/A ¥11, BINNENLAND. M1MLIMKN WIMIDDELE N BEURSMARKTBEIUGTËN ENZ UKGHREIOIGOG: Strandvonderij. Zierikzee 2 Augustus. Na een lang en smartvol Jijden stierf gisteren de wel edel geslr. heer rn.T JF. P. Kroef. (zie ook de advertentiün.) Meer dan dertig jaren bekleeddo hij het secretaris-ambt dezer stad. In 1848 werd hij tot lid der dubbele kamer van de staten—generaal gekozen. Eene reeks van jaren was hij lid der staten onzer provincie en menige eorepost werd door hem bekleed. Ofschoon de laatste maanden ons deden vreezen dat zijn tevenseinde weldra iladr zou ïijn zoo treft ons zijn sterven diep en wenschten wij too vurigdat dit leven hetwelk voor velen zoo dierbaar en nuttig was nog lange wierd gerekt. Doch anders behaagdo het Gode in Wiens wil wij moeten berusten. Men schrijft uit Oostburg van den 27 Julij Gis teren en eergisteren zijn alhier gehouden do algemeene vergadering en tentoonstelling der maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De algemeene vergadering, door ongeveer 80 leden bijgewoond uit onderscheidene deelen der provincie doch het meest oit Oostburg, Sluis en omstreken werd voorgezeten door den heerzn.' C. van der Lelt de Clercq lid van de eerste kamer der staten-generaal, welke de vergadering opende met eene rede waarin werden her dacht hel nul en het belang van de instandhouding der maatschappij zoo mede de bezwaren welke zich ver leden jaar hadden opgedaan om bet bestaan der maat schappij te verzekeren terwijl levens herinnerd werd aan de verdiensten van den overleden voorzitter den heer Fis en tol algemeene medewerking tot de instand houding en uitbreiding der maatschappij, de eerste van dien aard in Nederland werd opgewekt. Nadat nog eenige mededrelingen zijn gedaan en do werkzaamheden waren ten einde gebragt vercenigde zich ten 5 ure ongeveer 95 leden aan eenen gemeen- schappelijken maaltijd mode vereerd door de tegen woordigheid van den lieer commissaris des konings in de provincie Zeeland en daarmede eindigde een jaarlijksch feest waarvan nten teregt kan beweren dat daarbij Let nuttige aan het aangename wordt gepaard. LI. zondag kwam aan het Nieuwe Diep eene Fran- scho brik binnen waarvan de stuurman aan handen en voelen op bet dek was gebonden als beschuldigd in volle zee een aanslag op het leven van den gezagvoer der te hebben gedaan. Volgens verklaring bad die on gelukkige veertig dagen in dien toestand bij liet genot van karig en slecht voedsel doorgebragt. Naar men verneemt zou de opmerking van den stuurman dat zijn gezagvoerder bel schip eene verkeerde koers rigtle aan leiding tot, deze behandeling hebben gegeven. Onder de gemeente Oud Vroenhoven (Limburg) is een moord gepleegd op eene zwangere vrouw naar men zegt uit wreak over het weigeren van geld. De misdadiger die zoo men zegt hel feit reeds heeft bele den was in hel huis waar hij den moord pleegde, door Let gemeentebestuur als behoeftig en gebrekkig be sleed. Te Gent is hij den burgerlijken stand aangegeven de geboorte van een kind, waarvan de moeder 13 jaren telt en de vader nog geen 14 jaren bereikt heeft. Men leest in de Javasche Couranten dat door over- slroomingen en lievige onweders weder op vele plaatsen belangrijke schaden zijn aangerigt. In den aanvang van dit jaar was oen gouverne- ments-commissie naar de westerafdeeling van Borneo gezonden om tot het bezetten van Sepang over te gaan alseenig middel om bet Nederlatidsch gezag daar te handhaven onze bondgenooten van Samtiekoe tot terugkeer derwaarts te bewegen en de vredesvoorwaar den van 1851 uilvoering te doen erlangen. Het bevel over de kolonie was onder den majoor Andresen den kapitein IF. E. Kroesen opgedragen. Den 7 April werd Sepang zonder slag of stoot bezet. Den 12 April kwam de gouvernements-commissaris Ie Sepang en werd door eene deputatie van Chinezen der drie Kong- sien feestelijk ingehaald die twee dagen later schijn baar tevreden vertrokken. Opmerkelijk was hel wel dat de bazaar en de mijnbuizeu rondom Sepang plotso- 1 ing verlaten werden doch de volgende dagen werd niets hespeurd wat aan vijandelijkheden kon doen den ken en den 18 nam do gouvernemeols-cominissaris onder anderen vergezeld door den majoor Andresen de terugreis naar Sambas aan. Kort daarop stormde eene bende van 150 Chinezen de te Kedoendong tijdelijk op geslagen gebouwen binnen roofde en verbrande alles en vervolgde deo gouvernements-commissaris en de hem vei gezellenden die zich toen gelukkig niet binnen de gebouwen betonden. Ken uur later waren de Chine zen van Kedoendong verdwenen onzerzijds was geen enkele gewonde. Er werd besloten naar Balei Beniang en Sepang terug te trekken in welke laatste plaats de kolonne 10 dagen lang binnen hol versterkte kongsiebuis werd be legerd gehouden tot hel den 27 eene tweede kolonne, onder bevel van de kapiteins vin de Kasleele en van Houten gelukte zich met de belegerden te vereenigen, na de Chinesche versterkingen langs den weg overal in den rug te hebben aangevallen waarop de vijand de vlugt nam. Den 28 is bij met zijne laatste position voor Se[Sang verdwenen. Veel geschutgeweren, vaan dels enz. zijn den onzen in handen gevallen en de Chi nezen hadden bijna 209 dooden en gekwetsten. Aam onze zijde telt men slechts 19 gekwetsten. Sepang, welks omtrek geheel verwoest was is daarop door do onzen geheel verlaten. een aagt-avontuur. Het was in de maand October het weder was ta melijk koud een dunne nevel hing over de bergen van Jemllaod eene provincie in Zweden en in do verto zag men de velden reeds met sneeuw bedekt. Een troep schutters mei bunne buksen in de éêne en groole glazen met punch en heeten wijn die men hun toegereikt had in de andere hand stonden voor het huis van den overste, die in dit district het koin- mondo voerde om rnet hem en andere officieren Ier jagt le gaan op een monstreusen beer die in den laat- slen tijd zulk eene ontzaggelijke schade onder het vee had aangerigt dat de plaatselijke besturen de hulp der militairen hadden ingeroepen ten einde de omstreken van bet wilde gedierte zooveel mogelijk te zuiveren. De majoor een dikke mijnheer met langen baard in een warmen pels gewikkeld en hoogst driftig van aard monsterde zijne manschappen. Daar viel hem in liet oog een jonge soldaat en wie stond achter dien soldaat eeno jonge boerin die een ouden man aan baar band had. De majoor de zaak in eens vattende begon te razen en te vloekeii dal juist nu dit incident zou plaats grijpen. Voor den drommel hebt ge "t nu in je hoofd ge kregen om te trouwen «Ja majoor antwoordde de soldaat zonder een vin te verroeren. a De duivel hale mij als ge niet zoo dotn als een ezel zijl. Wat doet gij met eene vrouw, dwaas die gij zijl!" De soldaat haalde zijne schouders op. «Al mijne kameraden hebben vrouwen," antwoordde bij waar om mag ik er ook geene nomen." Een luid gelach zijner kameraden volgde op deze woorden. De majoor, die nog driftiger werd vroeg daarop verder Is dal je aanstaande?" «Ja, majoor, en die man is haar vader die er warmpjes in zit hij heeft wel tien bunders land." Loop naar den duivel met je bunders I Ge kunt wel tien vrouwen krijgen die beter zijn schelm I" «Maar wij hebben elkander lief «Lief! de duivel radbrake mij als het waar is. Zij liegt je dat voor. Alle wijven liegen domkop van een vent 1" De majoor was iemand die niet getrouwd was en zijne soldalen zoo lang hij kon tegenhield om le trouwen maar hen anders zoo goed behandelde dat hij bij al de manschappen zeer geliefd was. Toen hij de laatste harde beschuldiging tegen al de vrouwen zoo roekeloos had uitgesproken, trad de jonge deerne die zich tol nu toe zeer stil bad gehouden le voorschijn. Zij nijgde voor den majoor gelijk zulks in Zweden de gewoonte is. Het was oen (linke poolige meid met ligte blaauwe oogen en eeno rij landen in haar mond, zoo blank als albast. Het wille jak met lichte knoop jes dal zij aan bad stond haar heel goed bij hare roo- den rok. Twee blonde vlechten golfden op haar rug. Met uw verlof inajoor zeide zij ik lieg niet. Gij zult ook dit ten mijnen opzigte niet zoo bedoeld hebben daar zijl gij veel te goed voor." Wat begint ge nu Ill houd er het stellig voor dat gij je man nog zijne oogen uit zijn hoofd zult krab belen. De duivel hale mij als ik jou voor mijne vrouw nam." Gij zoudt mij ook niet nemen heer majooranl- woorde het meisje heel onverschrokken en met een schelinschen blik zag zij den majoor aan. De omstanders lachten op nieuw zoo hartelijk zij konden. (Vervolg hierna.) (sTOOMBOOTDÏENST TÜSSCHEN ROTTERDAM EN GENT.) Den 12 Mei jl. is te Macasser gearriveerd het bark schip Schouioen, kapt. H. A. W. van Reede. Alles wel aan boord Den 27 Mei is te Batavia aangekomen het barkschip Duiveland kapl. J. C. Viersma van Akyab. Brouwershaven 29 Julij. Binnengekomen Sa- marang kapt. 1'. 1. Immiuck Van Batavia naar Rot terdam. 31 dito. Binnengekomen Taragon kopt. E. Charl ton van Shields naar Dordrecht. 1 Augustus. Binnengekomen: Siosuekapl. F. Cafvero van Napels naar Dordrecht. Afvaart DEÖ 8 T O OOTB O O STAD ZIEBiKZSE, Part Ëieritizeei I Vrijdag 5, 's mid 1 12 ure, Zondag 7, 's morg. 2/2 Maandag 8, 3 gedurende de maand Augustus. I'an Rotterdam: Donderdag 4,'sciorg; 4% urfi* Zaturdag 0, 5'2 Zondag 7t 9J/a Naar Rotterdam. Zaturdag 6, 's morg. 4 ure. Woensdag 10, 4 dzi.IGENCB« Naar Neuzen. 1 Donderdag 4, 's morg. 4 iJ Maandag 8, 4 ÖIENSTEN, CORRESPONDERENDE or DE STOOMROOTEN* AANLEGGENDE AAN HET ZIJPE. Vertrek-uren van fcvè'rikzee gedurende de maand Augustus, (DIENST TÜSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM.) Naar Rotterdam: 4, 's morg 11 ui 8, *s mitltl 12 6 's namid.12'/» 7, 12>.s Naar Middelburg Donderdag 4, 's morg ö'/atsre. Vrijdag 8, 7 Zaturdag 6, 8 Zondag 7, 9 {DIENST TUSSCHEN VLISSINGEN EN ROTTERDAM.) Naar Vlissingen: Naar Rotterdam Zaturdag 6, 'smorg. 6Va ure- Vrijdag 5, 's morg. 11 urt Dingsdag 9, S'/a I Maandag 8, ll1^ (DIENST A M I G I T I A.) Naar Bergen-op-Zoom en Antwerpen i Donderdag 4, 'smorg. 8»/a ure. Vrijdag 9 Zaturdag 6, 9% Donderdag Vrijdag Zaturdag Zondag i Per Inzem ROTTERDAM, 1 Augustus. Tafwe. Zeéu\Vs. Vlaams, en Overm. weinig ter markt en lo! verhoogde prijzen met trage koopers de beste van f 10 75 to; f 11.80; mindere van f9,«0tol f 10,50; afwijkende van f $,8( tot f 9,50. Rogqe hooger, Zeeuws, Vlaams, en Overm, f 6,80 a f 8. Gerst. Van Nieuwe Zeeuws. Vlaams, ei Overm. Winter was 15 a 20 last aangevoerd die 50 cents hotr gcr van f 5,30 tot f 5,?0 vei kocht werd. tlaver. Zeeuws, en Inl. Korte f 3 20 a 4,40,* dito Lange f 2,60 a f 3,60. Paardeboonen f 6,70 a f 7. Heden morgen overleed in den ouderdoti van CO jaren de Wei-Edel Geslr. Heer M.r W. ,1. P KROEF, in leven Advokaal Secretaris der Stai Zierilczee en oud Lid der Staten van Zeeland. Op verlangen van den overledene zullen er geen» uiterlijke teekenenjvan röuw worden aangenomen. Zif.rikz.ee den 1 Augustus 1853 Strekkende deze zoowel tot bijzondere als alge meenepiennisgeving OEFE.VIVKtFEEKT ïïéU.VST. te geven in de Nieuwe Kerk te Zierilczee op Dingsdaj den 9 Augustus 1853, des namiddags ten 4 ure, Voor de helft ten voordeele der Hervormde Diaconie. He wann licht Oo He deeld rijke te mede onze haar opne) Stellii ïijne ook 1 den f leven tijnei Serll liezen leen s vrn' J werd Staats Jonge tul.in 1 vnz. pleor i ol ui pwal Wiiii Armen en vonr de andere helft ten voordeele van het |cbié«l Fonds lot wering van Bedelarij. ÏCisfü'ée éenfs. Toeganghiljelten zullen verkrijgbaar zijn hij de Boek handelaren te dezer Stede. Van af den 6 Augustus zullen er Tekstboekjes del uit le voeren stukken verkrijgbaar gesteld zijn bij den Boekhandelaar P. U. J. Quanjer, a 15 cents per Exemplaar, en bij de uitvoering aan den ingang der Kerk, De Burgemeester van de Gemeente Bruinisse foept voor «Je laatste maalallen ter reclame op die eenige betrekking hebben op de STRAND GOEDEREN aangebragt den 30 Maart en den 26 April jl. en vervoegen zich daartoe bij genoemden Burgemeester. Bruinisse, den 1 Augustus 1853. De Burgemeester voornoemd c. van de SfOLPE, Mz, Bij den Boekhandelaar A. M. E. VAN DISHOECK le Zierikzee is verkrijgbaar Kieuw Genees- en Verloskundig E&amlhoek van liet bevattende een volledig ondorrigt lol herkenning lit handeling en genezing van de ziekten en gebreken dut Paarden Koeijen Schapen Geiten Varkens Hoiv den Kippen Ganzen Duiven enz. of taids out zijiie KJïcren zelf te kunnen bijstaan ten dienste van den Landman en Vee-Bezitter dooi J. A. DEKKER Oud-Paardenarts Rijks-Veearts der l!le kl. te Amsterdam, met 2 uitslaande platen i naar het Hoogduitsch prijs/1 2,90. Benevens een" middelen tegen bet ongedierte der Huisdieren. Zoo ooit den Landman en Yeebozitler eenen wezenf lijken schat kan aangeboden worden don voorzeket gebeurt zulks thans bij de uitgave van bovengen, Handboek, TER STAbS-URUKKÈIlIJ VAN DÈ ERVEN A. DE V09, Inn hu Bamis in vel b Zee us ben' r fijne tescli Reed; pen it nis ming digbe Ban e bewii bet zt Jtnnd ilit lis Blwna ten Verilr In 'l feilde Stand hiidd den g en lo êche Van i met s eenig Was lielil eigen 'Bcboi schri Aan den

Zierikzeesche Courant | 1853 | | pagina 2