m.° 56. Woensdag 14 Julij. 1852. Woensdag en Zaturdag. fVIIMliMSTHATl Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN'. BUITENLAND. ZIERIEZEESCHE COURANT. ABOAJWEMEMTS-jPRUO Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór dl ure. VEB8CHIJNT: PHÏJ8 BSB ADVEBTENTIüai Gewone 15 cents de regel. Geboorte— Huwelijks— en Doodberigten van 1-G regels af 1behalve het Zegelregt- Aan de Redactie dezer Courant is toegezonden, een exemplaar van het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zeelandge daan in de 7.omer-vergadering van 1852. Daar het te uitgebreid is, om het in zijn geheel over te nemengeven wij daarvan even als ten voorle den jare, een uittreksel, bevattende het voor naamste dat tot deze stad en de eilanden Schou wen en Duiveland betrekking heeft of van alge meen belang kan geacht worden. Tot dat einde zal bij een der eerstvolgende nummers kosteloos een bijblad gevoegd worden. BE TENTOONSTELLING TE J RN REM. Onder de voortbrengselen van kunst, die de aanslaande Tentoonstelling te Arnhem zullen ver sieren, zal ook belmoren een schrijf-cassette dooi den heer C. van Thoor meubelmaker te Breda vervaardigd. Zie hier de beschrijving, welke de Nijverheids-Courant daarvan geelt: De uitwendige vorm is die eener eenvoudige maar smaakvol bewerkte reiskist van Hullandsch eikenhout met palisander hout gefriseerd. Het deksel vooral Waarop in het midden een eikenhouten adresblod is in gelegd is zeer schoon. Dat adreslilad ligt or zoo in alsof het mol vier riemen aan een schijnbaar ijzeren raain dat langs de binnenzijde der paneelen ligt, vast- gegespt is. De lengte dier kist is gesloten zijnde 0,56 de breedte 0,97 en de hoogte 0,9 el geopend is zij met al baar toebehooren lang 1,7 breed 2,45 en linog 1,45 el. in hel bovendeksel vindt men eene por tefeuille niet 4 gesloten laadjes aan beide zijden en daaronder eene groote liniaal-lade. Een slot op den voorkant openende trekt men er een bureau tot 1,4 el hoogte uit voorzien van eene boek-èlagére eene groote en zps kleine iaadies die te gelijk een loket vormen alsmede een met groen laken bekleed schrijfblad breed 0,75 en lang 0,4 el aan welker beide zijden een kandelaar staat. Aan de voorzijde ontsluit men twee deurtjeswaarin men vindt 13 gesloten loketten en een' stoel om voor den lessenaar te gebruiken. Aan de achterzijde ontsluit men eene klep en men neemt daaruit eene zelfstandige openslaande tafel lang 1,24 bieed 0,55 en hoog 0,73 el. De linker- en reglerzijden openen zich en vormen twee horizontale vleugels, die zich tweemaal ontvou wen tot twee tafelbladen met rayons voor boeken. Aan de linkerzijde is eene lade tot berging voor boeken lang 0,8, breed '0,35 en diep 0,13 el. Aan de regterzijde opent zich eene geldkas voorzien van eene zeer merk waardige kunstig geheime sluiting die bovendien nog twee sloten heeft terwijl zich daarin nog een laadje mei geheime sluiting bevindt. Het geheim dier slui tingen houdt de maker streng voor zich en zal die ceniglijk openbaren aandengene, die het stuk koopen zal. Aan beide zijden van het schrijfblad trekt men eene lade uit de eene voor pennen de ander voor inktkoker enz. die zich door nette gewrichten naar hel blad toedraaijen. De opening en sluiting van bet geheele kunststuk kan in ééne minuut geschieden. Op rolletjes slaande en van koperen hengels voorzien is bet met bet grootste gemak te verplaatsen. Hel is een stuk van geheel nieuwe uitvinding en verdient daarom wel een' bijzonderen naam. Het is eene schrijf-cassette eene veilige bergplaats voor waarden een mobiel bureau zoo men wil eene administratie-ambulance welke gesloten van gerin gen omvang is en geschikt voor verplaatsing en ver voering vooral zeer dienstig kan zijn voor officieren der genie en ter zee en die geheel geopend een le dig vertrok verandert in een volmaakt gemeubileerd kantoor. De heer van Tiioor beeft hiermede getoond niet al leen wat practised vernuft vermag maar ook hoe vee! partij tc trekken is van ons eigen inlandsch hout dat vreemd genoeg! huilen 's lands meer dan bij ons in achting staat. Hij verdient evenzeer aanbeveling als aanmoediging en ieder oplettend bezoeker der Arn- hemsche tentoonstelling zal zijn kunststuk ongetwijfeld bewonderen. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondisse- ments-Llker alhier, van den 28 Junij 1852 n.° 42. Brengen bij deze ter kennis van alle IJkpliglige in- en opgezetenen dezer Gemeente dat in eene heneden- achterkamer op het Raadhuis alhier met den Herijk van Maten en Gewigten zal worden aangevangen op Maandag den 5 tol en met Zaturdag den 17 Julij van des morgens 9 tot des middags 2 ure en wel in de navolgendo orde te weten voor wijk A van den 6 tot den 8 Julij B 9 12 C13 15 D16 17 En wordt alverder opgemerkt dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt zullen moeten wor den aangeboden en dat er geene worden afgegeven waarvan de IJkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en wiukeldoende ingezetenen mitsgaders allen die tot uiloefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare Ad- ministraliën die in derzelver ambtsbetrekkingen ver- pligt zijn gebruik te maken van Maten en Gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengesteblen termijn voor den Herijk niet te verzui men zullende de nalaligen zichzelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. Afgekondigd van het Raadhuis le Zierikzee, den 30 Junij 1852 waarna vier exemplaren dezer op de ge bruikelijke plaatsen zullen worden aangeplakt en bij herhaling in de Courant geplaatst. DE CRANE W. J. 1>. KR01ÏF Voorzitter. Secretaris. JAGT EN VISSC1I ER IJ. Burgemeester en Wetiiouuers van Zierikzee bren gen ter kennis van de grond-eigenaren in deze ge meente dat bun bij art. 37 der Wet van den 6 Maart laatstleden Staatsblad n.° 47) de bevoegdheid toege kend zijnde om de aanstelling van onbezoldigde op zieners der Jagt en Visscberij te vragen hun eigen belang medebrengt dat vertrouwde en voor die be trekking geschikte personen worden benoemd aange zien do commissié'n van de vroegere opzieners met den 1 dezer maand zijn komen te vervallen weshalve de grond-eigenaren worden aangespoord om van die bevoegdheid gebruik te maken kunnende zij zicb daartoe ter Secretarie dezer gemeente aanmelden. Zierikzee den 7 Julij 1852. A. MOENS van BLOOIS C. J. FOKKER Wethouder I. P. Lid van den Raadl. S. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen bij deze ter kennis van de gegadigden dat op Don derdag den 22 dezer maanddes voormiddags 10 ure op het Raadhuis alhier in bet openbaar zullen worden ver kocht de Tiende-Vruchten over den jare en oogst van 1852 waartoo de voorwaarden van beden af Ier Secre tarie Ier lezing liggen. Zierikzee, den 12 Julij 1852. A. MOENS van BLOOIS C. J. FOKKER Wethouder ,1, li. Lid van den Raad ,l.S. F R A N E R I) E, Parijs 7 Julij. Hier ter slede is het dezer dagen 7.00 heet geweest dat verscheiden voor rijtuigen ge spannen paarden op de si raat dood zijn gebleven. Op sommige plaatsen zakte men tot aan de enkels in do door de warmte week geworden asphalt-bedekking waarin eenige dames hare schoenzolen verloren. De thermometer teekende gisteren middag ten 3 ure 95 graden Fahrenheit. De beer Coste heeft aan de leden van de Academie des Sciences oen bokaal vertoond waarin zich jonge zalmpjes bevonden die geboren waren in bet Collége de France. De eijeren waren door de bh. lierthad en Dclzem van Mulhouse gezonden en in eene blikken doos geplaatst met openingen van boven en omgeven met waterplanten. Weinige dagen na de aankomst aan hot Collége de France zijn deze eijeren uitgekomen. Men maakt hieruit het besluit op dat vermoedelijk aldus de diersoorten van een punt der aarde op een ander waar zij nooit geweest zijn kunnen geaciimateerd worden. Te Parijs is een persoon die een hond bezat welke dol is geworden tot 20,000 fr. schadevergoeding veroordeeld omdat hij de policie-reglemenlen had over treden en door zijn verzuim den dood van een huisva der, welke door dien hond gebeten was veroorzaakt had. Parijs 8 Julij. Bij voortduring meldt men bijzon derheden omtrent het ten uitvoerleggen der ongelukkige hesluiten van 22 Jan. tegen de familie Orleans. Zoowel te Bizy als te Monceaux en te Eu hebben de agenten van. de familie Orléans geweigerd de poorten te openen en men heeft ook daar wederom geweld moeten gebruiken om bezit te nemen van het bedoelde goed. Terwijl de president zooveël mogelijk tracht zijna vrienden om zicb le verzamelen en de gezindheid zijner neven le winnen door hen aandeel aan het bestuur ta geven meldt men dat er groote verdeeldheid heerscht zoowel onder de republikeinen te Londen als onder da legitimisten in Frankrijk en onder de Orléanisten on der de beide laatstgenoemden vooral naar aanleiding van de plannen tot vereeniging der beide Bourbons-takken. Ir, navolging van hetgene onlangs te Rive-de-Gier plaats greep hebben thans de werklieden op verschil lende plaatsen van Frankrijk den arbeid gestaakt. Men zegt dat tusschen de voornaamste zee mogendheden een verdrag is tot stand gekomen voor namelijk ten doel hebbende om bet aanzeilen van sche pen te voorkomen door het des nachts ontsteken van doelmatig ingerigte lichten. Onder de landen dio geneigd zijn dit verdrag goed te keuren noemt men Frankrijk Engeland, de Nederlanden de Veroenigde- Staten van Noord-Amerika Zweden Denemarken Spanje en Rusland. b e I. g I e. Brussel, 10 Julij. Gisteren had er een minister raad plaats. Bij het scheiden van den raad hebben de ministers hun ontslag bij den koning ingediend. Men verzekert dat de Moniteur morgen de officiëlo mededeeling zal bevatten. BINNENLAND. Zierikzee 13 Julij. Tc Scherpenisse is thans voor den tweeden keer tot predikant beroepen d.s S. Ho- gerzeil Mz. Z. K. I!. de prins t'uiz Oranje heeft donderdag morgen ten 5 ure Middelburg verlaten en is met bet koninklijk stoomjagt ten 7 ure le Breskens aangekomen. Na aldaar de,forten Frederik Hendrik en Willem de Eerste le hebben bezocht heelt Z. K. H. een toertje gedaan door het 4de district. Ten 2 ure bragt Z. K. H. een onverwacht bezoek aan de stad Sluis van waar hij begeleid door den heer burgemeester Ph. F. Hei 1- ncquinna de verlaten vestingwerkenhet sladku.s

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1