ZERISZEESCHE COURANT. N.° 49 Zaturdag 19 tfainij. 1852. ABOK^EMEWTJ-PBIJS Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. inzending der Advertdaags te voren,'snafnidd. vóór are. BESTüM AMlNISTRATliN SCHOUWING OP DE WEGEN- HurgemeesTer en Wethouders ven 7,ierikzee maken bekend dat er op Woensdag den 30 dezer maand eeno algemeene schouwing zal plaats hebben over a! de buurtwegen en voetpaden in poortambacht en worden ai de wegpligligen oï gelanden mitsdien aangezocht om ieder voor bet zijne te zorgen dat op den bepaalden dag de wegen voetpaden stooleri beulen en duikers in behoorlijken staat van onder- boud bevonden worden overeenkomstig de bepalin gen van bet Reglement op hel beheer onderhoud en ile politie der buurtwegen en voetpaden in deze Pro vincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838, n.° 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwen de zal deze worden afgekondigd aangeplakt en ih ÜB Courant geplaatst. Zierikzee den 2 Jutui 1852. DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter. Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zie- rikz.ee brengen Ier kennis van de Toonkunstenaars: dot aldaar bene plaats Open is als Muxijkmkster en aan «lie betrekking verbonden is eene jaarwedde vab ƒ300 (lil de gemeentekas, onder verpligting om daarvoor benige minvermogende jongelieden om niet onderwijs jn de niuzijk te geven. De vëreischloh zijn hel be spelen der vioöl en van een of meer Maas-instrumen ten niet de kunde om op de meest in gebruik zijr.de butler wijs te kunnen geven op het geven van leSsen aan do buizen der ingezetenen en Op de scholen mag gerekend worden. De belanghebbenden worden uitgenoódigd om zich schriftelijk bij bet Bestuur aan te melden terwijl later (Hogelijk eene persoonlijke overkomst zal vereischt WOrtlen. Zierikzee den 14 Junij 1852. DE CRANE W. J. P. KP.OEF Voorzitter. Secretaris. brandweren. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Overwegende dat de voorzorgen tegen brandgevaar krachtdadig behooren te worden gehandhaafd. Gelet op de bepalingen van bet Reglement op den brand. Op het voorstel van het Collegie van Brand- en Brandspuitmeeslorcft. Hebben goedgevonden: 1.° Tot Keurmeesters ovér hel opgeslagèh hooi voor doze gemeente te benoemen de heeren Johannes Geradts Corn. Leenoert Kloek en Johannes Plaating Dirk van der Maas Jz. ingezetenen dezer Gemeente, aan welke Keurmeesters hji deze de zorg wordt opgedragen om naar aanleiding van art. 26 van voormeld Brand-Reglfemeht legen het brooijen van opgeslagen hooi behoorlijk té waken en jicli omtrent de vereischte rondgangen tol inspeclio bij de in- en opgezetenen te verstaan meten zich tè gedragen naar de orders van Brandmeesteren, 2.De in- en opgézeteiien te herinneren aan de voorschriften van meergemeld art. 26 Waarbij be paald wordt. a dut een iegelijk dié hooi opslaat of gebruiktgehouden fijn zal om Mn of meer ijzers ter lengte van ten minste twee ISed. ellén of naar mate der localileitin de hooi- klampen te laten steken die ten allen tijde voor ISrand- cii lieurmeesteren toegankelijk zullen moeten zijnter wijl niemand zich legen derzelvcr orders zal mogen ver tellen op verbeurte eener boete van drie gulden." Voorts dat bet aan niemand zal vrijstaan kruid of vuurwerken te verkoopen of vervaardigen dan na vehschijmt: Woensdag én l^aturdag. vooraf bokomene toestemming van dit bestuur én on der verpligting om zicb in alles te gedragen naar da voorschriften daaromtrent gegeven bij art. 34 en volgende van voornoemd Brand-Reglemeht. En zal deze tot een ieders informatie en narigt worden geplaatst in de 'Courant terwijl afschriften zullen Worden gezonden aan ieder der benoemde Keur meesters mitsgaders aan het Collegio van Brand- en Brandspuitmeestersrespectivelijk tot aanstelling en uitvoering en aan den heer Commissaris van Policie dézer Stad met last om de naleving dezer bepalingen te handhaven daartoe uitgehoodigd de Keurmeesters op dorzelver rondgangen te vergezellen en legen de overtreders te verbaliseren. Gedaan ten Raadbuize van Zierikzee, den 16 Junij 1852. DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter. Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. D Z T 3 C H ij .1 li Keulen 14 Junij. Men meldt uit dé provincie Pruissen dat het den Jezuitcn niet langer vergund zal zijn in plaatsen waar de meerderheid der bevolking Prolestantsch is, openlijk op te treden; zoodat hun zulks in genoemde provincie alleen in Ermeland maar niet te Koningsbergen of verder oostwaarts toegestaan zal wezen. Acht hoögleerareh der Kieler universiteit zijn van bun ambtonIZot, slechts twee daarvan uit hoofde hun ner handelingen gedurende den opstand in de hertog dommen do overigen alleen omdat zij toenmaals de bun verleende ordesteekenen aan de insurrectionele re gering hebben toegezonden. Duitsche dagbladen ach ten de straf veel te gestreng vooral dewijl hel gouver nement in de hertogdommen door de meeste Duitsche hoven erkend was. De Pruissische vereeniging tot verspreiding van het Christendom onder dé Joden zegt dat zij in de laatste twintig jaren ruim 80,000 Israëliten tot het Christendom heeft gébragt. Uit Zwitserland verneemt men dat de landver huizing naar de Nobrd-Am'erikaahsche fStaten in alle kaMons bijzonder echter <n de westelijke zeer toe neemt. Gelijk elders in Zuid-Duits,Jilond heeft men mede in Zwitserland het uitligt op een gezegenden oogst. De eigenaar van eene groole ijzerfabrijk de heer Renardheeft te Breslau bladen van ijzer ton toon ge steld Welke zoo dun zijn als papier. Met 100 pond ijzer kan men een blad maken van 7040 vierkante voe ten. Een boekbinder van Breslau heeft een album yer- vaardigd waarvan de bladen zoo ledig zijn als het fijnste linhen. Men hoopt het middel te vinden om hiérvan hoeken te drukken voor de keerkringslanden waaraan do wormen of muizen geen nadeel kunnen toebrengen. Alen heeft tot dit einde nog maar een witte inkt uil te vinden en do wijze om op ijzer te drukken. f r a it h b ez e, Parijs, 14 Junij. Uit Algorie zijn belangrijke lij dingen ontvangen. Van Bone schrijft men den 6 dezer, dat de Öuled-Dams een stam in de omstreken van Ghelma in opstand gekomen zijn en des nachts een arbeiderskamp aangetast hebben terwijl ieder daar sliep verscheiden rnenscben verloren daarbij liet leven. Ghelma was ongelukkig van troepen Ontbloot terwijl hel door ongeveer duizend Arabieren bedreigd weril. Men haastte zich dus de militie te wapenen Welke drié nachten achtereen de wallen bewaakte van Béne en Conslantine afgezonden troepen waren den 4 en 5 dezer aangekomen waarop een strijd was gevolgd men hoopte de oproerlingen spoedig tol reden te brengen. Alen was een oógenblik beducht geweest voor ruslvorstoring in sommige steden van Frankrijk, bij ge legenheid van het trekken der procession door de straten op den II. Sacramentsdag. Deze vrees is gelukkig be schaamd geworden. Zelfs te Rijsselwaar do ntairo FKIJS Z3KIS aZVVEEtTEPSTIKW Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigteh van 1-6 regels a f 1behalve hel Zegelregt. de heer Ronte-PoUetzijn onlslag genomen had oik niet verantwoordelijk te zijn voor belgene rnogt gebeu ren heeft de processie op haren weg overal betuigin gen van eerbied ontvangen. Alen spreekt er veel over als zouden in het zui den van Frankrijk de geheime genootschappen het hoofd weder omhoog steken. Het stedelijk bestuur van Parijs beeft dezer dagea weder tot het verbroeden van verschillende stralen be sloten ten gevolge waarvan 99 buizen onteigend en afgebroken moeten worden het getal der in den laat- sten tijd in deze hoofdstad tot gemeld doel onteigendo huizen wordt daardoor lol 318 gebragt. In de voorstad S.'-Antoine is eene vrouw beval len van een kind hetwelk slechts één oog heeft in het midden van het voorhoofd. In plaats van den neus beeft bet eene tromp, geheel gelijk aan die eensolifanls be halve de grootte. Dit gedrocht heeft slechts ecnige wei nige oogenlilikken geleefd. To Colmar slierf dezer dagen een bijna honderd jarige gendarme Heilmann genaamd die onder do militairen behoorde welke Robespierre en Saint-Just naar het schavot hielpen voeren. Eenige dagen geleden is een jongeling die door een vergiftigen adder in den arm gestoken was van een afgrijsselijken dood gered doordien do pastoor vau Blois, bij gebreke aan andere hulp, hem de wond uitzoog. Zondag II. beeft in de catbedrale kerk te Straats burg in tegenwoordigheid van eene verbazende me nigte volks eene scboone en treffende plegligheid plaats gehad. Na bet vieren van de mis diende de bisschop den doop toe aan vier jeugdige negerinnen die dooc den abt N. Olivieriin Nigrilie waren aangekocht. Deze kinderen waren reeds sedert een jaar door den abt opgevoed en in de Fransche taal en de beginselen der Christelijke godsdienst onderwezen. De abt Olivieri beeft reeds 153 dergelijke personen aangekocht. Een door hem bekeerd jongman bevindt zich thans in het collegie van de Propagandate Rome waar bij in do Godgeleerdheid wordt onderwezen. BINNENLAND. Zietükzee 18 Junij. De 34s"1 jaardag van Haro Majesteit de koningin is gisteren alhier op de gebruike lijke wijzo gevierd. Dezer dagen is te Texel gearriveerd liet van Batavia naar Amsterdam bestemde barkschip Willem de Clercq stuurman VOuwehand voor wijlen ka pitein C. Hoek, vroeger gevoerd hebbende bet barkschip Stad Zierikzee. In den nieuw ingedijkt wordenden polder vóór de gemeente Graauw en Langemtam bij Hulst is een detachement marechaussees aangekomen ten einde het weren van Belgische arbeiders te helpen bevorderen. Z. M. beeft aan den minister van staat m,r II. J. baron eau Doorn van Westcapelle, gewezen secre taris van staat en vice president van den raad van state een pensioen verleend van f 4000 'sjaars. De Russische grootvorsten Michael en Nicolaas zijn jl. maandag met een gevolg van 20 personen op bet Loo aangekomen en door Z. Al. den koning ont vangen. Den volgenden dag hebben zij Soestdijk en woensdag Amsterdam ook de nederige woning Ie Zaandam waar eenmaal hun doorluchtige voorzaat Czaar Peter den Groolezijn verblijf hield, alsmede Haarlem en bet aan het Haarlemmer-Aleer geplaatsto stoomtuig Cruqiusbezocht. De oudste dier vorsten is 21 de jongste 20 jaren oud. Te Delft heeft zich eene commissie gevormd beslaande uit leden der onderscheidene Christelijke ge- moentcn dier stad en allen beboorende tol den ban dels- en aanzienlijken ainbacbts stand die eene alge meene vereeniging tracht te vormen tot meer stichte lijke viering van der. zondag. Inden morgen van den 14 dezer kwam do stoom boot Stad Ronn van Rotterdam naar boven stoomende, in de Alaas op de hoogte van Fijenoord in aanzeiling mot eene praam welke daardoor onmiddelijk zonk waarbij eene vrouw het leven heeft, verloren. k Naar men verneemtmoet dezer dagen door

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1