N.° 97. Zaturdag 4 December 1852. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. Het Sint-Nicolaasfeest. BESTEDEN AD EN ZEESCHE abgmjmemeikjts-frijs s Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.' snamidd. vóór 4 ure V-erbchijbitï prijs uer abvebtesitiei» Gewone 15 cents de regel. Geboorte— Huwelijks— en bgodberig ten van 1-6 regels af 1behalve het Zegelregt. -T Gallenfels Jonkheer JVl.r M. C. Paspoort van Grijps- kerke G. J. Sprenger S. Luteijn M.r A. M. Becius alle benoemd in het vroegere hoofd—kiesdistrict Mid delburg. Nieuw Hoofd-kiesdistricl Zier ik zee. M. C. de Crane H. Moolenburgh Jonkheer M.' J. F. Schuurbrque Boeije M.r W. J. P. KroefJonk heer W. D. de Jonge, J. van der Have, Cz.; alle benoemd in het vroegere hoofd—kiesdïstriet Zierikzee. Nieuw Hoofd-kiesdistricl 1 holen. M.r K. Waglho W. J. van Voorst Catshoek C. van de Stolpe, Mz.alle benoemd in het vroegere hoofd-kies districl Zierikzee. Nieuw Hoofd-kiesdistricl Goes. M.r M. P. Blaaubeen 1. G. J van den Bosch A. Kakeheeke M.r J C. B. van der Bilt J. Fransen van de Putte B. van der Mandere M.*J. J. van Deinse O Verhagen allo benoemd in het vroegere hoofd-kies- district Goes. Nieuw Hoofd-kiesdislrict Sluis. J. C. O. Benteijn M. Mazure A. van den Broecke A. de SmidtH. G. Hammacher, J. M. Hennequin alle benoemd in het vroegere hoofd-kiesdistrict Sluis. Nieuw Hoofd-kiesdislrict Hulst. P.. Beumer Hardenberg M.r G. W. Vogelvanger P. P. T. Piersens benoemd in het vroegere hoofd-kies- district Goes P. D. Buijze S. H. van Diggelen P. W. Sleenkamp benoemd in het vroegere lioofd-kiesdistrict Sluis A. A. Mooijaartbenoemd in het vroegere hoofd kiesdistrict Zierikzee vacature ten gevolge van het ont slag van den heer L. van den Berg ontstaan in bet vroe gere hoofd-kiesdistricl Sluis. Aldus opgemaakt ter Vergadering van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburqden 22 Novem ber 1852. VAN VREDENBUBCHVoorzitter. S. van der SWALME Griffier. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van do ingezetenen dat op Maandag den 13 dezer maand van des morgens 9 lol des na middags 4 ure, in de Raadzaal alhier, de ver. Kiezimg-zal plaats hebben van één Ijid in den fSemeente.lSaad ter vervanging van den heer J. A. MuloCk Houwer overleden en dat de bil jetten tot liet doen dier keuze aan de huizen der kiezers worden rondgehragtingevolge de Wet. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzeeden 3 December 1852. DE CRANE, Voorzitter. W. J. P. KROEF, Secretaris. Het Sint-Nicolaasfeestdat jaarlijks met zoo veel ongeduld door de kinderen wordt té gemoet gezien en voor deze een feest bij uitnemendheid is, nadert weer. Wij noemden het een feest bij uitnemendheid voor kinderen maar wij zouden te kort doen aan de algemeene vreugde, die het geeft, indien wij het er voor hielden, dat liet een feest voor kinderen alleen en niet ook voor oude ren van jaren was. De ondervinding Veert dit anders en beter. Jongeliedendie het u zeer kwa lijk zouden nemen als gij lien nog met den naam van kind bestempeldet, nemen ook een deel van die vreugde en voor de volwassenen levert het ook veel aangenaams op; en bovendien hoeveel onbeschrijfelijke vreugde geeft het ouders en kin dervrienden niet, als zij hij hunne lievelingen de blijdschap ontwaren, door de Sint-Nicolaasge- schenkeri veroorzaakt. De vóórpiet van het Sint-Nicolaasfeest heeft dit jaar echter alhier geen plaats gehadik bedoel het «uit vergulden gaan." De Plaatselijke Com missie van Geneeskundig toevoorzigt heeft in N.° 81 dezer Courant gewaarschuwd tegen het kleu ren der suikerwaren en het verguldsel, als voor de gezondheid der verbruikers nadeelige eigen schappen bezittende. Wij mogen niet anders dan de goede zorg dier Commissie prijzen en haar daar voor danken maar aan den anderen kant spijt het ons toch, om der kinderen wil, dat dit verguldsel verboden is. Het zal nu veel aan de illusie van het feest ontnemen. Het vergulden zelf was hun reeds zulk een aangename voorbereiding tot het feest. Kinderen zien zoo gaarne wat blinkt en schittert; iets dat hen niet euvel is te duiden, want ook volwassen menschen laten zich wel eens Verblinden door den glans Van het klatergoud. Ofschoon wij geen oogenblik twijfelendat het Verguldsel wezenlijk schadelijke hestanddeelen inhoudtzoo zal dit toch wel zeer gering zijnen het een zeer langzaam werkend vergif zijn, even als de koffijdie men zegt, dat ook iets vergiftigs bevat, maar die de menschen toch dagelijks ge bruiken en niettemin een hoogen ouderdom be reiken. Als wij dit in aanmerking nemen en er moest eens gestemd worden over verguldsel" of geen verguldsel," wij zouden onze stem voor het eerste uitbrengen; maar nu het ons niet in onze keuze is gelaten zullen wij ons troosten met «wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen." Wij hebben er dan ook vollen vrede meè. Ja het doet ons onwillekeurig den wensch uitendat in me nig ander opzigt de waarschuwing mogt nageleefd Worden geen verguldsel meer 1" Er is toch in het dagelijksche en maatschappelijke leven zoo veel verguldsel, dat zoo weinig waarde heeft en waar aan toch zulk een groote waarde gehecht wordt er is zooveel, dat schoon schijnt, maar inderdaad leelijk isalthans meer kwaads dan goeds uit werkt Men jaagt het na men bewondert het, men stelt er zijn hart en zijne zinnen open eerst dan, als het te laat is, bemerkt men, dat men bedrogen is. Wij zouden dien man gelukkig achten, die zooveel inagt bezat, dat hij in dien zin een bevel kon doen uitgaan en doen naleven geen verguldsel meer Maar zoodoende dwalen wij van ons onderwerp af; keeren wij tot hetzelve terug. Het Sint-Nico laasfeest zonder verguldsel zaldit hopen wij '4-toch ook rijk aan vreugde zijn. Het Sint-Nicolaas- gebak moge nu in smaak gewonnen hebbenwat hel voor het oog heeft Verloren dan zullen de bakkers er het meeste voordeel bij hebben. Sint-Nicolaas moge zijn karakter, mildheid, vooral over kinderenweer eens duidelijk toonen. Hij rijde in ieders woning vooral ook in de wonin gen der armen. Aan de Liefde en de Vriendschap schenke hij iets van zijnen geest, dan zal het niet aan geschenken en surprises ontbreken en als het dan voorbij is gegaan, dan mogen de neringdoen den ook hunneSint-Nicolaasvreugde genieten,en zich verheugen over eene rijke winst. Zoo kome het dan, dat vrolijke feest. Hetgeve blijdschap allerwege en worde nog menigen keer door u Lezers! in welstand gevierd! De Gedeputeerde Staten van Zeelund, doen te Weten 1. Dat zij in hunne vergadering van heden zijn over gegaan om uitvoering te geven aan art. 5 der wet van den 5 dezer maand [Staatsblad n.° 197) houdende regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming der Leden van de Provinciale Staten enz. 2. Dat zij daarbij aan elk der nieuwe of tegenwoordige hoofd-k iesd is I rieten hebben toegewezen te welen a. Aan dat van Middelburg de elf in het voormalige hoofd-kiesdistrict van dien naam benoemd geweest zijnde Leden b. aan dat van Sluis de zes thans in het gewezen 4de ad ministratief district van Zeeland woonachtige en in liet vroeger hoofd-kiesdistrict Sluis gekozen Leden c. aan dat van Tholen de beide in de gemeente Tholen.be- nevenscezz der zeven in de eilanden Schouwen en Dui velend woonachtige Leden de laatste daartoe door het lol aan Ie wijzen d. aan dat van Zierikzee de thans in deeilanden Schouwen en Duhelanil woonachtige Leden met uitzondering van dal Lid, hetwelk zal worden aangewezen om naar bel hoofd-kiesdislrict Tholen over te gaan e. aan dat van Hulst de zes in deze oogenhlikken in het vroegere 54e administratief district van Zeeland wo nende Leden voorts hetter vervulling van de thans in de Staten bestaande vacature, te verkiezen Lid en eindelijk een van de andere nog niet toegewezene Le den der Staten en welke in Zuid- en Noord- Beveland Woonachtig zijn insgelijks daartoe door het lot aan te wijzen en ten laatste f. aan het hoofd-kiesdistrict Goes de Leden in Zuid- en Noord-Bevel and woonachtig mei uilzondering van diengene hunner, welke door het lot zai worden aan gewezen om lot het hoofd-kiesdislrict Hulst te be lmoren. 3. Dat de loting waarvan hiervoren sub lilt. een e van 2 gesproken is bij geslolene briefjes hoeft plaats gehad en dat de uitkomst daarvan is geweest, dat de heer C. van de Stolpe, Mz., is aangewezen lol het hoofd - kiesdistrict Tholen en de heer A. A. Mooijaart lot dat van Hulst te behooren en 4. Dat ten gevolge van het voorafgaande de hij de 2a" zinsnede van art 5 der hierboven aangehaalde wet bedoelde lijst door hen is vastgesteld.zooalsdezelvevoor- koml aan den voet van dit besluit. Gegeven te Middelburg den 22 November 1852. De Gedeputeerde Sinten voornoemd VAN VLIEDEN 1HJRCH Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. Lijst aanwijzende de hoöfd-kiesdislricten, in welke elk lid der Provinciale Stoten van Zeeland geacht wordt te zijn verkozen opgemaakt volgens art. 5 der wet Van den 5 November 1852 [Staatsblad n.° 197). Nieuw Hoofd-kiesdistrict Middelburg. Z. Snijder Jonkheer P. IJ. van Citters Uylten- hooteu B. Bomme W. M. Snijder, C. Vis J. W. BUITENLAND. DDtTSCHZASDi Frankfort 28November. Te Bome wil men stellig welen dal de paus den aartsbisschop van Parijs lot zijn plaatsvervanger hij de kerkelijke wijding van den nieuwen keizer heeft benoemd. In 1851 zijn door onvoorzigtigheid in Rusland omgekomen 11,074 personen. T R A BI K H IJ K. Parijs 29 November. Het officiële dagblad deelt thans mede dat in het geheel bij de stemming over het keizerrijk 7.774,709 stemmen voor en 248,442 tegen Bodewijk Napoleon zijn uitgebragten wel voor hem als volgt in de 86 departementen van Frankrijk 7,487,026, het leger te land 234,860, dat ter zee 47,716 en in Aigerie 5167 en tegen hem aldus in de 86 departementen 237,245 het leger te land 8456 dat ter zee 2020 en in Aigerie 721 Bij gelegenheid der proclamatie van het keizer rijk zal hel stedelijk bestuur van Parijs den 2 Decem ber kleederen doen uitdeden aan de arme kinderen welke de schulen bezoeken gratis de dekens en ma-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1