ZMEZEESCHE COURANT. N.° 80. Woensdag 6 October. 1852, Woensdag en Zaturdag'. BËSTIMN ADMINISTRATIEF >n do AB OMWEMEHITS-PEIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, dang s tevoren.snamidd. vóór ure. vehschijnt: o o PBIJJS DEH ADVERTEMTÏEW J Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberig ten van 1-0 regels af 1 behalve hel Zegelregt De droevige mare verspreidde zich jongstleden zatur dag door onze stad dat er een schip zich in nóód De von (1 maar hel treurige er van werd toch eenigzins ge matigd daar men de Zierikzeesche en Vlissingscho 'stoomhoolen in de nabijheid zag en terstond L. de Weerdt met zijn vischschokker en schipper M. van der Ploeg met zijn vaartuig naar de plaats des gevaars zeilden en men zich dus eenigzins vleide dat er geen verlies van rtienschenlevens zónde te betreuren zijn. Met on geduld en gespannen verwachting werd dan ook de komst van de stoomboot verbeid in de stille hoop dan beves tigd te zullen vinden, hetgeen men zoo vurig wenschlè en om te vernemen Welk schip dit ongeval was overkó men Waaromtrent mede geene zekerheid bestónd. De stoomboot kwam ten 3 ure aan maar allerbedroevendst was de teleurstelling en Ontzettend de lijding die zij toedebragU Wij luien hier een Verhaal van het gebeurde volgeh dat wij uil goede bronnen hebben, vernomen Zaturdag morgen omstreeks 9 ure verliet de beurt schipper van Bergen-Op-Zoom G. 'van Dort deze ha- Ven aan boord hebbende bet aanzienlijke getal van on geveer 32 passagiers, liet Weder was onstuimig en donker en dit had het noodlottig gevolg dat het schip ten 11 ure bij het inkomen vön hel Brabandsche vaar water op de daar aanwezige plaat Stootte een lek be kwam en weldra in het grootste gevaar verkeerde. 1)0 jongste zoon des schippers klom terstond in den mast en wuifde met zijn jas als de eenige noodseinen die men geven kon. Ten 12. ure naderde de Vlissingsche stoom boot i die door de noodkreten der in gevaar verkee renden bijdraaide en kort daarna ook de Zierikzeesche stoomboot. De eerste beproefde hulp aan te brengen maar Vermogt dil hiel en vervolgde haren logt-, na vrnclitelooze pogingen aangewend te hebben. De Zie rikzeesche stoomboot slaagde daarin beter en de kapi tein L. C. Ribb'ensspaarde niets om menschenlevens te redden. Spoedig ging er eene sloep heen waarin de moedige en menschlievende J. Middeadsislenl van den hofmeester en P. Rvgoorleen der man- Schappen van de boot zich begaven met dat geluk kig gevolg dat bij do eerste reize 10 menschen be houden op de stoomboot werden gebragt vervolgens zich weder daarheen begevende zou dit ongetwijfeld met denzelfden gunstigen uilslag bekroond zijn in dien de in nood verkeerenden met bedaardheid wa ren te Werk gegaan doch daar er zich tc veel in be gaven kantelde de sloep en zij die er zich in be vonden ten getale van ongeveer 9 menschen werden door de golven weggevoerd, Regoort en 'Midde bevon den zich toen op het wrak. De eerste sprong in de sloep die door hel breken van den tros was wegge dreven en de laatste dil mede beproevende gelukte dit nieten een koen zwemmer zijnde trachtte hij haar zwemmende te bereiken maar belaas te vergeefs. Hij worstelde zooveel hij kon met het woedende ele ment maar ging verloren. Alle pogingen die men aanwendde om hem te redden waren ijdel en hij werd het slagtoffer zijner inenschenliefde Op het vaartuig stond het intusschen allertreurigst geschapen het was Vol water en de oudste zoon des schippers Willem van Dortdie onder de geredden be hoort had zoolang hij zich op het wrak bevond zich onafgebroken bezig gehouden met de passagiers die tot aan hunne borst in hot water stonden op de veiligste plaatsen van het wrak te brengen en aan die zijde waar de redding het meest mogelijk was zoo dat velen hebben verklaard dat zij zonder hein reeds verdronken zouden zijn geweest eer er hulp opdaagde. Hartverscheurend was het ook voor dien zoon dal hij zijn vader in zijne armen moest zien sterven daar de 77jarige grijsaard wegens vertnoeijenis en koude be zweek hij bond hel lijk zijns vaders aan de giek op- dat hij zelf gered wordende daardoor hoopte het lijk kunnen weder vinden. Regoorl was intusschen met de sloep afgedreven doel» gelukkig te Stavenisse aan geland zoodal bij des avonds mcl de Post alhier behou den aankwam iets dat groole vreugde wekte daar men onzeker was nopens zijn lot. L. de Weerdt en M. van der Ploeg zagen ook hunne menschlievende pogingen heerlijk beloond. De eerste mogt ten 4 ure 9 menschen behouden aan wal zetten. De laatste, die met zijn vaartuig regtslreeks op het Wrak aanliep had 4 menschen opgenomen toen het zelve oogenblikkelijk omsloeg en moest aan der» hoek van Ouwerkerk het anker laten vallen. Aldaar is van der Ploeg met zijne geredde schipbreu kelingen aan wal gestapt ten einde te Ouwerkerk eenige ververschingen te bekomen. Deze Werden hem 'terstond in overvloed en met de meeste gulheid door den waardigen burgemeester J. 'van der Have ver leend die hen van huisvesting en wat zij met billijk heid slechts mogtén verlangen wilde voorzien. Zij konden echter dit aanbod hoe welmeenend en opregt ook gedaan niet aonnemen maar begaven ziel» weder Scheep en kwamen ten G ure alhier behouden aan. De dankbaarheid der geredden laat zich onder geene Woorden brengen. De passagiers van de stoomboot hebben er iets van aanschouwd toen de ongelukkigen daar aankwamen. Zij Wierpen zich op do knieën en God alleen Voor Wien zij zich bogen weet wat er toen in hunne ziel is omgegaan en wat vurigen dank xij Hem hebben gebragt. Onbeschrijfelijk en diep was de indruk die deze lij ding maakte; algemeen en innig was de deernis met die ongelukkigen die eene prooi der golven zijn gewor den Vooral met dien edelen mensch dien man en vader die zijn leven heeft gewaagd om dal van zijnen inedemensch te redden en dien hoogbejaarden en ach tenswaardige» beurtman die (luizende malen die reize bad gedaan on wiens leven zulk eene lange reeks van jaren was gespaard maar nu onverwachts den dood op zulk eene treurige wijze heeft gevonden. Maar had men zooveel treurigs te vermelden de passagiers van de boot die ooggetuigen van dit akelig tooneel zijn ge weest en voor wie die 2 October steeds onvergetelijk zal zijn konden geene woorden vinden om naar eisch den lof te vermelden van den kapitein Ribbens e n deschip pers L. de Weerdt en M. van der Ploeg. Met warme be langstelling hebben wij hunnen ijver en moed hunne krachtsinspanning en menschenliefde vernomen en dit is ons eene behoefte zulks hier te vermelden. Voorzeker zulk eehe handelwijze doet het hart van den menschen- vriend goed en brengt eenige verzachting bij de innige smart die het ongeluk verwekte. God moge hun daar- vpor loonen want menschen kunnen dit niet gelijk Ifij de wónden moge heelen van de zoo zwaar getroffe nen, want ook dil kunnen de menschen niet. Was het begin van het eerste vierendeel dezes jaars voor velen in onze stad treurig liet begin van bet laatste vieren deel is het nu evenzeer eii eindigden wij ons berigt van het eerste met de bede dat onze stad lang gespaard moge blijven voor zulk een groole ramp en dat in veler nood voorzien en veler smart en pijn verligt moge wor den wij eindigen dit me', eene gelijke bede voor allen die do zee bevaren en bevelen hen in de hoede van Hem wiens de zee is en die den storm gebiedt vooral nu in het gure herlslgetijde dal vaak zoo meni ge» storm oplevert. Zierihzcö3 October 1852. Zie verder de gewone nieuwstijdingen.) KENNISGEVING. Do Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van .de ingezetenen dat er op Woensdag den 6 Octo ber 1852, des namiddags ten half één tire, op het Raadhuis alhier eene openbare vergadering vatu di'sa {»4tain'eitte-8S;«;5«a d gehouden worden. Zierikzeeden 4 Oclobcr '1852. De Burgemeester DE CRANE INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeege zien liet besluit vttn den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincio van den 10 Augustus jl. A, n.° 5290/1 1.°afd. Provinciaalblad n.° 99,) brengen ter kennis van do daarbij belanghebbenden dat do ffnspfctie over de Velof/jang.5' der Na tionale Militie in bel 4(1° Kanton zul plaats hebben op Maandag den II October aanslaande des morgens ten 8 ure, vóór liet Raadhuis dezer Stad, op welke Inspectie du Verlofgangers zullen belmoren Ie verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en equipementstulckon die bij liet vertrek valt hot korps aan Iten zijn gelalen benevens van bet attest 1111 hun door liet Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitge reikt van welke Inspectie gcone andere zijn uitgezon derd dan de manschappen die tol de reserve bebooren of niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzee den 15 September 1852. W. 1. P. KR OEF DE CRANE Secretaris. Burgemeester. INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen Ier kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 9 dezer maandeene algemecne Inspectie op de Stra len zal worden gehouden weshalve een ieder wordt verzocht lo zorgen dat de stralen voetpaden goten en sloepen ieder vóór zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en gereinigd zijn onder herinnering aan de strafbepalingen bij het Policie-Reglement tegen de nalatigen verordend. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee. den 1 October 1852. W. ,1. P. KI'.OEF DE CRANE Secretaris. Burgemeester. BUITENLAND. DUIXSCHIiAHT JJ 0 Fkankfout, 1 October. Even als ia deze stad. Schijnt ouk thans tc Homburg het voornemen te bestaan 'dm de Joden op nieuw alle declnemiug aan opeubaro ambten of betrekkingen te ontzeggen. Prins Lucien Bonaparte heeft eergisteren do bank te Homburg doen springen. Hij won 300,000 francs speelde ronge et noir en tot geen mindere inzet dan 10.000 francs. Uit verschillende plaatsen in Zwitserland en wel in tegenovergestelde rigtingon worden eigenaardige Verschijnsels gemeld welke het waarschijnlijk maken dat vulkanische oorzaken het hunne toebragten tot do overstroomingen waardoor Zwitserland thans geteis terd wordt. Den 18 Sept. was de lucht mei zwavelach tige dampen bezwangerd uit diepe bronnen stroomden, onder hevig bruischen en sissen naar zwavelriekende gassen omhoog in kelders waar water uit den gron.i opborrelde wilden lichten niet branden op akkers en wegen stegen gasblaasjes naar boven in de wolken ver toonde zich bij herhaling phosphorachlig lichtop onder scheidene plaatsen ondervond men aardschokken ber gen spleten vaneen in de aardkorst ontdekte men op groole uitgestrektheid barsten en zelfs rotsen scheurden vaneen voor' den regen ontwaarde men hier en daar eene benaauwde temperatuur gepaard met zwavel reuk enz. Het Oostenrijkse!» bewind heeft in de gebeele mo narchie hal houden van den zondag verpligtend ver klaard. Alle openbare en bijzondere arbeid zal gestaakt de winkels zullen gesloten moeien worden met uit- M

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1