Zaturdag 18 September. 1852, Woensdag en Zaturdag. BESTUREN l N.° 75. EZEESCHE COURANT. abownememts-phijb Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. Vebschijnt: PRIJS SIB UTIBTIKTIBN I Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1behalve liet Zegelregt KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis Van de ingezetenen dal er op Maandag den twintig ste!) September 185*2 des middags ten 12'/4 ure cp hel Raadhuis alhier etene opoaiSvai-o verga- lieriug van (Een Genieeilte.ltaad zal ge houden worden. Zierikzee, den 17 September 185*2. De Burgemeester DE ClUNE. VERKOOPING. Burgemeester en YYethouoers van Zierikzee ma ken hekend dat de o-penbare veiling van eenige Ge reedschappen en overtollige Voorwerpen aan den Werk winkelhuilen do Nnord-llavenpoort aangekondigd tegen Maandag den 20 dezer acht dagen is uitgesteld zoodal die verkoop zal plaats hebben op Maandag den 27 dezer maand, des Voormiddags 10 ure, aan gezegd lokéal alwaar de voorwerpen Zaturdag te voren voor een ieder Ie zien zijn. Zierikzee, den 15 September 1852; AV. J. 1». KROEF DE CRANE Secretaris. Burgemeester. INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. BibgeMfester en Wethouisers van Zierikzeege zien hel besluit van den heer Staatsraad Commissaris des Kohings in deze I'roVihcie van den 19 Augustus jA n.° 5290/1 1."afd. Provinciaalblad n." 99.) brengen Ier kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Inspe'tctie over de Verlof'gangers der Na tionale Militie in bet 4de Kanton 'zal plaats hebben op Maandag den 11 October aanstaande des morgens ten 8 ure, vóór bet Raadhuis dezer Stad, op welke Inspectie de Verlofgangers zullen behooren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en equipemenlstukken die bij hel vertrek van het korps aan hen zlin gelalen henevens van het attest HH hun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitge reikt van welke Inspectie geene andere zijn uitgezon derd dan de manschappen die tol de reserve belmoren uf niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzeeden 15 September 1852. W. J. P. KROEF, DECRANÈ, Secretaris, Burgemeester. BUITENLAND. nuiTiOHianS. Frankfort 13 September. De koningin der Ne derlanden zal den 16 van Ischl over Salzburg naar llalie vertrekken. Flen zeer sterk transport van rekruten van het ie Klagenfurth in garnizoen liggend regement Turn en Taxis heeft hij het doortrekken door Weencn groot op zien gehaard door het leelijke uiterlijk waardoor zich de mat schappen onderscheidden. Deze rekruten, welke lot de Szeklers behooren verschillen weinig van apen en de gemeene en valsche uitdrukking van hun gelaat gepaard met hun loggen en otihevalligen ligchaamsbouw, Waren inderdaad afziglelijk. 3* R A N K r XJ K. PaRIJS 15 September. Gisteren namiddag heeft de president der Republiek de voorgenomene reis naar het zuiden der rijks aanvaard. De reis van den president beschouwt men bIs bijzon der ge'wigtig. De president zal een weg van niet min der dan 409 mijlen door Frankrijk afleggen van hel Hoorden naar hel zuid-oosten in het zuiden en in het zuid-westen. Deze reis zal 33 dagen duren en een groot aantal belangrijke sleden zullen bezocht worden. De herialen nopens de uitbarsting van den Etna op Sicilië luiden treurig de lava verbreidde zich op eene ontzettende wijze en de inwoners van verschillende dorpen waren haar Catanie govlugt. SKOOT-BBIliAirilISIi. T.onden 13 September. Hel slijpen van den Koh-i- noor is den 7 dezer alhier afgeloopen het werk is vol komen naar wensch uitgevallen. De genoemde steen overtreft nu in grootte glans eri schoonheid alle andere bekende diamanten. Men denkt dat hij óf in de kroon van koningin Victoria gezet óf lot eenig ander ver siersel van H. M. gebezigd zal worden. De Ainsler- damscbe kunstenaars de heeren Feddetr en Voorzanger Welke het moeijelijke werk ondernomen en op eene Voortreffelijke wijze volhragt hebben hebben elk van den Lnndenschen hofjuwelier Garrard voor wien zij den arbeid verrigtlen, tot aandenken, een fraai slok zil verwerk mei een passend opschrift ten geschenke ontvangen. Te Dublin zal op 5 Mei 1853 eene wereldtentoon stelling worden geopend waarvan een zekere William Dargnn alleen al de kosleli wil dragen en reeds meer dan 15,000 p st. voor dc bestrijding der eersle uitgaven heeft bestemd. De transportkosten worden vergoed. De prijzen der voorwerpen zullen in de tentoonstelling Worden hekend gemaakt. De oogst in Ierland is thans bijna afgeloopen en alle berigten zeggen eenparig dat hij in hoeveelheid en hoedanigheid de beste is dien men sedert verscheiden jaren heeft ingezameld. De overvloed der granen heeft echter nietgelijk in vorige jaren de markten gedrukt zoodal de pachters io een veel beteren toestand zullen verkeeren dan tijdens het beschermend stelsel. Ook omtrent den aardappelenoogst luiden de berigten over het algemeen gunstig. In het jaar 1851 verschenen in de Yereehigde- Staten van Noord-Amerika 2800 dagbladen van welke 350 dagelijks 150 drie malen in de week 125 twee malen in de week 2000 een maal in de week 51 twee malen in de maand 100 een maal in de maand en 25 twee malen in de drie maanden. Dl omloop zijn dagelijks 5 millioen bladen en jaarlijks worden 422,600,000 exemplaren gedrukt. Dagelijks komt 1 dagblad op de 7161 vrije bewoners. B E a I Éi Brussel 13 September. Lydie Fougnies, weduwe van den graaf de Bocarmédie, gelijk bekend is, als giftmenger op het schavot den dood vond zal binnen weinige dagen in den echl treden met zekeren van Duerne, grondeigenaar in deze stad woonachtig. Te Hal heeft dezer dageh eene schrikkelijke ge beurtenis plaats gegrepen. De '26jarige Paul Neunez die nu en dan aan ongesteldheid in hel hoofd leed was sedert twee jaren onder geneeskundige behandeling van doctor Leclercq en hevig op dezen gebelgd omdat hij verteld had, dat zijn patient niet wél bij het hoofd was. Die haat ham ih Zoo hevigft mate toe dat Neunez den 15 Augustus II. besloot zijn geneesheer van kant te ma ken en naar Brussel ging om een pistool te lioopen dat hij door den geweermaker deed laden. Maandag den 6 dezer ging de ongelukkige naar Hal en begaf zich op het hal van het casino in de hoop daar den doctor aan Ie treffen en met voornemen hein daar te dooden ten einde aan zijne woning geen misbaar te veroorzaken zooals hij aan do regters gezegd heeft. Den geheelen nacht wachtte hij zijn slagtoffer te vergeefs terwijl hij inmiddels danste en dronk en in de algemeene vreugde deelde, Na een slapeloozen nacht stond Neunez II. zon dag morgen vroegtijdig op ontbeet steeg te paard Zonder iels aan zijne huisgenöoten te zeggen en verliet Jenetle de plaats zijner woning om te Hal zijn moord dadig plan te gaan volvoeren in eene der zakken van zijne paletot had hij het pistool verborgen dal hij drie weken geleden gekocht had. Hij was voornemens-den heer Leclercq bij den ingang der kerk af te wachten doch vernemende dat hij niet getrouw Ier kerk ging begaf hij zich naar diens woning sprak daar eerst met de dienstbode en mot tiiovrouw LederCq en toen met den doctor met dezen alleen gelalen haalde hij het pistool te voorschijn terwijl de geneesheer een recept zat te schrijven plaatste hem dat onder het linkeroor en loste het schot. Doodelijk gewond stortte de ge neesheer, na eene korte worsteling met den hoosdoener, Ier neder en strompelde daarna voort lol in den gang Waar zijne vrouw en de overige personen die op het honren van liet schot toesnelden, hem vonden. Genees kundige hulp werd nog ingeroepen doch te vergeefs, de ongelukkige gaf weldra den geest zonder een enkel wonrd meer gesproken Ie hebben. Neunez had terstond, na het volvoeren van zijn afgrijselijk plan, hel huis ver laten en zich naar de herberg aan de overzijde der straat hegeven waar li ij om water vroeg om het bloed af ta wasschen, alvorens hij gevangen werd genomen. Zulks geschiedde dan ook op slannden voet waarop de mis dadiger aan den commissaris van policie vroeg of do lieer Lèclerdq wel dood was want dat het tegendeel hem zeer zou grieven. Op de vraag van den commis saris of hij wel aan de gevolgen zijner misdaad ook voor mevrouw Leclercq gedacht had antwoordde hij dat hij medelijden bad met die goede vrouw en haar lol zijne erfgename maken zou wanneer hij werd ge guillotineerd daar hij rijk was. BINNENLAND. ZiERtKiEÉ 17 September. Het Staatsblad n." 144 bevat een koninklijk besluit van 7 dezer, waarbij de stad Zierikzee wordt aangewezen als uiterste wacht-en liglingplaats voor de schepen bestemd naar de havens van Zuid-Holland. Bij besluit van den 13 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden op het daartoe gedaan verzoek eervol onlslag te verleenen hij de rustende schutterij in de provincie Zeeland aan IF. Visser als 2d* luitenant bij de 1*'" kompagnie half-bataillon n.° 2 verder te be noemen hij dezelfde schutterij half-bataillon n.° 2 1"b kompagnie: tot kapitein IF. Dijkman thans 1"* luitenant; tot lsl"a luitenant J. Bonter se thans 2de lui tenant tol 2de luitenants J. van licndegoin thans ser geant-majoor en Ade Graafthans korporaal; 2d° kompagnie tot kapitein A. van Koeverden Soetermeer thans Is"* luitenanttot l"e" luitenant J. M. Locker de Brliine, thans 2do luitenant tot 2d°n luitenant IV.de BruineLz. thans sergeant-majoor. Volgens eene aanschrijving van den minister van oorlog van den 6 dezer is aan de chefs der korpsen medegedeeld dat eenmaal in Indie gediend hebbende militairen weder even als voorheen voor de dienst in dezelfde koloniën waar zij zich vroeger bevonden eu dus zoowel voor Oost- als voor West-lndio kunnen worden toegelaten bijaldien zij namelijk de Indischa dienst mei een gewoon paspoort hebben verlaten zon der immer gedegradeerd of in de klasse van discipline la zijn geplaatst. De booge raad der Nederlanden beeft den termijn van dagvaarding dér erfgenamen van koning WillemII in revisie van deszelfs arrest in zake de vordering van jonkheer II. L. van Andringa de Kempenaer tegen de ko ninklijke dynastie vastgesteld op 21 Januarij 1853. Dienvolgens zijn 7,. M. de koning prins Hendrik en prinses Sophia deV Nederlanden, den 14 dezer door en van wege genoemden jonkheer gedagvaard geworden. In de laatste week zijn in Vriesland 19 runderen afgemaakt ter zake van de longziekte totaal 5370. Dezer dagen hield te Berlijn voor een logement een met twee paarden hespannen rijtuigje stil waaruit een man met eenen langen witten haard, die tot op de horst neêr hing en eene iets jeugdiger vrouw afstapten. Da logementhouder, hunne spraak niet verslaande, weigerde hen op te hemen toen de grijsaard een vooi bijkomend officier in het Fransch aansprak. Men vernam toen dat hij registreeks uit Siherie kwam waar hij in 1812 als Fransch krijgsgevangene was vervoerd. Hij had er zich gevestigd was gehuwd en na er 40 jaren geleefd te hebben keerde hij naar zijne geboortestad Nancy terug. Met verlangen naar zijn vaderland was zoo he vig bij hem ontwaaktdut bij daaraan geen wederstand kon bieden.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1