mrascHE COURANT. Woensdag 5 Mei. OPENBARE raadsveroaderkko :w. 36. 1852. Z. Woensdag en Zaturdag. m.) .10 ure. -*• 12 9 AH g leven» 11 pC( W/4 215, /ie n'/a jö'/2 'leslsfi Muddei 00 a 0,00 00 A 6,25 00 a 0,00 00 a 00,00 00 a 20,00 00 a 0,00 )0 per vat, )0 )0 I040stuks; !,ms ABOSSEnBSTS-FBIJB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4 ure. vebschijjvt: prijs der advertenties Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1behalve het Zegelregt gehouden te Zierikzee deil 1 Hiel 1853. igt. opmans. P. van De notulen van den 10 April 1852 worden gele- bihzee sen en na de ten gevolge van een paar aanmerkin- V pen van de heeren Fokker en de Jonge gemaakte veranderingen goedgekeurd. Wordt gelezen het rapport van Burgemeester en Wethouders op het voorstel van Jonkh.' W'. D. de Jonge omtrent de hegrooting van 1852 en het in- voeren van een nieuw belastingstelsel, strekkende: 1." om den verkoop van zelk-asch weder te doen plaats hebben door die asch van f 6 weder op f 5 het last te brengen 2.° eene commissie van fahrijkage te be noemen 3." om de, voor uitdieping der havens uitge trokken som terug te brengen tol 1500, het daar door bespaarde te brengen op andere posten door middel van af- en overschrijving en 4.° het nieuwe Stelsel van belasting met 1853 in te voeren. De Burgemeester stelt voorde heeren MoeNS De Jonge, Ermerins en Fokker', met adsumtie van den Secretaris tot commissie te benoemen tot her ziening van het belastingstelsel in 1853. De heer Fokker doet opmerken dat hel af- en overschrijven der posten van de hegrooting voor 1852 hij Burge meester en Wethouders behoort. De Voorzitter stelt voor de prijs der zelk-asch terug te hrengen van f 6 op f 5 j met algemeene stemmen aangenomen. De heeren Van Dongen en Egter willen hunne toestemming verbonden hebben aan eene behoorlijke conlióle. De heer de Jonge repliceert dat in zijn voorstel is aangegeven dat die eontrólc bij de commissie van fabrijkage zoude berus ten. Als lid van de commissie van bouwvallen geeft de heer Fgter te kennen dat op den Scheepstim- merdijk een huis is afgebroken de burgemeester ver zekert dat die zaak reeds vervolgd wordt. De Voorzitter vraagtof de raad genegen is aan Gedeputeerde Staten te vragen afschrijving van/100 voor premie van de visscherij en 3155 voor de uit dieping ilcr havens aangenomen nadat de heer Moens had aangetoond dat door die afschrijvingen en welligt een surplus uit onvoorziene uitgaven de kaaimuren dit jaar geheel zullen kunnen worden aanbesteed en nadat de heer Fokker bad doen opmerken dat er dan slechts f 1500 voor uildiepingswcrken overbleef, die daar bet jaar half verstreken was welligt reeds ge bruikt waren waarop door den heer de Jonge werd aangetoond dat er nog niets voor uitgegeven was. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om op de onvoorziene uitgaven te vragen f 150, voor het tweede half—jaar 1852, voor eenen muzijkmeester aangenomen met Stegen 4 stemmen, tegen de heeren van Dongen Goemans Ermerins en Keller. De heeren Egter en Landskkfgt verlangen dat bepaald zal worden dat de muzijkmeester verpligt zal zijn aan zeker getal kinderen van minvermogenden gratis onderwijs te geven. Voorstel om eene commissie van fabrijkage te be noemen. De heer Fokker geeft in overweging om niet dadelijk het voorstel van den heer de Jonge op te volgen maar eerst te onderzoeken of het werke lijk nuttig is dat de timinerwinkel worde gesloten dien overeenkomstig besloten en tot leden der com missie benoemd de heeren van Dongen Houwer en Landsknegt. De Voorzitter geelt kennis dat als Wethouder in die commissie zal zitten Jonkheer l)E Jonge. Wordt gelezen eene missive van de Directie der Teekenschool houdende verzoek om voor wijlen Jonkheer I\. W. de Jonge een ander Raadslid als President te kiezen daartoe wordt benoemd de heer Moens. De tekening van het Luthcrsch armbestuur over 1851 wordt in handen gesteld van de heeren Egter BOEIJE SLUIJS. JANNA 1L. ildigd ren van zijno ewoond len ver- n Kan- ierland. harer at met aling maan- lag den vos. i I GoejiaNS en van Adriciiem j de heer Egter verklaart dat die commissie over de rekeningen in vorige ver gaderingen in haro handen gesteld door de ziekte van den lieer vaN Adriciiem thans geen rapport kan uitbrengen. Wordt gelezen een request van M.' H. A. van Usselsteijn aan den Koning om dispensatie tot bekleeding der heirekkingen van Procureur en Ge meente-Ontvanger om berigt en advijs in handen van den Gemeente-Baad gesteld gunstig geap- puijeerd. Voordragl voor de vervulling van het Walerscliouts- ambt hij de derde stemming erlangd W. Abels als eerste kandidaat de meerderheid tweede kandi daat P. A. de Reur derde kandidaat J. A. van Der Halen. Wordt gelezen een verzoek van den Architect dat even als hij het rijk plaats vindtde met 1 Mei op te leveren werken door deskundigen zullen opge nomen worden. De Burgemeester stelt voorverzending naar de commissie van fabrijkage de heer de Jonge enkele notificatie daar die opneming tot do attributen der commissie behoort. De lieer Fokker betoogt, dat die commissie nog niet geconstitueerd is. De heer Van Dongen doet opmerken dat de commissie niet uit deskundigen bestaande zich toch door deskundi gen kan doen inlichten ten slotte wordt het verzoek verzonden naar de commissie. De heer Moens brengt rapport uit omtrent de voorgestelde spaarkas der arbeiders-vereeniging strek kende om hel ontworpen reglement aan te nemen en in artikel 2 van het reglement voor de vereeniging eene wijziging te brengen aangenomen. Wordt gelezen een verzoek van het Algemeen arm bestuur om aan den Koning autorisatie te vragen om eene, ten hunnen name staande, inschiijving op het 5 Y„ groothoek van Frankrijk te mogen verkoo- pen en aanleggen op het Nederlandsche grootboek aangenomen. De lieer Moens stelt voor om de heul van het Balkengat te doen herstellen hetgeen door den heer de Jonge nader wordt toegelicht als zullen de kos ten voor eene geheeie nieuwe heul f 500 bedragen zul lende de eigenaar van den zaagmolen daarin de helft be talen en accoord met hem gemaakt worden omtrent het verdere gezamenlijke onderhoud aangenomen. De Secretaris geeft lecture van het jaarverslag over 1851. De heer Fokker stelt voor, dat verslag in druk verkrijgbaar te stellen aan Burgemeester en Wethouders opgedragen om te onderzoeken of de kosten daarvan te hoog zouden loopen. De heer van Dongen verzoektals lid der commissie, om rapport te doen omtrent de eigendommen der ge meente aangehouden tot de volgende zitting. De heer Fokker stelt vooreene volgende zitting te wijden aan het vaststellen van het reglement van orde voor den Raad. Waarna de vergadering is gescheiden. Uittreksel van het Verslag der Meekrap-bereiding in de itleestoof liet Hart, teelt I851/,. Het uittreksel, hetwelk wij de vorige week aankondigden, volgt hier. Bij het lezen gelieve men wel te bedenken, dat het slechts een uit treksel is. Wij kunnen thans nog berigten, dat dit verslag, door den heer J. II. Ochtsian, Joh.s, in geschrift gebragtmet eene steendrukplaat, naar de teekening van den heer P. Labrijn, Dz. vervaardigd, zal verrijkt worden. Van af de verandering der droogkamer tot aan het eindigen der teelt zijn nog 44 beurten afgereed bo- staande in de zoogenaamde 2/1 1/1 en onberoofden welke allen kunnen gezegd worden in eenen blanken gloedrijken en den gcwilden trant te zijn gereed en welke allen soliede verwers waren beide omstandig heden die hevooroordeelden en onbevooroordeelden voor de zaak aanbevelen omdat niet ne der andere meestoven voor zooverre ons bekend is zich daarop kan beroemen. Opmerkelijk is hetdal alle meekrap-wortelen in de meestoof het Hartgoede resultaten hebben opge leverd de soorten welke zijn gereed zijn afkom stig van de aldus genoemde paarschen oude groenen zoelers en sla-groenen en niet één van dezen leverdo slechte kwaliteiten op een gering afwijkend ver schil merkten wij in den rijkdom aan kleurstof op en wel inden volgenden regel: de oude groenen en zoeters waren de beste daarop volgden de sla-groenen en de minsten waren de paarschen hij de uiterlijke be oordeeling waren de sla-groenen de meest flatterende daarop volgden de oude groenen en zoelers en do paarschen waren ook hierbij de minst aangename. ln de andere inriglingen heeft men en heb ook ik sedert langen tijd bepaaldelijk getrachtin het belang van den planter de beste en meest voordeellge soorten te leeren kennen maar steeds met een ongunstig ge volg de ongelijke wijze van bereiding stond ook hiertoe in den weg. Onder dezelfde soorten verkreeg men dikwijls zeer uiteenloopende resultaten die zeer dui delijk van andere herkomst waren dan van de gronden waarop zij waren geteeld. Ten bewijze daarvoor zij aangemerktdat in eene op ouden voet werkende meestoofmee-wortelen zijn bewerktafkomstig van óêne soort kiemen geteeld op één stuk land, en gedroogd en bereid in verscheideue achtereenvolgende dagen en nachten dat daarvan twee beurten zijn afgereed waarvan de ééne zeer deugdzaam en verwrijk en de andere van eene zeer veel mindere hoedanigheid was. Van dergelijke uitkom sten waren wij meermalen getuigen en dezo gaven ons regteene gebrekkige inrigting en bearbeiding daarvan als oorzaak op te geven. De wortelen die in de meestoof het Hart zijn be reid waren gedolven uit gronden van de verschillende gedeelten en streken tan ons eiland. De opgenoemde meerdere opbrengst (zijnde eene proefneming van den heer J. van der Have) zoude niet der moeite waardig zijn aan te geven ware het niet dat zij hier tot bewijs kon dieren dat de meer dere bevalligheid en de meerdere deugd niet ten kosto van het gewigt is vorkregen. De meestoof het Hart leverde aan onberoofd poeder 965 Ned. ponden en die te Vianen 1057 Ned. pon den beide hebben dus verloren aan waterdeelen aarde en vellen of opperhuid p. m. 81 °/0 of een rendement opgeleverd vao p. m. 16 °/0. Bij verschillende proefnemingen verkregen wij eeno daarmede bijna overeenstemmende opbrengst welke varieerde aan gewigt van waterdeelen van 83 tot 86 °/0 en verkregen daarmede een zuiver en onbelast poeder waarvan niets was verloren gegaan. Wij hebben aanteekeningen gezien welke met naanwkeuriaheid door eenen drooger uit eeneop ouden voet werkende meestoof, gehouden zijn, en welke aantoonden dalna zuivering van aarde en af schuring van mul, tot 9°/0 was teruggehouden nim mer hebben wij zelfs bij de meeste zuivering eene zoo geringe opbrengst verkregen hij die bewerking is wel hoogstwaarschijnlijk bevalligheid en kleur bevorderd ten koste van hel gewigt en dit gebeurtvolgens onze overtuiging in de op ouden voel werkende meestoven zeer dikwijlsmen kan er op rekenen dat die muilen welke in de afgeloopen teelt verkocht zijn lot den prijs van f6 fl en f8 eene zeer belangrijke hoeveelheid ge deelten der racine bevatten welke in de vaten bad be- hooren te zijn waarvan do inhoud ad /"18a ƒ22 ver kocht is. Dergelijke prijswaardige muilen zijn altijd ten nadecle van den reedcr bij eene zorgvuldige en na3r eisch bewerkte reeding komen die niet te pas hel gemis daaraan wordt aan een anderen kant ruim- j schools vergoed. I Wij hebben door proefnemingen getracht eenen maat-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1