W ZEETIJDINGEN VEIIYOEIHIIDDELEN. BEURS-, MARRTBER1GTEN ENZ. ADVERT EN1 f lat m wismu HL tie westzijde dat men de droogte der Ttibben digi gena derd zal zijn. Door de onlangs opgerigte Maatschappij van band- houw en Veeteell in Vriesland die zich bij de in Augus tus 1851 ingestelde Provinciale Commissie, van Land bouw aldaar heeft aangesloten is dezer dagen de ko ninklijke bekrachtiging op hare statuten verzocht. 'Na mens Z. M. heeft de minister van binnenlandsche zaken daarop dnn adressanten doen te kennen goven dat de verzochte bekrachtiging niet noodig is, daar de beslaande wetgeving dergelijke vereenigingen toelaat, ook zonder erkenning door hooger gezag indien zij noch de sta tuten niet strijden inel de wetten en de openbare orde. Uit het programma van hel zevende Landhuis- boudkundig Congres hetwelk op 8 9 10 11 en 12 .1 unij dezes jaars tc Leeuwarden zal worden gehouden blijkt dat die bijeenkomst van zeer gewigtigen aard zal wezen zoowel wegens de rapporten die over vroe ger reeds'behandelde kwesliën zullen norden uilge- bragt als wegens de velo nieuwe en belangrijke pun ten van behandeling bij gemeld programma vermeld. De feestelijkheden, bij die gelegenheid voorbereid, zijn als volgt 8 Junij receptie der leden van het congres 9 Junij concert door de sociëteit Amicitia10 Junij tentoonstelling van vee en landbouwkundige Werktui gen illuminatie in den stads tuin en muzijk 11 Junij harddraverij diner voor de loden van het congres 12 Junij sluiting. De entree voor hel congres is bepaald op twee gulden. Door de hoeren W. H. de Betts te Utrechten Th. Prévinaire te Haarlem is concessie gevraagd lot den aanleg van een spoorweg van de Klomp nabij Zeist, af, langs Apeldoorn naar Deventer en vandaar naar Rheina. Volgens hel dezer dagen verschenen verslag der gemeente Rotterdam bedroeg het gezamenlijk getal van en op die stad varende sloomboolen beurt-veer- markt-, pak-en volkschuiten 455 op 18 plaatsen varen geregeld slnombooten die in 1851 gezamenlijk 5406 malen van Rotterdam vertrokken en 5408 malen aan kwamen. Bovendien deed naar het buitenland de Antwerpscbc boot 207 reizen heen en weder, cn vol- bragten de Rijnbooten dor Noderlandsche Stoomboot- Maatschappij 275 reizen heen en weder lusschen Rot terdam en Mannheim terwijl in het geheel 423 Rijn booten aangekomen en 427 vertrokken zijn. Ju het geheel vertrokken de rivierstoomboolen 6040 malen en kwamen 6038 malen aan. Geregeld voeren zeestooin- boolen op 8 Engelsche en 3 Fransche havens en 1 op Hamburg die op Engeland hebben 765 reizen derwaarts gedaan waarvan alleen naar Londen 394. In het ge heel zijn 886 zeestoombooten binncngeloopen en is een gelijk getal vertrokken. Men meldt uit Deventer van den 6 dezer Meu vreest hier voor buitengewone vactures in den gemeente raad daar de minister van binnenlandsche zaken op aanvraag beslist heeft dat het lidmaatschap van den raad onvereenigbaar is met don post van brandmeester. Een zestal raadsleden zullen dus eene van beide betrek kingen moeten laten varen. Ook prof. Jonckbloet zal welligt zijn ontslag nemen nu de raad beslist heeft dal de hoogleeraren aan het athenaeum als stedelijke ambtenaren moeten worden beschouwd. Te Maastricht zijn eergisteren eene oude dame van 80 jaren cn hare meid met haar in dezelfde kamer slapende door den damp of den rook van de kagchel gestikt en hebben beide alzoo bet leven verloren. Het schip Japara, kapt. ran Haften, van Balti more naar Rotterdam in Compton-Bay gestrand is mol adsislentio van eene stoomboot, weder af en te Co- wes in de haven gebragt heeft veel geleden en het ruim vol water de lading zal zoo Spoedig mogelijk gelost worden. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. De toebereidselen voor het feest van maandag hield te Parijs thans aller aandacht bezig. De toevloed van vreemdelingen om de festiviteiten hij te wonen is verbazend groot. Bij de plegtige zegening der vaandels zullen 800 gees telijken assisteren. De indirecte belastingen in Frankrijk hebben in de maand April jl. ruim 9 millioen francs meer opge- bragt dan in diezelfde maand des vorigen jaars. Ook te Kopenhagen zal een glazen paleis worden npgeript voor tentoonstellingen van voortbrengselen van scboone kunsten en nijverheid uit de drie Scandi navische rijken. geneesmiddel tegen de longziekte van uet vee. Wij ontleenen aan do Nijverheids-Courant hel vol gende De Engelsche vee-arts Thomas Robertson beveelt de toediening van wit roltekruid als geneesmiddel te gen genoemde ziekte bijzonder aan. Bijna te gelijker tijd heeft ook de beer van lttersum aangaande hetzelfde onderwerp eene mededeeling gedaan in de Landbouw courant volgens welke de opgave van Robertson door de waarnemingen van een onzer rijks-vec-arlsen de heer cara Dommelen, volkomen bevestigd worden. Im mers van de eerste 30 koeijen welke door hem hel wit rottekruid werden toegediend zijn er 24 zeer spoe dig hersteld ën 6 gestorven ten govolge van kalf vering gen maar vooral van zware kop- en borstzwellingen naar hel scheen een gevolg van gebrek aan mest-onllas- ting. Voorts is de heer van Dommelen geroepen gewor den hij den heer van den RüSch hij de Bildt. op wiens stal 18 runderen aan de longziekte overleden waren. Aan de ongeveer 30 stuks toen aldaar nog voorhanden, werd als voorbehoedmiddel aan elk dier gedurende 3 dagen des morgens nuchleren toegediend een eet lepel van een mengsel gezuiverde potasch en salpeter met eene halve fiesch water. Twee van deze dieren de longziekte gekregen hebbende werden met het wit rottekruid behandeld en genazen spoedig. Bij de heer Baliemuntmeester te Utrecht zijn van de 13 met gezegd middel behandelde runderen 12 ge heel hersteld eb is er 1 overleden terwijl ook hij een landbouwer te Hóogeland van de 12 beesten aan welke het middel werd toegediend slechts 1 gestorven is en de overige 11 volkomen'hersteld zijn. Uit deze opgave nu zou men wezenlijk mogen aanne men dat er een geneesmiddel tegen de zoo vreessclijke longziekte bij de runderen uitgevonden is. Wat de wijze betreft op welke de heer van Domme len het middel toedient, deze komt met die van den heer Robertson overeen doch daar eerstgenoemde zijne hehandelings-wijze nog eenigzins meer naauwkeurig beschrijft willen wij om het groote belang der zaak daar toch de toediening altijd met de uiterste omzigtig- heid moet geschieden ook zijne opgave thans mede- deelen. 10 Greinen wit arsenicum of rottekruid worden met 6 oude looden witte suiker en even zoo veel poeder van zoethout naauwkeurig vermengd en dit mengsel in 6 poeders verdeeld. Het is een hoofd-vereischtedat het arsenicum vooraf uiterst lijn gewreven en daarna zeer naauwkeurig onder de suiker en het zoethoutpoe der vermengd worde. Zoodra men nu do allereerste teekenen Van de long ziekte hij het rund waarneemt, vorwijdere men het van den stal en geve men hel onverwijld een der zes boven bedoelde poeders onder eene halve fiesch laauw water gemengd Men herhale dittelkens na 3 uren totdat er in 12 uren tijds 4 poeders zijn genomen. Ge durende deze 12 uren en ook nog 36 uren later dus ongeveer 2 dagen wordt hét dier alle voedsel en drank onthouden en na dezen Vastens-tijd geve men het een emmer lijnzaad-drank. Gewoonlijk volgt nu de gene zing maaf heeft de ziekte het dier zeer hevig aangetast en bespeurt men na do verloopene twee dagen geene merkbare beterschap dan wordt de kuur den derden dag herhaalt na vooraf nog wat lijnzaad of andere meel-drank gegeven te hebben. Tol dat einde geeft men dan de heide nog overig zijnde poeders in eh wel één des morgens en één des avonds waarna weder even als te voren moet gevast worden. Verder beveelt do heer van Dommelen aan 1 0 om de voorgeschreven honger-kuur naauwkeurig na te komen daar ook het vasten veel tol de genezing moet bijdragen 2." om vooral voor behoorlijke mesl-onllasting te zor gen en zoo deze nog den 4'1" dag ontbreekt haar dan door loediening van siroop en Wonderzout te bevorde ren 3." om het middel toe te dienen zoodra de ziekte zich vertoont en 4.° om de melk van melkgevende dieren onder de kuur en ten minsten nog 2 dagen daarna weg te werpen. Schoon zulks door den heer van Domnielcri niet uitdrukkelijk vermeld wordt, moet men bij het ingeven vooral zorgen dat er niet het minste Spoor van wit poeder terug blijve daar het arseni cum niet oogenblikkelijk oplost en bovendien door deszelfs groote zwaarte, zeer spoedig naar den bodem zakt. Eene naspoeling met eenig water van de flescliuit wélke het mengsel Werd ingege ven zal dus in allen geval aan te raden zijn. Zierikzee 9 Mei. Binnengekomen het fregatschip Koning Willem II, kapt W. Blaakbertvan Passa- roeang naar Middelburg. 10 dito. Binnengekomen do Engelsche schoener Judy kapt. J. B. Trcatl van Bones naar Dordrecht. Brouwershaven 8 Mei. Binnengekomen de Hoop, kapt. J. K. Schutvan Palermo naar Dordrecht. Vertrokken stoomboot Stad Dordrechtkapt. J. H. Sluitvan Dordrecht naar Londen. 9 dito. Binnengekomen de Brea kapt. J. Lance lot van Nantes en S.'-Joseph, kapt. J. J. Leblero van Dinan beide naar Rotterdam. Binnendoor van Heflevoetsluis op deze reede gear riveerd de schepen Cortgertekapt. J. A. Scott be stemd naar Suriname, en Vice-Admiraal Gobiuskapt. M. W. Zwart bestemd naar Batavia heide van Rot terdam. DlLIaBSCS- DIESSTEN AFVAABT x> I BTOODIBC OT STAD £IS&IHZBS gedurende de maand Mei 1852. 'ff- Naar Rotterdam: 2!/2 ure. Donderdag 13, smorg. 714 ure 3 Vrijdag 14, 8 614 Zaturdag 15, .9'/* 7 Zondag 16, 10 "14 Dingsdag 18, io'4 814 W-oensdag 19, iiya 'CóftRESPONÏlEREINDE OP DE 5TOOMBOOTEIS', AAISLJ3GGE NDE AAN HET 2 1,1 P E. Vertrek-uren'van Zierikzee gedurende de maand Mei. (dienst tussc.hen middelburg en rotterdam.) Naar Middelbur Donderdag 13,'s nauiid. Vrijdag 14, Zaturdag 15, 'sraorg. Zondag 1<i, Dingsdag 18, Woensdag 19, (dienst tusschen vlissingen en rotterdam.) Nnar Vlissing'e'ni Nriar Jiotterdam: Zatiirdag 15,'snamid, 2'/2 ure. Vrijdag 14,'smorg. 8 Dingsdag 18,'smorg. 7'/2 Maandag 17, 10 (dienst a mic it ia.) Naar Bergen-op-Zoom en Antwerpen:, Donderdag 13, 'smorg. 5 ure. Vrijdag 14, 5l/2 Zaturdag 15, èV2 Maandag 17, 8 Dingsdag 18, 8'/2 "Woensdag 19, 9 PRXJZEBJ DES EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 10 Mei 1852. Nederlanden I 2«/ij pG. Werk. Schuld 1 3 D J> i 4 t> o Amort. Syndikaat j j 3'/3 pG, Nieuwe iïandel-Maats. ifo Oost-Jndiën 4 gebleven. <51 923/„ 933.8 pC, ROTTERDAMio Mei. Tarwe Nietiwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. bij kleinen aan voer en weinig kooplust 10 a 20 cents lager moeijelijk van (ie hand gegaan,- goede en puike 8,40 a 8,80 Mindere ƒ7,50 a 8,30; goede en puike Jarige ƒ7,80 a 8,20. tto/^e Overm. Zeeuws, en Vlaams. 10 cents lager, 6,60 a 7,70. Gerst, Zeeuws., Vlaams, en Overm, Winter 5,20 a 5,50: dilo Zomer t 5,10 a 5.30. Haver, Zeeuws en ïnl. Korte 3,20 a 4; dilo Lange 2,60 a 3 20, ÈrwlenZeeuws. Groene, /6a 7,25; Groole dito ƒ7 a 8,23 Graauwe /8 a 12. Booneii Zeeuws, en Walch, Witte f 8,50 a 12; dito Bruine ƒ7,50 a 11,75 dito Paardebooneli f 4,90 a 5.30. Van Meekrappen is Weinig vertoond en de courante soorten zijn wel zoo stijf gedaan. Vele landlieden blijven boven de markt houden en daardoor gaat er niet van belang om. Van Zierikzee Vrijdag 14,'smorg. 9'/2 ure, Zondag 16 1) Woensdag 19,'snamid, 12J/a Van Rotterdam: Zaturdag 15,'smorg. 3V2 nfe, Dingsdag 18, 4% Donderdag 20, BV /9 Ondertrouwd!s Wageningen den 9 Mei 1852. G. S. Yv'ERTOE!M en B. GOMPËRTZ. Do wonde onzer ouderlijke harten nog niet gesloten zijnde door den dood van ons oudste Doch tertje', Lena, nu zes weken geleden, heden word dezelve wederom geopend door het smartelijk overlij den van ons tweede en laatste Dochtertje JANNETJE JOHANNA in den nog jeugdigen leeftijd van tien maanden. Ieder ouderhart zal beseften hoe smartelijk voor ons die twee zieltreffende verliezen zijn waarover wij moe ten berusten in Gods wijze beschikkingen en biddendH verlangen om de noodige sterkte ten einde deze tref fende verliezen met gelatene onderwerping te dragen, J.' KLOMPE. Dreischor K. KLOMPE den 8 Mei 1852. geb. der Weduwen. In den Boekwinkel van A. M. E. van DIS- HOECK Oude Haven bij de Kleine Kerk - ig voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar; Eén berigt van Inteehening öp een werk getiteld van iBsraüBwa* opgedragen aan de Jlaatscliappij Tot Nut van 't Alijemeen. Voorwaarden van Inteehening: Het geheele werk wordt begroot op ongeveer vellen druks, van 16 pagina's ieder van 5ü regels ;a' wat het grooter mogt uitloopen wordt den Inteekenaren niet berekend. Niettegenstaande dien cornpressen toch duidelijke» druk wordt de prijs zoo min mogelijk ge steld en wel op slechts 12 cent per vel druks berekend Het werk zal in 8 afleveringen van 5 vellen druks, legen 60 centen ieder nog vóór bet ernde dezes jaar compleet het licht zien. Aan de Inteekenaren word gratis uitgereikt een goed gelijkend en met zorg be werkt Portret van ïader CATS alsmed een geperst linnen omslag met vergulden titel waard bet werk kan worden ingebonden. De Inteekening staat open lot half Mei na dien tij wordt de prijs verhoogd cn ook hetgeen bet meer dar. 40 vellen mogt bedragen alsmede het portret en omslag in rekening gebragt. ter stads drukkerij van de erven a. DB vos.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 2