COURANT. Woensdag 4 Augustus. 1852. 7S.° 62. Woensdag en Zatürdag^ XZSXjI ABOKKEMKSTS-PRIJB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4L lire. Kn.wnii n'n n 'jii'ii i i'T'i'V vehschiji»t: PKIJTB BSB ADTEBTXKTIIS i Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels b f 1behalve het Zegelregt Openbare Saadsvcrgaflerlng gehouden te Ïierikïee, den St Augustus 185S. ^Resumtie notulen van 7 ên 28 Junij 1852. Vaststelling der instructiën van Secretaris ert Dril vanger. Verslag der Commissie voor het nazien der rekeningen van het Algemeen, Israëlitisch, Lu- thersch en Roomsch-Catholijk Armbestuur en PC, van den straatweg naar Brouwershaven-, allen goedgekeurd. Rapport van de Commissie tot daarstelliiig feener verbeterde wijze van turhueting eh om een vrije ligplaats van de turfschepenop het vroeger ingediende request van de firma Ral C.»Voorstel orti de turf voortaan te doen tel len, in plaats van tonnen, en de vrije ligplaats toe te staan voor handelaren eri fabrijkanteri gesteld in handen van Burgemeester én Wet houders, tot onderzoek. Verslag van de katoenweverij over 1851waar uit blijkt, dat dele inrigting in bloei is toege nomen en een vrij aanzienlijk geldelijk bedrag in deze gemeente verspreidt; zullende aan de Commissie en den heer Wertheim door den Raad lof worden gegeven en dank betuigd voor hun nen ijver en doelmatig beheer. De Minister van Binnenlaiidsche Zaken na dere inlichtingen gevraagd hebbende omtrent de door den Gemeente-Ontvanger gevraagde dispensatie, om tevens als Procureur te mogen fungerenwordt besloten te kennen te geven dat wel meer dan één persoon hier gevonden Wordt, die voor die betrekking geschikt is, doch dat de Raad persisteert bij het gevoelen, om den titularis de dispensatie te verleenen. Besloten om schipper S. O. de Vries toé të laten tot eene transactie van f 20, de regten verschuldigd Van 65 ton en de onkosten op de bekeuring gevallen. Het proces-verbaai Van kasOpneming bij den Gemeente-Ontvanger wordt overgelegd. Wordt Voorgelezen een proces-verbaal, opge maakt tegen de turfhandelaars Bal C.°; ten fine van nader onderzoek gesteld in handen ieTS. van de heeren M.rs Egter, Ermerins en tan Adrichem. Aan Burgemeester en Wethouders wordt door m.' Fokker gevraagd of de Gemeente-rekening Over 1851 in gereedheid is; door H. E. A. ge antwoord, dat deze géschreven is, doch nog niet is kunnen aangeboden worden, door latere werkopnemingen en daardoor latere verevenin gen doch dat die in de eerste vergadering zal overgelegd worden. Afwezig waren de heeren van Dongen en Houwer. BtnïËNliANfr fiuxtsohiiahlt. PjUSkFORT 30 Jdlij. De gernaiirf «tfti don Miguel ran Braganza is eergisteren san één zöon bevallen. L)on Miguel heeft onmiddelijk dan éiio Éuropesche hoven !ke»site gegcvèa van de géboorte des prinsen dien bij zijn vermoédelijken opvolger ih zijne regten op de kloon Van Portugal noemt. Hel laatste orgaan der Saksische démocratie 'die Volksblalter heeft opgehouden te bestaan. r R N E R IJ El Parijs, 29 Julii. Sedert eénïgen tijd heeft het ge lucht geloopën dat wijzigingen in het ministerie óp handen Waren. Dat gerucht wordt heden door ver schillende in het officiële dagblad vervatte besluiten bevestigd. De heel de Gasahian'cade minister van staat, rtiöet in ongenade bij den president del Republiek zijn Vervallen Omdat hij een groot aantal zijner bloed verwanten en vrienden meer of minder aanzienlijke pos ten trachtte te bezörgen. Het misnoegen van Lodewijh Napóleoh is nog toegenomen door dat hij onlangs een bezoek in het lokaal der spcretarie afleggende daar, in plaats van bureaux archieven en ministeriële ap- parlementeh schier niels dan Slaapkamers voor bloed- verWanteh van den heer de Casabianéa aantrof, zoo dat het eerder een logement geleek; van de 165 ver trekken W-elke in het lokaal dér secretarie van staat 3ahWezfg zijn Waren 118 ingerigt voor particulier gebruik van don lieer ea mevrouw rfe Casabiania en huhne aanverwanten. Parus 30 Julij. be dagbladen dézer hoofdstad houden zich niet bezig met het traktaatdat door het Londensch blad M'ótning-Chronicle is medegedeeld (zie Londeneii de meeste deelen het zelf niet mede. Het Bulletin de Paris, dat geheel in den geest van het Elysée schrijft trekt met hevigheid te velde legen de Engelscbe dagbladen welke zoo mebnt liet Bulletin waanzinnig genoeg zijn om de diensten niet te erken nen Welke Frankrijk aan de zaak der orde heeft ver leend. Evenwel ontkent het niet het bestaan van het bewuste traktaat. De gemeenteraad van Parijs heeft het besluit ge nomen eene som van 90,000 frahes te besteden voor de feesten van 15 Augustus. Er zijn Weder vele goederen van den hertog van Aumale ten verkoop aangeslagen. Er bevindt zich ih het huis der invaliden een soldaat van 102 jaren welke nog alleen loopt en wandelt als een joiig mensch van 60 jaren. Hij is Vier jaren vóór Lodewijh XVI geboren. Den 22 Julij teekendo te Montpellier de 1ö0gra- dige thermometer in de schaduw 40 graden (zijnde 104 graden Fahrenheit). Al de beambten bij de nationale School des Arts el Métiers te Aii zijn op hoog bevel geschoren. Ten gevolge van een besluit van den heer Olivier, hoöglee- raar bij het Cbncervuloire des Arts et Métiers te Parijs welke de genoemde school kwam inspecteren is al wat baard knevel of imperiaal droeg bij die school onder het mes genomen en ziet men nu niets dan gladde ge- zigten aldaar. HHOÓT-SBITIAilÉIIII, Londen 28 Julij. De meeste Franscho uitgeweke nen die zich thans ten gevolge van den coup d'état van 2 December in deze hoofdstad bevinden verkee- ren in zeer behoeftige omstandigheden. Onderschei dene hunner die in Frankrijk do betrekking van boog- leeraar bekleedden wénden thans pogingen aan om ih do voornaamste takken van onderwijs in familiën en opvoedings-gestichten hier te lande geplaatst te wordeh. De totale uitslag der verkiezingen is nog niet juist bekend maar voor zoover bekend is hij niet gunstig voor bet bestaande ministerie. Eeii der dagbladen behelst de belangrijke hoofd trekken van een geheim verdrag hetwelk naar zijne verzekering den 20 Mei II. lusschen de kabinetten van S.'-Petersburg WeeneU en Berlijn gesloten en daarna geratificeerd en uitgewisseld is en de mogelijke gebeur tenissen in Frankrijk betreft. Het daarvan medegedeelde kornt hierop neder de drie monarchen stellen op den voorgrond, dat het erfelijk regt de grondslag der orde in Europa is, dat te dien opzigte solidariteit lusschen alle Éuropesche staten bestaat dat wat Frankrijk betreft het huis van Bourbon genoemd regt vertegenwoordigt en dat de graaf van Cliambord het tegenwoordig hoofd van dat huis is. Voorts noemen zij de magtdoor den heer Lodewijh Bonaparte uitgeoefend eene tactische die zichzelf met het voorgewend regt van keizer Napo léon niet dekken kan naardien deze bij art. 1 van het verdrag van Fontainebleau voor zich zijr.e nazaten en al de leden zijner familie van alle souvereine regten in FrankrijkItahe en elders afstand gedaan heeft. En terwijl nu de schending van dat verdrag de mogendhe den van de jegens hem opgenomene verpligtingen ont slagen beeft ontsloeg zij hem niet van zijnen afstand voor zich en zijne familie, Van de kroon van Frankrijk. Bovendien (dus iuidt het verder) ligt in den oorsprong zelf der tegenwoordige magt des presidents der Fransche Republiek de ontkenning van het erfelijk regt. Op al duze en veie andere gronden achten de onderleekonaars van het tegenwoordig verdrag het hunnen pligt voors hands en gemeenschappelijk te bepalen welke gedrags lijn zij in verschillende mogelijke gevallen behooren te volgen. In het geval dat prins Lodewijh Bonaparte door het algemeen stemregt tot levenslang keizer benoemd mogt worden zullen de mogendheden dezen nieuwen vorm van gezag door verkiezing niet erkennen dan na van dien prins gevraagde ophelderingen wegens den zin en de bedoeling van dien nieuwen titel en voor dat hij zich zal verbonden hebben eerstelijk om de verdragen te handhaven ten tweede dat hij niet trachten zal da grenzen van Frankrijk uit te breiden, en ten derde, om vormelijk van alle aanspraak tot voortzetting of ves tiging van eene dynastie afstand te doen. In het geval dat die prins zichzelven erfelijk keizer verklaren mogt, zullen de drie mogendheden den nieu wen keizer niet erkennen en zuilen aan de Franscha regeringzoowel als aan al de overige regeringen in Europa een protest toezenden op het openbaar regt én op de letter der verdragen gegrond. Daarna zullen zij naar gelang dor omstandigheden de maatregelen overwegen welke zij noodig mogten achten tc nemen. In geval eene volks-of militaire-beweging do regering van prins Lodewijh Bonaparte mogt omverwerpen of zelfs reeds alleen in geval van zijn overlijden verbin den zich de mogendheden met alle ter hunner beschik king staande middelen de herstelling van den wettigen erfgenaam der kroon te zullen ondersteunen en bevor deren én gevoigelijk zuilen zij geene andere dynastie dan die der Bourbons en geen anderen pretendent dan den graaf van Chambord erkennen. Dus doende pro testeren zij voorshands tegen de beschuldiging dat zij de onafhankelijkheid van Frankrijk wenschen aan te tasten. Frankrijk is vrij zijn binnerilandsch bestuur naar goed vinden te regelen en de mogendheden verwerpen het constitutioneel stelsel evenmin als eenig ander. Maar do erkenning van het wettig en erTelijk koningschap gaat Frankrijk alleen niet aan het is in het belang van allo Éuropesche staten. Het is een nationaal beginsel in zoover het Frankrijk en een internationaal beginsel in zoover het de overige Éuropesche mogendheden betreft. En op dezen grond is het de pligt der souveroinen dat beginsel te verdedigen en de zegepraal daarvan te be vorderen in zoover dit van hen afhangt. De onlusten die voor weinige dagen in het Ier- sche graafschap Clare bij de parlernents-verkiezing zijn uitgebarsten hebben zich verleden zondag en eer gisteren daar herhaald. Eenige soldaten van het 31"e regement waarvan laatstelijk, een detachement op de oproerige volksmenigte gevuurd had zijn door eon hoop gemeen onverhoeds op den weg aangevallen én derwijze mishandeld dal twee hunner ten gevolgo daarvan in doodsgevaar verkeeren. Daarna is een der gebouwen waarin de troepen gehuisvest waren met stecnen bestormd de aldaar op dat oogenblik bevel voerende onder-oilicier heeft zich niet kunnen of niet willen verdedigen maar eene sterkere afdeeling troe pen is van elders aangerukt en heeft de muitelingen met de bajonet uiteengedreven. ïwee officieren zijn bij die gelegenheid gewond. Omtrent het ongeluk maandag avond op den spoorweg tusschen hier cn Doavrcs gebeurd weet men

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1