N.° 11. Zaturdag 25 September. 1852. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIES SN, naar W. porcf- naar icht 9 BNIVjg 1EBKZEESGHB yY^y^//c- niju'.>'.w,wwnT ASS O KTBTE 323338 XS-3PMJS Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór 4? ure. vekscpiïjht: raiIS HEK ASDVBBTTBWTBBai! Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Ouwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1behalve het Zegelregl INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, ge zien het besluit van den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie van den 19 Augustus il. A n.° 5290/1 1.° afd. Provinciaal-blad n.° 99 brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Ew&peetie over de der Na tionale Militie in bel -ide Kanton zal plaats hebben op Maandag den 11 October aanslaande des morgens ten 8 ure, vóór bet Raadhuis dezer Stad, op welke Inspectie de Verlofgangers zullen beliooren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van dc verdere kleeding- en rquipementslukken die bij bet vertrek van bot korps aan hen zijn gelalen benevens van het attest HU Kun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitge reikt van welke Inspectie geene andere zijn uitgezon derd dan de manschappen die tot de reserve beboeren of niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzeeden 15 September 1852» W. j. 1\ KROEF DE CRANE Secretaris. Burgemeester. TOONKUNST. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, dos- Ver niét geslaagd in do keuze van oenen J?&U5EhJR- roepen bij deze andermaal op Sollicitan ten naar die betrekking, waaraan eerie voste Jaarwedde van f 30© uit «ie Gemeentekas is verbonden en Vvaartoe de vertusebtèn zijn het bespelen van Viool en blaas- Instrumentenmet de bekwaamheidom op dezelve benevens in de Zangkunstgrondig onderwijs te geven ötn ?irh ten spoedigste met vrachtvrije brieven bij den Burgemeester aan te melden. Zierikzee, den 17 September 1852. W. J. V. KROEF DE CRANE Secretaris. Burgemeester BUITEMLANDa s> U E T 3 C H L fl N Do Frankfort 20 September. H. M. de koningin der Nederlanden is den 18 dezer lö Munehen aangekomen om bij liet Beijcrsche bof een bezoek af le leggen. H. M. ZOU daar eeniae dagen vertoeven. S)e koning van Pruissen heef! bevolen dat het leger voor den lijd van drie dagen den rouw zal aan nemen over den hertog tan Wellington. Jn der lijd maakten wij melding van de zaak der gebroeders Thomaschek, waarvan de een, gelijk men zich zal herinneren als dood was opgegeven ten einde de premie le ontvangen van eene levens verzekering met eene Deensche maatschappij gesloten, doch die later in Bobemen was teruggevonden en ge vankelijk naar Berlijn gevoerd waar hij met zijn broe der en den geneesheer die het bewijs van overlijden had afgegeven voor het criminele hof teregt gesteld werd. Hel hof heeft hen allo drie veroordeeld lot drie jaren tuchthuisstraf en de betaling eener boete ieder van 1550 tbr. of bij onvermogen of weigering van betaling nog vier jaren tuchthuisstraf en alledrie solidair in de kosten. Hij ministerieel besluit is in Oostenrijk aafi de beambten verboden den gcheelen baard of knevel le laten groeijen zij mogen alleen kling- of bakkebaarden dragen. Hel statistieke handboek tan den Oostenrijkscbon Kiinisli r-eecretaris llain bevat onder anderen de vol gende belangrijke opgaven In het jaar 1850 gingen il) de gezniiientlijke Oöslenrijksche stalen 254 personen tot hot Kalhobcismus over daarentegen ver lieten de Klllholfjku kerk 088 personen dal is bijna drie maal zooveel als de overgangen tot hot Katholicismus. Alleen in Bohemen verlieten 429 de Kaliiolijke kerk en kwa men er 102 hij in Moravie bedroeg het eerste getal 100 het tweede 47 in Beneden-Oostenrijk 89 cn 25 enz. De keizer van Rusland heeft besloleo dat zij die, om de krijgsdienst te ontgaan zich verminken doch nog in eene slrnfkompagnie konden opgenomen wor den na het ondergaan der lig'chaamsslraf daarbij zul len worden ingel'fd zij die ook hiertoe ongeschikt zijn zullen naai Sibeiie ter kolonisatie gezonden worden. De beroemde zangeres Jenny Lind heeft de som van 400,000 rijksdaalders tol oprigling van meisjes scholen in Zweden geschonken. f k a h z£ h ij 11, Parijs 21 September. Onder het weerklinken van den kreet leve de Keizer! is do prins-president zondag namiddag Lyon te paard gezeten binnengetrokken ook Lyon waar de revolutionaire denkbeelden in 1848 zoo sterk de overhand hadden datzelfde Lyon is thans keizersgezind geworden. Maandagmorgen heeft hij de indrukwekkende plegligheid tier inwijding van des kei zers standbeeld op het Bodewijk—NapoleonV-ploin hij- gewoond. De president der Franscbe Republiek sprak daarbij eene redevoering uitwelke mét de grootste be langstelling werd aangehoord zij eindigde dus De voorzigligheid cn de vaderlandsliefde eisclien dal de natie wel overwege alvorens haar lot te beslissen. Voor mij is liet nog moeijelijl; le weten onder welken naam ik de grootste diensten kan bewijzen. Zoo de eenvou dige titel vaii president de zending kon vergemakkelij ken welke mij is toevertrouwd eri voor welke ik niet teruggedeinsd ben zal ik niet door personeel belang gedreven begceren dien titel met dien van keizer le vefwisselen." Men verzekert dal de president met de 500,000 francs aan goud die hij medegenomen heeft naauwe- lijks tot Lyon zal toekomen. Het officiële dogblad bevat heden een besluit houdende, dat, aangezien de onderhandelingen tussehen Belgie en Frankrijk tot geen gewenschten uitslag heb ben geleid cn het stelsel van het gemeene regt voorlaan de handelsbetrekkingen tussehen de beide volken moet besturen bet regt op de steenkolen te land ingevoerd tussehen Halluin en Longwy wordt gebragt van 15 op 30 centimes de 100 kilogrammes en dat het regt op ruw ijzer langs dienzelfden weg ingevoerd tussehen Blancmisseron en Longwy, wordt gebragt van 4 op 5 francs de 100 kilogrammes. De plotselinge was van het water in den Rijn heeft in de omstreken van Straatsburg vreesselijko ver woestingen aangerigt. Verscheiden rivieren in Zwitserland zijn door do on ophoudelijke hevige stortregens zoo hoog opgezwollen dat men vreesselijke overstroomingen te gemoet ziet. Te Bazel stond het water in don Rijn den 18 dezer zoo hoog als sedert het jaar 1817 aldaar het geval niet is geweest. Een Fransch dagblad herinnert, hij gelegenheid van het overlijden des hertogs tor Wellington dat deze doorluchtige man in 1818, gedurende zijn verblijf te Parijsmoorddadig werd aangevallen door iemand die toen hij uit het rijtuig stapte een pistool op hem loste, doch hem gelukkiglijk miste. Eene vervolging werd loen begonnen tegen een zekeren Canlillon, oud-onder- ollicior hij de keizerlijke garde die echter werd vrijge sproken. Bij een zijner cöilicilles gedagteekend 24 April '1821 dus weinige dagen voor zijnen dood heeft Napoleon een legaat van 10,000 francs aan CantiUon vermaakt aldus gemotiveerd Canlillon had even veel regt dezen oligarch te vermoorden als deze had om mij op de rots van S. -Helena te doen omkomen. Wel lington, die deze wandaad had voorgesteld, trachtte haar door het belang van Groot-Brillannie te verontschul digen. Indien Canlillon werkelijk den lord vermoord had zoude hij zich door dezellde reden kunnen dekken en verontschuldigen, liet was Frankrijks belang zich te ontdoen van eeu generaaldie bovendien de capitu latie van Parijs had geschonden en zich zoodoende had verantwoordelijk gemaakt voor het bloed der martelaars Ney en Labédoyère en voor het berooven der openbare kunstverzamelingen tegen den tekst der tractaten aan." Een nieuw voorbeeld van vergiftiging door pad destoelen heeft zich voorgedaan. De familie Lallemand le Charmes-la-Grande bestaande uit vier personen is binnen den tijd van 5 uren onder dc hevigste smar- len bezweken door bet gebruik van vergiftige padde stoelen welke zij in een hosch nabij hunne woning ge plukt hadden. Op hare reis iloor Zwitserland heeft de hertogin van Orléans een ongeval getroffen het rijtuig waarin zij met hare beide zonen gezeten was is namelijk om geslagen waarbij het regter-sleutellieen der hertogin is gekneusd do prinsen zijn niet gewond. De vorstin is naar Lausanne vervoerd en do laatste van daar ontvan gen bengleri luiden gunstig. Do bende roevers welke de Spaansche provin cie Cordova onveilig maakteis vernietigd 5 der roevers zijn gedood 3 gekwetst en 21 gevangen. In den Guadalquivir niet ver van Cordova bij de zoogenaamde Tablado de Damas zijn gedurende de zen zomer verscheiden mosselen gevonden die dikke paarlen bevalteden. Deze zijn eenigzins roodachtig maar niettemin van hooge waarde. Dagelijks trekken eene menigte menschen daarheen om mosselen te van gen. Op 3 September werd eene parel van de groolto eens duiven-ei's gevonden. 6ROOT-BEÏTTANZIISBI. Londen 20 September. Op het ontvangen der tij ding van Wellington s dood hebben do schepen van allo natiën op den Teems hunne rouwvlaggen geheschen. Uit alle steden van Engeland getuigt men van den die pen indruk welken deze tijding daar gemaakt heeft. Uit nadere opgaven blijktdat ook lord C. Wellesley jongste zoon des hertogs ee zijne echtgenoot hij het sterven des groeten voldheers tegenwoordig zijn geweest, alsmede dat de hertog niet dienzelfden maar den vori- gen dag eene wandeling gemaakt en zijne stallen be zocht had. Dc grijze hertog hield tot den dag voor het einde zijns levens zijne hoogst eenvoudige leefwijze vol. Vroeg stond hij van zijn hard paardenharen en van geene gor dijnen voorzien bed op kleedde zich zonder iemands hulp geheel aan ook daarin aan zijnezinspreuk getrouw, dal als iemand iets goed gedaan wilde hebben hij het zelf moest doen deed eene wandeling le paard of lo voet schreef met eene vaste hand verscheiden brieven en gebruikte bij zijnen matigen maaltijd nooit wijn dien hij even als alle likeuren in de laatste jaren ge heel had afgeschaft. Werd hij in zijnen hoogen ouder dom somtijds door verkoudheid aangetast dan kon men er zelden in slagen hom zijne kamer to doen houden tnaar sloeg hij alvorens aan tafel te gaan een mantel om. Zijne geestvermogens bleven steeds helderhij paste zijne rekeningen op wier spoedige betaling hij teer gesteld was, zelf af, en wist op eene onderhoudende wijze anecdotcn van vroegeren en Interen tijd le verha len Bij de bewoners zijner landgoederen en bij zijno huisbedienden was hij algemeen bemind alleen zijn Fransche kok beklaagde zich wel eens over zijnen mees ter die nooit eenigen lof voor de door hem opgedisebto lekkernijen overhad dewijl hot hem tamelijk onver schillig was, wal men hem voorzette. Nogtans was do kok edelmoedig genoeg, om te erkennen dat de hertog desniettegenstaande een groot man was, 23 33 ei o t e. Brussel 20 September. Onder de troepen to Osteode heersebt eene epidemische ziekte met zooveel hevigheid, dat, het hospitaal te klein zijnde om al de lij ders le bevatten een öOtal reeds naar Ypereu is ver voerd. Onlangs is gewag gemankt van het voortkomen van vlammen uiteenegewezen kolenmijn in Henegouwen. To Sera iig, bij Luik, ziet men op eene binnen plaats, welke aan verscheidene woningen in gemeenschap toebehoort een i veel merkwaardiger geval. Wanneer men een stok iq

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1