a? Woensdag 28 Julij N.° 60. 1852. '1 Woensdag en Zaturdag. - BESTIMi iWliSjpiUTIEfi NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. 'l ZMEZEESGHE COURANT. ABONNKKE3STS-pbi38 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzendingder Advert, daags tevoren,1 snamidd. vóór 4L ure vbbichijkt: ram der hdverteibtien Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1behalve hel ïegelregt 13720, 18, 1983, 12909, '100. C; vcr= OU- pre en S! i R. artij té liji nde en tent S. rige '■Ei te ok, Iers den San H.' UI er ci- les AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn Voornemens op fVoenstlag den 4 Augustus eerstkomende ten Raadhuize des middags in hel openhaar aan den minsleischenden aan te besleden de volgende Gemeente werken te Welen 1." Wel onderhoud Van hel Plankier aan hel Haten- Hoofd, met bijhoorende Werken tol 1 Mei 1853. 2.° Jïenige uitdiepingswcrlcen in de Nieuwe-Haven en 3.° Het driejarig onderhoud van den Ringmuur en de Gebouwtjes op de openbare Begraafplaats. Overeenkomstig het bestek en de voorwaarden lot die besteding welke van heden'af voor de gegadingden ter lezing liggen op de Secretarie terwijl aanwijzing der werken door den Architect geschieden z.ai op Maandag den 2 Augustus aanslaande, des morgens 9 lire beginnende met het Hoofd en zoo vervolgens bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. Ge.daan ten Raadhuize van Zierikzeeden 21 Julij 1852. W. J. P. KROF.F DË CRANK SecretarisBurgemeester AANKONDIGING. Re Commissie van Bestuur over de Provinciale School lol aankweelcing van Heelmeesters en Vroedvrou wen in de Provincie Zeeland te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Dat zondanigen die verlangen met den eerstvol- genden Cursus, in de maand Augustus 1852, als Leerlingen bij gpzrgde school te worden ingeschreven zich in persoon of met vrachtvrije brieven van hen- zelven of van hunne ouders of voogden zullen behoo- ren aan te melden hij den Secretaris der commissie en aan denzelven zullen behooren over te leggen of lo doen toekomen een extract uit het register van geboorte en een cerlificaat van goed gedrag afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpliglingen de noodige te- tegtwijzingen zullen Worden gegeven. Dat de aanvang der lessen zal plaats hebben op Woens dag den 11 Augustus 1852 nadat op Dingsdag den 10 Augustus des middags ten één ure in het gewone lokaal der school zal zijn geregeld de rangschikking der teerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. De lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in eene lijst welke aan het lokaal der school zal voorhanden zijn. Middelburg den 8 Julij 1852. Namens de Commissie Voornoemd VAN BAKELGËM Secretaris. !)DlTSOI3ItaS!B, FrAnkfort 22 Julij. Don Miguel heeft zijn on langs medegedeeld protest gedagteekend Langcnsel- bold 18 Junij 1852, aan alle Europesche hoven en nan de bondsvergadering officiéél doen geworden. Te Zornheiin niet ver van Maintz zijn dezer dagen eenige varkens door de openslaande deur eeher woning in de huiskamer gedrongen en hebben een in do wieg liggend kind zoodanig verminkt dat het aan de gevolgen is overleden. Een jeugdig scheikundige te Bazel dd heer C. Meijerheeft het middel uitgevonden otn do gaz- lichten door do eleclrische draden te ontsteken en we der uit lo blussc'nen zoodat do straten eener gehcela stad als in één oogenblik door eene enkele hand ver licht kunnen worden. Uit Warschau schrijft men dat de cholera thans ook in de hoofdstad van het koningrijk Dolen is uitgebarsten maar in geringen graail van hevigheid. zBAtnaiia, Parijs 22 Julij. Het schijnt thans stellig dat de president met de Zweedsche prinses van IVasa in het huwelijk Zal treden. De prinses is, huitengemoen schoon door prinses Stephanie zorgvuldig opgevoed en behoort, gelijk hare voorouders, tot de Proteslant- sche geloofsbelijdenis. in het departement Var schijnen de geheime ge nootschappen zich Weder te vormen en Iteerscht ook eenige gisting. Zeven jaren heeft men aan het leggen van den Straatsburger spoorweg besteed. Te midden der volks woelingen en gedurende eene financiëlo crisis zonder voorbeeld heeft men het plan tot eene baan van 500 kilom. moeten uitvoeren Ioopende door volk rijke sleden dwars over rivieren en kanalen ja door een bergketen heen Men vindt zes tunnels op de zen weg waarvan de grootste 2'678 ellen lang is. De.Mozzinische zamenzWering welke onlangs in Lombardije eh te Venetie is ontdekt, schijnt van groot gewigl te zijn. Reeds had de grijze maarschalk Radelzky hevel gegeven om een groot aantal per sonen te doen fusilleren toen Ben berigt uit Weenen kwam dat de keizer de straf verzacht had. PariJs 23 Julij. De president is heden avond ten zeven ure in de hoofdstad teruggekeerd. Hij is niet keizerlijke pracht ontvangen. Het geheele garni zoen der hoofdstad Was op zijnen doortogtvan het station van den Straatsburger spoorweg lot aan do barrière del'Etoile (ongeveer één uur gaans) geëchelon- neerd alle civiele militaire en geestelijke autoritei ten deze laatsten met den aartsbisschop Van Parijs aan het hoofd in groot costuum hebben hem aan het station ontvangen. Op de boulevards was de me nigte ontzettend groot; echter heeft de president in de hoofdstad hiet die geestdrift ontmoet welke de hoeren van den Eizas voor hem aan den dag hebben gelegd hoewel de ontvangst over het algemeen har telijk mag genoemd worden. Het officiële dagblad do Móhit'èur nöemt het hoofd van den slaat in de twee laatste dagen niet anders dan Zijne Hoogheid monseigneur den prins-president. Dit trekt nog al de opmerkzaamheid. óBOOi-Bkiiïiitiriiir, Londen 22 Julij. Dezer dageh is het stoomschip Isabel naar do wateren van de Noord-Pool vertrok ken Om pogingen iri het werk testellen tot het we- dervinden van sir John Franklin's expeditie. Vrijdag is in de werkplaats der heereu Garrard, juweliers der kroon in Patilonstreet alhier de eerste hand gelegd aan het verslijpen der monsterdiamant Eóh 1 Noor. die wel een sieraad der groóto tentoonstelling uitmaakte maar nogtans niet dieh zuiveren glans had welken deskundigen meenden dat zij zou kunnen ver- Spreiden. Naar men weet is deze arbeid die verschei den maanden vefeischen zal aan de heereu Cosier diamantslijpers te Amsterdam opgedragen. Op zijn verlangen heeft de hertog ban Wellington, nadat de di amant met uitzondering van een klein gedeelte in loöd gevat was het rad dat door Stoom gedreven wordt eh door middel waarvan de bewerking geschie den moet het eerst doen omwentelen eh dus de eer ste nieuwe facet gevormd. Als een bewijs van de groote sterfte welke op Martinique ten gevolge van het heerschen der gele koorts op dat eiland plaats heeftkan strekken dal in de laatste weken op het fort de France aldaar van do 280 artilleristen slechts 80 overgebleven zijn. On der de 200 slagtoffers aan dien geesel bevonden zich ook de kolonel do doctor en een aantal andere officieren, - Volgens gemaakte berekening hebben de mijnen van Caiifornio sedert de eerste ontdekking lot het begin der vorige maand reeds eene waarde van 200,000,000 dollars in goud opgeleverd. B e t, g I E. Brussel 23 Julij. De inwoners van Dourbes Werden dezer dagen verschrikt door buitengewoner dwarlwinden die stof en zand zoo hoog en sterk door de straten voortjoegen dat zij onbegaanbaar waren en het verkeer gestremd werd. Eenige oogenblikken later kronkelden zware bliksemstralen door de wol ken de donder ratelde onophoudelijk en hot begon geweldig te hagelen. Er vielen steenen ter grootte van een duiven-ei, en zelfs grooter; twee daarvan wogen ruim eene ons. Gelukkig dat deze hui niet lang aanhield en het onweder slechts boven een gedeelte van het dorp woedde en toen naar het veld overdreef. Er zijn huizen waar schier geen enkele vensterruit is geheel gebleven lei- jen—daken zijn half vernield geworden de granen dia zeer goed stonden hebben veel schade geleden som migen rekenen het verlies op een derde andere op de helft. Den volgenden morgen vond men overal doode vogels in het veld. Een geloofwaardig land man verzekerde in een klaverveld een jong haas ta hebben gezien die zeer langzaam voortliep hij was snel toegeschoten om het dier te vatten bereikte het eh bemerkte toen dat de eene voorpoot letterlijk ver brijzeld was. Eenige schreden verder vond hij een haas geheel dood. Een en ander kan dienen om zich een denkbeeld te vormen van de groolto en zwaarto der hagelsleenen en de kracht waarmede zij neder- kwamen. Uit Gerauseil Bossut-en-Fagne Aublin eh Dailly verneemt men dat een groot gedeelte van. den oogst is vernield. De Belgische generaal Mellinel die eene zoo hovige rol in den opstand van 1830 gespeeld heeft en aan het hoofd van een door hem gevormd vrijkorps stond is in den ouderdom van 87 jaren te S.'-Jossa ter NoOde overleden. Zeker heer Mouilland heeft een werktuig uit gevonden ter vervanging van den bloedzuiger. Do daarmede genomen proeven hebben de bcvredigendsto resultaten opgeleverd. BINNENLAND. ZïERtrczEE 27 Julij. Bij besluit van den 20 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen lot lid der centrale directie van de polders Schouwen Burgb en Vvestlnnd zoompde het Zuider-Nieuwlaud nabij Zie- rikzee L. L. Holle. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. goedgevonden aan den staatsraad in buitengewone dienst m.f Iloeijcbelast inet het beheer der af- l deelingen in- en uitgaande regten en accijnsen hij het deoarteinent van financiën vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen der onderscheidingstee kenen van rid ter der 2da klasse met de ster van do orde van den Ronden Adelaar, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Jl. zondag middag viel te Goes een allerdroevigst ongeval voor. Twee knapen, van ongeveer 12a 13 jaren bevonden zicb in eenen kersenboomgaard bij dia stad zich aldaar met spelen vermakende toen een van hen een pistool opnam dat door den oppasser van den boomgaard aldaar nederge'egd en met eenige kersenpitten geladen was. Ofschoon hot den knaap bekend was dat het pistool was geladen had hij de onvoorziglighcid het op te nemen en zijn makker er mede te bedreigen met dat ongelukkig gevolg dal hot schot afging en de volle lading zijn ongclukkigen kameraad in hel hoofd trof, zoodat hij zwaar gewond nederviel en korte oogenblikken daarna overleed. Donderdag morgen isH. K. H. prinses Marianne der Nederlanden weder naar Duitschland vertrokken na 34 uren op Rusthof vertoefd te hebben. Do minister van financiën in ervaring geko men zijnde, dat verschillende personen zich van hand molens voorzien lot het malen of breken van graan- specien erwten boonen enz. heeft elk en een iegelijk legen het hebben van dergelijke werktuigen gewaarschuwd en opmerkzaam gemaakt op de bepa-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1