Woensdag 19 Mei. 40» Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. 'udde. 0 00 6,20 0,00 10,00 00.00 0,00 :r vaU stuk3s ZEERIKZEESCHE COURANT. ABOWNEMENTS-PEIJB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.' snamidd. vóór 4 ure. vsbschiibt: FHLEJS BBH AmVEKT32NTÏEW Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1, behalve hel Zegelregt- KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, In aanmerking nemende dat de termijnen van ver jaring voor de vorderingen ten laste van hét Rijk hij de Wet bepaald of te bepalen mede van toepassing zijn op de vorderingen ten laste der Gemeente inge volge art. 228 der Gemeente-Wet. f Brengen Ier kennis van allen welke eenige vordering hebben ten laste der Gemeente dat hunne declaratiëri of memoriën over 1851 uiterlijk vóór 1 Julij eerstko mende behooren te zijn ingediend op straf van verja ring met uitnoodiging om dien uiterlijken termijn Iniet af te wachten maar hunne vorderingen zoodra mogelijk in te leveren'bij de zoodanigen welke tot levering als anderzins last hebben gegeven. Zierikzee, den 18 Mei 1852. DE CRANE, Voorzitter. W. J. P. KROEF Secretaris. AANBESTEDING. Burgemeestfr en Wetiioüders van Zierikzee zijn voornemens op Vrijdag den 21 dezer maand des na middags vijf ure, op het Raadhuisin het openhaar aan den minsteiscbenden aan te besteden Hel bouwen van een locaal voor de aanslaande Tentoon stelling ran Landbouw en Veeteelt aan de Zelke nabij bel Sas alhier ingevolge het bestek en de voorwaarden die van beden af ter lezing liggen voor de gegadingden ter Secretarie terwijl verdere inlichtingen en aanwij zingen van het werk bij den Architect kunnen wor den verkregen. Zierikzee, den 18 Mei 1852, DE CRANE W. J. P. KROEF Voorzitter. Secretaris. AANBESTEDING. Rürgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat op Woensdag den 26 dezer maand, des middags, ten Raadhuize, in het openbaar aan den minsteischenden zal worden aanbesteed Het afbreken der oude en het bouwen van eene nieuwe eikenhouten heulvoor het Balkengalbij den Zaagmo len aan de Nieuwe Haven alhier, ingevolge het bestek en de voorwaarden welke van heden af ter lezing lig gen ter Secretarie en bij den Architect door wien op den 2i dezer, van des voormiddags 10 tot 11 ure, aan wijzing op het werk geschieden zal. Zierikzee den 18 Mei 1852. DE CRANE Voorzitter. W. J. P. KROEF Secretaris, BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de landlieden dat het Programma voor de Tentoonstelling van Vee en Werktuigen voor den Landbouw te houden door de Provinciale Commissie van Landbouw met de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Vrieslandter gelegenheid van het Landhuishoud- kundig T"° Congres binnen Leeuwarden op Donderdag den 10 Junij eerstkomendevan heden af op de Secre tarie ter lezing ligt wordende de aandacht dor land bouwers in het bijzonder op deze Tentoonstelling ge vestigd en allen welke daartoe in de gelegenheid zijn aangemoedigd om door inzending van tot den Land bouw betrekking hebbende voorwerpen van hunne belangstelling in dien tak der Nederlandsche Nijverheid te doen blijken. Zierikzee, den 18 Mei 1852. DE CRANE Voorzitter, W. J. P. KROEF Secretaris. BUITENLAND. DDITSOHtAMD. Berlijn 15 Mei. In enkele streken van Opper- Silezie heeft zich de cholera weder vertoond en reeds vele slagtofti'rs weggesleept. De Kiilnische Zeitung behelst ccnigc mededeolin- gen wegens den persoon van llosas en diens handelin gen gedurende zijn dictatorschap in Buenos-Ayresdie aan bel ongeloofelijke grenzen. Mij zelf wordt beschre ven als iemand die meesterlijk de kunst verstaat om zijne helsche wreedaardigheid waar hij dat noodig aebt, onder bet masker van minzaamheid ja van opgeruimde vrolijkheid te verbergen. In zijne vertrekken zegt de berigtgever stonden gebeele kisten met schedels zijner slagtoffers lot bet balsemen waarvan hij een heelmees ter bezigde die eindelijk de stad verliet om van dien gruwzamen arbeid ontslagen te zijn. Eens deed Rosas de afgesneden ooren van een zijner bedienden bij ge legenheid van een bal ter bezigliging op een schotel rondgaan waarop Engclsche officieren die tot de ge- noodigden behoorden onverwijld de zaal verlieten. Hij had eene bende sluipmoordenaars in zijne soldij welke des nachts in do huizen braken en de hun aangewezene personen afmaakten waarna de woningen verbeurd verklaard en aan gunstelingen des dictators ten ge schenke gegeven werden. Het is gebeurd dat een 40tal der edelste zonen des lands gelijktijdig doodgeschoten werden alleen omdat zij lot de partij der Unitarissen behoorden. Het rood was de kleur der Federalisten aan wier hoofd llosas stond en zoo verzot was hij op die kleur dat hij niet alleen bij alles wat tot de klee ding behoorde daaraan de voorkeur gafmaar ook de stijlen der deuren en al het overige houtwerk der hui zen rood geschilderd moest zijn. In den schouwburg moest vóór den aanvang van het stuk in de scholen vóór dien van het onderwijs, luid geroepen worden Leve de Federatie Weg met de Unitarissen Naar dien de vele tereglstellingen en moorden natuurlijk tal rijke familiën in droefheid dompelden was hel dragen van rouwteekenen verboden. f h a BI k k ij k. Parijs 14 Mei. Do feesten zijn mei eene groote teleurstelling gesloten. Het monstervunrwerk dat men te voren reeds met zoo veel ophef had beschreven en waarvan al de pracht en de luister breed was uitge meten is geheel en al mislukt ten gevolge van het ongunstige weder zeggen sommigen door de onbe kwaamheid van hen die zich met de vervaardiging daarvan belast hadden, zeggen anderen. Men begrijpt ligtelijk dat deze ongelukkige afloop der feesten een ongunsligen indruk heeft gemaakt. Vooral betreurt men het dat het laatste gedeelte van het vuurwerk eene electrische zon dat zoo als men te voren had aangekondigd een hoogst verrassend gezigt zoude op leveren geheel en al achterwege is gebleven. In hel jaar 1801 was de gezamentlijke bevolking van Frankrijk 27,349,003 zielen in 1851 35,781,821 zielen. Men maakt reeds onderscheidene plannen tot plei- ziertogljes en dat wel tot ongehoord lage prijzen. Eene maatschappijwelke in hel vorige jaar goede zaken moet gedaan hebben met Fransche reizigers naar Londen te vervoeren is voornemens aan de Parijsche reislusligen voor 1000 fr. het volgende uitstapje aan te bieden Men zoude van Parijs gaan naar Berlijn Weenen Triest Venetie Milaan Turijn Genua Marseille in den lijd van 40 dagen. Men zoude van alle uitgaven vrij zijn overal op spoorwagens en sloombooten do eerste plaatsen hebben en in de eerste hótels logeren. In de voornaamste steden zal men eenigen tijd stil houden. Ten minste worden er 100 liefhebbers voor dezen logt gevorderd en aan een letterkundigen dagblad redacteur, welke door den coup d'ótat van 2 December overvloed van ledigen lijd verkregen heeft moet het voorstel ge daan zijn om zich aan het hoofd van de eerste bezen ding te stellen als letterkundige en wetenschappelijke bestuurder van dit reisje. Buitendien spreekt men ook van een aantal plannen ont Fransche reizigers op ge meenschappelijke kosten Italië en anderelanden ledoen bezoeken. Men zoude bijna onderstellen dat deFran- schcn zich in hun eigen land beginnen to vervelen. oh o ol-bhïttahmie ez. Londen 12 Mei. In de Aberdare-vallni het graaf schap Glamorgan in hel zuiden van Wallis, heeft eer gisteren in de steenkolenmijn van den heer 7'. Powell eene vreesselijke ontploffing plaatsgehad hij welke van de 160 werklieden die zich alstoen in gemelde mijn bevonden 80 jammerlijk omgekomen zijn. Men leest in onze dagbladen een uitgebreid hcrigt wegens de oprigting van eene naamlooze vennootschap tot Inndaanwinst in Nederland, met een kapitaal van 6 millioen guldons, verdeeld in aandeelen van /"120. Onder de directeuren telt men in Nederland de heeren Toe ïaer Ie Amsterdam, van der Lek de Clercq lid der eerste kamer, en Fransen van de Putte, lid der prov. staten van Zeeland; secretaris Ie Londen do heer Nicholls. Het ontwerp strekt vooral om de platen en schorreu langs do beide zijden van de Schelde tusschen Bergen- op-Zoom en Antwerpen in land te herscheppen. Da magtiging daartoe is door Z. M. den koning der Neder landen voor 99 jaren verleend het gewigt dezer onder neming is bereids door keizer Napoleon erkend de be roemde Engelscho ingenieur sir John ltennie hoeft dit plan onderzocht en goedgekeurd hetwelk ook den hij- val heeft verworven van den heer A. Greveingenieur var. den waterstaat in Nederland en andere gezagheb bende mannen der wetenschap aldaar. Men rekent dat reeds in dit jaar 4000 acres ter bebouwing zullen kunnen worden uitgegeven in 1853 eene dergelijke uitgestrektheid langs Bergen-op-Zoom en vervolgens 2500 acres 's jaars tot de verwezenlijking van het ge beele plan. De compagnie daartoe is bereids in vollo werking en de noodige gelden tot het hekomen vau octrooi, zijn aan de Nederlandsche regering uitbetaald. Volgens brieven uit New-York zou het beraamd plan, om ook daar een kristallen paleis te slichten, tot het houden eener tentoonstelling van nijverheids-voort brengselen dergeheele wereld, geringe kans hebben om te slagen. Velen toch hebben daarvoor wel met geest drift ingeteekend maar de betaling gaat niet zoo snel en bovendien worden uit Europa nog bijna geene voor- werpon gezonden. Volgens officiële stukken was het getal der in 1851 te New-York gearriveerde landverhuizers 289,601 dus 76,805 meer dan in 1850 en ruim de helft van welk getal uit Engeland Schotland en Ierland gekomen is. De gehcele landverhuizing naar do Vereenigdo-Staten in 1851 overtreft de 500,000 personen die doorgaans werk gevonden hebben. In de Noord-Amerikaansche koloniën zijn in dat jaar 41,706 personen gearriveerd. De groole meerderheid van al deze landverhuizers be hoorde lot de nèlgcslelde klasse. BINNENLAND. Zierikzee 18 Mei. In de zitting van de twoedo kamer der staten-generaal, van jl. woensdag, waren da beraadslagingen aangevangen over het ontwerp vau wet wegens do zamenstelling der reglerlijke magt en hot be leid der justitie. Vrijdag zijn de algemecne beraadsla gingen gesloten en die over art. 1 geopend dit artikel in stemming gebragt zijnde werd verworpen met 44 legen 15 stemmen. Hierop heeft de minister verklaard namens den koning gemagtigd te ziin het tegenwoor dige ontwerp zoowel als dal tol regeling van het regts- geliied in te trekken. In verband hiermede meldt men uit 's Ilage dat de heer Nedermeijcr van Rosenthal zijn ontslag als minis ter van justitie enz. aan den koning heeft ingediend. Do indijking der schorren voor de gemeente Graauw en Langendam enz. gelegen zaturdag II, in besteding op nieuw aangeboden is thans toegewezen aan J. F. Adriaansente Hontenissovoor eene som van f 128,SOÜ.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1