N.° 42. 1852. Woensdag 26 Mei. Woensdag en Saterdag. 1 MUM AMHNISTIIATIEN NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. MBIKZEESCHE COURANT. ab objetebonuts-pm js Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 41 ure. VEaSCHIJMT! PHIJB DER ADV2HTRIÏTÏE1B l Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks— en Doodberiglen van 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt De 26 Mei 1827 was voor dez.e stad een dag van feestelijke vreugde. Hare ingezetenen van wie zoo velen thans hier niet meer ie vinden zijn bragten toen hunne hulde aan den nieuw benoem den Burgemeester, den heer M. C. be Crane. De 26 Mei 1852 is heden daar en er is alzoo sedert dien blijden dag eori tijdvak van 25 jaren voorbijgegaan, en nog staat de heer M. C. de I Crake aan het hoofd onzer Stedelijke Regering. Een heugelijke dag gewis voor ZEd., die dag I van heden! Vijf en twintig jaren toch, zij leve ren een tijdvak dat men plcgtig celebreert en een zilveren feest pleegt te noemen, maar ook een zeer gewigtige dag, nu de betrekking, die ZEd hetvoorregt heelt, gedurende deze reeks van jaren te bekleeden, zoo gewigtig en aanzienlijk vras. Al zijne zorgen moeiten en arbeid in het belang der stadde jaren van voorspoed en te genspoed, het lief en leed der burgerij, de plan nen en ondernemingen, om deze stad te versie ren en te verrijken en bronnen van welvaart te openen, nu eens met een goeden uitslag bekroond dan weder mislukt cn al die moeijelijkheden en bezwaren, waarmede liet Burgemeesterschap te worstelen heeft, om aller belangen, die vaak zoo üiteenloopente behartigen, mij dunkt levendi ger dan anders, zal ZEd. het zich thans herinne ren. Wij kunnen hier in geene bijzonderheden treden daar in een tijdvak van 25 jaren zoo on noemelijk veel gebeurt en bovendien - de ge schiedenis onzer stad van de 25 laatste jaren is aan de meesten onzer lezers bekend. V\ ij stellen hier liever eene enkele herinnering ter neder. Wij gaan 25 jaren terug cn vestigen den blik op hen, die loen ZEd. als Raadsleden omringden; hunne namen zijn: Jh.r K. W. be Jonge, W. Canhekburg, M. B. re Jonge J. Nelemans, Jh.r J. S Boeijb, J. M.Moens, C. Tromp, B. Boom, R. C. Ermeriks en C. Beve lander Eri wij wénden nu het oog naar den tegen- tvoordigen Raaden ontwaren daar niemand hunner meer. Van bijna allen zijn de namen reeds uitgewisclit uit de boeken der levenden. En deze vergelijking - zij doet ZEd. gewis te hooger waarderenhet zoo groote voorregt, van dezen dag nog in goeden welstand en in menig opzigt rijk gezegend te mogen beleven Maar is deze dag heugelijk en gewigtig voor on zen waardigen Burgemeester; niet minder is hij dit voor de ingezetenen van Zierikzee, die ZEd. hoogschatten en vereeren. Ongeveinsd en har telijk is onze belangstelling. Met gevoelens van dankbaarheid cn blijdschap, brengen wij ZEd. onze hulde en onzen heilgroet. - Wij gedenken met erkentelijkheid aan zijne pogingen zorgen en vlijt, om het deze stadie doen welgaan, van welke zijne vijf en twintigjarige regering zoovele bewijzen heeft gegeven. Lang, zeer lang, sta ZEd. nog aan het hóófd van ons Stedelijk Bestuur. Daartoe bidden wij vurig van den Alregeerder, een lang leven, gezondheid, lust en krachten voor ZEd. af. In de achting en liefde der bur gerij vindt ZEd. zijn' groolsten loon en zijne schoonste kroon en ijverende voor onzer aller welvaart cn belangenmoge de Heer hem en de zijnen overladen met Zijne beste en rijkste zege ningen. Zoo blijve deze dag in dankbare herin nering en zij het niet alleen de pen die het schrijft, of de mond die het uitroept, maar ook de harten van hoogachtende en dankbare burgers, die bid den Leve Burgemeester de Crane! KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, ln aanmerking nemende dat de termijnen van ver jaring voor de vorderingen ten laste van het Rijk bij de Wet bepaald of te bepalen mede van toepassing zijn op de vorderingen ten lasle der Gemecnto inge volge art. '228 der Gemeenle-Wct. Brengen ter kennis van allen welke eenige vordering hebben len lasle dor Gemeente (lal hunne declaration of rnemoriën over 1851 uiterlijk vóór 1 Julij eerstko mende beboeren te zijn ingediend op straf van verja ring met uilnoodiging om dien uiterlijkcn termijn niet af te wachten maar hunne vorderingen zoodra mogelijk in te leveren bij de zoodanigen wélke lot levering als anderzins last hebben gegeven. Zierikzee, den 18 Mei 1852. DE CRANE W. J. P. KROGF Voorzitter. Secretaris. INSPECTIE OP DE STRATEN. Burgemeester en Wetuouders van Zierikzee ver wittigen de ingezetenen dat er op Zalurdag den 29 dezer maand een OHsnjjarsg' langs «ie stiraiesn geschieden zal om zich te overtuigen of al do bepa lingen van het Policie-Rcglement alom worden nage leefd wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de straten stoepen cn goten elk vóór en achter zijne woning of erfbehoorlijk schoon gemaakt en gezuiverd zijn terwijl de Beambten der Policie bepaaldelijk zijn belast om op de voortdurende reinheid van straten sloepen en goten te letten en zonder oogluiking wegens alle overtredingen en nala tigheid proces-verbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd omgeroepen aangeplakt en in de Courant geplaatst. Zierikzee, den 21 Mei 1852, DE CRANE W. J. P. KP.OEF Voorzitter. Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. in aanmerking nemende dat ingevolge art. 100 der Kieswet do gewone tijd ter verkiezing der leden van do Tweede Kamer der Slaten-Generaalis de tweede Dingsdng der maand Junij en dat alsdan wordt voor zien in de vervulling van de plaalsen der leden die met den volgenden derden Maandag van September naar den rooster moeien aftreden. Dat de heer M.r S. H. ANEMAET Notaris te Som- melsdijkvan wege dit district ten jaro 1850 lot lid van de Tweede Kamer gekozen behoort tot de eerste aftredende helft dier Kamer in dit jaar. Brengen ter algemeene kennis, dal de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer van wege dit district in de gemeenten Zierikzee, Haamstede, Brouwershaven, Oosterland S.'-Annaland Ouddorp, Dirksland Mid- delliarnis Sommeisdijk Oude Tonge cn Ooltgensplaal als hoofdplaatsen der aangewezene onder-kiesdistricten, zal plaats hebben op Dingsdag den 8 Junij aanslaande van des morgens negen lol des namiddags vijf urecn dat in al do gemeenten van het hoofd—kiesdistrict de oproepingshtieven met ingesloten stembiljetten min ste acht dagen vóór den Ier verkiezing bestemden tijd aan de kiezers zullen worden te huis bezorgd, ingevolge de Wet. Zierikzee den 2i Mei 1852. DE CRANE, W. J. P. KBOEF, Voorzitter. Secretaris. Zierikzee 25 Mei. Men wil weten, dal het onlslag, door de ministers van justitie en van oorlog den koning aangeboden zou zijn aangenomen. Naar men verneemt heeft Z. M. eene com missie benoemd bestaande uit den hooglecraar IFei- Icnbergh directeur van 's rijks vee-artsenijschool he nevens enkele leeraren aan die school geplaatst, om de in Belgie onlangs uitgevondene wijs, lot het afwo- ren der longziekte door middel van inenting to onderzoeken. Men vernoemt thans nader dat de tweede kamer der staten-generaal met het aanstaande Pinksterfeest eene vacantia zal houden doch dat hoewel er sprako is geweest van eene schorsing der werkzaamheden gedurende twee of drie maanden dit thans niet meer het geval is. Den 21 dezer heeft de hooge raad hurgerlijko kamer uitspraak gedaan in de zaak van jonkh.' 11. L. van Andringa de Kempenaereischer procureur m.r lil. Eysseltegen de hooge erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem IIgedaagde, procureur m.' J. G. A. Clantbetreffende eene vordering van f 2625 waarom trent een getuigenverhoor was toegelaten. De raad heeft hij zijn arrest hoofdzakelijk heslist dot door het getuigenverhoor in deze plaats hebbende gehad niet is geleverd het bewijs van het door den eischer beweerde verhand tusschen do geldelijke verpligtingen welke hij als mandataris van den koning voornoemd jegens der den zou op zich genomen hebben en de acte van 26 Januarij 1849 waarbij Z. M. zich verhonden had aan den eischer godurende vijfjaren de som van fa 25 too Ie kennen zoodat die acte niet bewezen is (e zijn aan gegaan met hel doel om den eischer voor de evenge- melde verpligtingen schadeloos te stellen. Op dezen grond is den eischer de onderwerpelijke vordering ont zegd inet verwijzing in de kosten ook van die gere serveerd bij 's raads arrest van 4 April 1851 waarbij hel getuigenverhoor was toegelaten. Dezer dagen had te Amsterdam do poging lot eene misdaad plaats die zoo zij gelukt ware een groot gedeelte dier stad had kunnen vernielen. Op zo- keren avond begaven zich de knechts van oen chemist in de Kalverstraat naar den pakzohler om eenigo voorwerpen van daar le halen Toen zij echter hoven kwamen ontwaarden zij een reuk die veel overeen komst had met brandend hout. Zij zagen rond doch bemerkten niets. Toen zij op den tweeden zolder kwa men was de reuk minder zij klommen daarop naar den derden zolder doch welk schouwspel vertoonde zich daar voor hen. Midden tusschen de geestrijke vochten en brandbare stoffen welke daar geborgen waren lag op den grond een groote zak welke met kruid en zwavel gevuld was. Aan dien zak was eeu gespleten stuk hout met lucifers omringd bevestigd terwijl daarvoor gloeijende kolen op den grond lagen die er reeds een gat in hadden gebrand cn bij ecnigon langoren duur ook de lucifers zouden hebben bereikt. Dadelijk wierp men de kolen uil het raam cn bluschte met koelbloedigheid den vloer die reeds vuur gevat had. Do knechten riepen daarop hunnen meester en wierpen eenige steenen welke met lucifers omwonden op den zolder lagen verspreid het raam uit. Omnid- dclijk ontbood men den commissaris van poiicie dio dan ook spoedig verscheen. Hij vroeg den bewoner .van het huis of hij op niemand verdenking had doch deze antwoordde, dal hij de trouw van zijne bedienden niet verdacht en dat hij overigens met zijne huren in de beste verstandhouding leefde ook was er nog den vorigen avond een van hen, zekere E., ten zijnen huizo geweest om daar een drankje voor zijn kind te halen. Door de nasporingen van gemelden commissaris gelukte het dezen eindelijk te ontdekken dat de verschrikke lijke brandstichting welker jammerlijke gevolgen in die achterzijde nog veel sterker digler bebouwde huurt, vol mei magazijnen en winkels van kostbare en ligt

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1