ZMKZEESCHE COURANT. 53. Zaturdag 3 Julij 1852. Woensdag en Zaturdag. lil Ml lil V AlililMSTiUTIIH Herijk der [aten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. -7 «7 ABOKKEMEKTS-PmSS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertdaags le voren' snamidd. vóór 4L nre. T5BSCHIJNT'. PHIJS DSB ADVEBTENTIES l Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1, behalve het Zegelregt wei- tcJi» ND; fods- ligen ar S. legt» 800 Par- vcr- Art. der se. en land, roe it G i en DE he- wil- en QdS= ge lig. De Staatsbaad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Verwittigt de belanghebbenden dat de eerste bij eenkomst der Zomer-Yergadering van de Provinciale Staten van dit Gewest zal plaats hebben op Dings- dag den 6 Julij aanstaande des voormiddags ten elf ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal moeten plaats.hebben door de deur terzijde van bet gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg den 26 Junij 1852. De Siaatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat het Reglement van Policie voor deze Gemeenteop den 10 April jongst leden vastgesteld drie dagen na beden wordt inge voerd ter Secretarie voor een ieder ter lezing is ne- dcrgelegd en gedrukt algemeen verkrijgbaar gesteld overeenkomstig art. 175 der Gemeente-Wet. Zierikzee, den 30 Junij 1852. DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter. Secretaris. de eer S iek ten EN n rts Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondisse- IDents-IJker alhier van den 28 Junij 1852 n.° 42. Brengen bij deze ter kennis van alle IJkpliglige in- en opgozelenen dezer Gemeente dat in eene beneden- nchterkamer op het Raadhuis alhier, met den Herijk van Maten en Gewigten zal worden aangevangen op Maandag den 5 lot en met Zaturdag den 17 Julij van des morgens 9 tot des middags 2 ure en wel in de navolgende orde te weten voor wijk A van den 6 tot den 8 Julij II9 12 C13 15 D16 17 En wordt alverder opgemerktdat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt zullen moeten wor den aangeboden en dat er geene worden afgegeven ■waarvan de ljkreglen niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende ingezetenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare Ad- ministraliën die in derzelver ambtsbetrekkingen ver- pligl zijn gebruik te maken van Maten en Gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengestelden termijn voor den Herijk niet te verzui men zullende de nalatigen zichzelven de gevolgen daarvan te wijlen hebben. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee, den 30 Junij 1852 waarna vier exemplaren dezer op de ge bruikelijke plaatsen zullen worden aangeplakt en bij herhaling in de Courant geplaatst. DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter. Secretaris. BEKENDMAKING. Achlervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit ,|Vjfan den 6 Januarij 1831 n.° 68 Staatsblad n.° 2 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën Dij resolutie van den 1 dezer maand bepaald de Prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collec teurs splitters en debitanten der Staals-Loterij de loteu en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 217d0 Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Bij verhuring loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste f 76,00 - 38,00 - 15,20 - 7,60 - 3,80 loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste f 30,00 - 15,00 - 6,00 - 3,00 - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs split ters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 2 Julij 1852. Voor den iieer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee DE CRANE. F B A II E B IJ E, Parijs 28 Junij. Uit Algerie zijn tijdingen van ernstigen aard ontvangen. In de oostelijke provincie is een opstand uitgebroken welke zich spoedig heeft ver breid. Men vreesde dat de troepen welke de divisie van Constantine bezetten niet krachtig genoeg zouden zijn om bet oproer Ie beteugelen de bevelhebber dier provincie had eene versterking van 10,000 man gevraagd, welke uit Frankrijk zou moeten komen daar de expe ditie naar Kabylie niet veroorloofde de overige gedeel ten der kolonie van troepen te berooven. Zoowel te Algiers als te Constantine zou eene zatnenzwering ont dekt zijn. <JB OOT-BKITTAMWIEW. Londen 28 Junij. Heden werd ter beurs veel van eene leening van acht millioen gesproken die Bodewijk Napoleon zou willen beproeven maar men dacht niet dat hij hier of in Holland veel medewerking vinden zou naardien de kort vóór den afstand van Bodewijk Filips gesloten leening zulke nadeelige uitkomsten voor de geld schieters heeft opgeleverd. Maandag beeft de heer O'Brien een lid der Room- scho kerk te Limerick voor eeh talrijk auditorium eene redevoering gehouden welke door de dagbladen wordt vermeld om een staaltje te geven van den toostand der gemoederen in Ierland. Het is niet waarschijnlijk zegt de heer O'Brien «dat de proclamatie nopens de processiën zal worden geëerbiedigd (luide toejuiching) zij die er de bewer kers van zijn hebben het zeiven niet kunnen geiooven. De ministers weten overigens zeer goed dot hare uit voering onmogelijk zoude wezen. Het zoude mij geens zins verwonderen wanneer in de maand Augustus door geheel Ierland in iedere stad in elk dorp in elk ge hucht processiën werden gehouden. «Het zoude daarenboven moeijelijk kunnen worden te bewijzen dat er schennis der wet hebbe plaats gehad; staat het den priester niet vrij een groot aantal kleede ren te dragen behalve die van zijne orde? De proces siën kunnen plaats hebben zonder dat depriesters eenig geestelijk gewaad dragen en zonder dat die processiën daarom ophouden uitmuntend Katholijke processiën te zijn." Zoodanige redevoeringen die overigens op onder scheiden plaatsen worden gehouden worden overal met blijkbare goedkeuring door de bevolking aangehoord bet lijdt geen twijfel dat binnen kort de processiën in Ierland algemeen zullen worden georganiseerd en in dit geval zal of de proclamatie der koningin «een beter ge volg hebben dan de wel van lord Busselt op de geeste lijke titels of lord Derby zal zijne toevlugt moeten ne men lot maatregelen van dwang die voor de openbare veiligheid gevaarlijk konden worden. Kossuth heeft in Hongarije eene circulaire laten verspreiden waarin hij zegt dat zijne vijanden trach ten zijn persoon in minachting te brengen en zijne po gingen lot bevrijding van zijn vaderland en Europa als nutleloos en ijdel voor testellen. Hij verklaart dit een en ander voor geheel valsch en voegt er bij dat hij alle hoop heeft om generaal Cass een warm voorstan der van de Amerikaansche vrijheid president te zien. In het slot van deze circulaire spoort hij zijne vrienden aan, moed te houden en hunne hoop op eene niet ver verwijderde toekomst te vestigen. Deze circulaire is een soort vau demonstratie uitgelokt door de gunstige ontvangst welke den keizer in Hongarije te beurt is gevallen en die Kossuth schijnt vooruitgezien te hebben. Aan de Hongaarsche uitgewekenen te Londen heeft hij doen weten dat hij hoopte eene leening van 40 mil lioen dollars tot stand te brengen en dat hij dit geld bestemd heeft voor den aanstaanden opstand. Kossuth was voornemens te New-York eene voorle zing te houden om met het provenu de kosten te be strijden van de reis zijner moeder en zusters, welke hij verwachtte. De New-York Herald wil weten dat de expedi tie naar Japan in het vertrekken wordt verhinderd door gebrek aan de noodige bemanning. Volgens berigten uit Californie dd. 18 Mei had de welgeving aldaar besloten eene belasting van drie dollars per maand op alle vreemde mijnwerkers te leggen benevens eene belasting op passagiers in het algemeen. Men dachtdat deze maatregel den toe vloed van Chinezen zoude stuiten te meer naardien zij in Californie niet te best gezien zijn. Te Ipswich werd dezer dagen een brief van een voormaligen bewoner eener naburige plaats ontvangen die naar Australië gereisd was, om daar als goudzoeker zijne fortuin te maken en werkelijk binnen den tijd van eene maand voor de waarde van 52 ponden sterling in dat edel metaal gevonden had toen hij door op den grond te slapen zich eene zinkingkoorts op den hals haalde voor de genezing waarvan een edelmoedige ge neesheer hem de matige som van 41 ponden sterling in rekening bragt zoodat sommige doctoren in de goud landen zich op het gouddelven uit de tweede hand schij nen toe te leggen. Een koopman te Gloucester wiens zaken buiten zijne schuld verachterd waren ontving onlangs betere tijding uit Australië dan zoodanigen brief. Zijn broe der die eenige jaren geleden derwaarts vertrokken is zond hem namelijk eene klomp goud de waarde van welke op minstens 400 ponden sterling geschat wordt met verzoek dat hij die verkoopen de opbrengst tot vereffening zijner zaken en verder tot goedmaking der reiskosten voor zich en zijn gezin aanwenden en met de zijnen tot hem overkomen zou. Zierikzee 30 Junij. De minister van marine heeft, als een vervolg op de voorloopige aankondiging van den 18 dezer ter kennis van zeevarenden en verdere belang hebbenden gebragtdat het tegenwoordig op den vuur toren van Westkappele brandende kleine of huiplicht des avonds vat) den 1 Julij aanstaande zal worden ver vangen door het op dien vuurtoren aangebragt kapitale catadioptrieke licht van den eersten rang dat gere kend van genoemden datum geregeld alle avonden met zons ondergang zal worden ontstoken en met zons op gang gebluscht. Dit nieuwe stilstand lichtgelegen op 51 gr. 31 min. 45 sec. n.-b. en 3 gr. 27 min. 3 sec. lengte beoosten Greenwich is 44 Ned. ellen boven ge woon hoog water verheven. Het zal den boog des ho rizons verlichten van 21 gr. beoosten het noorden door hel noorden westen en zuiden tot het oost ten zuiden, op het miswijzend kompas voor zoo ver het licht op de Schelde en in hare monden niet door de booge duinen henomen wordt. Van de hoogte van een gewoon scheepsdek zal dit nieuwe licht op 5 a 6 Duitsche zee- mijten ziglbaar zijn meer of minder naar gelang der luchts- ol' weérsgesleldheid en naar mate het oog des waarnemers zich hooger of lager bovenden waterspiegel vindt geplaatst.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1