ZMKZE m. .w«° 44. Woensdag 2 Junij 1852 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AMINFSTRAT1EN NIEUWSTIJDINGEN, oeije en abontnrlhewts-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. in J. Hi i Inzendingder Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4ure. verschijnt: prijs ssb advementiek Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels ct f 1behalve bel Zegelregt AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 9 dezer maand, des mid dags, op hel Raadhuis, in het openbaar aan den minst- éiscbenden onder nadere goedkeuring aan te beste den de herstellingen en vernieuwingen mitsgaders het gewoon éénjarig onderhoud der gewone en buitengewone Werken en Gebouwen der gemeente Zierikzee volgens het bestek en de voorwaarden die van heden af ter lezing liggen zoo ter Secretarie, als hij den Architect, hij wien voor de gegadigden hel bestek gratis verkrijg baar is gesteld zullende door denzelven drie dagen te voren locale aanwijzing gedaan worden beginnende des Maandags morgens 9 ure aan den houttuin. Zierikzee, den 1 Junij 1852. DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter. Secretaris, BRANDSCHOÜW1NG. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ver wittigen de ingezetenen, dal er op Itlaandag den 7 dezer maand eene algemeene inspectie op de Brandblusch- middelen alhier zal gehouden worden en herinneren mitsdien aan de bepalingen van de art. 44 45 en 46 \an het Brand—Reglement opdat alsdan al die mid delen in goeden bruikbaren slaat worden ten loon ge steld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boete tegen de nalaligen verordend; Zierikzee, den 1 Junij 1852i DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter^ Secretaris. BUITENLAND, r b 1 ii b a ij hi Parijs 27 Mei. Het officiële dagblad bevat heden een arlikel betrekkelijk verwijten, door vreemde dagbla den tot de Franscbe regering gerigt, als zou deze te Ma drid een invloed in strijd met de handhaving der consti tutie uitoefenen. Daarbij worden die verwijlen ver klaard als van alien grond ontbloot. De Franscbe re gering is le naijverig op hare eigene onafhankelijkheid om die der overige regeringen niet te eerbiedigen. De regering dus eindigt het artikel zou haar beginsel miskennen door zich in te laten met de hinnenlandsche aangelegenheden van Spanje. ParIJS 29 Mei. In hel officiële dagblad leest men heden de volgende belangrijke nota Sommige bui tenlandsche dagbladen trachten het gerucht geloof te doen vinden dat de noordelijke mogendheden in het uïtzigt op zekere gebeurtenissen gereed zouden zijn do coalitie van 1815 te hernieuwen en dat zij in voor raad de grenzen bepaald zouden hebben huiten welke bet Frankrijk niet veroorloofd zijn zal zijne regering te wijzigen. Dat gerucht is leugenachtig de gebeurtenis sen welke daarvan hel voorwendsel zijn hebben vol strekt geene waarschijnlijkheid. Niets duidt de nood zakelijkheid aan van eene verandering hoe ook genaamd in onze instellingen. Frankrijk geniet de volkornenste rust. Alle mogendheden onderhouden met hetzelve de meest vriendschappelijke betrekkingen nooit hebben zij minder don thans er aanspraak op gemaakt zich in ons hinnenlandsch beheer te mengen. Zij welen dat Frank rijk zoo noodig zijne rcglPii zou doen eerbiedigen ge lijk het die der overige volken eerbiedigtmaar die reg- ten worden bedreigd noch betwist. Daar liet aan de gevallen partijen geoorloofd is gelijk voorheen op de buitenlandsche tusschenkomst te rekenen om hare aan spraken tegenover den volkswil te doen zegevieren zal die oude takliek geen ander gevolg hebben dan haar nog meer gehaat bij hel land le maken." BINNENLAND. Zierikzee, 1 Junij. Jl. vrijdag middag heeft in den gehouden ministerraad de minister van justitie het tij delijk door hem hekleed voorzitterschap van den raad nedergelegd. Volgens l'Echo heeft dezer dagen do scheiding en verdeeling plaats gehad van de nalatenschap van koning Willem 11. Naar men verneemt is aan elk der erfge namen eene som of voor eene waarde van f 742,000 verdeeld en blijft nog een kapitaal van /"1,700,000 in het gemeen en onverdeeld om de interessen daarvan te doen strekken voor de uitbetaling van door HM. MM. Willem I en II besproken jaargelden. Dit kapitaal werpt eene jaarlijkscbe rente of van f 80,000. Men meldt uit 's Hage aan de Stoompost het vol gende Den 11 Mei II. werd alhier gepasseerd de acte van vennootschap eener naamloóze maatschappij, ten doel hebbende bet indijken van eene oppervlakte van 14.000 bunders der gronden gelegen in de Oosler-Schelde nabij Bergen-op-Zoom en het fort Bath waartoe het vaarwater in die rivier in de nabijheid van laatstge noemde plaats zal worden afgesloten door eenen dam en vervangen door een kanaal dat in de rigting van do dorpen Wemeldinge Vlake Schore en Hansweert het eiland Zuid-Beveland zal doorsnijden. Zoo als be kend is werd de concessie van deze onderneming ver leend hij koninklijk besluit van 6 October 1849 aan den heer D. Dronherste Middelburg, voor den tijd van 99 jaren-, welke conscssie ingevolge bovengenoemde acte thans aan eeno naamfooze maatschappij is over gegaan. Daardoor ziet de concessionaris zich de groote moeite en opofferingeft beloond .die hij zich zooveel jaren getroostte ten einde in den toestand van de pro vincie Zeeland met betrekking tot de middelen van on derlinge gemeenschap, eenige verbeteringen to brengen. Daardoor zal zijnen naam gezegend worden wanneer men het groote nut ondervinden zal dezer onderneming, die door de regering werd aangevangen en door den heer Dronhers met evenveel kracht ijver als volhar ding werd voortgezeten gelijk thans bepaald heslist is zal worden volvoerd. Hel maatschappelijk kapitaal groot zes millioen gul den is verdeeld in vijftig duizend aandeelen ieder groot 120 doch kan door de algemeene vergadering van aandeelhouders wanneer hel noodig mogt zijn tot 7,500,000 gebragt worden. De ontwerpen voor de werken van deze onderneming gelijk die zijn vervaardigd door den heer J. II. Muller, civiel ingenieur to GöeS werden met toestemming van den minister van hinnenlandsche zaken, onderzocht door den heer A. Grevehoofd-ingenieur van den waterstaat in de provincie Zuid-Holland die zoowel daarover als over de andere punten dezer acté van concessie een allergunstigst rapport uitbragt. Deze goede meening werd volkomen gedeeld door dé heeren Joseph Locke en George Renniete Londen nadat beide zoowel door hunne ingenieurs of deskun digen een lokaal onderzoek hadden ingesteld of persoon lijk instelden. En dit gunstig oordeel van personen, die niet alleen in Engeland maar door geheel Europa zoo hoog in de publieke opinie staan aangeschreven had ten gevolge het tot stand konten dezer maatschappij door personen wier soliditeit voor het Welslagen dezer onderneming Zulke goede verwachtingen doet voeden. Deze verwachting wordt versterkt door de wijze waarop de uitvoering der werken zal geschieden zijnde die uitvoering voor eeno volgens contractvastgestelde som opgedragen aan de beéren Thomas Ilutchings and C.° le Londen die zoowel door de zoo aanzienlijke werken aan de Great Grimsbij Docksen aan die van de Duin-waterleiding nabij Amsterdam als door de meerdere aanzienlijke werken die zij in Engeland België Frankrijk enz. doen uitvoeren of uitgevoerd hebben bewijzen volkomen aan hunne verpligting te voldoen met eene kracht en ijver die hunnen naam in Engeland le regt eene zoowel verdiende vermaardheid heeft gegeven. Wij hopen dat ook de lieer Muller dien zij tol hun nen ingenieur benoemden de moeijelijke taak, hem opgedragen naar wensch zal vervullen en twijfelen er Biet aan of daartoe zal Item de leiding van personen als de heeren Rennie en Ilutchings, allezins bevorderlijk wezen. Ten slotte zij nog vermeld dat aan het bestuur dezer maatschappij thans zeer vermogende mannen uit Hol land Engeland en Belgie hebben deelgenomen en dit verzekert ons almede dat deze grootsche onderneming nu spoedig tot uil voering zal geraken. Door den Nederlandschen gezant te Washington is aan den minister van buitenlandsche zaken der Ver- eenigde-Stateh ter zake van de expeditie naar Japan het navolgende diplomatieke stuk overhandigd Het is algemeen békend dat door de Japansche regering do toegang tot dat rijk verboden is. Niettemin is'in het jaar 1842 verordend dot aan zoodanige schepen wan neer zij door stormen op de Japansche kusten worden geslagen of wegens gebrek om proviand daar komen de verlangde hulp zal worden verstrekt. Inmiddels beeft hot Japansche gouvernement, duchtende dal deze alleen door een gevoel van menschelijkheid ingeboezemde ver ordening verkeerdelijk worde Uitgelegd de Nederland- sclto regering verzocht aan al de overige mogendheden kennis te geven dal door bovengemelde verordening het gedurende meer dan twee eeuwen door Japan gevolgda uitsluitingsstelsel, sedert welks invoering het aan vreem de schepen steeds verboden was dé Japansche kusten te onderzoeken geenszins is opgeheven noch dat daarin eenigerlci wijziging is gebragt. De Nederlandsche rege ring heeft er geen bezwaar in gevonden om dit verzoek in fe willigen te minder daar het Japansche gouverne ment geen ander middel heeft Om eeno mededeeling van dezen aard te doen. Ten gevolge nu van de van het kabinet van 's Gravenhage ontvangen bevelen heeft het Nederlandsche gezantschap de eer de bovenvermelde daadzaken aan den secretaris van staat der Yereenigde- Stalen mede te deelen opdat hij daarvan aan zijne re gering herigt géve." in deze maand en bepaaldelijk den 13 dezer, moet de planeet Venus haren groolsten glans bereiken in die male dat men haar op den vollen dag met het bloote oog zal kunnen zien. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Te Bremen is een complot ontdekt om eenige bepaalde personen in ééncl nacht uit den weg te ruimen. Er zijn vele huiszoekingen en eenige arrestatiön bewerk stelligd do statuten van het verhond de Dooden Bond genaamd dolken pistolen harnassen en andere ver dachte voorwerpen zijn in beslag genomen. T Per ,ell'Sraaf beef' men te Londen do belangrijke tijding dal de overlandmail berigteti wegens de inne ming van Rangoon cn Malarban, in het rijk der Birmahs, ovorhröngt waarbij 130 stukken gesehut in de handen der Bngelschen gevallen zijn. Het getal der huiten ge vecht gestelde manschappen aan de Engelsche zijde be draagt ongeveer 150. De berigten loopen lot 3 Mei. Uit Hong-Kong wordt onder dagteekening van 28 Maart II., gemeld dat aldaar niet minder dan 37 walvischvaarders geweest waren die bijna allen van gevoolen zijn dat sir John, Franklin in leven en veilig is. Zij geloofden dat hij door de ijsgrenzen tot d"e binnenwateren van den Noord-Pool of Arctischen Oceaan is gekomen waar nten slechts met een zeer zacht «ai- zoen zoo als naar men verwacht hot tegenwoordige zijn za! geraken kan. Men zal zich herinneren dal dit het gevoelen is van kapt. Penny die op zijn logt per boot in vaarwaters kwam waar zich vogels vertoonden en op zijne terugreis regen had. De genoemde walvisch vaarders verhalen merkwaardige zaken van de beweging der Exquimaux tusscben het Asiatische cn Amerikaan- sche vasteland. Zij bevestigen tevens dat de walvis- Wlhen, welke in straat Behring en Balfinsbaai gezien wor den van dezelfde soort zijn waaruit het bewijs worui; afgeleid dat er een doorlogt bestaat daar men nim mer een walvisch der Poolstreken (en zuiden van 22 graden breedte zag zoodat zij geene dor kapen Goede- Hoop of Hoorn omgetrokken kunnen zijn vooral daar

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1