ZIERIKZEESCHE COURANT. ÉL?* Zaturdag 18 December 1852, N.o 101. lilBTIlM ADSllMSTltATlM NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. Woensdag en Zaturdag. O abobimeme3ste-pbiji Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags tevoren,'snamidd. vdó'r 4 ure. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouhers van Zierikzee ma ken bekenddat, aangezien do uitgebragle stemmen op den 13 dezer ter verkiezing van één lid in den Ge- meenle-Raad geene volstrekte meerderheid hebben opgeleverd mitsdien eene ovorstemsmng' moet plaats hebben tusschen de Heeren C. de WIT en J. H. OCHTMAN Jon.'z."; waartoe de dag wordt bepaald op Maandag den 27 de zer maand zullende acht dagen te voren de oproepings brieven aan de huizen der Kiezers worden bezorgd in gevolge de Wet. Zierikzee, den 15 December 1852. DE CRANE, Voorzitter. W. J. P. KROEP Secretaris. suits O E L a s Dl KeüEEN 14 December. Te Matua zijn 10 deel nemers aan het bekend Mazzinisch komplot ter dood veroordeeld welk vonnis door den generaal Radetzky voor 5 hunner bevestigd voorde 5 overigen met ker kerstraf verwisseld is. Een Zwitsersch dagblad wil onderrigt zijn dat de Fransche regering aan den Zwilserschen bondsraad eene nota heeft doen ter hand stellen betrekkelijk de revolulionnaire kuiperijen in Zwitserland. Eene ge lijksoortige nota zou door hel Oostenrijksche kabinet zijn toegezonden dal bovendien het besluit zou heb ben genomen het voorbeeld van Pruissen en Rus land te volgen en geen gevolmagtigde meer naar Zwitserland te zenden. Tot beteugeling der rooverij in Hongarije zijn in sommige comitalen krijgsgereglen ingesteld de roovers, die in handen der gewapende magl vallen worden niet meer doodgeschoten maar opgehangen. Onge oorloofd bezit van wapenen wordt in die streken streng gestraft. ÏBISEEIII. Parijs 12 December. De senaat heeft gisteren het ontwerp van het senalus consullumbetreffende de civile lijst des keizers en de dotalie der keizerlijke familie aan genomen. De civile lijst des keizers is daarbij vastge steld op 25 millioen en de dotalie op l'/s millioen. Ter beurs blijft men voortdurend van eene aan staande conversie spreken. Wat daarvan ook zij zoo veel is zeker dat de Panische beurs geenszins in een Stationnairen toestand verkeert de aanhoudende rij zing en daling der fondsen wordt echter alleen aan beursspel en volstrekt niet aan staalkundige redenen toegeschreven. Oproerige oproepingen waren in den afgeloopen nacht op de muren van de onder-prefectuur van Pon- toise aangeplakt. Zij bevatteden beleedigingen en be dreigingen jegens den keizer en eindigden met de woor den Levo Hendrik Vde eenige waro vorst Het beeft de opmerkzaamheid gelrokken dat de minister van hinnenhindsr.be zaken zich in een rap port aan den keizer zijn onderdanigsten dienaar en onderdaan genoemd heeft. «Hoe" roept de Siècle uit zijn wij onderdanen wij die het algemeen sleniregt bozillen wij die met onzen bijval de kroon schen ken wij die de magl hebben om een keizer te be noemen Neen mijnheer de minister wij zijn geene onderdanen wij blijven onder het keizerrijk zoowel als onder het koningschap burgers vrije mannen. Zooals zeer gematigde burgers in de gedenkwaardige sitting van 5 Jatiuarij zeiden zijn er in Frankrijk vsbichijht: sedert het goddelijke regt door het volksregt vervan gen is, geene onderdanen meer." Als eene bijzondorheid meldt men dat van do 36,000 h 40,000 gemeenten waarin de wederinvoe ring van het keizerrijk moest afgekondigd worden er éène is geweest alwaar deze formaliteit niet heeft plaats gehad namelijk het dorpje Bazingbeus in het departement Pas de Calais. De maire en de adjnnct- maire van dit plaatsje zijn afgezet wegens dit verzuim want het schijnt slechts een verzuim en geenszins eene staatkundige manifestatie geweest te zijn Ook worden liij voorlduur nasporingen gedaan omtrent de perso nen die het manifest van den graaf van Chambord verspreiden. Voor het oogenblik zijn het alleen de legitimisten welke de policio aatileiJing geven tot gestrenge maatregelen. De veranderde zienswijze der bewoners van den Elzas kan op nieuw hieruit gezien worden dat zij die vroeger tot de hevigste republikeinen behoorden thans onder de vurigste aanhangers des keizers ge leld worden zoo als onder anderen uit den volgen den brief, dezer dagen door Napoleon lil aan den maire van Straatsburg gorigt blijken kan. Men vleit zich in die stad dot de keizer eenige maanden des jaars aldaar doorbrengen en er eene afzonderlijke hof houding hebben zal. De bedoelde brief luidt als volgt Mijnheer de maire De stad Straatsburg heeft mij door het orgaan van uw geacht coliegie het keizerlijk slot doen aanbieden. Niet tevreden met het onthaal dat ik tot twee malen toe van u genoten heb wil- det gij mij in zekere male het hurgerregt verschaffen door eeno residentie die mij bijzonder toebehoort. Ik hen hierover zeer verheugd en het is eene ver- pligting voor mij zoo dikwijls als mogelijk is naar den EÏzas terug te keercri die zoo rijk aan vader- landsche herinneringen is, en die mij heden een nieuw pand zijner verkleefdheid geeft. Wees zoo goed hij uwe medeburgers de tolk mijner erkentelijkheid te zijn." Gewoonlijk meent men dat de Amerikaan Fullon de eerste geweest is die den sloom als beweegkracht voor schepen in toepassing bragt. Dit is zoo niet en de Moniteur bevatte dezer dagen een uitvoerig artikel ten bewijzedat de markies Claude Franpois Oorolhée d'Albans de Jouffroy reeds in het jaar 177G de eerste proef nam op de Douhs om schepen door middel van sloom in beweging te brongen. Dit heeft Fulton zelf erkend en do eer der uitvinding aan den markies de Jouffroy toegeschreven. Jouffroy nam in het jaar 1783 op de Saöne eene- tW'eedo proef mot zijn pyroscaphe, zoo als hij zijn stoomschip noemde en voer stroomop waarts van Lyon naar het eiland Barbe. De uitvin ding was dus geschied maar de markies had de mid delen niet om die op eene groote schaal in toepassing te brengen. Hij wendde zich tot de Fransche academie, om een privilegie voor 15 jaren voor zijne uitvinding te verkrijgen. Men hield hem aan de praalverlangde eene nieuwe proef, lol dat de omwenteling aan de go- heele onderhandeling een einde maakte. De markies de Jouffroy verdween en trad eerst in 1816 weder te voorschijn hij vond vrienden en geld verkreeg een patent van uitvinding en vervaardigde op 65jarigen leeftijd een nieuw stoomschip Charles Philippe ge naamd dat echter niet aan de verwachting voldeed. Thans trok zich de markies geheel teleur gesteld van bet wereldtooneel af en stierf eindelijk in 1832. Eerst in 1839 vestigde Arago op de uitvinding van Jouffroy de aandacht en in 1840 wijdde de heer Chouchy lid van het instituut aan den eigenlijken uitvinder der stoomscheepvaarl den markies de Jouffroy eene uit voerige verhandeling. BINNENLAND, Zierikzee, 17 December. Men meldt uit Viissin- gen dat het hevel over Z.r M.s schooner Atalante is opgedragen aan drn luitenant 2a° klasse N. MJKroef. Bij Z.r M." besluit van den 8 dezer is op zijo daartoe gedaan verzoek eervol uit zijne betrekking ontslagen, J. M. Gelulcals plaatsvervangend kanton- rcglcr te Brouwershaven, pja ij a bee advsbtbntien Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels h f 1behalve hel Zegelreqt. Wij vernemen dal het Z. M. behaagd heeft aan de geoctroijeerde Zeeuwsche Maatschappij van Meekrap bereiding te Wilbelminadorp vergunning te verlccnen tot hot voeren van den naam van Koninklijke Zeeuwsche Maatschappij van Meekraphereiding en het Nederland- sche wapen. Uit Arnhem meldt men van den 13 dezer: Het gemeentebestuur heeft heden op honger last eene waarschuwing doen afkondigen legen hel be schadigen van den telegraafdraad als zijnde tusschen Amsterdam en Arnhem gebreken aan denzelven bevon den die kennelijk door baldadigheid zijn veroorzaakt. Zoodanige waarschuwing is inzonderheid ten platten lande in dit gewest niet overbodig. De eenvoudige bewoner onzer provincie is zeer gehecht aan voorva derlijke gebruiken en gewoonten en een vijand van nieuwigheden de eleclro-magnctische telegraaf is voor hem een alleronbegrijpelijkst ding hij kan het nut er niet van bevatten en al wordt dit iiem verklaard, hij Idijft toch volharden in zijne meening dat de monscli niet spoediaer moet willen zijn dan hij kan (Int zijn groot- en overgrootvader er langzaam en zeker even goed zijn gekomen, en hij hunnen weg volgende er zeker ook komen zal. Geen wonder dan dat de baldadige boerenknaap (want onk hij kan baldadig zijn on wel in hoogen graad) het in den zin krijgt om den koperen draad dien men daar zoo over zijns vaders erf heen heeft gelegd, de kracht zijner herdersschop of van onzachle vcldkeijen te doen ondervinden. Eeno gestrenge toepassing der strafwet zal voorshands ten dien opziglo noodzakelijk wezen de ondervinding leert, dat het Code Pénul zeer beteugelend werkt op den rustzieken moedwil. Iri het dagblad de Nederlander leest men onder dagteekening van den 1 4 dezer Gisteren avond smaak ten wij weder het genocgon den heer van de Velde zijn belangwekkend reisverhaal te hooren voortzetten. Nu Was de Karmid hel hoofdlooneel zijner togten de Karmel even rijk in onvergelijkelijk natuurschoon als in heilige herinnering. Het gelulde aldaar aan het geoefend oog van den reiziger de plaats te ontdekken waar de profeet Elm zijn plegtig offer aan Jehova ten aanzien der Banls priesters volhragt. Zij heel El Mocliraka de verbrande. Niet minder belangrijk was de schets van Esdrélons vlakte het tooneel van een aantal ecuwig gedenkwaardige veldslagen, van Sisera af tot in onze lijden toe. Men meldt uit Amsterdam van den 13 dezer het volgende Mogten wij vroeger reeds melding maken van do groote deelneming welke zich te Triest ten hehoevo van de nagelatene betrekkingen der verongelukte 9 zee lieden van Hellevoptslnis heeft te kennen gegeven in de aanzienlijke bij Irage van f 2622,74 heden verne men wij dal van wege het heurs-commiltée lo Triest door het K. K. centraal-zeegouverneincnt aldaar op nieuw bij liet K K. Oostenrijksche cousultaat-gene- raal alhier ontvangen is do som van f 1500 als ver dere bijdrage ter ondersteuning van de ongelukkige 8 weduwen en 26 weezen. Incluis do f 4000 welke Z. M. de keizer van Oostenrijk lot hetzelfde doel heeft beschikbaar gesteld zijn van Oostenrijks zijde alsnu in hel geheel f 8122,74 ingekomen eeno waarlijk hoogst vereerende bijdrage evenzeer streelend voor de ijverige pogingen welke ter aanbeveling van de ongelukkige heirekkingen zoo te Wecnen als te Triest door het K. li. consulaat-generaal alhier gedaan zijn geworden. In deze dagen deden zich te Leiden gevallen van hondsdolheid voor. Een hond heet onderscheidene an dere honden met moeite werd men den eersten mees ter. Dezen morgen werd een inwoner dezer stad op straat door een anderen hond gehelen. Het bestuur heeft dadelijk maatregelen genomen om verdere onge lukken voor te komen. Door een arbeider te Ees gemeente Borger zijn terwijl hij bezig was veen te hakken in een plekje gronds ter grootte van eene vierkante el 56 adders gevonden; dit werd hem te erg zoodat hij do, vlugt nam en om hulp riep, waarop andere arbeiders boni te hulp kwamen door wie de adders zijn a%e-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1