N.° 57; Zaturdag 17 Jitlij. Woensdag en Zaturdag. BESTOREN AMINISTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN. buitenland. binnenland. 5 tare. s3* j ur£§ [jG ZMKZEESCHE /T> V A/v. VP ABOffl]IE£fI£SIT£i-P£2JiB Per rfrte maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóóryt tire. vKïiscmjMT: PHIJS D3E ASJVEE'MSSITE&M Gewone 15 cents de regel. Geboorte- fïuwelijks— en Ooodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt» BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetuouders van Zierilizce bren gen bij deze Ier kennis van de gegadigden dat op Don derdag den 22 dezer maanddes voormiddags '10 ure op het Raadhuis alhier in het openbaar zullen worden ver kocht de Tiende-Vrnchtenover den jarc en oogst van 1852 waartoe do voorwaarden van beden af ter Secre tarie ter lezing liggen. Zicriltzeeden f2 Ju!ij 1852. A. MOENS van BL0013 C. J. FOKKER Wethouder l. D. Lid van den Raad ,1. S. BEKENDMAKING. Acbtervolgens art. 3 van Zijner Mnjesleils besluit Van den 6 Jnnunrij 1831 n.° 68 Staatsblad n.° 2 J beert Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij fesolulie van den 15 dezer maand, bepaald de Pr ij'zen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collec teurs splitters en debitanten der Stants-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 217"° Loterij zullen mogen uilgeven te weten Bij verkoop f Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste loten 82,00 41 .00 16,40 8,20 4,10 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs split ters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 16 Julij 1852. Voor den beer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland He Burgemeester van Zierilizce A. MOENS van BLOOIS, Wethouder l. B. r r a ia e b ij e, Paetjs 12 Julij. De beurs maakt gebruik van de tusi in de politieke kringen en gaat Voort met stijgen. De kapitalen vlocijen toe en worden in buitengewonen overvloed aangeboden tot alle ondernemingen terwijl vooral de spoorwegen hunne actiën van dag tot dag zien klimmen, Gisteren avond ton tien ure is de stoomboot Union, welke met 700 passagiers van Trouillo te Rouaan aankwam nabij de aanlegplaats eensklaps omgeslagen door dat al de reizigers zich naar eeue zijde van het schip begaven. Een groot aantal personen stortte daar door in hel water maar zoo ver mon weet is nie mand omgekomen. B E L a 1 E. Brussel, 11 Julij. De vrouw van een armoedig arbeider in de gemeente Jumet woonachtig is van vier welgeschapen kinderen bevallen. De moeder stierf in het kraambed. De bevolking van Antwerpen bedraagt 91,478 zielen. ZlliRiKZF.t! 1G Julij. Nadat Z. K. !T. d e prins van Oranje II. donderdag avond met hel koninklijk stoom- jagt lo Neuzen was aangekomen werd hij aldaar ter stond'door de burgerlijke eu militaire autoriteiten ver welkomd terwijl op den volgenden dag vele ingezete nen door het uitstoken van vlaggen hunne hulde aan dén jeugdigen vorst bragton. Vrijdag morgen bezig- tïgile de prins de vestingwerken de batterijen en de sluizen van het kanaal reed daarop naar Sas-van- Gend en keerde over Axel dos namiddags lo Neuzen te rug welke vesting de aanzienlijke reiziger des namid dags omstreeks 5 ure verliet. Nadat Z, K. H. te Bath was gearriveerd alwaar hij onder het lossen van sa luutschoten werd verwelkomd welk geschut zich tot laat in den avnnd liet hooren heeft de prins na aldaar de vestingwerken bezigtigd te hebben zich zaturdag naar Goes begeven. Ten half drie ure aldaar aangeko men bezigtigde Z. K. H. eenige openbare gebouwen bet gewezen slot Gstende alwaar men een door Jacoba van Beijeren geplanten moerbeziënboom en eonen on- deranrdschen gang vindt en begaf zich des avonds we der aan boord van bet stoomjogt. Des zondags deed Z. K. H. een rijtoertje door de bekoorlijke streken van het eiland Zuid-Beveland bezigtigde de nieuw ge slichte meekrap-fabrijk te Wilhelminadorp en beguf zich des avonds ten zes ure weder aan boord van hel stoom- jagtten einde do reis naar Tbolen voort to zetten. Allerwege roemt tnen de innemendheid en voorkomend heid van don prins. l Men schrijft uit Goes den 12 Julij «Over het algemeen leveren de velden in Zuid-Be veland een rijk gezigt op en zijn veelbelovend. Het koolzaad ofschoon op sommige plaatsen niet geheel vrij van honigdaauw zal toch een' meer dan middel- matigen oogst opleveren tarwe rogge gerst en vlas zijn zoo hij uitnemendheid gunstig, dat men verwacht, dat de oogst dezer veldvruchten die van verleden jaar zal overtreffen. De ingevallen warmte en droogte oefe nen een gunstigen invloed op het aardappel-gewas uit. Alleen de erwten en paardeboonen kwijnen do veel vuldige regens der vroegere dagen en de gloeijende bitto dor tegenwoordige schijnen op deze gewassen nadeelig te werken zoodat daarvan voor den landbouwer wei nig verwacht wordt." Bij besluit van 10 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden 1." aan te nemen met don 15 dezer het laatstelijk bij adres van 7 Mei jl. aangeboden ver zoek om ontslag als minister van oorlog van den ge- neraal-majoor jonkb.' J. F. van Spengler met dank betuiging voor de gewiglige in die betrekking bewezen diensten en 2.° met ingang van datzelfde tijdstip tot minister van oorlog te benoemen den generaal-iriajoor bij den staf van het leger, baron Forslner van Datn- benoythans chef van bet topografische bureau bij hot departement van oorlog. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. goedgevonden 1." aan te hemen inet den 15 dezer het bij adres van 15' Mei jl. aangeboden verzoek om ontslag van jonkh.' m.r J. Th. 11. Nedermeijer ridder van Rosenlhal, als minister van justitie, tevens belast met bet bestuur van hel departement voor de zaken van do Hervormde en andere eerediensten met dankbetuiging voor de gewigtige in die betrekking bewezen diensten en 2." met ingang van datzelfde tijdstip tol minister van justitie te benoemen m.' M. P. li. Sirens thans pro cureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Nourd- Braband. Bij besluit van meergemelde dagteekening heeft Z. M. goedgevonden te bepalen dat hel bestuur van het de partement voor de zaken der Hervormde en andere eero- diensten met ingang van den 15 dezer voorloopig zal zijn opgedragen aan den minister van financiën m.' P. P. van Eosse. De tweede kamer der staten-generaal heeft giste ren met 34 tegen 13 stemmen aangenomen het ontwerp van wet wegens den waarborg en belasting der gouden en zilveren werken. De minister van binnenlandsche zaken heeft dozer dagen als een gevolg op zijne circulaire van den 21 Junij II. houdende opheffing van het verbod lot toe lating van vreemdelingen als arbeiders op openbare werken ter kennis gebragt van de betrokken autoritei ten dat het doel dier circulaire is algemeene uitsluiting als regel lo doen ophouden doch dai dit niet belet om daaraan de hand te houden bij het daarzijn van bij zondere redenen als wanneer zulks in de voorwaarden van aanbesteding dient te worden opgenomen. De Staats-Courant beval het volgende «Inde Amslerdamsche Courant van den 14 dezer wordt gewag gemankt van een artikel uit zeker Duitsch dagblad waarin gesproken wordt van onderhandelin gen der Oostcnrijksche regering mot de Neilerlandsche wegens dun afstand van eenige geschikte punten in Onst-Indie onder bijvoeging, dat de wensch door Nederland te kennen gegeven om de Duiiscbe land verhuizers naar Sumatra te leiden do eerste aanleiding tot deze onderhandelingen zou zijn geweest. "Wij zijn in de gelegenheid gestold te verklaren dal dil berigt van allen grond ontbloot is." Het rijk heeft eono overeenkomst getroffen met do directie van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maat schappij ten gevolge waarvan eene der draden van den electro-magnetischen-telegraaf aan het rijk zal overgaan. Er zal te 's Hage langs de Nieuwe Haven door da Houtstraat en over hel Plein eene draad worden gelegd tot verbinding van den telegraaf van den Hollandschea spoorweg met liet ministerie van binnenlandsche zaken en weldra ook van het Scheveningsche strand na3r bet lokaal van genoemd departement ter verbinding van den onderzoesclien telegraaf. Bon 9 dezer is door de gevolmagtigden der Neder- landsche en Belgische regeringen te Brussel eene over eenkomst geteekend betreffende de verbinding van beide rijken door spoorwegen. Tevens zijn do voorwaarden geregeld eener aan L. Gihoulgrondeigenaar te Brussel, te verleenen concessie tot het aanleggen van een spoor weg van Antwerpen langs Rozendaa! lot aan het IIol- landscli Diep bij de Boode Vaart met een zijtak van Bozendaal naar Breda en eene stooinbootdienst van het Hol lanlisch Diep naar Rotterdam. Door den tegenwoordigen hoofd-ingenieur van den waterstaat in de provincie Zuid-Holland den heer A. Greveis het middel gevonden om op eene zeer eenvoudige en tot geeno noemenswaardige kosten lei dende wijze defecte puntstukken van sluizen waar door deze aan belangrijke lekkingen onderhevig zijn weg te nemen of onschadelijk to maken zonder do sluizen af te dammen en wel met de doorvaart daar van slechts voor weinige uren te verhinderen wellc middel door hem aan de mallegat- en donkere sluizen to Gouda met het beste gevolg is aangebragt. Volgens het' Nederlandsch Weekblad voor Genees kundigen zouden er maatregelen genomen zijn om da openbare electro-hiologische voorstellingen van don heer de Koning algemeen in ons land Ie weren ten gevolgu der aan de hooge regering opgegeven gronden waarop die proeven voor de gezondheid van hen, die er zich aan onderwerpen, nadeelig, en als publieke vermakelijkheid onbetamelijk geacht worden. De Nijmeegsche Courant meldt dat do minister van oorlog bij afwijzende dispositie van 25 Junij be schikt heeft op hel door den koning aan bet ministerie van oorlog gezonden adres vati den heer m.r J, J. L. van der Brügghen en vele andere ingezetenen van Nij megen verzoekende dot de vesting Nijmegen verlaten en do vestinggrotulen aan de gemeente in eigendom mo gen,gegeven worden. Zijne exc. heeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat, die vesting voor de verde diging van het rijk noodig zijndo aan hun verlangen niet kan worden voldaan. Naar tnen verneemt zijn op verschillende plaat sen in ons vaderland wederom in do laatste dagen ten gevolge van de groole hitte arbeiders in het veld plotseling overleden Men heeft geteld dal II. zondag van des namid dags 5 lot des avonds 9 ure', 540 rijtuigen door do Zeestraat te 's Hage naar Scheveningen zijn gereden. - De Nieuwe Rotterdamschc Courant heeft om 'den Écho Universel te 's Hage er tc laten inloopeti wedk blad de bcrigten per courier van de N. R. C. als de zij no mededeelde slechts in één nommer flat hij wist d in handen van genoemd dagblad kwam een verzonnen berigt geplaatst omtrent eenen aanslag op het leven vu deu Frauschen presidenthetwelk de Écho als een pt

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1