URANT. Woensdag 4 «Fanuarij. 3\.° 1 1854. Woensdag en Zaturdag. l:IMiill.\ AilillMSTIIiTIIS MlMi'UiliMM ABOSttSMBSTS-PBI^S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren." snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: PBIJM DER AD7EBTSIBTIEK Gewam 15 cents de regel. Geboorte-, IJuwelijh-en Doodherigten van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt De Redaclie dezer Courant voegt bij de velé Nvenschendie bij den aanvang van een nieuw jaar ontboezemd wordenook de hare. Zij wenscht voorspoed en vrede, aan stad en land. Zij bidt om zegen op elke onderneming, om bloei voor handel en zeevaart en voor eiken tak van nijverheid; om vooruitgang ten goede; om ge zondheid voor rijken en armen; om tevredenheid voor allen. Zij hoopt ook dit jaar veel te kunnen ineldendat zal getuigen voor den vrede van Europa, voor het heil van ons vaderland en voor de welvaart onzer stad en eilanden. Zoo moge het allen, en in het bijzonder u, die dit leest wel gaan in dit nieuwe jaar. Openbare ttaartsvergaileriiig gehouden te/ierikz ec, den 31 December IM53. Afwezig D.r Goemars, fungerend Secretaris M f van Adiuchum. I)e notulen der vorige zitting worden nalezing goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de geineente- hegrooting voor 1854, met een tweetal heden- kingen van Gedeputeerde Staten is terug ont vangen. De nota van bedenkingen wordt daarop voorgelezen en behelst 1.% dat het batig slot der rekening van 1852 in plaats van dat van 1851 (als zijnde de laatst door Gedeputeerde Staten gcslotene) is gebragten 2.°, dat in de toelich tende memorie de grondslag voorden Hoofdelijken Omslag moet aangegeven Worden. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten aan die bedenkingen toe te geven en levens de ver hooging der subsidie van het Hervormd Diakonie- Armbestuur, waartoe in de vergadering van 16 November jl. was besloten te brengen. Wordt gelezen het request van D. Bolirr, om schadeloosstelling voor geledene schade en remis sie van 70 boete, wegens het te laat opleveren van zijn werk en daarna het advies der commissie van fabricage tot afwijzing wat hel. eerste, tot in williging wat het tweede betreft; Burgemeester en Wethouders stemmen met dat advies in Jh.'DK Jonge licht het nader toe. De heer van der Vliet vraagt of de overblijvende paalstompen zullen op geruimd worden daar hij vermoedt, dat deswege klagten zullen ingediend worden. Jh.' de Jonge antwoordt, dat daaraan reeds gedacht is en dat het publiek bij advertentie van wege Burgemeester en Wethouders in de nieuwsbladen daarvoor ge waarschuwd wordt. De Burgemeester vestigt de aandacht op de groote kosten, die de adverlen- liën zullen bedragen. De heeren Ochtman en van Dongen stellen voor, om die adverteriliekosteri te korten op de/ 70, welke hem zullen worden ge restitueerd; wordt aldus besloten. Wordt gelezen eën request van W. M. van Sctten, verzoekende ontslag als Onderwijzer, onder dankbetuiging voor de toegekende grati ficatie en zijne hoop te kennen gevende, dat zijn aanstaande schoonzoon tot zijn opvolger zal benoemd worden, zonder vergelijkend examen. Wordt besloten het verlangde ontslag te geven en voor het laatste den brief in handen der School-Commissic te stellen ten fine van rap port, en den ontslagene op te dragen, de school waar te nemen tot dat zijn opvolger is benoemd. Wordt medegedeeldde bedenkinggevallen op het besluit der hondenbelasting, en wel', dat in strijd met art. 253 der geineqnte-vvetgeene mindere belasting voor nijverheidshonden is be paald; conform het voorstel Van Burgemeester en j Wethouders wordt besloten aan die bedenking toe te geven. Burgemeester en Wethouders vragen magti- ging tot het verkoope'ri der opgaande hoornen aan den Blokweg, welke wordt verleend. Komt Ier tafel eene lijst van Gemeente-Ambte naren wier benoeming aan Burgemeester en Wethouders is verblevenwelke 14 dagen ter visie zal worden gelegd. Bij monde van M Fokker wordt rapport uit- gebragt op het verzoek der heer J. Strickaert, tot nederlegging van hout in de havens, hetwelk luidt tot afwijzing, krachtons art. 16 van het haven-reglement; besloten aldus op dit request te beschikken, doch oin liet belangrijke der zaak voor handel en scheepvaart, de nadere overweging der zaak aan de commissie van fabricage op te dragen. Waarna de vergadering is gesloten. WAARSCHUWING. BüRGEMKIïstiïk en Wëtiioudkrs van 7, ie fikzee willende de gemeente vrijwaren legen elke aanspraak op verhaal wegens geledene schaden aan schepen en vaartuigen" welke de/e haven inogten binnen komen of uitloopen waarschuwen hij deze alle. belanghebbenden: Dat hij hel van wege de/.e gemeente nog niet geheel opgeleverde werk tot verlenging van den Westhaven- dijk en «ie wegneming van het daarvóór heslaan heb bend plankier nog viseheidene paalstompen in de slikken vóór «eiegd dijkwerk aanwezig zijn en dat dus alle gezagvoerders van zee- of binnenschepen stoombooten en kleinere vaartuigen zich hij het bin nenkomen met hunne vaartuigen van de westzijde der haven zoo veel mogelijk behooren te onthouder» tot voorkoming van schaden zullende Burgemeester en Wethouders zich bevlijtigen om wanneer weder vvind en omstandigheden zulks zullen veroorloven de opruiming diei beletselen door den aannemer van gezegd werk zoo spoedig mogelijk te, doen uitvoeren. Zierikzee den 24 December 1853. IF CRANK. Voorzitter. II. A. v\iv ADRiCHEM l. Secretaris. BUITENLAND. DUITSCHEiAKJDÈ KeÜLKN 29 December. Brieven uil Bucharest van den 16 dezer zeggen dat ongeveer 34,000 man. va» hel aanrukkend Russisch legerkorps voor Klein Wal- laohije bestemd zijn. Sedert den 12 ging de marsch onafgebroken voort en stelden ziel) dagelijks Iusschen 1000 en 1500 man in beweging. Aan den straatweg van Bucharest naar Krajowa zijn drie. groote magazijnen opgengt uit welke de troepen hunne levensbehoeften ontvangen. Ofschoon de slechte door sneeuw en regen bedorven weuen de marschen zeer bemoeijelijkten geloofde men toch dat de concentrering der troepen in Kiein Wöllaehije voor nieuwejaor voleindigd wezen zou. T H ra K R IJl K, Parijs 28 December. Het bevestigt zich dat de regering nieuwe en zelfs zeer krachtige instruction aart haren vertegenwoordiger te Konstantinopel heelt gerigi. Het dagblad Palrie meldt dat thans van hel eetio eind van Frankrijk tot hel andere groote spanning in de gemoederen heerscht veroorzaakt door de laatste gebeurtenissen in hel Ooslen door de overeenstem ming van Frankrijk en Engeland door de wederop- treding van loru Pnlmerslon. «Frankrijk dus ver volgt dal blad heeft in zijne geschiedenis feiten welk men niet moet schromen in het geheugen te roepen wanneer het eer reglvaardigheid het be- l'eedigd regt der volkeren geldt. Wijders is het Wes ten niet alleen ontroerd door de aanmatigingen eener mogendheid welker eerzucht Europa tracht in bewe ging te brengen. Denemarken en Zweden zouden volgens de Duitsöhe dagbladen op het punt zijn eea of- en defensief verdrag te sluiten ten gevolge waar van Denemarken zijne kusten wapenen en Kopenhagen inslaat van verdediging stollen zou. Water ook ge- beure Frankrijk stelt vertrouwen in zijnen keizer. De gematigdheid waarvan Napoleon III tot beden blijk heeft gegeven pleit genoegzaam voor zijne vrede lievendheid. Het geheeleland is met hein en juicht de hesluiten toegenomen om de wereld do rust weder te schenken welke zij behoeft." De Palrie zegt wijders nog uit. een brief nit Erzerum van den 4 dezer te hebben vernomen dat de shah van Pi-rzie op aanraifen van den Russisoiien zaakgelas tigde zijn ministerie veranderd en besloten had tot het wegzenden der Engelse he Duitsche Fransche en Ilaliaansche officieren die in zijn leger dienen. Men meldt uit Konstantinopel van den 12 dezer: De Ihtribulion en de Mogador de twee fregatsche pen wélke door de Engelsche en Fransche admiraals naar Sinope waren gezonden zijn in den ochtend van den 9 dezer van hunne zending alhier teruggekeerd. De door hen aangebragte berigten luiden allertreurigst en de rapporten der beide bevelhebbers bevestigen volko men wat men bereids nopens deze droevige zaak had vernomen. Bij hunne aankomst te Sinope vonden zij de rcede met lijken verbrijzelde masten planken louwen en overblijfselen van schepen overdekt de ha ven was verlaten de huizon, welke daar nog kort gele der» gestaan hadden waren vernield en de werven ver brand. Een niet minder bedroevend schouwspel wachtte hen in de stad welke voor drie vierden verwoest is te midden Oer puinhoopen bezochten zij de nog staande gebleven huizen er» vonden daar slechts gewonden doo- den en stervenden. De geneesheeren die met de fre gatschepen waren medegekomen sloegen terstond han den aan het werk om de ongelukkiger» hulp te bieden 250 van welke aan boord van de Ketribution en de Mogadar gebragt ei» naar Konstantinopel vervoerd kon den worden. Het door de Christenen bewoonde ge deelte der stad heeft niet geleden slechts één persoon is daar omgvknmen namelijk de dienstbode van den Oostenrfjkschen consul die door een Russische» kogel gedood werd. Omtrent hel lot van den gouverneur van Sinope is men in het onzekere men weet niet of hij gesneuveld dan wel gevlugt is en aan zijne afwe zigheid is hel te wijten dat geen courier aan de porte is gezonden om van het gebeurde kennis te geven. De Otlomanische scheepsdivisie welke veel minder sterk was dan de Russische bevond zich bovendien in eene zeer ongelukkige stelling daar zij niet alleen niet door de batterijen van het fort beschermd koa worden, maar ook sleehts van de helft barer artillerie het vrije gebruik kon maken. De strijd duurde echter bijna vijf uren de Turken deden wonderen van dapperheid en weigerden zich over te geven men berekent dan ook dat meer dan de helft der equipage welke uit 4000 man bestond is omgekomen de overigen hebben zich al zwemmende gered na hunne schepen te hebben zien zinken. De Bussen hebben ongeveer 200 gevangenen gemaakt die zij naar Sehastopol hebben gevoerd en waaronder zich Osman-pacba de bevelhebber der Turksche divisie bevindt; de contre-admiraal Hussein- pacha die het laatste zijn geheel ontredderd schip had vei laten werd toen hij op het punt was op eenige drijvende planken den oever ie bereiken door een vij andelijke!) kogel aan het hoofd getroffen. Na de geheele vernieling der scbeepsdivisie hebben de Russen de stad beschoten en zijn daarop den 2 de zer vertrokken. Bij zijn vertrek rigtte de vice-admi- raal Nakhmoffde bevelhebber van het Russische es kader deu volgenden brief aan den Oosleurijkschen consul

Zierikzeesche Courant | 1854 | | pagina 1