ZMSZEESCH ü„.s™ ]V.° 98- Woensdag 8 December. 1852. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADffiSlSTMTlEN NIEUWSTIJDINGEN. ïoeg vijf Cj -,75c ABOHSEHIBTt-FBUI Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4 ure. Vehbchijkt: PHIIS 3EE AUVEKTEIHXIEBJ i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen dat er op Woensdag den 8 de zer maand des middags ten half één ure op het Raadhuis alhier eene ognnaStare vergadering- van den Geixieemte-SSaad zal gehouden worden. Zierikzee, den 6 December 1852. De Burgemeester DE CRANE. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen Ier kennis van de ingezetenen dat op Maandag den 13 dezer maand van des morgens 9 tot des na middags 4 'ure, in de Baadzaal alhier, de ver- ltieziii" zal plaats hebben van één SAd in den düeaneente-E&eiad ter vervanging van den heer J. A. Mul'oEK Houwer overleden en dal de bil jetten tot het doen dier keuze aan de huizen der kiezers worden rondgehraglingevolge de Wel. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzeeden 3 December 1852. DE CRANE, Voorzitter. W. J. P. KROEF Secretaris. BUITENLAND. suitschxiaiis. Keulen 2 December. Naar te Berlijn verzekerd Wordt heeft graaf Arnim die met eene bijzondere zending des konings van Pruissen naar Florence ver trokken was, de tijding overgemaakt, dat de groother tog van Toskane de in vrijheidstelling der echlgenoolen JHadiaï bevolen heeft eh dat zij den 1 dezer zou volgen. De groothertogin van Toskane is in den nacht van den 25 op den 26 November te Florence van een zoon bevallen. In Baden zijn bij zendelingen van de Londen- Sehe revolutionaire propaganda papieren gevonden die bewijzen dat tusschen de propaganda en som mige geheime genootschappen in Duitschland eene ,-wijd vertakte vereeniging beslaat. Er is in Baden en naburige staten een streng onderzoek ingesteld. Te Mamburg is dezer dagen een nieuw handels artikel verschenen namelijk pennen van schildpad ver vaardigd die door hare meerdere buigzaamheid ver bo- Ven de stalen pennen te verkiezen zijn en zoo zij niet le hoog in prijs komen sterke concurrenten van deze zullen worden. Te Camen werd dezer dagen een kind ten doop gehouden welks gezamentlijke grootouders den doop bijwoonden welks overgrootouders van moederszijde nog gezond en wel zijn en welks over-overgrootmoeder nog leeft. Te Biga heerscht de cholera zeer sterk en maakt vfele slagtoffers. Te Berlijn heeft die ziekte geheel op gehouden. iDe bekende gevreesde oproerling Raudons Kroli- nus welken Russische en Pruissische troepen in de jaren 18481850 zooveel moeite gehad hebben om ge vangen te nemen en die reeds lang voor dood gehou den werd leeft nog en zit in de gevangenis te Kowno alwaar muren en ketens zijne onlvlugting beletten. Op het einde dezer maand zal hij tusschen Tauroggen en de grenzen zijne straf ondergaan door een bataillon Russische soldaten, Deze strafof liever beukerij meer gepast voor een stokvisch dan voor een rnensch bestaat in 900Ö stokslagen 1 Overigens is deze bar- baarsche doodstraf geenszins eene zeldzaamheid; in de laatste weken zijn in de nabijheid der grenzen vier mis dadigers Wegens diefstal en roof, tot 4- h 6000 stok slagen veroordeeld natuurlijk hebben de ongelnkkigen niet het volle getal ontvangen tiaar zij reeds lang voor dat men het geheele getal bereikt had den geest had den gegeven. Volgens berigten uit Palermo lot den 19 No vember werden de uitbarstingen van den Etna gedurig heviger en volgde de eene lavastroom den anderen onaf gebroken op; de laatste strekte zich tol Monleiinoochiouit. r B 1 V e B üe, PartIS t 2 December. Heden heeft alhier op het plein van het stadhuis door den prefect der Seine omringd door het stedelijk bestuur met groote plegtig- heid de proclamatie van het keizerrijk plaats gevolgd döor salvo's van het geschut. Aanstaanden zondag of den daaraanvolgenden zondag zal zulks in de overige plaatsen des rijks geschieden. De proclamatie moet overal even als hier plaats hebben in tegenwoordig heid van alle overheden terwijl de troepen en de na tionale garde onder de Wapenen zijn. Heden heeft de keizeronder hei gebulder van het geschut zijn intogt alhier gedaan en zich naar het pa leis der Tuileriën begeven waar heden avond receptie zal worden gehouden. Rij des keizers intogt stonden de troepen langs den wegen op het plein der Tuileriën ge schaard. Heden avond zulien de openbare gebouwen alhier geïllumineerd worden terwijl heden geen beurs ge houden wordt. Heden ochtend ten 10 ure is de luchtbol Napo leon hij de gas-fabrijk van Vaugirard opgestegen met een half-olficiëlen journalist en 500,000 bulletins met het berigt van de afkondiging des keizerrijks welke hij de nederdaling alom zouden verspreid worden. De Russische gezant heeft aan Lodcwijk Napoleon een eigenhandigen brief van keizer Nicolaas overhandigd. De nieuwe keizer moet zich over dezen brief zeer vol daan betoond hebben. De gemeenteraad van Straatsburg heeft met een parige stemmen besloten hij gelegenheid der afkondi ging van het keizerrijk aan Lodewijk Napoleon het kas teel dier stad ten geschenke aan te bieden. In Frankrijk gebruikt men Ihans eene nieuwe verwstof fleur du garance (meekrapbloemen) gonnamd. Zij is veel heter dan de gewone meekrap de kleur is levendiger en dewijl men daarmede veel gemakkelijker en met meer zekerheid verwtneemt de verbreiding ook toe. Nimmer hebben zoo vele aanrandingen van per sonen te Madrid plaats gehad als thans. In de laatst verloopen Week zijn aldaar gepleegd 11 moorden en 3 pogingen tot moord. In Algerie heerscht eene buitengewone droogte. Parijs 4 December. De Monileur bevat in zijn of ficieel gedeelte het berigt dat de markies Anlonini hij den keizer ontvangen is om Z. M. zijne nieuwe ge loofsbrieven als buitengewoon gezant van den koning der Beiden Siciliën bij Z. M. Napoleon lil le overhandigen. De Monilettr hëvat in zijn niel-olïiciëel gedeelte een verslag van het bezoek dat de keizer gisteren in de on derscheidene hospitalen heeft afgelegd waaruit onder anderen blijkt dat de keizer aan de directeurs van het Eotel-Dieu en van het militaire hospitaal van Val de Grdceieder eene som van 10,090 fr. heeft geschonken, benevens andere gunsten uitgedeeld. Ook heeft de keiier eene som van 200,000 fr. ter be schikking gesteld van de ministers van hinnenlandsche zaken landbouw en koophandel om het terugnemen van vondelingen of verlaten kinderen uit de gestichten door hunne familiën gemakkelijker te maken. De keizer hoeft ook amnestie verleend voor alle We gens disciplinaire vergrijpen uitgesproken veroordeelin- gen hij de zeemagt. De Monilettr meldt dat do huiszoeking hij den bis schop van Lu^on het gevolg is geweest van ontdekte correspondentiën door dieli prelaat gevoerd met den graaf de Chambord (hertog van Bordeaux) dien hij ko ning noemt en waarvan hij verklaart ie zijn de getrouwe onderdaan. éBaOT-bhittshbibit. Londen 3 December. Pc jEhgcIscbe artillerie wordt eerlang zoowel met manschappen en paarden als met kanonnen en ammunitie aanzienlijk versterkt. Reeds is men bezig ammunitie-wagens voor niet minder dan 200 stukken veldgeschut te vervaardigen welke batte rijen voor het einde des winters in gereedheid moeten zijrr. De regering heeft het plan om met de aanzien lijke sommen welke de groote tentoonstelling heeft op geleverd verscheiden gronden aan te koopen en ge stichten van weldadigheid daar op te rigten. De op 2 September bevolen maatregelen van voor zorg legen het binnendringen der cholera zijn van re geringswege weder ingetrokken. De algemeene zucht lot het lezen en bewaren van nieuwspapieren in welke de bijzonderheden der be grafenis des hertogs van Wellington vermeld zijn is zoo groot geweest dat in de vorige week bijna twee millioen exemplaren van verschillende bladen ineer dan gewoonlijk zijn gestempeld. Dezer dagen heeft te Leeds het ergelijke voorval plaats gehad dut een man uil de geringe klasse zijna vrouw in het openbaar heeft verkocht. Hij leidde haar, met hare toestemming met een touw om den hals eena herberg binnen en verkocht haar aan een der drinkbroers voor een sovereign welk geld vervolgens bijna geheel in sterken drank werd verspild. Dezer dagen is eene spreeuw die op den telegra- fischen draad nabij het station van Stockport heon en weder huppelde plotseling dood nedergevallen ver moedelijk getroffen door den eleclrischen stroom van eene overgebragt wordende depêche. Volgens berigten uit Oost-lndie is de belangrijke tijding vernomen der verwoesting van de stad Prome op den 9 October jl. door de Engelsche krijgsmagt. De Burmezen hebben bij die gelegenheid weinig tegen stand geboden en dus was het verlies der Engelschen zeer gering. Een vijandelijk korps 't welk op 5000 man begroot wordt stond op een paar uur afstands van Prome maar de bevelvoerende generaal Godwin vond het best eenige versterking af le wachten alvorens dia troepen aan te tasten. Intusschen geëindigd beschouwd. Volgens den New-York Herald is het gouverne ment der Vereenigde-Staten voornemens eene weten schappelijke expeditie naar Afrika le zenden ten eindo in de binnenlanden van dat werelddeel eene geschikto streek voor kolonisatie op te sporen. Men meldt uit Boston in Noord-Amerika dat de schooner Lamarline zich van daar naar Cumana ia Venezuela begeven had met een aantal gelukzoekers aan boord die van do noodige werktuigen onder anderen van eene duikerklok voorzien de schatten willen gaan bemeestcren die in het ruim van het Spaan- sche schip San Pedro te vinden zijn hetwelk ruim eene eeuw geleden naar Venezuela gezonden werd om gelden lot afbetaling der Spaansche troepen in genoemde volkplanting over te brengen en schipbreuk leed. Een paar jaren geleden ontdekten eenige dier avonturiers het wrak dn slaagde er toen met beperkte hulpmidde len reeds in ongeveer 25,000 dollars meester le wor den terwijl het naar hunne gissing in het geheel wel ongeveer 9 millioen dollars bevatte. Slaagt hunne onderneming dim zullen zij gelijk een dagblad vaa Boston zich uitdrukt weldra niet alleen millionairen in rijkdom maar miliionaifen van het eerste water" worden. De compagnie der Hudsonsbaai hoeft weder twee schepen uitgerust om te trachten het spoor van sir Franklin's expeditie te ontdekken en tevens de noord kust van Amerika welke tot nog toe niet verder dart 3- a 400 mijlen is onderzochtnader te leeren kennen.. Elk d fzft vaartuigen heeft behalve den kapitein twaalf man equipage en twee Esquimaux als tolken aan boord. BINNENLAND. Zierikzee 7 December. Eergisteren is döör den komrnandant der dienstdoende schutterij alhierop eene pleglige wijze met gepaste toespraak aan den tam boer P. Luijcxvóór het front der schutterij uil»e- werd de oorlog als

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1