Zaturdag Mei. 1852. N.° 35. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF 2ERIKZEE8CHE COURANT. ABOKNE91ENTS-FBIJB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4L ure. VERSCHIJNT: PHIJB DEEL ADVEHTENTIEH Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels h f 1behalve hel Zegelregt KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierilczee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 1 Mei 1852, des voormiddags ten elf ure op hel Raadhuis alhier eene ojspufoare vergarterlssgt vasi «lei» Gemeente-Kaad zal gehouden worden. Zierilczee, den 29 April 1852. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee Ontvangen hebbende bot besluit van Z. E. den heere Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie van den 24 dezer Pfovinciaalblnd n.° 59) betrekkelijk de EüpscliE-ïjt'isig- van het Patentregt voor het d iensljaar 18S2/e3. Brengun door deze ter kennis van alle daarbij be langhebbende ingezetenen dezer Stad en territoir dat welgemeld besluit het volgende is bepaald 1. Met uitzondering van de patenlpligtigen ver meld onder n.° 37 tol 40 van tabel n.° 14 (betreffende de slijterstappers kroeghouders en lcoffijhuishouders) die niet in de gewone beschrijving zullen worden be grepen maar aan welkor buizen zoodra mogelijk na den ingang van bet dienstjaar en zonder de gewone beschrijving af te wachten een declaratoir zal moeten worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen Weder zal worden afgehaald opzigtelijk alle overige patenlpligtigen bedoeld in de 15 eerste tabellen der wet van di n 21 Mei 1819 waaronder krachtens art. 12 der wet van den 16 Junij 1832 ook zijn begrepen de Paarden-Postineesters a. l)at de verklaringen tot verkrijging van patent voor deze patenlpligtigen binnen de Provincie zullen worden uitgegeven van den 6 Mei 1852 lot en met den 13 dier maand. b. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zul len moeten zijn ingezameld en ingediend in de ge meenten Middelburg Ylissingen Goes en Zierilczee op den 24 Mei en in de overige gemeenten op den 21 Mei aanstaande. c. Dat de registers van gemelde patenlpligtigen ge sloten zullen worden in de gemeente Middelburg op den 15 Junij in de gemeenten Ylissingen Goes en Zierikzee op den 8 Junij en in de verdere gemeenten op den 5 dier maand. 2. Dat de patentpligtige schippers eigenaars en directie-voerenden van binnenschepen schuiten en vaartuigen vermeld in de 16u° tabel der wet van den 6 April 1823 waaronder krachtens bet reeds aange haalde art. 12 der wel van den 16 Junij 1832, ook zullen begrepen worden diegenen welke bestendig in hunne voortuigen wonen en geene buitenrivieren of wateren bevaren van den 1 Mei aanstaande tot den 15 derzelfde maand zich voor bet patentregt van het dienstjaar 18-Ï2/5S zullen bebooren aan Ie geven bij het bestuur der plaats waar zij zich zullen bevinden onder overlegging van een biljethetwelk daartoe bij die be sturen verkrijgbaar gesteld is. Dat Kramers en reizende Koopliedenbonevens de Debilanten van Loterij-briefjes, krachtens Zijner Ma- jesteils besluit van den 17 October 1820 Staatsblad n.° 22) op de boete bij 1 en 2 van art. 32 der Wet van den 21 Mei 1 fel9 bepaald verpligtzijn steeds bun gezegeld patent met zich te voeren. En met betrekking tot de schippers eigenaars en directie-voerenden van binnenschepen schuiten en vaartuigen hiervoren bedoeld Dat hel patentregt door hen zal moeten worden vol daan ten kantore van den Ontvanger Ier plaatse van de aangifte en wel in édns voor zoover die plaats niet is of die van hun vast verblijfol' de vaste legplaats van het vaartuig of wel eindelijk die alwaar bel bedrijf (wordt uitgeoefend doch anders bij twaalfde gedeelten. Dat nogtans van de laatste wijze van betaling bij twaalfde gedeelten ook door do eigenaars schippers of directie-voerenden welke zich niet in hunne vaste woon- leg- of verblijfplaatsen bevinden zal kunnen worden gebruik gemaakt mits zij zich gedragen naar het voorschrift van 15 der 16te tabel van de wet van den 6 April 1823 door zich in den loop der maand Mei voorzien van een bewijs van aangifte hetwelk echter niet langer dan gedurende die maand van kracht zal zijn naar hunne vaste woon-, leg- of verblijfplaats te begeven of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden om aldaar te worden gepatenteerd in welk geval de betalingen bij den Ontvanger dier plaats zul len moeten geschieden. Eindelijk dat koflijhuisbouders slijters, lappersen kroeghouders geen palent kunnen bekomen of bun be drijf niet mogen uitoefenen dan na de helft van hun nen aanslag voor bet ingetreden dienstjaar te hebben voldaan en bet verschuldigde over het voorgaande dienst jaar ten volle te hebben aangezuiverd waarna zij dade lijk hun patent kunnen bekomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gewoon is te ge schieden. Gedaan ten Randhuize van Zierikzee den 30 April 1800 twee en vijftig afgekondigd en op de gebruike lijke plaatsen aangeplakt. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. De Secretaris W. J. P. KROEF. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten Dat de aanwending van het rattemlsrsziji door sommigen, als geneesmiddel legen de longziekte onder het rundvee, middelijk aanleiding zou kunnen geven tot groote stoornis van de gezondheid der rnenscben ja tot bunnen dood, daar blijkens genomen proeven dit hevig vergiftzoowel in-als uitwendig toegediend in alle dierlijke weefsels en ook in de afgescheiden vochten wordt opgenomen terwijl het tot dusver niet met juistheid is te bepalen hoelang het daarin aan wezig blijft hebbende de ondervinding echter geleerd, dat soms drie weken na het laatste gebruik sporen van ratlenkruid in het ligchaam der dieren aanwezig zijn zoodat binnen dien termijn het vleesch en de melk van zoodanige dieren als voedsel schadelijk zijn eli vergiftiging ten gevolge kunnen hebben en de voorzigtigheid eischt dat men zich nog eenige weken langer van het gebruik van een en ander onthoude. Eindelijk worden de ingezetenen tevens herinnerd aan de straf, bij art. 4 der Wet van den 19 Mei 1829 Staatsblad n.° 35) bedreigd tegen het verkoopon verlieren of uitdcelen van eet- of drinkwaren ver mengd met voor do gezondheid schadelijke stoffen ingevolge art. 318 van het nog in werking zijnde Wetboek van Strafregt waaromtrent bet toczigt bij vernieuwing den Commissaris van Policie bijgestaan door de daartoe gecommitteerde scheikundigen alhier wordt aanbevolen. Afgekondigd van het Raadhuisden 27 April 1852. De Voorzitter DE CRANE. De Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. OUITICHLASta. j Frankfort 26 April. De grool-bertog van Baden is eergisteren na eene langdurige ziekte in 62jarigcn ouderdom te Karlsruhe overleden. Gedurende de jongste feestdagen zijn te Berlijn 22 personen waaronder 20 vrouwen van de Protcs- tantsche tot de Katholijke godsdienst overgegaan. Te Warschau heerscht groote bedrijvigheid naar aanleiding van bet ophanden zijnde bezoek des keizers. Onder anderen beeft de policie bevolen dat allo bui zen dio meer of min verweloos geworden zijn op nieuw opgeschilderd moeten worden en verder aan alle poorten bruggen enz. een goed uiterlijk moet worden gegeven. F S A BI K R IJ K. Parijs 26 April. Een besluit bepaalt dat bet jaar 1851 als veldtogt zal worden toegerekemLvoor alle militairen welke den 12 Mei in garnizoen lagen of zijn ontbonden op plaatsen waar onlusten zijn uitgebro ken. In bet officiële dagblad volgt de opgave der troo» pen welke dit voorregt deelachtig zullen zijn. Gelijk nu reeds dikwerf dos zondags bet geval was hield de president der Republiek ook gistoren weder eene revue over een gedeelte der bezetting van Parijs. De geestdrift der troepen voor den prins neemt schier van dag tot dag toe de medailles welke door hem in grooten getale worden uitgedeeld brengen daartoe niet weinig bij. Ook spreekt men weder van eene na ophanden zijnde aanzienlijke bevordering van generaals. Men wil weten dat Lodcwijk Napoleon de sterk ten in hot oosten en noorden des lands zal gaan bezoe ken en dat te Luneville een kavalleric-kamp gevestigd, zal worden. Het dogblad Pays zegt dat de president genegen zou zijn eerlang eene reis in Algerie te doen om zelf met den toestand der koloniën bekend te worden. De zaak der goederen van Orleans heeft sedert de opmerkelijke uitspraak van de regtbonk der Seine eene onvcrwachto belangrijkheid verkregen en blijft nog altijd bet voorname voorwerp der algemeone aandacht. Met vrij wat zekerheid wordt gezegd dat do regering voornemens is eene leening van 300 millioench francs aan te gaan, tegen een interest van 3 pc.' Dit berigt werkte beden ter beurs zeer ongunstig en deed de 3 pc.' Fransclie fondsen sterk achteruitgaan en de 41/. pc.' tot beneden pari dalen. Dn verscheidene detachementen der legerkorpsen in Korsika en Afrika die aan de plegtigheid op 10 Mei zullen deel neinen zijn reeds op marsch. SBOOT-BRITTA1INIRN, Londen 27 April. In den afgeloopen nacht beeft het lagerhuis na voortgezette beraadslagingen bet wets-ontworp tot vorming eener burger-militie met de aanzienlijke meerderheid van 150 stemmen aangeno men hetwelk als eene groote zegepraal voor bet nieuwe ministerie mag worden beschouwd. Den 10 April was de koude in de Verecriigde- Stalen van Noord-Amerika nog zeer streng de wate ren in de nabijheid van het meer Erie waren nog bevro- zen, zoodat de scheepvaart gestremd bleef, tot groot na deel en ongerief der duizende landverhuizers. Bij Lexington (Missouri in Noord-Amerikais de ketel van bet stoomschip Saluda gesprongen waarbij de kapitein stuurman en ongeveer 100 passagiers die zich naar bet Zoutmeer begaven bet loven hebben ver loren. Uil Californie stroomen de Amerikanen bij gansche zwermen naar Rrilscb Oregon sedert men vernomen heeft dat daar goud in tnassa wordt gevonden. De laatste reis van het zon lang uitgebleven stoom schip Washington is met veel gevaar vergezeld geweest. Passagiers manschap en schip waren aan de leiding van een krankzinnigen kapitein overgelaten. Dat de krankzinnigheid gedurende den overtogt zoude zijn ont slaan is bezwaarlijk te onderstellen dewijl kapitein Floyd, reeds bij den aanvang der reis koers naar het noorden in plaats naar het oosten nam. Zoo gebeurde bet dan dat hel schip zich plotseling midden onder

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1