81. Zaturdag 9 October. 1852. Woensdag en Zaturdag. J at wij 't- awend Ie luis erking is als i zacht -olie at een e eene ot van dat do itider o pen pn dun n het- ju zmmzüEsc COURAHT. i'aw abohkememxs-pbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der A deert, daags te «oren.'snamidd. vóór 4 ure. vshschijnt: omen rdam Steve r nopel mboot t naar uark >t. W. Eaglè als bij irccht ruggé prijs der advertentie» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Hoodberigten van 1-6 regels a f 1behalve het Zegelregt. :zzij 4 urë 4 >2 ei» ggkni»E 5 iber» fi'/i urë, tl 11/, i: 6 ufë; 9'/i ULVE- an<l« and. niddags WAKTS, aëdefe oom." fER. LEE- den 20 re van j 1851. 4 ure i v09, Openbare Raadsvergadering g-eliouden te Zierikzee, den 6 October 1852. Afwezig B.r Keller en M.r Egter, beiden uit stad. De notulen der vorige zitting worden gelezen Jli.r de Jonge heeft eene aanmerking ten gevolge van welke verbetering plaats vindt, en daarna goedgekeurd. De gemcenle-begrooting voor 1853, met toe lichtende memorie, wordt door Burgemeester en Wethouders aan den Raad aangeboden. De Voor zitter stelt deze in handen der heeren Jh.r de Jonge, M.is van Dongen, Ermerins en Fokker, ten fine van onderzoek en rapport. Zij zal gedu rende 14 dagen ter Secretarie ter visie Worden gelegd. Wordt voorgesteld met 1 November e k. af te schaffen, de belasting op de schapen en varkens, met opmerking, dat de gemeentekas daardoor een verlies zal ondergaan van /6M); en daarop de vereischte hoogere goedkeuring te vragen. Na eenige discussie Wordt §5sloten op bovengemel- den tijd hel middel, zoo eigen als opcenten op bet schapen- en varkensvleesch af te schaffen en de reglementen, daartoe betrekkelijk, buiten werking te stellen. Wordt besloten tot de onderhandsche aanbe steding voor 330, van een gedeelte der uitdie- pingswerkenin de Nieuwe Haven, aan de legplaats der stoombooten daartoe magtiging van heeren Gedeputeerde Staten te vragen. Wordt gelezen het concept der verordening op den rooster van aftreding der leden van dezen Raad. Dit wordt gesteld in handen der heeren M r van Adrichem, D r Goemans en van der Vliet, om daarop verslag uit te brengen. Komt ter tafel een concept-besluit, om aan de Armbesturen eenige gebouwtjes over te dragen. M.1' Fokker stelt voor, de daarin voorkomende zinsnede en aan heeren Gedeputeerde Staten de goedkeuring hierop te verzoeken" te doen weg vallen, als die zinsnede niet noodig oordeelende. Hiertoe wordt beslotenen met deze wijziging het besluit goedgekeurd. Het verzoekschrift van F. J. Schaverbeke in de vorige zitling aangehouden wordt nu in behan deling gebragt en besloten, daarop gunstig te be schikken en mitsdien den adressant remissie te geven van de helft zijner pachtsom wegens vis- scherij in de brakke gracht, ad f 12,50. Wordt gesteld in handen der heeren M.>'Egter, Landsknegt, van der Vliet en Jh.r de Jonge, eene project-instructie voor de turfmeterskolenme- ters, houttellers enz. Wordt medegedeeld, dat liet provenu van den publieken verkoop der goederen en gereedschap pen van stads-werkwinkel heeft bedragen 215. De Voorzitter berigtdat in eene volgende ver gadering eenige veranderingen in het Policie- Reglementaan het oordeel van den Raad zul len worden onderworpen. Eri tot slot komt in behandeling de zaak van de firma Bal C.° Na eenige discussiën wordt gestemd, eerst over het voorstel van Jh.r de Jonge, namelijk om over te gaan tot de orde van den dag; en daarna over het voorstel van M.r Fokker, om bij het voorstel van JIi.'deJobge, bepaalde lijk als reden op te gevendat het den Raad niet .gebleken was dat door de firma Bal C.° met kwaad opzet is gehandeld. De uitslag van de stemming over liet eerste is: vóór 9, tegen l aangenomen en voor het tweede, vóór 5, tegen 5; de stem men alzoo stakende, moet over dit punt bij vol gende zitting nogmaals gestemd worden. De Vergadering is hierna gescheiden. Vervolg, [Zie N.' 79.) Tien jaren waren er noodig (sedert het octrooi in 1812 aan den heer II. J. Gudde verleend) om den nieu wen weg Ie hanen langs welken de meukrapleelt eene nieuwe toekomst te gemoet gaat. Nadat in 1810 de pogingen van de Zeeuwsche maatschappij ter bevorde ring van landbouw en veeteelt mislukt waren niette genstaande men met den mecsten ijver onder leiding van een ervaren deskundige den heer J. Fransen van de Putte, werkzaam was geweest werd door de Ne- dorlandsche maatschappij van nijverheid in 1817 eene prijsvraag daarover uitgeschreven waarop door ons hel bovengemelde antwoord in November 1818 (te laat) werd ingezonden. De inhoud bevat de grondslagen der verbeterde meekrapbereiding in Zeeland èn in haar geheel als centrale nijverheid èn meer verspreid te midden der plaatsen van culture d. i. ter verbetering van de alleenstaande droogtorens. Deze maatschappij welke met dit doel door de aanzienlijkste mannen van Zeeland opgerigt is, zal moedig en krachtvol hareschoone taak ten einde brengen. «lnlusscben begon men ook hier Ie lande aan eenen geheel nieuwen tak van fabricatie der meekrap te den ken. Voorheen eindigde de meekrap bereiding met het pulveriseren van de gedroogde wortels maar Ito- biguet had in Frankrijk de garancine-bereiding als eene verbetering doen kennen waardoor de kleurstof van de andere zelfs voor de verwerij nadeelige zelfstandig heden in den wortel beter bevrijd (geïsoleerd) wordt en daardoor is een nieuwe fahrijklak geboren die nog meer het gebrekkige der meekrapbereiding in Zeeland deed gevoelen Ter tentoonstelling van Delft (1849) had Previnaire daarvan een monster ingezonden. »üe gebreken waren niet alleen in het pulveriseren maar vooral in het droogen gelegen (beiden hebben wij in onze verhandeling aangewezen en verbeterd). Het meest overtuigende bewijs was gegeven door een berigt van den boekhouder der meestoof het Hart, te Zierik- zee den heer IF. D. de Jonge [Zierikzeesche Courant 15 November 1851) Maar gelukkig zegt hij heeft men die inrigting zoodanig gewijzigd dat thans ons fabrikaat uitmuntend ja zelfs uitstekend is ontdaan van alle wankleur, levendig bij den opleg, goed bij hel gewigt en rijker aan kleurstof dan elk an der meekrap-fabrikaat op den ouden voet gedroogd."" »Wat het pulveriseren betreft, de volle overtuiging eener noodzakelijke verandering verkreeg men algemeen, toen in 1850 het verslag verscheen van de reis in 1849 naar het zuiden van Frankrijk ondernomen door den heer J. G. I. van den Hosch (le Wilhelminadorp) en den architect Ph. de Lannée de Betrancourl (le Goes) op uitnoodiging van do Provinciale commissie van land bouw. In het verslag stond in duidelijke cijfers dal in het tienjarig tijdvak van 1837 tot 1816 gemiddeld ieder jaar duizend vaten in Zeeland minder zijn ver bouwd dan in 1827 tot 1836; terwijl de verbouw over hetzelfde tijdvak ih Frankrijk met 8-151 valer, in ieder jaar was toegenomen. Voor duizend vaten meekrap wordt alléén aan handen-arbeid f 110,000 uitbetaald, liet vat krap weegt 500 Ned. ponden en is gemiddeld het product van 4000 Ned. ponden versche wortels. I1) Zie liet verslap van J. IJ. Ochtmcin bl. 7 bekend als directeur der garancine fabrijk te Zierilizee. Verrelijlt ook iiet berigt van den heer Gudde. in tie Zeeuwsche Courant van den 1G November en 28 November 1881. (-) Men zag toen ook twee inzenders van garanceux of kleur stof, verzameld uit reeds afgeverwde meekrap. H. F. Perrenoud (n.° 713) heeft le Arnhem een model gezonden van hel stampwerk zoo als het sedert on heugelijke jaren nog in Zeeland wordt gebezigd. (3) Maar uit dit verslag bleek ook dat de kosten van fijn maken li. v. van eene partij wortels voldoende voor 1000 vaten hier te lande /'lO.OOO en in Frankrijk slechts 13,000 bedragen. Er gaan jaarlijks duizenden bij duizenden verloren waaraan niemand eenig voor deel heeft terwijl men bij de bewerking in sommige oude meesloven tol zelfs 60 perc.1 vernietigde. »In 1851 werden dien ten gevolge de handen aan bet werk geslagen. In de eerste plaats betrof dit de wijze om de meekrapwortels beter en doelmatiger te droogen. In hel bovengenoemd verslag van Ochtman vindt men de gunstige uitkomst te Zierikzee verkregen voor het jaar 1851 1852 en op de laatste bladzijde dal hel bij de legenicoordige kennis en overtuiging van de bestaande gebreken met langer alzoo [bij de oude meestoven) kan of mag blijven. »Wat nu de tweede bewerking: het pulveriseren der racine (de gedroogde en gezuiverde wortels) betreft daarvoor wenl eene vennootschap met een kapitaal van f 300,000 opgerigt. De fabrijk opgerigt onder het bestuur van den heer van den Bosch, le Wilhelminadorp, wordt gedreven door eene stoommachine van 40 paardenkrachten, »Zoo hebben wij dan in den loop van eenige jaren ver kregen als verbeterde afzonderlijke bedrijven het droo gen van de meekrap het pulveriseren van de racine en liet bereiden van garancine (waarvan reeds vier of vijf fabrijken beslaan) terwijl de maatschappij van verbe terde meekrapbereiding in Zeeland welke thans hara eerste fabrijk le Goes oprigt niet alleen deze drie be werkingen omvatten zal maar ook de bereiding van andere prteparaten welke op dit gebied in belangrijk heid toenemen. I3) Hij heeft er bijgevoegd het model met verbeteringzoodat met twee paarden negen stampers in plaats van zes stampers met drie paarden zouden bewogen worden. Maar het stampen als zoodanig wordt afgekeurd. Vervolg en slot in een volgend r.ummer INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 9 dezer maandeene algemeene Inspectie op de Stra ten zal worden gehouden weshalve een ieder wordt verzocht te zorgen dat de straten voetpaden goten en stoepen ieder vóór zijne woning of erfbehoorlijk schoongemaakt en gereinigd zijn onder herinnering aan de strafbepalingen bij het Policie-Reglement legen da nalatigen verordend. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee. den 1 October 1852. W. J. KROEF DE CRANE. Secretaris. Burgemeester. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat de ISegrooting tlezep imv- meente voor het dienstjaar 1*453 zoo als die op heden den Gemeenteraad is aangeboden van heden af, gedurende veertien dagen ter lezing voor een ieder op de Secretarie, ten Raadhuize is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld ingevolge de Wet. Zierikzee. den 6 October 1852. W. J. P. KROEF DE CRANE Secretaris. Burgemeester. De Plaatselijke Comm -ik van geneeskunnig Toevooiizigt binnen deze Stad de ervaring hebbende dat jaarlijks liet gebak voor het Sinl-Nicolaasfeest

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1