MRIEZEESGHS C0ÜRART. N.° 93. Zaturdag 20 November. 1852. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. Zierikzee 19 November. Uit Goes meldt men van den 15 dezer I pc, aboskemests-fbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren 'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: I-111JOBB ftDVSHTKNTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1behalve het Zegelregt. Provinciale Staten van Zeeland Zitting van 9 November. T. Morgen-zitting. Tegenwoordig de voorzitter 32 leden en de griffier. De notulen der morgen- en aVond-zilting van gistoren lijn gelezen en goedgekeurd. Het door Ged. Sl overeenkomstig bet toen bestolene opgestelde plan der geldleening van ƒ150,000 is met acclamatie aangenomen. Jonkb.' van Cilters doet verslag betrekkelijk het voor stel van den Staatsraad Commissaris des Konings be treffende do opcenten behoeve de calamiteuze polders geheven wordende. Er wordt door den hoofd-inge- nieur van den waterstaat noodig geoordeeld voor ge woon onderhoud in 1853 ƒ824,158 Voor buitengewoon onderhoud - 120,000 Zamen ƒ941,158 De middelen der polders zijn t Voor dijkgeschot523.670 Andere inkomsten en balen - 32,709 Zameh 556,379 De subsidie der achterliggende polders levert- 94,826 De geheven wordende opcenten - 70,953 "Zamen - 722.158 Zoodat alsdan nog aan subsidie van het rijk bennodigd isƒ222,000 De heer van Deinse betwijfelt of ooit de Koning de grondwettige bevoegdheid heeft gehad die opcenten te doen heffen j doch na de herziening der grondwet in 1848 is bij art. 53 en volgende van de magt des Ko nings die bevoegdheid zeer zeker aan den Koning niet opgedragen. De handhaving dier alzoo gew ijzigde grohd- wet heeft Z. M. bezworen. Hoe kan dan deze verga dering die zich daartoe onbevoegd moest verklaren den Koning adviseren tot eene onwettige daad 1 Eh buitendien op wat grond zouden de Sl. aldus kunnen adviseren daar zij niet eens weten waar de in vorige jaren betaalde sommen gebleven zijn Tot 1853 moest men de zaak laten rusten omdat men door eigen vroe gere besluiten en daden gebonden was t nu staat men op een nieuw standpunten behoeft niet te vreezen daar ook andere provinciën bij 't behoud van Zeeland belang hebben voor eene intrekking der subsidie. De heer Verhagen kan geen ƒ700,000 jaarlijks door de ih- gezetenen doen betalen voor eene zaak waarover noch St. noch Ged. St. noch rekenkamer contróle heeft. De heer Kroef zal vóór het voorstel stemmen. De beide vorige sprekers hebben de zaak te zwart afgeschilderd. Het zou inconsequent zijn nu men in het vorige jaar zich door den Minister had laten overtuigen voor 1853 het anders te willen. Hij vreest bij weigering voor de toepassing van art. 11 van bet polder-reglement en alzoo de lasten der ingezetenen nog hooger te doen op voeren. De voorzitter herinnert aan aft. 10 van 't poldef- reglement volgens hetwelk gesubsidieerde polders tot de helft en calamiteuze tol 3/4 der opbrengst kunnen worden aangeslagen terwijl bet rijk niet eerder tot subsidie kan wordon verpligt gerekend. De heer van Deinse merkt op dat er vooreerst geene inconsequentie in gelegen is nu te handelen gelijk reeds vroeger de meerderheid zich gezind bad betoond indien de verpligte 5 jaren toen Waren afgetoopen ge weest. Ten tweede kan do Koning geen bevoegdheid ontleenen uit eene vroegere grondwet. Wij hebben geen anderen Koning dan die gezworen heeft de grondwet van 1848 na te leven. Ten derde moet men zich over het opleggen eener hoogere belasting niet bekommeren. Een regering die door een gevoel van regt en vrijheid doortintelt! is zal geen ondragelijke belasting opleggen omdat de St. tot een ongrondweltigen slap zieb niet be voegd rekenen. De beer Blaaubeeh is vóór hot voorstel. De ingelan den der ealamiteuze polder» dragen de ƒ556,609 even als die der andere polders maar de ingezetenen der provincie in 't algemeen dragen ze niet. In het tekort van ƒ300 000 draagt de provincie door de opcenten welker heffing nog over 1853 verlangd wordt t hel rijk daartegen 3/4 en die s/4 worden door bet rijk on- verpligl betaald. Het is gevaarlijk hier meer over uit te weiden. Na nog eenige discussion waaraan deel ne men de hoeren flammacher en Hennequintegen de heer lloeije vóór bet voorstel der Ged St. doelde heer K roef eene motie tol sluiting der beraadslagingen. Voor die sluiting stemmen de heeren van de Slolpe, Kroef Z. Snijder Wagtho Vis Boeije Kakebeeke Catshoek Steenkamp Mouijaartvan der Have Uyttenhooven MoolenburghLuteijn de Crane van der BiltW. M. ZnijderBecius Sprenger Blaauhecn en Paspoort, za men 21 legen hadden gestemd de 11 overige heeren Verhagen Van den Broecke van Deinse Benteijn Vo gelvangerHardenbergHammachervan de Putte Hen nequin Mn zure en van Cilters. De heer Hennequin verzoekt aanteekening in de notulen dat hij zich met dit besluit niet beeft verecnigd. Daarop wordt het voorstel in omvraag gebragt eh aangenomen met 20 le gen 12 stemmen der 32 beeren tegen hebben gestemd de heeren Verhagen van den Brocclie van Deinse Ben teijn Mooijaart, VogelvangerHardenberg Hammacher Luleijn van de Putte, Hennequin en Manure. Het ver volg dezer zitting is bepaald op heden avond 7 ure. II. Avond-zitting. Tegenwoordig de voorzitter 29 leden er: de griffier. De heer Kakebeeke doet rapport op het voorstel van Ged. St. met ontwerp-reglement op bet berijden der door de provincie onderhouden wordende wegen. Na Verschillende discussiën waaraan deelnemen de heeren Paspoort, van CillersBoeijeVogelvanger, Hamma cher VerhagenHennequin Catshoekvan Deinse en Kakebeekenu en dan onder toelichting van den voor zitter wordt reglement en tarief in omvraag gebragt en nadat met 18 tegen 11 stemmen een amendement van den heer Kakebeeke verworpen was, met algemeene stemmen aangenomen. De commissie tot ontwerpen van 't adres aan Z. M. wegens de 400 onderhoud ameublement is gereed. De heer Blaaübeeil draagt het adres aan de vergadering voor die eerst de algemeene strekking als geheel overeenkomstig het vroeger beslo- tene en daarna de verschillende zinsneden goedkeurt hij acclamatie. Aan den Minister v. Binn. Z. zal bij de opzending der begrooting levens kennis worden gegeven vau de opzending van dit adres. De voorzit ter geeft kennisontvangen te hebben missive van den Minister v. Binn. Z. met uitnoodiging tot verdaging der vergadering vermits het wets-ontwerp lot verdee ling der provinciën in kiesdistricten reeds aangenomen hij de eerste kamer waarschijnlijk weldra door den Koning zal worden bekrachtigd. De heer Kroéf houdt de verdaging voor strijdig met art. 65 der provinciale wet. De vergadering besluit tot sluiting de resumtie der notulen van deze zitting wordt opgedragen aan Ged. St. en de vergadering door den Comm. des Konings gesloten. r B 1 S E B II K< Darijs, 14 November. Het jongste manifest des graven van Chambord schijnt zoo als bereids voorspeld was nagenoeg geen indruk te maken op de bevolking. Men verzekert dat dit stuk natuurlijk altijd in het geheim in grooten getale verspreid is in verscheidene deelen van Frankrijk. Ook de uitgewekene democraten trachten in Frank rijk oproerige geschriften in te voeren. Onlangs is te Hazebroeck eene menigle staatkundige adressen aan de kiezers door Ledru-Ilollin onderteekend in beslag genomen. Parijs-, 15 November. De Fransche regering heeft heden in het officiële dagblad do manifesten doen op nemen tegen de herstelling van het keizerrijk welke te Londen door de republikeinsche en socialistische com- millós zijn openbaar gemaaktalsmede den hekenden brief van den graaf van Chambord. De hevigheid der Londensche manifesten zal den prins-president een groot aantal stemmen verwerven, en het is van zijnen kant een blijk van welbegrepen staatkunde dat hij er de open baarmaking van heeft bevolen. In het geheim ver spreid hragten die geschriften groot nadeel teweeg, doch thans in het volle licht der openhaarheid gesteld zullen zij alleen de schrijvers benadeelen. Den 5 dezer was Bordeaux het schouwspel eener schrikkelijke gebeurtenis. Des nachts leu één ure werd brand ontdekt in een hoekhuis der straten der Treilles en Porte-Dyeaux bewoond door Philippot. De vlammen sloegen alle vensters uit, temidden waar van men op de eerste verdieping eene vrouw ontwaardo en op de tweede eene andere mejufvrouw Philippot die een meisje in hare armen vastklemde en hartver scheurend gilde. De naburige huizen werden door het verslindend element bedreigd de zolderingen en muren stortten met een verschrikkelijk geraas in en de stilte des nachts en het ontbreken van alle hulp maakten het tooneel nog akeliger. Men riep mejufvrouw Philippot toe haar kind naar heneden te werpen waarna zij zich ook met de andere vrouw met behulp van eenige toegesnelden liet nederzakken. De drie ongelukkigen, wier ligchamen slechts als ééne wonde waren werden naar het huis van den schrijnwerker Pilon vervoerd waar zij met de grootste zorg werden verpleegd. Ter wijl de vlammen zich steeds verspreidden verscheen er geen hulp en vijf personen waren er nog in de fa milie Mars en de heer Philippot en zijn zoon. Nadat het Pilon met zijnen knecht gelukt was het huis binnen te dringen opende zich voor hunne blikken een afgrijs- selijk tooneel Philippot lag uitgestrekt op zijn bed met de oogen en mond wijd open de horst bebloêiFen bedekt met diepe wonden baalde hij nog adem. Zijn zoon in een hoek liggende schreeuwde verschrikke lijk en drukte op zijne regterzijde waar golven bloed uitvloten. Philippot had na zijn zoon met dolkstéken vermoord te hebben zichzelven met hetzelfde wapen omgebragt. Zij werden beiden naar het hospitaal ver voerd Philippot gaf reeds den laatsten snik eer hij dit bereikte. Omstreeks twee ure daagde er hulp op en weldra was men den brand meester. Omtrent de oor zaak dezer treurige gebeurtenis liepen verschillende ge ruchten men zegt dat Philippotop een slechten voet met zijne vrouw leveude zich van haar had gescheiden, en met zijn zoon op de benedenverdieping woonde, terwijl zijne vrouw en dochter op de tweede huisvest ten. Den vorigen dag had Philippot met een zijnei knechts over den verkoop zijner fondsgoederen gehan deld hem zeggende Wij moeten ons nu haasten want morgen is er geen lijd meer toe." De ongeluk kige sprak waarheid want in den noodloltigen nacht stak Philippot den brand in de spaanders en op het oogenblik waarop de vlammen zich begonnen te ver spreiden, ontwaakte zijn zoon, en schreeuwde brand brand I" Maar de vader bragt hem eenige dolksteken in de zijde toe en zeide Ik weet het en wil u allen met mij doen omkomen." Hij stootte daarop zich bet staal in de horst nog rookende van het bloed zijns zoons en viel op bet bed om nooit weder op te staan. Wat de andere ongelukkigen aangaatheeft mejuf vrouw Philippot misschien reeds opgehouden te leveu van de familie Mars heeft inen nog niets vernomen. Op een der pleinen van Madrid zal een kolossaal metalen beeld van Chrislophortts Columbus ^worden op- gerigl. Te Aneona zijn wederom 27 leden der club van de Ammazzarelli doodgeschoten. BINNENLAND. Binnen weinige dagen zal ook hier worden inge voerd de weging vau het ter slagting aangegeven wor dend vee.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1