ZEE'L M ÏKIIVOMIIHIM liEUHSMARRTBEBI6TEA EiN'Z AÜYI'OTTIJiR SC 12AAL- en MA ATKOLEIV. beript ontvangen dat de porie liet voorstel lot schik king der geschillen met Rusland onveranderd heeft aan genomen en een gezant naar Petersburg zenden zal. De Monileur beval heden onderscheidene belang rijke decreten waaronder een betrekking heeft op het testament van Napoleon I. De commissie van onder zoek heeft ten dien aanzien een breedvoerig rapport aan den keizer ingediend. Daarin ontleedt zij de verschil lende in het testament toegestane legaten. De com missie splitst ze in twee deelen namelijk individuele legaten gezamenlijk bedragende 10,010,000 francs en collective legaten in totaal beloopende niet minder dan 200,800,000 francs. De individuele legaten be vatten de giflen door Napoleon gedaan aan personen die in de codicillen van het testament hij name genoemd zijn. De collective legaten hebben betrekking op ste den en provinciën alsmede op hot legor zoo wel op do ineesl beroemde legerhoofden als op de gewone soldaten. Yan deze legaten stelt de commissie slechts voor om twee collective voor het volle bedrag te betalen name lijk 1." do legaten van 300,000 francs aan do officieren en soldaten van het bataillon van hel eiland Elba of wel aan hunne weduwen of kinderen en 2." de laga- ten van 200,000 fr. aan de ernstig gekwetste of geam puteerde soldaten tijdens de veldslagen van Ligny en Waterloo. Al do overige sommen stelt de commissie voor af te betalen met 8,000,000 francsvan welke som dan 1,500,000 francs zouden worden verdeeld onder de veteranen van het voormalige keizerrijk. De commissie van onderzoek was als volgt zamenge- steld graaf Ornanogouverneur der invaliden graaf de las Casas senator de lloyerprocureur-generaal Eoulay staatsraad en graal Eugêne Dubois, lid van bel bureau van den staatsraad. O XI O OT-BH1TTAKN1EV. Londen 13 Augustus. Volgens een onzer dagbladen zullen de Donau-Voistendoinmen nog vóór den 10 Sep tember ontruimd worden. Van Lerwick wordt den 7 dezer gemeld dat do Nederlandsclie oorlogschoencr Alolantebenovens de Engclsclie stoomschepen Argus en Tartarus, en kotter Victoria welke den 31 II. die haven verlieten om een verdacht vaartuig op te sporen allen zijn teruggekeerd zonder iels daarvan to zien. In den Ncw-Yorlc Daily Times wordt met bijzon- deren lof gewag gemaakt van eene gravure van den heer J. IE. Kaiser te Amsterdam voorstellende het portret van 7,. M. den koning der Nederlanden welk kunst werk onder do uit Nederland ingekomen voorwerpen op de wereld-tentoonstelling te New-York prijkt. Gemeld blad spreekt ook met bijzonder veel lof van een schil derstuk van den heer 31. Calischte Amsterdam. Een dagblad van Anderson (Noord-Amerika) deelt mede dat de prijs der slaven in korten lijd buitenge woon gerezen is. Mannelijke slaven van een gewoon voorkomen worden gemakkelijk verkocht voor 1000 p, st. De vrouwelijke zijn evenzeer gezochthare waarde is van 700 tot 1000 p. st. Jongelingen die 50 pon den wegen worden in den regel verkocht voor 500 p. st. Men kan begrijpen dal zij die slaven te ver koopen hebben van dezo gelegenheid gretig gebruik maken. BINNENLAND. Zierikzee 16 Augustus. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal zijn wederom een aantal adressen ingekomen houdende beschouwingen ten voordeule of wel ter bestrijding van het wetsontwerp tot regeling van het toezigt over de onderscheidene kerkgenootschappen en welke naar do commissie voor de verzoekschriften worden verzonden. Gemelde commissie heeft bij monde der heeren van Asch van IVijck en Engelen, verslag uitgebragt op een groot aantal adressen van gelijke strekking als de boven bedoelde en welke ter griffie worden gedeponeerd. Aan de orde is de voortzetting der algemeene beraad slagingen over hel ontwerp van wet tot regeling van het toezigt over de onderscheiden kerkgenootschappen. De Grondwet beval een brief van den oudminister m.' JP. P- van Zuylen van Nyevelt waarin deze zich bij den voorzitter van de tweede kamer der staten gene raal beklaagt over eene uitdrukking in de nota van den kardinaal secretaris van staat Anlonellidd. 1 Junij 1853 waarin voorkomt «dat liet pauselijk gouver- nen ent in het bezit zegt Ie zijn van stellige documenten, waaiuit blijkt dal eene voorafgaande mededeeling van de voorgenomen organisatie gedaan is aan verscheiden leden van hel vorig ministerie." De schrijver beweert intusschen dat omtrent de voorgenomen organisatie tot het laatste oogenblik het strengste geheim Ie Home is bewaard zelf voor onzen gezant die wel geruchten doch geene bepaalde berigten deswege bekend heeft kun nen maken. Bij Zijner Majesteits besluit van den 12 dezer zijn benoemd lot plaatsvervangend kantonregter te Zie rikzee jli.' in.' C. de Jonge procureur bij doarrondis- seinents regtbnnk aldaar en tot plaatsvervangend kan tonregter Ie Brouwershaven in.' JMoolenburgh advokaal te Zonnemaire. Naar men verneemt is men er bij het departement van oorlog thans op bedacht tot hel weder oprigten van muzijkkorpsen hij do infanterie, ter sterkte van 1 kapel meester 7 slafmuzijkanten en 15 éleves. Nair men verneemt heeft de Yereeniging voor Volksvlijtte Amsterdam in hare vergadering van den 9 dezer besloten den termijn van inzending voor de tentoonstelling van bouwmaterialen te verlengen en vast Ie stellen op 5 September eerstkomende terwijl de opening op 14 September aanstaande is bepaald. Jl. woensdag werden te Dordrecht met den Mid- delhurgschen beurtman twee zeer pronte visschen aan- gebragl welker namen onbekend zijn en die bij Mid delburg door de eb op het drooge waren geraakt wegende Ie zamen ongeveer 4000 halve Ned. ponden. Zij zijn gekocht door den vischkooper C. H Eiggenraam en op de vissclierij Ons Genoegen, bij Dordrecht, ter bezigtiging gesteld. Er is boven de beurs te Rotterdam van wege de Maatschappij van Volksvlijt ter bezigtiging gesteld eene rekenmachine welker belangwekkende uilkomsten den toeschouwer inderdaad verbazen. Het heeft slechts do grootte van eene 2 h 3 palin lange ruim 1 palm breede, en 10 h 15 duim hooge doos of houten kistje. Wijders bevindt zich daar enne haak machine waarmode wij in 5 a 0 minuten eene zijden geldbeurs zagen haken. De grootte van dit fraai vervaardigde werktuig schatten wij ten allergrootste op 2 a 2'/, palmen. Ook bevinden zich buigbare vijlen ciiitcrboren waarmode men gaten van willekeurige grootte boren kan monsters glas voor bedekking of ter vervanging van matglas tinblad in verscheidenheid vari kleuren ter beklee ding van doozen ot kisten runderhuiden die binnen 2a 3 etmalen gelooid zijn voorwerpen van gulta per- cha papier uit slroo vervaardigd enz. Wij kunnen deze voorwerpen niet beoocdeelen maar vermelden ze in het belang der nijverheid. Zoo als men weet geeft de Maatschappij van Volksvlijt des gevraagd omtrent dit alles de meest ampele inlichtingen. In de Gorinchemsche Courant wordt gewezen op een wel oud maar in vergetelheid geraakt en nu on langs in Frankrijk weder als nieuw ingevoerd iniddel om de paarden tegen het steken van vliegen horzels en muggen te beveiligen. Het bestaat eenvoudig in een afkooksel van walnotenbladeren in water waar mede men de paarden over het gehcele ligchaam wasclit. Sommige koetsiers wrijven er ook wel do nelten der paarden mede om het middel duurzamer te maken. Bij de veelvuldige proeven aangewend om de treurige aardappelziekte te leeren kennen en tegen te gaan meldt men die van een landeigenaar op hel eiland Texel dio daarvan gedurende de laatste twee jaren gunstige uitkomsten inogl zien. Wanneer namelijk de aardappelplant bloeit, plukt hij den bloesem af, daar naar zijne meening die bloesem een insokl op neemt hetwelk de struiken doet verkwijnen als bewijs voor zijn gevoelen aangevende dat alleen die struiken de zoogenaamde bcijen- of zaadbollen voortbrengen welke niet door de ziekte zijn aangetast. LI. vrijdag den 5 dezer lusschen 10 en 11 ure 's morgens is eene afgrijselijke moord bedreven te Lode- berg even builen Gent. Zekere Alphonze van Damme. oud 20 jaren beëedigd commies iu du bank van Vlaan deren on wonende op den Brusselschen straatweg bui len Gent is op een ijsselijke wijze omgebragl door zeke ren Leopold Lachaertoud 22 jaren en wonende even voorbij het gemeentehuis te Ledelicrg. De ongelukkige van Damme was door de directie van do gemelde bank belast met liet incasseren van geldon bij eenige personen buiten de Lievenspoorl. Hij was bevriend met Lachaert, had hem daags te voren gesproken en toon beloofd om hem den volgenden morgen als wanneer hij in zijne buurt moest zijn om geld Ie ont vangen Ie zullen kotnen bezoeken. Na dit geld te hebben geïncasseerd begaf hij zich dan ook vrijdag in den voormiddag naar Lechaerl die hem verwachte. Naauwelijks de kamer binnen getreden sloot Lechaerl de deur en moet den ongolukkigen geen kwaad ver moedenden jongeling met een hakmes zijn aangevallen en hem op hel hoofd eenen geweldigen slag hebben toegebragt. liet slagtoffer moet daarop de hand als werktuigelijk op de wonde gelegd hebben want door een tweeden houw insgelijks op hel hoofd toegebragt, zijn twee zijnor vingers afgekapt. Na den moord te heb ben volbragt maakte de moordenaar zich meester van het geld en de waarde welke de verslagene bij zich had ontdeed zich Van zijne bebloede kleederen en begaf zich op de vlugt naar Nazereth waar bij zich op den trein begaf naar Kortrijk. Hij is aldaar des avonds ten half zes aangehouden want terstond na de ontdek king van den moord is per telegraaf in alle rigtingen het signalement van den booswicht verzonden tengevolge waarvan de arrestatie ook heeft plaats gehad. Zaturdag morgen om 8 ure is Lechaerl naar do ste delijke gevangenis te Gent ovcrgebragl en heeft dadelijk een eerste verhoor van den procureur des konings onder gaan. Hij weigert eenige bekentenis te doen en scheen zeer koelbloedig. Hij behoort tot een zeer achtenswaar dige familie uil den gegoeden middelstand. Zierikzee 16 Augustus. Binnengekomen bet schoonerschij) Burger kapt. P. J. Bartelse van New castle met steenkolen voor rleze stad. Brouwershaven 13 Augustus, Uitgezeild Stoom boot Stad Dordrecht, kspt. J. H. Stuitvan DordrecLi naar Londen. 1.5 dito. Uitgezeild Australiëkapl. R. A. Tange Van Rotterdam naar Batavia. AFVAART SER STOOMBOOT «TA2D ZIERIKZEE, gedurende de maand Augustus. fan Zieriktee: Vrijdag 19,'s morg. 2 ure Zaturdag 20, 2»/^ Maandag 22, 3/2 fan Rotterdam Donderdag 18, 's morg. 4 urj Vrijdag 19 's midd 12 Zondag 2t, 'smorg. 6 STOOMBO OT-DIEKST TÜSSGHBH MIDDELBURG, GOES, ZIERIKZEE EN BERGEN-OP-ZOOM, Van Bergen ZatUrdag 20, 's inorg. 6Va ure, Maandag 22, 7 f an Middelburg Vrijdag 19, 's morg 10 ure. Zondag 21, 11 Dingsdag 23, 'smidd 12 Woensdag 24, Per d dnzenc DILIGENCB- StENSTEN. CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET ZÏJFE. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Atigustus, (dienst tusscihen middelburg en rotterdam.) Naar Middelburg I Naar Rotterdam: Donderdag 18,'smorgr6 ure. Vrijdag 19, 6 Zalurdag 20, 7 Zondag 21, 8 Donderdag 18. 's morg tl '/2 ure Vrijdag 19, 's midd 12 Zaturdag 20,'a nami(l.r2'/2 Zondag 21, l2«/a (DIENST TtlSSCHBN VLISStNGEN EN It OTTERDAM.) Naar f/issingen Zaturdag 20, 's morg. C/a ure. Dingsdag 23, 8'/a Naar Rotterdam: Vrijdag 19, 'a morg. 10 ure Maandag 22, lt>/2 (dienst a mic it ia.) Naar Bergen-op-Zoom en Antwerpen t Donderdag 18.'s morg. 8'2 ure. Viijdag 19, 9 Zaturdag 20, 9'/a Bun wittig' of JAi a edure o! der Do lUatsi teer J melde moete loopt i toegel ROTTERDAM, 18 Augustus. Tarwe. Zeeuws. Vlaams, en Overm. redelijk aangevoerd en de mindere en afwijkende kwaliteiten 20 Cents lager ttioeijelijk te verkoopen de beste van f 10 50 tot f 11,80; mindere van f S),.'1U tol f 10,25; afwijkende van f 8/id tot f 9; van den nieuwer oogst waren enkele klussen ter markt die dooreen puik vai kwaliteit van f 11 tot f 12.89 opbragten. Rogge, /.eeuws, Vlaams, en Overm. 10 -i 20 cents lager f fi.GO a f 7 90/ van het nieuwe gesyas waren eenige partijtjes goed van kwaiileit aan- eevoert die van f 7,75 tot f S.50 koopers vonden. Gerst Zeeuws., Vlaams, en Overm. Winter 10 cents boogerf 5,80: t (j.2U; van nieuwe dilo Zomer waren enkele partijtjes van goeJe kwaliteit Ier markt, die van f 5,50 tot f 5.80 genomen werden. - Haver, Zeeuws, en Inl. Korte f 3 30 a 4,50/ dilo Lang f 2,70 a f 3.70. Erwten. Nieuwe Zeeuws. Groene f 8.50 f9 25; giootc dito f 9,50 aft!. Die genegen mogten zijn liet BÏB83.5VKÏ aan te nemen in tie Meestoot de Kapel voor den aanstaanden teelt, adresseren zich danrloi ton spoedigsten aan M.' A. J. F. EGTEK te Zierikzee, IV E W. CA S TE Ij SCff S3 Voor rekening van dn ondergelcekendcn ligt it lossing liet Ncderlandsch Schooncrschip liuer/rr Kapitein F. J. Babtulse. Van puike kwaliteit kunnen de geëerde begunstigers verzekerd zijn terwijl zij ziet beleefdelijk tot bel doen van Leverantiën aanbevelen. Zierikzee, den 16 Augustus 1853. J. C. BAL C.° De Notaris M C. van dek LEK df, CLERCQ zal ten verzoeke van de Erfgenartien van wijlen den llc'er SERVAAS KENENS op Vrijilaj den 19 Augustus aanslaande des morgens Ion 9 urn publiek presenleren Ie verkoopen aan bel Sterfhuis van genoemden Heer slaande aan de noordzijde del Oude Haven le Zierikzee. Een nellen en zindelijken IVBtOEDSiiL be staande in mahonij- en andere houtsoorten vervaardigd! MEUBELEN, als: Stoelen, Tafels, Commodes Chiffonnières en Ledikanten voorts Bedden Matras- sen Glas Porceiein en Aardewerk ook Blik- Tin- Koper- en Ijzerwerk en hetgeen verder zal wordci gepresenteerd. Bij Voimiü van de Arrondissement!- Rcgtbank le Zierikzee, dd. 10 Mei 1853 is verklaard dat er regtsvermoeden van overlijdt' bestaat van JAN IIENDIUKSE (laatst gewoond hol)' hendo to St.-Annaland) en zulks sedert den laalsidl December 1808. M.f H. A. van ADR1GHEM, Procureur. THE STADS—DRlTK.K.EIt.10 VAN UK BEVEN A, DB VOJ, Ke rene i ieden irnce: tan leorg van '1 jnieuv aange dal t gendt voora Te chnle zich c digde verdr Mart door binnc men couri velhe om a kunn He tinop porie haroi Wild teeke te n in gi (Kalt kunt met noei door P gekt het 1 beid ure met plat pav de ach Pk

Zierikzeesche Courant | 1853 | | pagina 2