W.° 74. «Woensdag 15 September. 1852. SN l Woensdag en Zaturdag. DE KERMIS* «TIEN- SR. BINNENLAKDs ABOaiNElHEBITS-PBIJB VEaSCHIJKT! Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vódr4kure. ^BIJS DSR ADVERTEWTIEHf Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Fluwelijhs- en Üoodberigtenvan 1 6 regels af 1behalve het Zegelregta Dè kermis is -wéder dadr. Zij vertoont zich Jl "weinig anders, dan vroeger. Schouwburgspel len kramen tafeltjes, caroussels, marionetten- ,er kast, liedjeszangers en liedjesschreeuwers, koek- verkbopers koekkoopers koekkappers en koek eters, wafelbaksters, tandentrekkers, orgeldrani- jers, apenkuren j burgers en buitenlui, kreupelen en blinden hongerigen dorstigen en beschon- kenenveel lawaai en geschreeuw geraas en getier, nu en dan eene vrolijke metodij, maar meest dissonantendie uw fijn gehoor en gevoel erg beleedigen. Dit alles kunnen Wij nu weder hooien én zien, en wij kunnen er bij denkendat wij sedert de vorige ker mis weder een jaar ouder zijn gewordenön dat, hoe veranderlijk ook de meeste wcreldsche Zaken zijn, de kermis toch onveranderlijke eigen- Schappen schijnt té bezitten De Schouwburg is die van vorige jaren, liet personeel is weinig Veranderd. De gegeven voorstellingen waren goed en vooral dan als de hëer Rösenveldt S.1', rollen vervult, als dié Van den 89jarigen Lezer in tie tiehige togen; vergeven wij gaarne het gebrek kige, dat sommigen nog aankleeft. De lieer Jonas heeft zich in het nastuk Honig en J zijn meesterlijk Van zijtie rol gekweten. In Siegfried van Hohen- vxtrl Werd de fol Van Siegfried door den heer RoserVeldt, J.1', voortreffelijk vervult, liet na- stuk j de Touverkatherinnerde ons aan onze jeugd, toen de vertellingen van Moeder de Gans ons zooveel vermaak gaven. De decoratiën en costumes verdienen lof. De familie Siro en Moerïs, die zich bij den koffijhuishouder B. H. Harinck laat hooren en die het vorige jaar onze kermis niet heeft bezochtbrengt weer veel bij tot ver booging der kermisvreugde. De tent van Kas en Cohn hebben wij nog niet bezocht doch het laat zich aanziën, dat wij hier iets derge lijks te wachten hebben, als in vorige jaren bij den heer Neisz wiens voorstellingen steeds Vuimen bijval alhier verwierventerwijl Hart en van Oss ook hun publiek wel zullen weten te voldoen. Aan bals, soirees dansantes enz., zal het deze week niet ontbreken. De danslus- tigen zullen dus daar iets van hunne gading vin den. Ieder vermake zich derhalve zoo goed hij kan, gedachtig aaii de bekende zegswijze: het is maar eens kermis in het jaar! Hij, die het niet kan omdat ziekte of rouwe hem daarin op treu rige wijze verhinderenhij ontvartge de betui ging van deelneming, want bij de algemeene vreugde vergeten wij toch de droefheid en het lijden van enkelen niet. Voorts hopen wij, dat alle neringdoenden wel bij de kermis zullen va- ï'en en niemand berouw zal hebben dat hij deze Zierikzeesche kermis heeft bezocht of bijge woond. VERKOOPING. Burgemeester en WKTtiovmERS van Zieriksèe zijn voornemens, op Maandag den '20 dezer maand, des poormiddags 10 ure, aan bet lokaal van tien Werkwin kel even huilen do Noord-Havenpoort alhier in het openbaar aan den meestbiedende te verkoopen eenige Gereedschappen èn Goederen, aldaar voorhanden; op Zalulrdag den 18 te voren voor een lede. ie zien. Zierihzce den 8 September 1852. W. j. V. Kl'.OEF DECRaNE. Secretaris. Burgemeester. ZiERikzÈE 14 September. Men verzekert dat bet zittingjaar 1851 1852 der staten-generaal op zatur dag den 18 dezer namens den koning door den mi nister van binnenlandscbe zaken zal worden gesloten terwijl ingevolge hel grondwettelijk voorschrift op maandag den 20 dezer de vergadering der staten-gene raal zitting-jaar 18521853, door den koning zal worden geopend. Men verneemtdat de ontwerpen nopens de siaatshegrooting voor 18o3 bereids in gereedheid zijn en rnet de daartoe beboerende stalen memoriën en verdere bescheiden ingevolge de grondwettelijke voor schriften Spoedig na de opening der kamers door den minister van financiën aan de vertegenwoordiging zullen Worden aangeboden. Naar men verneemt moet eergisteren middag dóór onverwacht hoog opgezetlen vloed aan do ver vaardigde werken ter indijking in Zuid-Bevéland be duidende schade zijn veroorzaakt. Bij de op den 11 dezer te Middelburg plaats ge had hebbende aanbesteding van eenige aardewerken tot herstel en verbetering der zeedijken van calamileüsë polders in deze provincie zijn die door verschillende aannemers aangenomen voor ƒ27,360. Volgens herigt van den officier van justitie te Rot terdam, dd. 7 September, is zekere Jan Sérvaaskoop man wonende te Heinkenszand 15 Augustusjl. van Rotterdam gevaren met de Middelhurgsche stoomboot hij zich hebbende eene geel lederen portefeuille inhou dende f 7600 aan geldswaarde hebbende papieren die hij te Dordrecht had ontvangen mitsgaders nog eéne son) van ƒ3000 waaronder verschillende bankbil jetten van ƒ300 ƒ200 en 100 zonder echter van dit opgegevene nadere omschrijving te kunnen doen. Nog had hij den vorigen dag te Rotterdam ontvangen de som van ƒ10,000 bestaande in 44 bankbiljetten welke hij alle heeft geborgen in dezelfde portefeuille en die ge sloten in den zak van hel buis dat hij aanhad. Hij heelt de hoot verlaten aan het Katsche veer, in het land van Goes en nog kort te voren op zijn buis voelendo, zich overtuigd de portefeuille nog in zijn bezit te heb ben korten tijd aan wal zijnde heeft hij echter be merkt dat de portefeuille met de daarin zich bevin dende waarde ad 20,600 was verdwenen. Ofschoon hij vermoedde de portefeuille met al de zich daarin be vindende waarden te hebben verloren is zij in wcêr- wil van alle aangewende pogingen, dusverre nog niet te ruggevonden. Bij besluit van dén 23 Augustus jl. Staatsblad n.° 141) zijn door Z. M. den koning nadere bepalingen vastgesteld nopens het beheer der strandvonderij ter vervanging van die in de reglementaire instructie van 1838 verval. Het beheer der strandvonderij zal voort aan it) elke gemeente zoo ver haar gebied strekt a'ah den burgemeester behoorcH en hem moeten wor den ovegndragen vóór het tijdstip waarop volgens de Wet van den 26 April jl. [Staatsblad n.° 92) hoven- gemeld besluit in werking treedt. De aandacht der ge meentebesturen is daarop gevestigd met aanbeveling tot inachtneming der bepalingen van dat besluit voor zoo ver ieder hunner betreft. Eerlang zullen aan de burgemeesters eenige nadere voorschriften van meer buishoudelijken aard worden medegedeeld met betrek king lot de uitoefening van het bedoeld beheer. Bij Z.' M.s besluit van don 6 dezer is aan Corne ll a Gout en Maailcen Ponten thans te 's Gravenhage ge detineerd kwijtschelding van de doodstraf verleend waartoe zij bij arrest van het provinciaal goregtshol in Zuid-Holland, Ier zake van kindermoord zijn veroor deeld zijnde die straf veranderd voor eerstgenoemde in tien en voor laatstgenoemde in vijftien jaren tucht huisstraf. De heer Neildie zoo als reeds gemeld is de koningin van Engeland tot erfgename van zijn kolossaal vermogen gesteld heeft was een toonbeeld van gierig heid. Niet zelden bragt hij eenige maanden bij zijne pachters in Kent en elders door om ten hunnen koste te kunnen leven. Kort vóór de invoering der spoorwe gen in Engeland bevond hij zich eens op een postwagen die te Farningham pleisterde, waar al do overige rei zigers aan de herberg afstapten om iets te gebruiken. Daar Neil alleen in den wagen bleef zitten en zeer sober gekleed was begrepen zijne medereizigers den armen man eenig brood en een glas grog te moeten doen bren gen hetwelk hij dankbaar aannam. De blaauwe rok, dien bij gewoonlijk droeg, mogt nooit afgeborsteld wor den uit vrees dat de wol daardoor lijden zou. Gedu rende zijne laatste jaren ontzegde hij zich bijna de noo- digsle levensbehoeften. Een Engelse!) gezelschap van beider kunne heeft volgens over Malta ontvangen berigten den 20 der af- geloopen maand eene hevige uitbarsting van den berg Etna de eerste welke na het jaar 1843 plaats vond bijgewoond. Terwijl de reizigers den berg beklommen en zich naar de Casa Inglese begeven wilden begonnen de vlammen uiteen der kraters op te stijgen een vrees- sclijke stormwind stak op de gloeijende lava verspreidde zich over do kleederen der logtgenooten dio zich ter aarde geworpen hadden eene aardbeving volgde niet dan met het grootste levensgevaar kon de tcrugtogt voortgezet en Cantania bereikt worden. De vrouwen hebben bij deze ontzettende gelegenheid vooral niet min der moed dan de mannen betoond. Eater vernam men, dat de herbergzame Casa Inglese verbrand is. Een zekere heer Brown meent het middel te heb ben ontdekt om in 48 uren van Engeland naar Noord- Anierika en binnen 14 dagen heen en terug naar Oost- Indie te stevenen. Dit wil hij bewerkstelligen met sloomboolen die zoo danig gebouwd worden dat zij door middel vaneen bellend vlak, over de zee glijden in plaats van door de baren te gaan wier tegenstand naar zijn gevoelen alleen oorzaak is van den langeren duur van den logt. In de eerste dagen dezer maand trokken onover zienbare zwermen van gevleugelde mieren in de rig- ting van het zuid-oosten naar i)ct noord-westen over de stad Bamberg en de omstreken been sommigen van welke ter aarde vielen of zich aan de gevels der huizen vastklampten en daar gevangen werden. Zij hadden deels zwarte deels geelachtige ligchanien. Ook in Zwit serland en Tyrol zijn onlangs gebeele wolken van zoo danige insecten gezien. Eenige lieden willen tusschen dit verschijnsel on de ziekte der aardappelen en druiven verhand vinden. JONGSTE BXJITENLANDSCHE TIJDINGEN. Sedert den 1 dezer werkt in Oostenrijk eene al- lergeslrengste censuur op do van elders ingevoerd wor dende boeken. De ambtenaren hebben daarbij de on- bepaaldsle volmagl met dal gevolg dat de censuur in Oostenrijk thans die van Rusland overtreft. Onder anderen zijn te Breslau uit Oostenrijk meer dan 1000 centenaars bijbels teruggekomen.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1