GODSi f N.° 34- Woensdag 28 April. 1852. I- Woensdag en Zaturdag. ■i van bb- mheden liëindigii de In- I edewer- achler- feirinen n kun- hldadig- de ge- ft iriils- eloopen es mid- houdcn de om e die to ABONBTESIENTS-FBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Snz ending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4k ure vebschijnt: PRIJS DER ADVEHTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, [luwelijlts- en Doodberigtenvan 1-G regels af 1behalve hel Zegelregt Met veel genoegen kunnen wij Derigtendat de heeren J. H. Ochtman Jonsz., en P. Lumi.in 7.ich in de jongste dagen hebben onledig gehou den niet het opmaken van een rapport der inge voerde bereidings-methode der meekrappen, in de mecstoof het Hart, teZierikzee, voor de teelt van 1851/1852. Zij hebben dat rapport verrijkt metcenige algemeene beschouwingen over dé be staande wijze van bereiding der meekrappen in Zeeland en andere eilanden. Die hoeren heb ben wel de goedheid gehad ons te veroorloven, daarvan een uittreksel in ons blad op te nemen daar het te uitgebreid is, om het in zijn geheel te plaatsen. Wij zullen dit uittreksel in de volgende week mededeelen. liet geheele verslag zal eerlang bi; eene afzonderlijke brochure het licht zien. Wij twijfelen niet of dit wordt door allendie belang in de meekrap-bereiding stellen, met verlangen te gemoet gezien, daar men niets anders dan iels goeds en belangrijks kan verwachten van mannen, zoo der zake kundig als zijen zoo vol ijver bezield om naar Vooruitgang en volmaking te streven in dezen vooral voor onze provincie, zoo gewigtigen tak van industrie. 1 BUITENLAND. AVITSCHL1SS. Frankfort 23 April. De talrijke Poolsebe vlug- telingm in liet groothertogdom Posen hebben thans een wanhopend middel aangegrepen tengevolge van do hou ding van Frankrijk en Belgie ten hunnen opzigte en daar zij ook uit Engeland niets rneer te wachten hebben terwijl de herigtcn uit Amerika hoogst treurig luiden. Zij willen zich namelijk Rusland in de armen werpen. De bekende Jablonouisky heeft reeds een verzoekschrift in dien geest aan keizer Nikolans gerigl hetwelk aan den Rufsischen gezant te Berlijn is overhandigd. Tot dusver is nog geen antwoord ontvangen. Dit Bremen is op den 15 dezer het verbazende getal van ongeveer 6000 landverhuizers ingescheept j nog nimmer beeft tnen daar ter stede op een en den- zelfden dag zulk eene menigte aan boord zien gaan. Een zeldzaam en droevig ongeluk had dezer dagen plaats op den spoorweg ttisschen Lchrte en Wolfenhut- tel. Een jongman die route reizende wilde een si gaar opsteken terwijl hij met zijn pennemes de punt er afsneed bekwam zijn vinger eene ligte wonde. Zon der hierop acht te geven nam hij een lucifer om zijn sigaar aan testeken. Een klein stukje phosphorus valt daarvan of en geraakt bij ongeluk op de wonde. Na verloop van een kwartier uurs was de vinger zwart geworden een chirurgijn die zich in denzelfden wa gen bevond en getuige van het ongeval was ried den persoon aan om zich onmiddellijk den vinger te doen afzetten. De jongman aarzelde maar toen de trein te Schappenstedl was aangekomen was de hand reed3 zwart en tie ongelukkige leed schrikkelijk. Toen be sloot hij om de hand te doen afzetten ten einde niet den gebeden arm te verliezen. - Men vervaardigt thans waarschijnlijk te Parijs van eene compositieringen horlogiekcltingen en een aantal andere voorwerpen van denzelfden aard die zoo volkomen de kleur en don glans van goud hebben dat zelfs deskundigen noauwelijks in slaat zijn dezelve Van de echte te onderscheidon. Deze voorwerpen wor den sedert eenigen lijd bijzonder door vreemdelingen buitenslands als echt ten verknop aangeboden wes halve liet in liet belang van hel publiek is om voor dit beding Ie waarschuwen. Zij bevatten weinig of geen goud en hunne onechtheid kan slechts door de zorgvuldige toetsing Van eenen geoefenden goudsmid onldcltl worden. F B A N K W IJ K. Pakijs 22 April. Het officiële dagblad van heden bevat een artikel om te verklaren dal men een valsck denkbeeld heeft van de voornemens der regering wan neer men veronderstelt dat zij bij gelegenheid van het militaire feest van den 10 ilei de tegenwoordige orde van zaken wenscht te veranderen Dat artikel eindigt dus Wanneer do noodzakelijkheid tot een dusdanig besluit leidde dan zou het al een door het initiatief der grnote slaalsmagten en mi de goedkeu ring des volks volvoerd worden. De 60,000 op het Veld van Mars vereenigde manschappen zouden Ie ver geefs den president als keizer begroeien de herstelling van het keizerrijk zou daardoor geen uur verhaast worden." Nog bevat het officiële dagblad een besluittot rang regeling der gröole staatsligchamen. Zij volgen dus op elkander de senaat hel wetgevend ligekaam de staatsraad. Men spreekt van een aanstaand huwelijk van Lo- dewijk Napoleon met prinses Maria Theresia eene der dochters van den infant don Francesco van Spanje. Do reis van den heer Foutd naar Madrid zou met dat huwe lijk in verhand slaan. Een der dagbladen meldt de volgende aardige anecdote betreffende Abd-el-Kader te Amhoise. Een schrijfmeester uil de stad gaf aan de vier kinderen van den emir op hel kasteel onderwijs en Abd-el-Kader die zeer tevreden was met de vorderingen zijner kinde ren wilde een bewijs van zijne dankbaarheid aan den schrijfmeester geven. Toen deze op zekeren dag als naar gewoonte kwam zeide hem de emir dat hij hem eene belooning wilde geven en dat hij daarom besloten bad hem eene zijner vrouwen ten geschenke aan te bieden hij had er vijf, en daar hij gevangene washad hij aan de overige vier vrouwen genoeg. Men verbeelde zich den moeijelijken toestand van den schrijfmeester, die getrouwd was en den emir naauwelijks aan het ver stand konde brengen dat hij diens edelmoedig aanbod niet mogt aannemen. Men voegt er bij dat de arme schrijfmeester niet meer naar hel kasteel mogt gaan sedert zijne echtgenoot het zonderlinge aanbod van den emir vernomen had. Pakijs 23 April. De zaak der familie Orléans tegen Lodewijlc Napoleon wegens de inbeslagneming der aan die familie behoord hebbende goederen heeft heden wederom voor de regtbank van het departement der Seine kamer van burgerlijke zaken gediend. In strijd met de onlangs door den prefect van het departement namens den staat afgelegde verklaring heeft de regt bank zich bevoegd verklaard om ten deze uitspraak te doen. Na de pleidooijen der verdedigers van de eiscbende partij de heeren Paillet en Berryeris de behandeling der zaak 14 dagen uitgesteld. Te Asti op Sardinië is zekere kolonel Columbo di Cucarro overleden die beschouwd werd als de laat ste afstammeling van den ontdekker van Amerika. Parijs 24 April. Er was een gerucht in omloop als zouden de vreemde mogendheden bij Lodewijlc Na poleon gereclameerd hebben tegen de decreten van Ja nuari] waarbij de goederen van het huis Orléans in beslag genomen zijn. De officiële bladen behelzen heden weder eene zooge naamde tnededeelingwaarin dat gerucht wordt gelo genstraft. S B O OX-BRIXXANÏSIERI. Londen 22 April. Een nader onderzoek door twee kapiteins der marine te Limerick gedaan laat bij hen geen twijfel meer over of de twee verlatene schepen in den voorzomer van 1851 door de equipage van het schip Renovation ttisschen de ijsbergen in Wel lingtons-Kanaal gezien bebbeh tot de expeditie onder de bevelen van sir Franklin behoord. Te Liverpool wordt tegenwoordig eene proef ge nomen yan het gebruik van uiuslcn van geslagen ijzer voor koopvaardijschepen welke zoo men zich voor stelt even deugdelijk maar goedkooper zullen bevon den worden dan de tot dusverre gebezigde houten masten. (Sedert jaren varen reeds Nederlondscho schepen met ijzeren masten. De uitvinder en cersto toepasser van deze thans zoo doelmatig bevondene uitvinding in het zeewezen is de heer Fop Smitlo Kinderdijk.) Van 1847 tot 1851 zijn uit de havens dezes rijks 9729 schepen met landverhuizers vertrokken waarvan 3öl vergaan zijn uitmakende 1 van de 252. Het ge tal landverhuizers, in het gezamentlijk getal schepen van 18471851 overgehragt beliep niet minder dan 1,494,044 waarvan 1043 in schipbreuken zijn omge komen. De landverhuizing over Hull is dit jaar weder zeer aanzienlijk. In de Straat van Magellaan noordwaarts van Kaap Hoorn heeft de bevolking eener door de regering van Chili op fort Burnes gevestigde strafkolonie zich in het laatst van December aan de afgrijselijkste wreedhe den schuldig gemaakt. Na den gouverneur den heer Munoz Gamero een man die do achting van alle wei denkenden genootonthalsd en zijn lijk verbrand te hebben maakten zij zich van een Noord-Amerikaansch schip meester bragten den eigenaar die zich aan boord bevond ter dood en dwongen de matrozen het vaar tuig onder de bevelen van hun opperhoofd te stellen. Vervolgens bemagtigden zij een Engelseh schip van Valparaiso naar Liverpool bestemd vermoordden de equipage en verdeelden den rijken buit van 108,000 piasiers. Zoodra de lijding dezer gruwelen Valparaiso bereikt bad zond de Engelsche consul aldaar twee ge wapende schepen derwaarts wier bemanning het ge lukt is de sporen der schuldigen te vinden hen aan boord van het door hen bemagtigd Amerikaansch schip gevangen te nemen en in handen des consuls en der Chilische autoriteiten te brengen. BINNENLAND. Zierikzf.e 27 April. Jl. donderdag namiddag heeft Z. M. de koning van Leeuwarden komendehoogst- deszelfs plegtige intrede in Groningen gehouden. Men meldt uil Vlissingen van den 22 dezer Do Spnansche brik Nuevo Cid kapt. d' Arrigunaga die, ten gevolge van het aandrijven van het Russische kof schip Anna Maria kapt. II. Bröringop den 10 April 1851 nabij deze stad is gezonken bleef sedert dien tijd in gezonken toestand daar alle pogingen om gemeldèn bodem te liglen vruchteloos waren zoo besloot men om eerie premie uit te loven aan dengene die bet schip op strand zoude brengen. Deze maatregel is met een gunstigen uitslag bekroond daar het heden aan den heer F'dlus aannemer te Breskens is gelukt om de brik zoo ver op hot strand te slepen dat dezelve bij laag water droog looptzoodat men nu gemakkelijk het lek zal kunnen stoppen ten einde de brik binuen de haven te halen. Van wege het ministerie van binnenl zaken zijn de gemeente-besturen in de onderscheidene provinciën uitgenoodigd om de ingezetenen te waarschuwen legen het gebruik althans te vroegtijdig gebruik van het vlcesch of de melk van runderen aan welke ter voor koming of genezing van longziekte raltenkruid in- of uitwendig is toegediend nademaal blijkens genomenn proeven dit hevige vergift in alle dierlijke weefsels en ook in de afgescheidene vochten wordt opgenomen en tot dusver niet met juistheid te bepalen is hoelang liet daarin aanwezig D1 ij ft alsmede om de ingezetenen op nieuw opineikzaain te maken op de straffen bedreigd tegen hel verknopen enz. van eet- en drinkwaren die voor de gezondheid schadelijke zelfstandigheden be vatten. Door do zorg van het dppartement van binnenl. zaken zijn de hoofden der gemeente-besturen aangeschre ven geworden eri is derzelvcr aandacht gevestigd om trent ile niet zelden plaats hebbende wanordelijkheden die door miliciens verlofgang'rs worden gepleegd bij gelegenheid van de jaarlijkscbe inspectiën, cn waarom trent in verband met de bestaande militaire slrafbepa-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1