Zaturdag 14 Augustus. j*.° 65. 1852. Woensdag en Zaturdag. BESTIM ADMINISTRATIES NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. ZnMZEESCHE t O COURANT. ABOKNEUESTS-FBIJ8 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór ure. vee«chijbjt: PRIJS be2 ADVERTENTIE!» Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1behalve het Zegelregt, AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee zijn voornemens op Woensdug den 25 dezer maand des mid dags ten Raadhuize in het openhaar aan den minst- eischenden aan te hesleden de levering van do benoo- digde Kaap-Olie. van 35 tot 4© vaten ten dienste der Straatverlichting gedurende het Saizoen van 185$ «ijs 3853 overeenkomstig de voorwaar den daartoe vastgesteld welke van heden after Secre tarie voor gegadingden ter lezing zullen voorleggen. Zierilczee, den 11 Augustus 1852. W. J. 1'. KROEF DE CiWNE Secretaris. Burgemeester. BUITENLANB. BUITSOKIIAND. Frankfort 9 Augustus. De herigten wegens ha gelslag wolkbreuken onwoders en verlies van men- schenlevens vooral in hel Zwitsersch Hooggebergte zijn zoo talrijk, als in vele jaren het geval niet geweest is. Do keizer van Rusland heeft voor hel westelijk gedeelte van zijn rijk eene recrutering uitgeschreven welke 7 man van de 1000 zielen moet opleveren met uitzondering van de Israëlieten die 10 man van de 1000 zielen moeten verschaffen de ligting moet met 15 Nov. oude stijl zijn afgeloopen. Den 17 Julïj heeft over lbraïl en omstreken in Walachye een orkaan gewoed waardoor al het te velde staande 10 mijlen in den omtrek is verwoest. Vele schepen zijn op den Donau vergaan een groot aantal gehouwen werden onder water gezet en vele per sonen hebben hij deze ramp het leven verloren. Uit Konslantinope! meldt men dal eene groote hervorming des legers op handen is. Het Ëuropesche armeewezen zoude tot model dienen. f r a is k h 13 k. Parijs 7 Augustus, Eenige personen die den pre sident meermalen leS.'-Cloud bezoeken, verzekeren, dat hij niet voornemens is van zijn huwelijk grnoten ophef te maken hij zou zich daaromtrent dus hebben uitge laten De heer Bodewijk Bonaparte huwt eene edele jonkvrouw uit het huis van IFasa ouders is zulks niet verre van te verlangen dat deze vereeniging het minste keizerlijk karakter hebbe wil ik haar zelfs .in mijne stelling als president der Republiek alles ontnemen wal daarin officieels kan gelegen zijn zonder dat zou ik niet aan een einde geraken met de diplomatieke no tification en verzoeken om inlichting." De minister van policie heeft gestrenge maatrege len genomen tegen het rondventen van verschillende geschriflen zulks zou vooral zijn met het oog op de schimpschriften op Bodewijk Napoleon en zijne regering Welke in groote getale in het buitenland worden ge druktterwijl allerlei listen worden uitgedacht om die geschriften Ie verspreiden weshalve voortaan allo boe ken en brochureswelke voor de circulatie bestemd zijn van een stempel voorzien zullen moeten wezen. Velen zijn geërgerd door wat eenige dagen gele den op bevel van den president der Republiek in de ka pel van Viucennos geschied is. Daar was na do restau ratie een gedenkteeken voor den ongelukkigen jongen hertog van Er.ghien opgerigt die op last van Napoleon Bonaparte, kort voor zijne verheffing lot de keizerlijke Waardigheid in Duitschland npgeligl naar Vincennes vervoerd en daar in het holle Van den nacht verra derlijk doodgeschoten werd; Dit monument nu is thans geheel afgebroken het marmer naar de magazijnen op hei Zwaneneilond vervoerd het opschrift vernietigd en de lijkkistzonder eenig opschrift in een nevenvertrek geplaatst. Dit nieuwe werk der duisternis is even ais vroeger de moord door soldaten verrigtnadat het gedenkteeken door Bitcien Murat en eenige vertrouwe lingen van odewijk Napoleon in oogenschouw was ge nomen. Te Toulon worden schitterende toebereidselen gemaakt om Bodewijk Napoleon in de maand Septem ber aanslaande luisterrijk te ontvangen. In de afgeloopene week zijn een dertigtal jonge lieden waarvan de oudste nog geen 20 jaren telt als godslasteraars te Milaan gevangen genomen. Dcnzelf- den dag werdpn eenige jonge lieden gearresteerd om dat zij in eene kerk de uitoefening der godsdienst stoorden. Gelijk bekend is speelt de peper van Cayenne eene groote rol onder de kruiderijen hij onze naburen aan de overzijde van het Kanaal. De commissie voor den openharen gezondheidstoestand heeft ontdekt dat dit artikel van de 28 maal 24 maal vervalscht was en wel 22 maal met gekleurde minerale stoffen. Parijs 9 Augustus. De besluiten waarhij aan verschillende personen amnestie is verleend en welke gisteren gelijk bereids gemeld is alhier openhaar wer den hebben slechts geringen indruk gemaakt. Daar er reeds sedert geruirnen tijd sprake was vaneen derge- lijken maatregel had men verwacht dat die van meer uilgebreiden aard zou geweest zijn. Aanhoudend komen er petitiën in voor de her stelling van het keizerrijk. Uit het departement der Beneden-Alpen zijn er onder anderen hij den mi nister van hinnenlandscbe zaken ingekomen welke door niet minder dan 30,000 personen onderteekend zijn. Van het departement der Maas zijn er twee ingediend Welke niet minder dan 20,000 onderteekeningen uit 204 verschillende gemeenten bevatten. Er zijn thans nog 69 oud-vertegenwoordigers uit Frankrijk gebannen. GROOI-BSITTiilIimt, Uonuen 7 Augustus. Gisteren geschiedde op fees telijke wijze de plaatsing der eerste kolom aan het nieuwe kristallen paleis Ie Sydenham. De persoon die aan het dagblad de Morning Chro nicle het veel besproken verdrag tusschen de drie noord- sche mogendheden betreffende den mogelijken loop der gebeurtenissen in Frankrijk het eerst beefl medege deeld blijftin weerwil der officiële tegenspraak van Pruissische en andere dagbladen hel Werkelijk bestaan van dat verdrag en do juistheid zijner mededeelingen volhouden; De toevloed van personen in de buraux der com missie voor de landverhuizing naar Australië is zoo groot, dat de commissarissen besloten hebben het getal der ver zendingen voor dit jaar met 3000 te vermeerderen weshalve zij zich voor de maand September bereids van vier groote schepen verzekerd hebben. De zich thans aanmeldende landverhuizers zijn grootendeels land- en arbeidslieden. Londen 9 Augustus. Volgens herigten uit New- York, lol 28 Julij, bleef het geschil met Engeland over de zaak der Noord-Amerikaansche visschers op de kust Van Canada het hoofdonderwerp der gesprekken. De secretaris van staat Webster in zijne woonplaats Marsh- field aangekomen heeft op eene tot hem gerigte rede geantwoord dat deze aangelegenheid te Washington geenszins uit het oog werd verloren en dat de regering zich regt zal trachten te verschaffen Wegens de zoo on verwachte uitlegging van bestaande tractaten en zulks in een jaargetijde in hetwelk dé stremming der viscb- vangst zoo boogt uadeelig zijn zou; Do aardappelziekte moet in Ierland dermate toe nemen dat men er voor eene ramp gelijk aan die van 1845, beducht is. De graanoogst schijnt er ook niet gunstig lo zullen uitvallen. b ie x. o I B; Brussel 8 Augustus. Het besluit van de tweede kamer in Nederland ten aanzien van het gesloten trak taat met Frankrijk ter wering van den nadruk is ge lijk van zelf spreekt hier te lande niet onopgemerkt gebleven. Het verhoogt Oud-Nederland in de schatting der Belgen en men hoort menigeen zeggen dat de geest van het Nederlandsche voorgeslacht der 16ds en der 17d0 eeuw nog niet bij do nakomelingen is uitge doofd. Belgie verkeert echter ten aanzien van Frank rijk in andere omstandigheden en indien het gege ven voorbeeld hier hij velen allezins goedkeuring vindt, meent men het evenwel niet in allen deelen te kunnen navolgen. Zierikzee 13 Augustus. Eergisteren middag, omstreeks 2 ure is H. M. de koningin van Engeland aan boord van hoogstderzelver jagt Victoria en Albert, onder het lossen van salutschoten de reede van Vlis- singen gepasseerd begeleid door zeven andere Engel- sche stoomschepen. Don 4 dezer had in de gemeente Oostburg eena voorbeschrevene bijeenkomst plaats van de burgemees ters der 18 gemeenten uitmakende het 4d0 district van Zeeland. Zij word bijgewoond door het meerendeel dier heeren of hunne plaatsvervangers en had ten doel om eene gelijke plaatselijke belasting over al die gemeen ten in te voeren. Er werd besloten om van do ver schillende gemeenteraden een besluit uit te lokken waarbij eene belasting van 100 pet. op de dranken (wijn en hier uitgezonderd) zou worden geheven ter vervan ging der voormalige provinciale belasting strekkende tot het oprigten van een nieuw fonds hetwelk jaarlijks over de 18 gemeenten naar verhouding van het aan tal bewoners zou worden verdeeld. Op den 31 December 1851 bedroeg de wettelijko bevolking van Nederland 3,073,162 zielen. De feite lijke bevolking bedroeg op hetzelfde tijdstip 3,119,842 zielen. In 1851 zijn in de verschillende provinciën ge boren behalve de levenloos aangegeven kinderen 107,379 kinderen en overleden 69,431 personen zoo dat er 37,948 meer geboorten dan sterfgevallen hebben plaats gehad. Het getal huwelijken heeft bedragen 26,769 en clal der echtscheidingen 96. Het getal land verhuizers in 1851 beliep 1199. LI. maandag morgen is H. M. de koningin met gevolg van het Loo te Arnhem aangekomen en heeft hare reis naar Ischl voortgezet. De minister van marine heeft nader ter kennis van zeevarenden en verdere belanghebbenden gebragt dat het op den vuurioren van Wesikapelle aangebragte caladioptrieke licht van den eersten rang des avonds van den 1 Julij jl. is ontstoken. Dit verbeterde stilstaand licht is gelegen op 51 graden 31 min. 45 sec. noorder breedte en 3 graden 27 min. 3 sec. lengte beoosten Greenwich. Het is 44 Ned. ellen boven gewoon hoog water verheven en verlicht eenen boog des horizons van 257 gr. namelijk van 21 graden beoosten het noor den door het noorden westen en zuiden tot het zuid-oost ten onsten voor zoo ver hel gezigt van het licht op de Schelde niet door hooge duinen benomen wnrdl. Door gedane waarnemingen ter hoogte van het dek eens Inodskotters is alsnu gebleken dat het licht van Wesikapelle in peiling z.-z.-o. en ter zelfder tijd het draailicht van Schouwen z.-o. ten o. '/4 o. pei lende in eene diepte van 16 vadem water uit het ge zigt verloren werd of onderging zijnde dit een afstand van 5 Duilsche zeemijlen. De waarnemingen voort zetlende aan boord van den loodskotter is op 4 ellen hoven het dek in het tuig (het oog nagenoeg 7 ellen hoven den waterspiegel verheven) het licht van West- kn pol lo in peiling z.-z.-o, en het draaivuur van Schou wen van hel dek nog in het gezigt in het z.-o. lU o. in de diepte van t7 vadem eerslgemeld licht uit het gezigt verloren of ondergegaan. Het licht van Wesikapelle is alzoo op de opgegeven hoogte in het tuig ruim 6 mijlen ver ziglbaar geweest. Met gele genheid van goed vurenzigt is al verder door waar nemingen met het (onneleggers-vaartuig (tot dat einde van Brouwershaven naar buiten gezonden) gebleken dat in de strekking van de geleidemerken van Noord- Schouwen naar zee zeilende helder zigt verkregen is van het verbeterd kustlicht van Wesikapelle op de scheidingslijn van licht en duister in peiling in het z.-z.-w.loodende do diepte van 12 vadem water. Ter

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1