N.°87 Zaturdag 30 October. 1852. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AD111NISTRAT1EN NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. aboübnemebits-fbij8 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: Pat» DUB aDVEKTEKÏIEH I Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt. BRANDSCHOUWING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ver wittigen de belanghebbenden dat door heeren Brand- meesteren alhier op Maandag den 1 November aan slaandeeen algemeene rondgang zal geschieden ten einde zich te overtuigen dat al de KraiidbBiiscli- niiddeien bij de ingezetenen overeenkomstig het Reglement aan te houden in goede orde aanwezig zijn, ■weshalve de ingezetenen worden uilgenoodigd om al derzelver bepaalde Brandbluschmiddelen ten dage der inspectie, schouwhaar voorhanden te hebben en behoor lijk ten toon te stellen. Zierikzee, den 26 October 1852. NV. J. 1>. KROEF W. D. de JONGE Secretaris. Voorzitter. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 [Staatsblad n.° 2 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën Gij resolutie van den 28 dezer maand bepaald de ë'paj- Ï24-SI het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede weck der trekking van de laatste klasse der SfiS"0 JtiOtersj zul len mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheelo loten Halve Vijfde Tiende Twintigste» f 76,00 - 38,00 - 15,20 - 7,60 - 3,80 Bij verhuring Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste» f 30,00 - 15,00 - 6,00 - 3,00 - 1,50 herinnerd Wordende de belanghebbenden bij deze dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs split ters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijs bepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee. den 29 October 1852, Voor den heer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee DE CRANE. bbiïflohbjikd. Berlijn 26 October. De cholera is bier zoodanig afgenomen dal van eergisteren op gisteren slechts één enkel geval is voorgekomen. Hoe gestreng de Oostenrijkscbe policie in Italië toezietbewijst het volgende voorval Dezer dagen werd een Engelschman te Venetie die op het Marcus- plein van een bloemenmeisje een bouquelje kocht en dit in zijn knoopsgat stak in hechtenis genomen ver moedelijk bespeurde men daarin een revolutionair leeken. r b a h k h j k. Parijs 25 October. Meer en meer bevestigt bet zich dat de paus den nieuwen keizer zal komen kroo- nen. Een Genueesch dagblad wil onderrigt zijn dat op hetValikaan toebereidselen gemaakt worden voorde reis van Z. H. naar Frankrijk. Een mairèin Frankrijk beeft, uil overweging, dat hinderen door onvoorzigtige behandeling van lucifers hrand hadden gesticht een besluit genomen houdende verbod om die aan kinderen beneden de 15 jaren to verkoopen. In bet departement der Hante-Garonne zijn de bergen reeds met sneeuw bedekt. Het Journal des Débats deelt het vonnis medo in de zaak van de familie Madiai, maa en vrouw gewe zen door het hoogste geregtsbof in het groothertogdom Toskane en waarbij de man tot 4'/s jaren gevangenis- Straf inet gedwongen arbeid en de vrouw tot 37s jaren gevangenisstraf veroordeeld worden omdat zij zoo luidt bet vonnis, de Protestantsche godsdienst omhelsd en getracht hebben lot deze zelfde godsdienst anderen over te holen door middelen als die van het schenken van bijbels door bet beweren dat de zoogenaamde Evahgeliscbe leer boven de Kalholijke leer verbeven was enz. Men voegt er bij dat de bijzonderheid van hel trachten om proselytcn te maken volstandig door de beschuldigden is ontkend. Dit vonnis is in de 19d° eeuw gewezen Het Journal des Débats voegt er nog bij dat eene deputatie van Protestanten uil Frankrijk Engeland Zwitserland de Nederlanden en Duilschlarid zich naar den groothertog heeft begeven om ten behoeve van de familie Madiai lusscben beiden te komen. Een brief uit Sinigaglia (Italië) deelt treurige bij zonderheden mede omtrent de jongste teregtslellingen aldaar. Vier en twintig inwoners van Sinigaglia met Simoncelli aan bet hoofd zijn gefusilleerd nadat alvo rens de F'ransche generaal Gemeau te vergeefs een verzoek leri bunnen behoeve bij den kardinaal Antonelli gedaan had. In bet consistorie op den 27 September door den paus gehouden heeft deze nietig verklaard al de daden en wetten welke door de regering van Nieuw-Grenada waren volbragt in strijd met de Kalholijke leef. Parijs, 26 October. De Moniteur is heden wederom opgevuld met een aantal adressen van gemeenteraden uit alle oorden van Frankrijk aan den president den wenscb uitende tot herstel van bet keizerrijk. In 1849 begon een ingezeten van Algerie de teelt der meekrap die aldaar in het wild groeit. Voor eeni- gen tijd oogstte bij de eerste vrucht in en een gedeelte daarvan werd vari regeringswpgo aan deskundigen tot onderzoek gegeven. Het verslag van dit onderzoek wordt in den Moniteur van den 24 dezer medegedeeld en laat zoo als bet regeringsblad zegt geen twijfel meer bestaan over de deugdzaamheid der Algerijnsche meekrap en den goeden prijs dien de nijverheid van Frankrijk niet alleen maar ook van het buitenland daar voor zal besteden." GF. oot-BRITTAMBirEro. Londen 25 October. Het ministerieel avondblad the Standard meldt dat prins Albertmet toestemming van H. M. eenen brief geschreven heeft aan den groot hertog van Toskane om dezen in naain der mensche- lijkheid kwijtschelding van straf te vragen voor de per sonen van Madiai en diens buisvrouw welke thans in Toskane wegens bijbellezing en afval van de staatskerk, tot dwangarbeid zijn veroordeeld. B E B G I E. Brussel 25 October. De handel in 1851 met Ne derland gedreven beliep eene waarde van 70,200,000 francs, waarvan 39,500,000 francs aan invoeren cn 30,700,000 francs aan uitvoeren zijnde eene vermeer dering van 5 perc. zoowel in vergelijking niet het vorige jaar als met het Sjarig tijdperk. De bevolking van Brussel beloopt volgens de jong ste officiële opgaven 146,986 zielen. Het dagblad der stad Hasselt berigt dat het vee bij al de branderijen aldaar waaronder de longziekte algemeen heerschte daarvan thans geheel bevrijd is en wel door de inenting met smetstof. In eene steenkolenmijn bij Dour in Belgie zijn zondag, bij eene gas-onlploffiiigeen 20tal ar beiders omgekomen. BINNENLAND. Zierikzee 29 October Het beeft 7,. M. den koning behaagd aan den heer IJ. Nijgh te Rotterdam do som van /TOO toe te zenden ten behoeve der weduwe en vier kinderen van J. van Midde. Te Hellevoetsluis verkeerde men den 27 dezer in groole ongerustheid omtrent het lot eener ijsSloep met 9 man waaronder 8 vaders van buisgezinnen welke den 25 dezer tol redding van de op den Ooster ge strande brik vertrokken is zoomede over de loodsboot n.° 2. Gisteren namiddag is H. M. do koningin van hoogstderzelver builenlandscbe reis te's Hage terug gekomen. Eergisteren morgen is Z. M. de koning naar bet Loo vertrokken. Rij koninklijk besluit van den 17 dezer zijn inge trokken de bepalingen en voorwaarden opgelegd aan de Afgescheidenen van het Hervormd kerkgenootschap welke zich als eene Christelijke- Afgescheidene gemeente zouden verlangen te vestigen; welke bepalingen hoofd zakelijk inhielden dat zij in de kosten van hunne eere- diensl en in de verzorging van hunne beboeftigen bui ten bezwaar van bet rijk zouden voorzien alsmede dat zij nimmer cenige aanspraak zouden maken op do be zittingen enz. van bet Hervormd kerkgenootschap. Het blijkt uit bet gering aantal van passagiers, datna de laatste ongevallen aan verschillende trei nen op den Hollandschen spoorweg overkomen mon zich huiverig toont om van dat middel van vervoer tusschen Amsterdam en Rotterdam gebruik te maken. Neder! Den 21 dezer is te Zwolle eene vergadering van. heeren uit Leeuwarden Groningen, Zwolle, Enschedé, Almelo Deventer Zutp'uen en Amersfoort gehouden om te beraadslagen over het aanleggen van spoorwegen in do oostelijke en noordelijke gewesten van Nederland. Men is overeengekomen om bij de booge regering voor zoo veel Nederland betreft, te ondersteunen de aanvraag, die namens eene Engelscho maatschappij gedaan wordt om concessie lo bekomen voor hel maken van spoorwe gen 1." van Arnhem over Zutphen, Deventer, Zwolle, naar Groningen 2." van [ladingen over Leeuwarden Groningen Leer Oldenburg Bremen naar Ham burg 3." van Rlieine over Enschedé Almelo Zwolle Amersfoort naar Utrecht. JONGSTE BUlTENLANDSCHE TIJDINGEN. Men spreekt van een brief, wolken dingsdag morgen alle mannen van ernig staalkundig aanzien te Darijs per post hebben Ontvangen en waarin tiun in ecnige dicht regelen de begrafenis-plegtigheid van de Franscbe Re publiek werd medegedeeld. f)e gezanten van Pruissen Oostenrijk en Hano ver binnen Parijs hebben aan Bodewijk Napoleon do tevredenheid hunner regeringen betuigd wegens do vredelievende verklaring die hij te Bordeaux aflegde. In de politieke kringen te Frankfort wil men we ten dat door do Franscbe regering, als vergoeding voor do kosten van den veldtogt van 1831 cn 1832 ter herovering van de citadel van Antwerpen de uit betaling eener som van ruim 15 millioen francs van Belgio zal verlangd worden. iïN. middel om db aardappelen-ziekte te keer te gaan. Aan bet boven bedoelde middel schijnt in Vlaanderen eene bijzondere waarde gehecht te worden daar do gouverneur der provincie West-Vlaanderen hetzelve bij eene missive van 10 Augustus jl. en zulks op aan schrijving van den minister van bimienlaudsche zaken aan alle gemeente-besturen commission van landbouw en verdere landbouwkundige genootschappen in de pro vincie heeft medegedeeld onder uitnoodiging dat ge doemde corporation hem mededeeling zullen doen van den uilslag die de landbouwers bij het beproeven van het middel zullen verkrijgen. Het bedoelde middel is door den heer Caroy land bouwer te Jemmapes uitgevonden en bet verslag door hem ten deze geleverd komt bier op neör Den 27 Julij des vorigcu jaars ontdekte genoemde

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1