Woensdag 24 November. N.° 94. 1852. ó7> s j Woensdag en Zaturdag. BESTOW ABMISTBATIEN NIEUWSTIJDINGEN. ZnMZEESCHE COURANT. lBONSVÏ«Ï.BiTS-PKi;i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.' snamidd. vóór 4 ure. vbkschijnt: pkiib beb idvbbtbumbii Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat bij Koninklijk besluit van den 19 October jl. n." 23 [Staatsblad n.4 185) de magazijnen of hoepen van beenderen en lompen, zijn opgenomen onder de inrigtingen die volgens art. 3 des Koninklijken besluits van den 31 Januarij 1824 Staatsblad n.° 19) niet dan na verkregene toestem ming der Plaatselijke Besturen kunnen worden daarge- steld of veranderd zoodat een ieder die voortaan beenderen of lompen wensebt te verzamelen daartoe vooraf, met opgave zijner bergplaats, verlof van dit Bestuur moet hebben gevraagd en verkregen op straffe, overeenkomstig art. 1 der Wet van 6 Maart 1818 [Staatsblad n.° 12). Zierikzee den 23 November 1852. W. J. P. KROEF DE CRANË Secretaris. Ëurgemeesler. BUITENLAND. qditschtjilhb. ËraNkïort 19 November. De Lloyd beweert dal werkelijk onderhandelingen gevoerd worden over het huwelijk der prinses M'asa met den aanstaanden keizer der Fransclien. De plegtige verloving zoude in liet begin van Januarij aanstaande plaats vinden en tot dat doel werd de prinses met hare moeder te Wee- nen verwacht alwaar zicb reeds de prins Wasa bevindt. Den 5 November was de temperatuur te Peters burg zacht en bet dooide er zeer sterk. T B fi n k b ia K. PariIS, 19 November. Het schijnt, dat de ver mindering des legers niet dien indruk te weeg gebragt heeft welke men er van verwachtte omdat deze ont wapeningzoo zegt men inderdaad Weinig Ie beduiden heeftdaar de kaders blijven bestaan en Frankrijk in korten tijd het verlies aan manschap door bet naar huis zenden van 30,000 man weder kan aanvullen. De aankondiging van het huwelijk des presidents, zal op den dag der verkiezingen in den Monileur wor den geplaatst. De prefect van policie beeft eene circulaire doen aanplakken waarin zeer strenge straffen worden aan gekondigd tegen de verspreiding van valscbe geruchten. Een Fransch chemicus heefteen middel gevonden tot bewaring van het vleesch. Men neme sterke koffij en lalo die drie dagen in de vrije lucht staan ze nu en dan omroerende. Het vleesch dat gedurende dien tijd in de koffij gelegen heeft zal volgens hem 10 maan den builen bederf blijven. De koffij verkleurtmaar behoudt zijnen aromatischen geur. G B O OT-BBlirAlÈHtl Tffa Londen 19 November. Wellingtons ter aardebe- lelling het groot nationaal lijkfeestdat sedert weken illc gemoederen vervuldeis gisteren in goede orde ilgeloopen. Uit alle oorden der drie koningrijken wa an duizenden tot hijwoning daarvan naar deze hoofd- lad gestroomd, en hun voegzaam gedrag gedurende de ilegtigheid toonde dat zij van hot gowiglïge ernstige in sombere daarvan doordrongen waren. Zoo groot (vns de belangstelling dat het regenachtig en storm- ichlig weder velen niet afschrikte om den geheelen nacht van woensdag op donderdag in de straten of op de daken door te brengen ten einde van eene goede zil<- of staanplaats zeker te zijn. 's Morgens len acht ure werd de oplogt aangevangen on was overigens nagenoeg in de vroeger beschrevene orde gerangschikt. De lijkwagen werd door 12 paarden getrokken. Ten 1 i ure hield de stoet voor de westelijke deur der S.'- Pjulskerk slil. Nadat de lijkkist van den wagen was afgenomen werd zij door den bisschop den deken de kanunniken en overige geestelijken ontvangen en binnen de kerk gedragen. Toen de lijkbaar voor bet graf was nedergezet werden de kroon en veldmaarschalks staf op de kist gelegd. Nu ving de dienst naar het ritueel der Engelsche kerk aan na het volbrengen van een gedeelte daarvan werd de kist in den grafkelder ne- dergelaten en hadden de verder gebruikelijke ceremo niën plaats. De bisschop van Londen sprak den zegen uit en daarmede was de indrukwekkende plegligheid afgeloopen. Men berekent dat ongeveer 17,000 menschen in de S.'-Paulskerk aanwezig zijn geweest, De algemeene eerbied voor de nagedachtenis van beroemde mannen is niet zelden bet voorwerp van gel delijke speculatie. Dit blijkt nu onder anderen we der uit de volgende advertentie in de Times: Eene dame die eene goede hoeveelheid van het haar des door- luchtigen hertogs bezit dat in 1841 werd afgesneden is bereid een gedeelte daarvan voor 25 p. st. af Ie staan. Voldoende bewijzen van echtheid en van de wijze op welke de eigenaarster in bet bezit daarvan geraakt is zullen gegeven worden." De voreeniging legen het kwellen der dieren beeft dezer dagen een zekeren William King tot drie maan den opsluiting in een tuchthuis doen veroordeelen Ier zake dat hij zijne kat boven den haard had opgehangen en levend verbrand. Bij de aankomst te Southampton der Wesl-In- dische stoomboot vernam men dat de gele koorts aan boord van dat stoomvaartuig vreesselijk had geheerscht, zijnde de kapitein de conducteur en 7 matrozen ge durende de reis aan die ziekte overleden. Dientenge volge werd alle verkeer met dit vaartuig verboden tot dat het 10 dagen quarantaine zal hebben gehouden. De brieven werden ecbler na berookt te zijn toege laten. De passagiers ten getale van 60, hebben niets van de, ziekte te lijden gehad. In het westen van Ierland beeft de lust tot land- verbuizen zelfs welgestelde familiën bevangen. De zo nen van eenige lieden van aanzien zijn reeds naar de goudmijnen. De boeren trekken in weerwil van bet ongunstige saizoen in groote scharen weg. Sedert December 1850 moeien ongeveer 500,000 personen uit Ierland naar Amerika getrokken zijn. Den 8 dezer is te Londen de Auslralische goud klomp van 330 oneen geveild doch voor 1500 p. st. opgehouden. Het bevestigt zich dat in Canada niet ver van Quebec goud wordt gevonden voor korten tijd is daar onder anderen een stuk massief goud ter Waarde van 900 p. st. en nu onlangs blijkens den laatsten Amerikaanschen post een stuk van 42 pond ter waarde van 2000 p. St., gevonden. Volgens brieven uit CaracCas is nabij Cnrupano eene rijke goud-mijn ontdekt en te Citmana bad zicb eene maatschappij ge vormd om de groeve te bewerken, De berigten uit Australië gewagen steeds van eene aanzienlijke goudinzameling. Maar alles is er bui tensporig duur. De ton meel (2000 pond) kost 100 p. st. en stijgt aanhoudend zoodat men geen vooruitzigt had hoe in den winter (die er in Junij begon) de goudgra vers onderhouden zouden worden. Eene kar lading van Malbourne naar de Mount-AleXander-mijnen (80 Engelsche mijlen) kostte 90 p. st. Wie niet zeer wel met kleeding en andere benoodigdlieden voorzien is stelt zich aan ziekten bloot. Men schal het getal goud gravers thans op 50.000. Booverijen en moorden zijn talrijk, en de schrijverdie deze berigten mededeelt zegt dat eene scheepslading goede pistolen tegenwoor dig de beste speculatie naar de mijnen zijn zoude. De doctor Carlwrightvan New-Orleans ver zekert op grond van eigen ondervinding, dat een ver blijf van eenige uren in eene suiker-fabrijk, ten gevolge der suiiierdampen welke men er inademt een onfeil baar geneesmiddel legen de tering is. Den 10 October is de beruchte zeeslang weder ge zien. Kapitein Vaille gezagvoerder van het schip Bar ham, die onlangs te Madras uit Engeland aankwam bevestigtdat de slang door hem en allen die aan boord waren in de rigling van bunnen koers gezien is. De kop en een gedeelte des ligebaams werden duidelijk on derscheiden ook de vinnen kon men onderkennen en de lengte des diers wordt geschat van 130 tot 150 Engelsche voeten te zijn ook zegt men dat de slang van tijd tot tijd water uitspoot. De Barham maakte er jagt op maar het dier wendde af, en was nooit bin nen de 350 ellen. De kapitein officieren en passagiers getuigen allen dat het monster een zeeslang was. Londen 20 November. In de zitting van bet boo- gerhuis heeft lord Derby sprekende over de begrafenis- plegtigheid van den hertog van Wellington doen op merken dat een dor merkwaardigste bijzonderheden was de tegenwoordigheid daarbij van den vertegenwoor diger der groote natie welke de waardigste vijand van den doorluchtige overledene was en nu hulde aan zijna nagedachtenis bragt, door zijne teraardebestelling bij ta wonen. De lijkwagen was allerprachtigst en sierlijkst zijne raderen stelden dolfijnen voor wier hoofden zich aan bet boveneinde vereenigden aan de voorzijde van den wagen was het in brons uitgehouwen wapen des hertogs en aan de vier hoeken zag men engelen met palmtak ken in hunne regterhand. Dat Oostenrijk zich bij Wellington s ter aardebeslel- ling niet heeft doen vertegenwoordigen wordt als eena geheime wraakneming over de ongestrafte bejegeningen beschouwd, welke de generaal Haynautijdens zijn bezoek in Barclay's brouwerij alhier heeft te verduren gehad. Ook Ie Liverpool Manchester Birmingham en an dere voorname steden is do dag van Wellington's begra fenis als een rustdag geobserveerd geworden. BINNENLAND. Zierikzee 23 November. 31. zondag had alhier de plegtige inzegening plaats van den Wcl-Eerw. heer 4. F. Kok, leeraar bij de Christelijk Afgescheidene ge meente door zijn Wel-Ëerw. vader naar aanleiding van 1 Cron. 28 vs. 9 en 10. Deze plegligheid maakte een diepen indruk op de in grooten getale toegevloeide menigte. Des namiddags deed zijn Eerw. zijne intrede, tot onderwerp zijner leerrede gekozen hebbende Bom. vs. 15 en 16a. Z. M. heeft aan den staatsraad in buitengewone dienst, m.r E- baron van Fredenburchmet ingang van 1 Januarij 1853, eervol ontslag verleend als boogst- deszelfs commissaris in de provincie Zeeland onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking be wezen dionslen en in zijne plaats benoemd jh,r m.r J. G. 11 van Tets. referendaris van de Is" klasse bij den raad van state en referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken. Bij de wet van den 6 dezer houdende regeling van de verdeeiing der provinciën in kiesdistricten ter benoeming der leden van de provinciale staten is de provincie Zeeland verdeeld in zes kiesdistricten en bet getal leden bepaald op 42 terwijl art. 2 aan gedepu teerde staten het regt toekent waar zij bet noodig achten onder-kiesdistricten aan te wijzen. "Van bovengemelde leden benoemen de hoofd-kies- districlen bet volgend getal Middelburg 11 Zierik zee 6 Tholen 3 Goes 8 Sluis 6 en Hulst 8 leden. Volgens den rooster van aftreding treedt biervan in twee keeren de helft af voor elk hoofd-kiesdistrict. De boofd-kiesdislricten Zierikzee en Tholen onder anderen zijn zamengesteld uil de volgende gemeenten Hoofd-kiesdistrict ZierikzeeZierikzee, Bommenede, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh en Westenschouwen, Dreischor Duivendijke Eikerzee, EllemeetHaam stede, Kerkwcrve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noord- wolle Oosterland. Ouwerkerk Renesse Serooskerke en Zonnemaire. Hoofd-kiesdistrict Tholen Tholen, Oud-Vossetneer, Poortvliet, Scherpenisse, S.'- Annaland S.'-Maarlens- dijk S.'-Pbilipsland en Slavcnisse. Z. M. heeft bij besluit van 16 dezer op de voor- dragl van Z. E. den minisler van binnenlandsche zaken,

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1