot het algemeen beheer over de artillerie doch het is Achmcd-Felhi-\)Mha nogmaals gelukt de ongenade af te wenden welke hem dreigde te treffen. Alvorens dit schrijven te eindigen zal het velen wei- ligt niet ongevallig zijn nog iets te vernemen nopens de betrekkingen tusschen de gezanten van Frankrijk en Engeland. Lord Redcliffe die gewoon is alles voor zich te zien buigen heeft in den generaal Baraguay d'Hilliers zijn man gevonden ofschoon die generaal de meest mogelijke welvoegelijkheid en hoffelijkheid in acht zal nemen wil hij zich niet onderwerpen aan de

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1