ZIRIKZEESC COORANT. Zaturdag 2< November. N.o 95; 1852. Woensdag en Zaturdag. BESTOREN AD-TOISTRATIIW NIEUWSTIJDINGEN. abossekests-pbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4 ure. vsbichijbit: ïkij» OXB advertentie» i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1behalve hel Zegelregt INSPECTIE OP DE VLOEDPLANRËN. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee ma ken bekend dat op II'oensdag den 1 December aan staande eene algemeene schouwing op de Vloedplan- licn alhier zal plaats hebben met üilnoodiging aan de ingezetenen langs de havens om hunne Vloeiplan ken of kistingen alsdan behoorlijk in orde gesteld te liouden alles overeenkomstig het Reglement vastge steld den 10 Maart en afgekondigd den 27 Mei 1846. Zierikzee, den 24 November 1852. DE CRANE t Voorzitter. W. J. 1'. KROEF Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zkrikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat tot tweede Vee-scümttep in deze Gemeente is aangesteld GERRIT VOLLE DREGTten einde dien Persoon in de uitoefening zijner bediening te erkennen. Zierikzee, den 24 November 1852. DE CRANE Voorzitter. W. J. P. KROEF Secretaris. BUITENLAND. z> u i tschlamd. Frankfort 22 November. Van eene geloofwaar dige zijde worden eenige bijzonderheden medegedeeld over de vermoedelijke houding der vreemde gezanten te Parijs bij en na de afkondiging van het keizerrijk. Men verzekert dat de onderscheidene kabinetten de stelligste instructiën hebben gegeven om op geenerlei wijze aanstoot te geven. Geen der gezahten mag zich uit Parijs verwijderen. Zij zullen evenwel zich zooveel mogelijk onzijdig houden en eiken stap vermijden welke als eene officiële erkenning van deze verandering van regeringsvorm kan beschouwd worden zij zullen zich in de uitoefening van hunne betrekking bij uilsluiting bepalen tot de gemeenschap met het ministerie en deze niet uitstrekken lol het hoofd van den staat. Deze in structiën gaan alle gepaard met betuigingen van erken telijkheid wegens de groote verdiensten welke de pre sident zich verworven heeft ten aanzien van het behoud der maatschappelijke ordein Frankrijk. Men verwacht, dat hij de kennisgeving van de aahvaarding der nieuwe regering door den keizer todewijk Napoleon aan de ove rige hoven van Europa ook eene uiteenzetting van het karakter zijner politiek tegenover het buitenland zal ge voegd worden. Men verwacht niets anders dan eene plegtige erkenning der beslaande Iractaten. Indien deze verwachting vervuld wordt, twijfelt men nietdat deze kennisgeving spoedig gevolgd zal worden door eene op zettelijke plegtige erkenning van de zijde der Europesche mogendheden. Gisteren hebben voor de eerste maal alhier eenige paters-Jezuiten hun zendelingswerk begonnen. Vroe ger waren nimmer Jezuiten op zoodanige wijze te Frank fort opgetreden waar het grootste deel der bevolking Protestant is. De Keur-Hessische regering moet besloten heb ben dat aan dienstboden te Kassei welke binnen den tijd van hetzelfde jaar in hunne derde dienst willen tre den zulks door de policie niet meer vergund zal Wor den ja dat hun zelfs bijaldien zij niet uit die hoofd stad afkomstig zijn het verblijf aldaar ontzegd zal wor den. Door dien maatregel hoopt men den dienstboden- stand te verbeteren en in zijne uitspattingen te beteu gelen. De Oesl. C. bevat een artikel over het jongste besluit der Fransche regering om het leger met 30,000 man te verminderen. Op zidhzélven wordt aan dezen maatregel door dat blad weinig gowigl gehechtdaar toch in korten lijd deze vermindering weder kan aan gevuld worden maar op de vredelievende bedoeling Welke tot dit besluit heeft aanleiding gegeven wordt prijs gesteld. Te Petersburg heerscht de cholera. Den 12 dezer werden niet minder dan 45 menschen door die ziekte aangetast. r h a ax n a is e. Parijs 22 November. De Moniteur bevat heden het Volgende berigt In weerwil van het ongunstige weder hebben heden meer dan 100,000 kiezers dat is de helft der ingeschrevenen te Parijs aan de stem ming deel genomen. In de voorsleden is de geestdrift algemeen de bevolking begeeft zich in massa naar de Stembus met vaandels voorop. Talrijke depêches uit de departementen ontvangen melden de geestdrift, Welke er hij de kiezers heerscht om aan de stemming deel te nemen. Bij benadering schijnt het getal stem mers grooter te zullen zijn dan het was op 20 Dec. 185!. Vóór dat de stemming plaats greep zijn alhier ver scheiden proclamation van werklieden aangeplakt waarin zij hunne makkers aanspoorden voor het keizer rijk te stemmen. In een dier stukken las men Het keizerrijk is de monarchie des volks het is de georga niseerde democratie." In een ander heette hetDoor bepaald het lot des vaderlands aan den neef van keizer Napoleon toe te vertrouwen hevestigt gij voor altijd de rust en den voorspoed van Frankrijk." Eene proclamatie van den prefect van Limoges heeft aan de inwoners hekend gemaakt dal een agent van policie een strijd heeft moeten voeren tegen vier met kielen gekleede personen en dat bij hun een rood vaan del ontrukt heeftwaarop deze woorden te lezen wa ren Dood aan Napoleonleve de Republiekleve de guillotine Burgers laten wij niet stemmen te wapen Abd-el-Èader en de personen van zijn gevolg hebben den maire van Amboise schriftelijk verlof ge vraagd om deel aan de stemming over de herstelling des keizerrijks te mogen nemen hetwelk hun gereedelijk is toegestaan waarna zij hunne stembriefjes in eene af zonderlijke in de mairie geplaatste bus gesloken hebben. Men houdt het voor zeker dat zoowel het hu welijk van den prins-president als zijne krooning door den paus eerlang plaats zullen grijpen. De groothertog van Toskane heeft een decreet uitgevaardigd waarhij de hij de tegenwoordige con stitutie afgeschafte doodstraf weder ingesteld wordt. Parijs 23 November. Heden is alhier de uitslag der stemming over de herstelling van het keizerrijk in het departement der Seine bekend geworden. Er zijn ongeveer 208,600 stemmen vóór en 53,600 tegen die herstelling uitgebragt. Door het leger zijn 82,000 stemmen vóór en 3000 stemmen tegen uitgebragt. In de departementen hebben ongeveer negen-tienden der kiezers vóór en een-tiende tegen de herstelling gestemd. OttOÖT-BRITTAKKIEN.. Londen 20 November. Het berigt der dagbladen dat Oostenrijk bij de begrafenis van den hertog Pan Wellington niet vertegenwoordigd werd is in zoover onjuist dat de graaf Colloredo Walsee en het personeel des consulaals op de tribune voor het corps diplomatiek in de S.'-Paulskerk aanwezig waren. In Ierland heerscht groot misnoegen over die zin snede in de jongste troonrede waarin geklaagd wordt over den geest van verzet en tuimelzucht welke aldaar zou heerschen. Die aahklagt zeggen de lersclie dag bladen is tegenwoordig althans ongegrond. Eene dezer dagen uitgevaardigde proclamatie, wplke aan 533 ingezetenen van Kings County het bezit van wa penen verbiedt wordt door velen alleen als een mid del beschouwd om een glimp van waarheid aan die aan tijging te geven. Let men echter aan den anderen kant op de taal die in sommige lersche dagbladen heerscht, die onbewimpeld hunne vreugde over de verheffing van Lodewijk Napoleon betuigen en in hem den aanstaanden verlosser van Ierland en van de Roomsch-Katholijke Kerk meenen te mogen zien dan schijnt de vrees der regering niet zoo geheel ongegrond. Londen 22 November. In Ierland wordt de artil lerie tot 100 man per kompagnie versterkt ook zullen 2000 artillerie-paarden worden aangekocht. Reizi gers die uil verschillende deelen des eilands zijn ge komen verhalen dat dag en nacht aan de versterking der kusten wordt gearbeid. Sedert 1 Junij dezes jaars tot 31 October jl. zijn te Londen niet minder dan 152 nieuwe maatschappijen opgerigt. Nadat de passagiers van het stoomschip la Plata [aan wier boord de gele koorts heeft geheerscht) II. vrijdag verlof bekomen hadden om aan wal te gaan ofschoon hunne bagaadje nog aan boord moest blijven is dat schip nu na voorafgegaan onderzoek uit zijnn quarantaine ontslagen. Voorzigtigheidshalve zijn ech ter alvorens het binnen het dok te Southampton kwam, do lijken der overledenen die nog aan boord waren in stede van aan wal begraven te worden op verren af stand in het water nedergelaten nadat de bisschop van Sidney, die tot de passagiers behoorde en zich gedurenda den treurigen logt door menschlievendheid eo godvruch- tigen moed onderscheiden had de godsdienstige pleg- tigheid verrigt had. Heden wordt de lading gelost. BINNENLAND. Zierikzee 24 November. Heden is aan den zee dijk het Zuider-Nienwland een lijk aangespoeld ge vonden van een manspersoon misschien wel een van die ongelukkigen die op den 2 October jl. bij het vergaan van het beurtschip van Bergen-op-Zoom het leven hebben verloren althans het lijk bevond zich in een vergevorderden staat van ontbinding en is terstond begraven. Het was gekleed in een lilaauw lakensch huis een zwart bombazijnen vest en dito broek een wit linnen hemd grijze kousen en hooge schoenen en is bij hetzelve gevonden een lilekken tabaksdoos en twee geldbeursjes waarin zich bevond aan specie /T4,30'/8. Zierikzee 26 November. Onder de voor deze pro vincie meest belangrijke almanakken welke dezer da gen zijn verschenen behoort voorzeker de Zeeuwsche Rantooralmanak voor 1853 uitgegeven ter drukkerij van de heeren Gebroeders Abrahams, te Middelburg. Zindelijk en sierlijk is deze plakalmanak uitgevoerd. Men vindt er behalve den kalender de opgaaf der jaar- en andere markten in Zeeland de verjaardagen der leden van het koninklijk huis, een tafel der plaat sen van het hoog-water en inlichtingen nopens dien almanak welken wij tol het doel waarmede hij is uitgegeven allezins aanbevelen. Te Middelburg is tol lid van den gemeenteraad gekozen de heer m.' P. J. G. van Diggelen. Men meldt uit Goes van den 21 dezer Wie in langen lijd Goes niet heeft bezocht van de zijde van het Katsche veerstaat verbaasd van de be drijvigheid die zich aan weerszijde der haven ontwikkelt. Aan de eene zijde verrijst de fabrijk der Maatschappij van verbeterde meekrapbereiding in Zeeland aan da andere de garancine-fabrijk van d.' van Renlerghem. De eerste bijna geheel van ijzer en hout daargesteld is een kolossaal gebouw waaraan sedert eenige weken ruim 200 arbeiders werken. De laatste, kleiner doch even net is als het ware het beeld der nederigheid te genover den grootschen nabuur. Als heide te eeniger lijd voltooid zijn is het zeker dat de reiziger hij het inkomen der stad aan die zijde veel zal hebben gewon nen en in plaats van op eene doodsche akelige poort met genoegen het oog zal vestigen op die twee gehouwen. «Zaturdag avond is aan al de werklieden der fabrijk van de Maatschappij van verbeterde meekrapbereiding een bon gegeven tot het afhalen van 5 oneen vleesob. Aardig was bel te zien hoe men zich aan den slagers winkel als het ware verdrong en de tevredenheid die op aller gelaat te lezen stond. Een navolgenswaardig voorbeeld, om, in plaats van op sterken drank den arbeider op goed voedsel te onthalen."

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1