1852. Saterdag 1 Augustus. Woensdag en Zaturdag. BESTIM» ADIIKISTRATM NIEUWSTIJDINGEN. bef Kam. T^.° 63» sloom. Londen 'drecht, de ZIERIKZEESCHE COURANT. abowkebieïï1ts-peijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4E are. vehschijwt: pksjs 3jek abvektemtiebi Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- ef\ Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee ver wittigen bij deze het publiek dat de gewone KERMIS of JAARMARKT alhier zal gehouden worden als van uttds aanvangende op den laatslcn Maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 30 dezer maand lot den 11 September aanslaande. De Kramers worden verzocht tot het hekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den beer A. van der/Velde Marktmeester alhier aan te melden cn zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horos- kooptrekkers of bedelaars op de Kerhiis zullen worden toegelaten. Zieriltzee den 4 W, 1. P. KROEL Secretaris. Augustus 1852. DE CRANE Burgemeester. iSTEILAID. UITSCHLAISBs Keulen 3 Augustus. Het Pruissisch officieel blad Verklaart dat de acte van geheim verdrag tussehen de drie Noordsche mogendheden die door de Morning Chronicle is medegedeeld en van daar in de andere dag bladen overgegaan niets meer is dan een bloot ver zinsel. In Baden Rijn-Beïjeren en Beijeren zelf laat de bogst zoowel van het reeds binnengebraglo als van het nog te velde staande alom in hoedanigheid en gehalte niets te wenschen over. Ook zijn nergens kenteekenen voorhanden van wezenlijke ziekte of bederf onder de aardappelen ch andere veldvruchten. Te Esslingcn bij Stultgardtis den 28 julij een verschrikkelijke moord gepleegd. De geneesheer llam- pold werd in zijne studeerkamer door een boer uil hfet dorp Buith overvallen die hem sedert lang de renten van verstrekte gelden schuldig was, en wien hij bij. langercn duur der wanbetaling met de opzegging van het kapitaal had bedreigd. De onverlaat bragt zijn slagt offer verscheiden messteken toe en ontvlugtte toen de ingeroepen hulp opdaagde. De ongelukkige Rampold leefde nog slechts weinige uren na den gepleegden aanslag. Te Kalisch woedt de cholera in hevige mate lot 23 Julij waren van de 10- a 11,000 zielen sterke be volking reeds 1800 het slagtoffer der ziekte geworden. Te AVarschau neemt de cholera in hevigheid toe den 29 Julij waren 109 perSonch aangetastgestorven 34 hersteld 35. Het meteorologisch tijdschrift, welks voorspellin gen aangaande het weder in Julij over het algemeen vervuld zijn, acht het waarschijnlijk dat ook de maand Augustus vooral in hot begin en tegen het einde vele warme dogen op zal leveren ofschoon de dampkring Hu en dan inzonderheid tussehen den 10 en 22 door otiweders en regen zal worden afgekoeld. De door gaande windstreek zou zuid-west wezen. 7 IS A K E li K, Parus 2 Augustus. Men gaat in eetiige rleparte- jpgntgti vnort met het doen circuleren van verzoekschrif- let! vpor de herstelling van het keizerrijk. Op de wijziging in het ministerie is thans ook een besluit lol wijziging van den staatsraad gevolgd. Vier ledeo dis hij de behandeling der besluiten van den 22 Jgyparij II. gunstig voor de familie Orlèans gestemd Were# zijn, onder anderen uit hunne betrekkingen ipt dien raad ontslagen* De beroemde ijzeren leunstoel Van koning Hagolert zal in het museum van koninklijke en keizerlijke ge denkstukken worden geplaatst. Koning Dagobert in G38 overleden zijnde zoo is dit meubelstuk meer dan 1214 jaren öud. SHOOT-IEITTIVIIIIV. Londen 2 Augustus. De secretaris van staal voor do koloniën begaf zich eergisteren naar Osborne en steldo H. M. en prins Albert den heer AHerring van Londen voor die de eer had de vorstelijke personen eenigo monsters van onlangs ingevoerd Australisch goud te vertoonen waarhij een klomp zuiver goud was die nagenoeg 28 Engelsche ponden weegt. Een brief uit New-York voorkomende in den Times schrijft het stoetsgewijze vertrek van Kossuth uit, Amerika daaraan toe dat bij had gehoopt meer dollars In te oogsten dan het geval is geweestdat hij in die verwachting 40,000 geweren vele zadels en amnnitie had gekocht voor de aanstaande revolutie in Hongarije en de bestelling niet kunnende voldoen, voor een proces beducht was. BINNENLAND. ZiERiKZEÈ 6 Augustus, tn de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van eergisteren heeft de be raadslaging plaats gehad óver het wels-ontwerp tot goedkeuring van artikelen van de overeenkomst met Frankrijk tot wering van den nadruk van wetenschap pelijke en letterkundige werken. Dat wels-ontwerp is met algemeene stemmen verworpen. Daarna is de ka mer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Dingsdag had de kamer geene zitting kunnen houden daar er slechts 33 leden Waren opgekomen. Den vol genden dag waren er 35 tegenwoordig dus juist het vereischle getal. Uit de Nederlandsche Slóompost nomen wij het volgende over Kort geleden gaven wij een verslag van de feestelijke opening der werkzaamheden die verrigt moeten wor den ten behoeve der Ncderlandsche maatschappij tot in dijking van op- en aanwassen in de Ooster-Scholde. Thans zullen wij onze mededeeling voortzetten met de Vermelding van hetgeen op dat feest gevolgd is. Ter naauwernood waren de laatste toonen van het feest onhoorbaar geworden en had men den ronk van dé naar Engeland terugkeerende stoomboot uit het oog verloren of men begon toebereidselen te maken om daadwerkelijk tot. den arbeid over te gaan. Daartue hadden de noodige afhakingen onmiddelijk plaats en waren een GOlal werklieden reeds den volgenden dag werkzaam Ier plaatse waar kort te voren namens den minister van hinhehl. zaken voor de regering en na mens den commissaris des konings zoowel als door verdere auturileiten en belanghebbenden gelukwen- schingen werden uitgebragt on ondersteuning werd be loofd voor eéne onderneming die het algemeene welzijn zoozCer bevorderlijk zou kunnen zijn. Die werkzaam heden werden te Hansweert steeds voortgezet het ge tal werklieden vermeerderd materialen en stoomtuigen aangevoerd alsmede loodsen en werkplaatsen opgerigl zoodal thans de sluisput voor een groot gedeelte reeds tot eéne aanmerkelijke diepte is uitgegraven eh de dij ken die gemaakt moeten worden inet een "(GOlal werklieden nu al lol eene aanmerkelijke hoogte zijn op gevoerd. Wijders verneemt men dal eerlang deze werkzaamheden aan het andere einde vart het kanaal te Wemeldinge zullen aangevangen worden. Doch werd hier een juiste tokt van werken en krachts ontwikkeling door den heer IK. Brown, namens de hee- ren 7'. llutchings and Comp. ten toon gespreid verba zend is het werk dat onmiddelijk daarna te Bath voor genoemde heeren werd uitgevoerd. Het doel der maatschappij is het indijken van gron den in de Oosler-Scbeldewaarvoor zij verpligt is het bedoelde kanaal te graven. Onmiddelijk nadat de werkzaamheden aan het kanaal aangevangen waren begr n men dus ook aan de eerste bedijking van eene oppervlakte van 12- b 1300 bunders. De eerste week dat men hiermede rnet 000 a 800 man aanving, werd een dijk of zoogenaamde verskado, die hier in het dijksligchaam zal gebragt worden over eene lengte van 1000 ellen opgevoerd lol ruim 1,50 el hoven gewoon hoog water. Dit begin werd gemaakt aan den noord-oostelijken hoek van den Reigersbergschen polder in de nabijheid van het fort Ball). De volgende week zag men hot getal werklieden toe nemen en een gelijk getal aanvangen aan den Stroo- dorper-polder ongeveer de gemeente Krabhendijke en ook daar een gelijken dijk opwerken welke zich binnen korten tijd met het aangevangen werk aan de andere zijde moet vereenigen. Onvermoeid werd steeds de arbeid voortgezet; door het heerlijke weder begunstigd is zelfs de werkman trolsch op den reuzenarbeid dien hij helpt verrigten moeiten en zwarigheden die zich overal hij elke bedij king maar zoo veel te meer hier voordoen worden overwonnen door kracht van menschen en den vasten wil zoowel van hen die den arbeid leiden als van hen die ze uitvoeren. Onder zoodanige omstandigheden is het ligt te bo- seffen dat deze arbeid met reuzenschreden vooruitgaat en daardoor thans in vier weken tijds een dijk zoo als boven bedoeld werd gelegd en ton naastenbij voltooid is over eene ongelooflijke iengte van bijna 8000 Ned. ellen. Alles laat zich aanzien dat in de volgende week dezo dijk zal voltooid zijn en alzoo binnen 14 dagen eene oppervlakke van 1200 a 1300 bunders aan bet water zullen zijn ontwoekerd om daardoor gronden die tot riu loe geene waarde bezaten en weinig opbragten te doen strekken tol nut van den lande van de provincie en van hen die gelukkig genoemd mogen worden eenig aandeel in deze onderneming te bezitten. Moglen dus de werken die onder de leiding van do heeren Croher en anderen in de nabijheid van Amster dam voor de duin-waterleiding-maatschappij na mens de heeren T. [Iutchings and Comp. worden uitge voerd bewijzen dal deze heeren het werk dat zij aan vingen met kracht weten te volvoeren de krachtsin spanning aan de werken in Zeeland door diezelfde heeren ten toon gespreid bewijstdat zij ook dezen reuzenarbeid zullen weten voort te zetten én te volein digen. In de afgeloopen maand Julij is het Haarlemmer- Meer door do werking der machines en de gunstige weersgesteldheid van het nog overgebleven water ont last en alzoo droog geworden. Slechts eenige onbedui dende waterplassen zijn hier en daar bij gebrek aan gemeenschap met de hoofdvaarlen in het meer opge houden bij de voortzetting der verkaveling waarmede mer\bezig is zullen zij op de aanvoer-kanalen naar de stoomwerktuigen gemakkelijk worden afgelaten. Of schoon nu de droogmaking kan worden beschouwd als te zijn volbragt zal men echter hij veranderde weers gesteldheid en eenige dagen aanhoudenden regen den .bodem nog wel met e'onig water bedekt zien daar het wegens den nog ongenoegzamon toestand der verkave- ling'niet spoedig genoeg naar de afvoer-kanalen kan vloeijcn. Het zou doelloos zijn thans de verschillends waterstanden der voltooide vakken hoofdvaart op lege ven of ze tot een gemiddelden stand van den waterspie gel in het meer te herleiden. Zon long die vakken niet met elkander in verbinding zijn gebragt blijven die standen geheel afhankelijk van plaatselijke omstandig heden. Zij waren hij voorbeeld onlangs in het vak na bij Lijnden dat een uur gaans afgewerkt is 4,65 el onder A. p. en Ie gelijk in bet niet veel kortere van aan den Cruquius 4,05 el ofschoon eenige uren uit- maling liet verschil had kunnen doen verdwijnen. Uit de berigten nopens den oogst in de verschil lende doelen des lands blijkt over het algemeen dat van alle voortbrengselen van den oogst de rogge wat de hoeveelheid aangaat de minst gunstige uitkomsten heeft opgeleverd hoewol de hoedanigheid uitmuntend

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1