N.° Zaturdag 2 October. 1852. Woensdag en Zaturdag. ADMIfflSTl ab osnesübsits-fbijb Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór ure. vsbschijkt: PRIJS bee ABTEBTENTIEK i Gewone 15 cents de regel. Geboorte— Huwelijks— en Doodberigten van 1-6 regels af1behalve het Zegelregt Bij de uitgave van het Verslag der Verbeterde ïneekrapbereiding in demeestoof hel Hurl, alhier, ure; teelt 18511852, door den heer J H. Ochtman, Johsz.ingezeten onzer stad, hebben wij daarvan een uittreksel in onze courant opgenomen, over tuigd, als wij waren, van het liooge belang der uré) zaak en niet twijfelende aan de degelijkheid van dit verslag. Onze verwachting is dan ook niet beschaamd dat dit verslag de aandacht van be langhebbenden en deskundigen tot zich zou trek ken. Immers d.r S. Bleekrode maakte onlangs in het Handelsbladin het door hem geschreven hoofdartikel over de Tentoonstelling van Neder- landsche Nijverheid te Arnhem er loffelijke mel ding van; wij hadden gewensèhtdit artikel, voor zoover de meekrap betreft, reéds ëerderover te némendoch zijn daarin onzes ondanks ver hinderd. Wij kunnen ons echtér niét Weerhou den, om het nu nog te plaatsenen laten het dus hier en in éen Volgend nummer volgen Voor het eerst verschijnt de Meekrap op eeneNeder- landsche tentoonstelling van nijverheid dit getuigt van het nieuwe leven dat deze plant ontvangen heeft Welks reeds vóór 1551 vrij algemeeh in Zeehnd geteeld Werd (volgens de Kantel) en waarschijnlijk zelfs vele eeuwcii vroeger op de Zeehwsche eilanden aangekweekt is. Men verwondere zich niet over de uitdrukking een nieuw leven. De geschiedenis van den achteruit gang der meekrap-bewerking is genoegzaam hekend haren Waren staat heh ik met den heer Olto Verhagen, hoofd-direetcur dfer Maatschappij van verbeterde ïnee krapbereiding in Zeeland gevestigd te Goes in èene Verhandeling beschreven Welke door de Nedérlandschè maatschappij van nijverheid te Haarlem in 1850 met de eerste gouden médaille en eene premie bekroond is paar aanleiding daarvan hebben W'ij Onze beschouwin gen over de meekrap-bereiding bekend gemaakt (uitge geven bij L. de Foiiw, te Goes 1852). Doch ik wil ten ander bevoegd deskundige latei) spreken namelijk den heer j. H. Ochlman Joh'z. (Verslag der verbe terde meekrapbereiding inde meestoof het Hart, te Zierikzee, teelt 18511852, uitgegeven voor rekening Van den schrijver). ««Nadat een aantal jaren,"" zegt hij zijn verloöpen die voor de Nederland- Sche industrie ten opziglé van de bereiding van mee krappen geene roemrijke bladzijden in de geschiedenis dezer eeuw kunnen aanvullen is de overtuiging meer algemeen gevestigd geworden dat een zoo gewiglige tak van fabrijkwezen niet langer geheel werktuigelijk mag beschouwd en behandeld blijven maar dat deze gelijk alle anderen moet worden getoetst aan de we tenschap willen wij geen gevaar loopen deze vflor ons geheel te zien verloren gaan. »De redenen die tot een zöo slaafsch hechten aan éenen ouden slender in dezen aanleiding gaven mogen wij zoeken én zullen wij vinden in de waarheid dat wij verre van het eigenlijke labd van industrie verwij derd ziji) én dat men niet dan als bij toeval verne men mogt wat de wetenschap op ons fabrikaat had af te dingen en waaróm wij aan de krachtige mededinging van anderen niet hel hoofd konden blijven bieden. Deze tak van landbouw werd alléén dan door de fórtuin be gunstigd wanneer tijdelijk onze mededingers of con currenten werden geteisterd door rampen die eene be trekkelijke behoefte veroorzaakten en onze goederen lot aannemelijke prijzen bragten. »Zoö als dikwijls in het maatschappelijke leven ge béurt gebeurde het ook in dezen men vleide zich met hersenschimmen en hield zich bij gebrek aan helerals aan ecne stróohalm vost; men vermeende, dataangezien onze meekrappen éénmaal een' on- schatbaren roem ten opzigte van hare deugd en verw- rijk vermogen hadden bezeten alleen eene over productie de oorzaak kon zijn van den minder gunsti ger) aftrek van hut minder gretig zoeken naar dal fabri kaat. Men had van tijd tot tijd het voorregt dat zij gevraagd en gekocht werden tegen prijzen die cultiva- t'eur en speculant tot aanmoediging verstrekten maar belaas die heugelijke tijden werden hoe langer hoe zeldzamer en wij naderden eindelijk de tegonwoordige tijden waarin wij zeer zeldzaam zien gebeuren dat er behoorlijke prijzen worden besteed waarin de specu lant niet meer het volle vertrouwen aan het artikel schenkt en dat de planter zich niet meer dan met moeilo en zeer algemeeh met groote opofferingen kan staande houden en Waarin hel een regel geworden is dat de vreemde meekrappen altijd tegen hoógere prijzen dan de onze gekocht worden. »De laalsgenöemde daadzaak is vroeg gevoeld maar te laat erkend en brengt ons op het standpunt, dat iéder Oogenblik eert dierbare tijd geworden is om ons de kennis te verschaffen Wat de oorzaak van dat alles is en te onderzoeken of dié door het aanwenden van ge paste middelen kan worden Opgeheven, en doet het ons diep gevoelen dat eene voorzigtige maar cordate han deling de plaats moet innemen voor eene laauwheid die te lang bestond." «Tot zoover de heer Ochlman." Vervolg in een volgend nummer). U'IWll! INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. ge zien het besluit van den heer Slaalsraad Commissaris des Konings in deze Provincie van den 19 Augustus jl. A, n.° 5290/1 l.eafd. Provinciaalblad n.° 99,) brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Inspectie over de der Na tionale Militie in hel 4ac Kanton zal plaats hebben op Maandag den 11 October aanstaande des morgens ten 8 ure, vóór het Raadhuis dezer Stad, op welke Inspectie de Verlofgangers zullen behooren te verschijnen gekleed in d.e uniform en voorzien van de verdere kleeding- en oquipeméntStukken die bij het vertrek van het korps aai) hen zijn gelaten benevens van het attest IIH hun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitge reikt van welke Inspectie «eene andere zijn uitgezon derd dan do manschappen die lot de reserve behooren uf niét gekleed en gewapend zijn. Zierikzee, den 15 September 1852. W. J. 1J- KKOEFDE CRANE Secretaris. Burgemeester. INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 9 dezer maandeene algemeene Inspectie op de Stra ten za! worden gehouden weshalve een ieder wordt verzocht te zorgen dal de straten voetpaden, gdteh én Stoepen ieder vóór zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en gereinigd zijn onder herinnering aan dé Strafbepalingen bij het Policie-Reglement legen de halatigeu verordend. En opdat een iéder hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd omgeroepen eii in de Courant geplaatst. Zierikzee. den 1 October 1852. W. J. V. KROEF DE CRANE, Secretaris. Burgemeester. BUSTEWLANB. DOITSCÜiiAlSU. Frankfort 27 September. De jongste berigten uit Rome melden dat voornamelijk door den ijver der Vincenner jagers dé roOvèrbende welke in den jong- sten tijd de omstreken van Rome zoo onveilig maakte verstrooid is. Ofschoon de bandieten goed gewapend én rijkelijk van amunitie voorzien zijn hebben zij toch lelkens voor de Fransche scherpschutters moeien wij ken. Zij hebben zich in de naburige bosschen terug getrokken doch men vleit zich met do hoop dat zij het niet lang tegen de Fransche troepen zullen kunnen uithouden. De rooverbende bestaat hoofdzakelijk uit weggeloopen pauselijke soldaten vereenigd met ander gespuis. Het is bekend dat de geheele te Viterbo ge vormde compagnie pauselijke jagers uiteengegaan en onder hare eigene aanvoerders uitgerukt is. Brieven uit Straatsburg deelen mede dat zich ook in den Elzas al meer en meer de wensch begint te openharen dat Bodewijk Napoleon als Napoleon III lot erfelijk keizer worde uitgeroepen dal hoe rn r do pre sident zich daartegen zal verzetten des te ;er de be volking daarop zal aandringen en dal de ge1'lelijkheid stellig verwacht dat Pius IX naar Parijs i~komen om dén nieuwen keizer te zalven. Gedurende het verblijf des keizers van .stenrijk Ie Schönhrunn zijn 8 jónge lieden gearresteerd omdat zij verzuimd hadden den keizer te groeten en gedu rende 10 dagen gevangen gehouden. Te Ostrowo in Posen zijn in den vroegen och tend van den 24 September vier moordenaars onthoofd. F R A II K R ij vr. Parus 27 September, Uit de nader hekend ge worden bijzonderheden blijkt het maar al te zeker dat de samenzwering te Marseille legen het leven van Bo dewijk Napoleon van zeer ernstigen aard was maar tevens dat de policie steeds van den geheelen gang der zaken onderrigt is geweest en de schuldigen zoo lang heeft laten voorlwerken tot dat zij het oogenblik het best gekozen achtte om hen in hechtenis io nemen. In ileze hoofdstad zelve hebben eenige huiszoekingen plaats gehad in de veronderstelling, dal het komplot vertakkingen had. Dit vermoeden is evenwel niet be waarheid geworden. Te Marseille heeft de ontdekking van der. aanslag aanleiding gegeven tot eene des te luisterrijker ontvangst van den president. Maandag morgen ten 9 ure begaf hij zich aan boord van de Napoleon om het spiegelge vecht hij te wonen dat op de reede werd geleverd door de gansche vloot uit de Middellandsche-Zee. Voorts behelst de Monileur nog dat de bewerkers van het komplot leden zijn van een geheim genoolschap bekend onder den naam van het Genoolschap der Wrekers. GROOT' i t I A ii S i e LondeN 27 September. De nieuwe generaal-tnees- ter der artillerie, lord Somerset. heeft het plan be raamd om het eiland Wight, in het Kanaal in krach- tigen slaat van verdediging te stellen tot welk einde eene groote menigte zwaar geschut derwaarts gezonden zal Worden. Men berekent de kosten der uilvoering van dit plan np ongeveer 60,090 ponden sterling. Ook is aanbesteed geworden het herstel der 25 to rens en batterijen die de kust van Ierland ten noorden en zuiden van Dublin beschermen. Den 21 dezer is te Pembroke het grootste oorlog schip der wereld Windsor Castle van stapel geloopen; het is 278 voet lang en 60 voet breed de tonnen-in- houd bedraagt 3153. Dit vaartuig voert een stoom werktuig van 700 paardenkracht en 146 stukken ge schut. Bij Lloyds is berigt ontvangen dat in de vorige maand het van Ibraïl naar Queenstown bestemde schip M'aisè op de hoogte van Malta door den bliksem is ge troffen waardoor het schip vaneen barstte en met do geheele bemanning en twee passagiers, tezamen 16 personen in de dieplo wegzonk alleen de kapitein heeft zich gedurende 17 uren op eenig wrakhout boven water welen te houden lot dat hij door een Malleesch vaartuig Werd gered. B E El G I R. Brussei. 28 September. Het geheele ministerie (met uitzondering van den minister van justitie die zich thans tot herstel van gezondheid in Luxemburg bevindt) heeft ten gevolge van eene geledene neder laag in de kamer van vertegenwoordigers hij do ver kiezing van eeuen president, heden avond zijn ontslag ingediend. Omtrent het jl zaturdag op den spoorweg van

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1