ZMIKZEESCHE COURANT. N.° 33. Z&turdag 24 April- 1852, Woensdag en Zaturdag. MIWSTIJIM. {Me-- si IBONKEIHESTS-FBIJB Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,1snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: FïlIJS BEK ABVEBTEXT1BS: Gewone 15 cents de regel. Geboorte- fluwelig'hs- en Doodberiglenvan 1-6 regels h f 1behalve het Zegelregt VK' BUITENLAND. DIITSCBLAHI). FranEfort 18 April. Hoogstwaarschijnlijk rullen de schepen welke de Duitsche vloot hebben uitgemaakt, verkocht worden. Daartoe hehooren 3 stoomfregalten 6 stoomkorvetten 2 zeilfregatlen van welke de op de Denen veroverde Echernförde er een is en 20 kanon- neerbooten en hunne gezamenlijke waarde naar den ,aankoopsprijs en de kosten van herstelling wapening uitrusting enz. berekend, worJt op ruim 4,101,500 florijnen begroot. Zoowel hier als in de Rijnstreken blijven de graan prijzen dalende waartoe rle buitengewoon sterke toe voeren niet weinig bijdragen. Ofschoon de verdiensten van vorst Schwarzenberg (Ooslenrïjk's eerste minister dezer dagen lo Weenen overleden) te Berlijn op prijs werden gesteld geloo- vcn velen aldaar dat zijn tlood wolligt eene weldaad voor Pruissen ja voor geheel Europa is geweest uil hoofde van het krijgszuchtige en voor Ooslenrïjk's be langen al te eenzijdige der door hein gevolgde staat kunde. Zonder de gematigdheid toch van Frankrijk heweert men had die vorst door zijne bedreigingen tegen Zwitserland, eerlang het sein lot een Europeschen oorlog gegeven en overigens was het zijn bestendig streven Pruissen en de overige Duitsche rijken voor de overniagt van Oostenrijk te doen bukken. 7 B A N K B II K, ParijS 19 April. Volgens geloofwaardige berigten uit de departementen der Ardèche en der Beneden- Alpen is de staat van zaken aldaar niet zeer geruststel lend. In die streken schijnen vele voorstanders van de regeringloosheid te zijn en dè geheime genootschappen schijnen het hoofd wederom op te steken en hunne manoeuvres weder te willen beginnen na eenige maan den den doodslaap te hebben voorgewend. Zulks heeft zich vooral geopenbaard nadat de staat van beleg in genoemde departementen is opgeheven. Nog al tij (l spreekt men van de ontevredenheid der volksvertegenwoordigers over de onbeduidende rol die men hen laat spelen. Volgens de Annuaire Militaire telt Frankrijk 18,304 officieren. De armée slaat onder hel hevel van den president der Republiek die onder zijne hevelen heeft 5 maarschalken 78 divisie-generaals en 152 bri gade-generaals. In den keizerlijk—Kussischen almanak wordt de oudste tak der Bourbons aangeduid als de in 1852 in Frankrijk regerende familie. Zulks heeft hier en vooral aan het Elysée niet weinig verbazing verwekt. G B O O X BBZITANNIBH, LoNnnN 19 April. Het dorp Renton hij Glas gow is het looneel eener treurige gebeurtenis geweest. ]n de woning van een arbeider Lay genaamd ont stond brand, terwijl de twee zoontjes des bewoners daar met vijf andere kinderen speelden en zoo snel ver spreidden zich de vlammen dat die ongelukkigen allen verbrand of verstikt zijn. De oudste telde twaalfde jongste vier jaren. Voor rekening der Donau-sloornboolmaalschappij zullen te Liverpool New-Castle en andere havens 30 ijzeren stoombooten gebouwd worden. Volgens door de stoomboot Europa aangebragte herigten uit New-York tot 7 dezer zijn te S.'-Louis hij een oproer hij gelegenheid der verkiezingen zes menschen omgekomen en zijn in Ecuador nieuwe troe belen uitgebroken. BINNENLAND. ZierikzeF 23 April. Laatstleden zaturdag waren vier kinderen uit deze stad nan den West- Haven>1 ijk spe lende, toen een hunner, met name Jan lieijnlioutoud omstreeks 7 jaren hel ongeluk had in de vrij brcede en ten vorigen jare uitgediepte vaart te vallen, die langs den llavendijk henen loopt. Het. gclnk wilde dat Cornells Nolet, varensgezel alhier met nog twee andere personen van het Hoofd terug keerende daar langs kwamen en de drie andere jongens hen ziende door geschreeuw den nood konden te kennen geven waarin hun makker zich bevond als wanneer gezegde Cornelus Nokt. ofschoon gehuwd en drie kinderen heb bende zonder aarzeling in bet water sprong en meer dan balver lijve door hetzelve wadende bet ge zegde jongetje dot naar het midden der vaart afgedre ven reeds zoo diep gezonken was dat niets dan zijn. petje meer ziglbaar was van een gewissen dood ge red en met behulp der anderen aan den wal gebragt heeft. Ware deze mcnschlievende liulp slechts eenige oogenblikken vertraagd dan zoude het zeker te laat geweest zijn daar het gezegde kind reeds bijna bewus teloos was maar nu weldra tot zichzelvep komende bad Nolet de zelfvoldoening hetzelve ongedeerd bij de dankbare grootoudersWaar hel wordt opgevoed te rug te brengén. Door de Nederlandscho Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden 32 schepen als: voor Amsterdam 18 (waaronder Iwco van Dordrecht) Botterdam 8 Dordrecht 3 Schiedam 2 en Middelburg 1 (zijnde Stad Zieriha.ee kapt. D. Ochlman Bij gelegenheid dat de heer IF. C. van der Waaijen Pielcrsze'n(o Middelburg, van Z. M. den koning vergunning heeft gekregen tot het aannemen en dragen der ohderscheidings-teekeneti van het rid derkruis der Christus-orde hem door de koningin van Portugal geschonken achten wij het niet ongepast zegt de Prov. Zeeuwsche Courantdaarbij een woord over dien zoozeer verdienstelijken en talentvollen Zeeuw mede Ie (leelen. In het jaar 1845 naar Portugal vertrokken werd hij weldra heiast met de uitvoering eener kapitale her stelling aan het drooge dok te Lissabon met de daar toe gevorderde afdamming nabij den mond van de ri vier de Taag het uilhalen der oude en het aanbren gen van nieuwe deuren alsmede met het (laarstellen van eene geheel nieuwe machine tot het drooghouden dier dok. Dit veel omvattend endoor plaatselijke aangelegen heden zeer hemoeijelijkt werk was reeds vroeger vruchteloos door onderscheidene vreemdo ingenieurs ondernomen doch telkens moeten worden geslaakt. Onder dusdanige ontmoedigende omstandigheden werd evenwel de uitvoering andermaal en wel doof onzen kundigen landgenoot moedig ondernomen die dan ook (r,a eenen ingespannen arbeid van niet minder dan zes jaren en schoon daarbij telkens het hoofd hebbende moeten bieden aan allerlei onvoorziene tegenspoeden die meer dan eenmaal dreigden alles te doen mislukken wat met zooveel krachtsinspanning was tot stand gebragt er In geslaagd is dit groote werk in de beste orde te vollooijen. Door zijne bekwaamheid moed en volharding heeft hij de eer van zijn land en die van Neêrlands water staat waardiglijk gehandhaafd zulks getuigt dan ook de hooge onderscheiding hem door het Portugeesch gouvernement geschonken. Het is verblijdend te kunnen aantoonen dat die achtingswaardige stand der maatschappij in welken genoemde heer Pieterszen zijne vorming heeft erlangd nog voortgaat even als vroeger verdienstelijke man nen op te leveren. Z. M. de koning is maandag morgen ten 8 ure te Harlingen aan wal gestapt en over Franeker naar Leeuwarden gereisd alwaar koogstdezclve ten 4 ure is aangekomen en feestelijk ontvangen. Men verzekert dat door H. M. de koningin van Spanje hij onze regering het aanzoek zou zijn gedaan dat twaalf Spaansche artillerie-officieren hij het wapen der artillerie ig Nederland zouden mogen worden inge deeld ten einde zich in dit rijk verder in dat wapen te kunnen oefenen. Ecnigcn tijd geleden hebben Spaan sche' olflcieren verschillende landen doorgereisd om den staat van dit wapen der artillerie na te gaan. Ilel is, ten gevolge van dat onderzoek dat hot oog op Neder land gevestigd is om aan het opgevat voornemen ge volg te geven. Uit dien hoofde is het verzoek aan Ne derland gedaan. Met zou naar men verzekert inge willigd zijn. Eerlang zouden de aangewezen Spaansche officieren alhier aankomen. JONGSTE RUlTENLANDSCIIE TIJDINGEN. Men spreekt te Parijs over niets anders als over het keizerrijk en in hoeverre er kans bestaat om dit op het feest van 10 Mei aanstaande tol stand te brengen. 300 staatkundige veroordeelden zijn maandag van Parijs naar Havre vertrokken om er ingescheept to worden. Kossuth za! weldra uit Amerika Staar Engeland lerugkeeren. Den 1.5 dezer is op den spoorweg tusschen Maag denburg en Hanover do vrouw van een Beijerschen landverhuizer op een der waggons gelukkig bevallen. Haar toestand was zoodanig dat men onverwijld da reis naar Bremen voortzette. KOSSUTH'S ECHTGENOOT. Teresa M'eselenyi is de naam van haar, wier lot zoo naauw aan dat van Kossuth was verbonden en als de gezellin zijns levens zijn lief en leed heeft gedeeld. Hij was met haar in den echt getreden op den 10 Ja nuary 1841. Met een drietal kinderen twee zonen en eene dochter werd hun echt gezegend. Mevrouw Kossuth bezat vele deugden die tevens der vrouwen schoonste sieraad zijn en onder welke ook behoorde haar smaak en liefde voor stil huiselijk geluk maar dit gedoogde de loopbaan haars echtgenoots niet zij moest zich die edele genietingen ontzeggen want zij rekende het haren pligtharen echtvriend te volgen. Zij schroomde dan ook de gevaren des oorlogs niet en verge zelde Kossuth van Pesth naar Arad. Zulk een togt ging echter met te vele moeijelijkheden en ontberingen gepaard dan dat zij daaraan hare kinderen zou dur ven wagen. Zij moest en wel viel dit haar hard zij moest ze achterlaten maar die scheiding werd toch verzacht, daar zij ze aan da bescherming eener bloed verwant kon toevertrouwen in wier hoede zij ben veilig achtte. Zoodra Kossuth zijn afstand te Arad had gcleekend werd een zijner getrouwe aanhangers he iast met het afhalen der kinderen. Mevrouw Kossuth wachtte intusschen hare kinderen te Arad op maar op den bepaalden lijd verschenen zij niet. Zij wachtte lang te vergeefs tot dat eindelijk do verschrikkelijke lijding kwam dat de kinderen waren aangehouden en als gevangenen naar Presburg gevoerd. Zij werd toen gevaarlijk ziek misschien wel door de geleden on rust en angst. De kinderen dia toch aan alles zoo onschuldig waren werden met gestrengheid en hard heid behandeld en hadden veel te lijden ja zij zouden aan het gebrek ten prooi zijn geweest, hadden niet som mige van Presburgs inwoners hen nu en dan eene ver kwikking bezorgd. Hun gouverneur was met hen ge vangen genomen, maarzij waren van hem afgezonderd. Hunne dringende en aanhoudende beden om hem to mogen zien vonden geen gehoor. Het lol van me vrouw Kossuth werd hoe langer hoe ongelukkiger. Hare veiligheid werd bedreigd. Men vaardigde eene proclamatie uit dol ieder die haar gastvrijheid zou hetoonen voor een krijgsraad zou gedagvaard worden. Zij had een zwaren strijd hare kinderen in dc gevan genis zonder dat zij hun lot iets kon verzachten of hen bevrijden, en hare eigene vrijheid in gevaar. Zij vlugtte naar Shumla waar haar echtgenoot zich bevond. Die vlugt was een aaneenschakeling van ongemakken we derwaardigheden gebrek en verinoeijenissen. Vier maanden iang moest zij zich die getroosten want eerst na dien tijd kwam zij te Shumla aan. Nu eens moest zij in do armoedigste kleederen vermomd rondzwerven, dan nam zij op eene boerenkar plaats dan zag zij zich dagen achtereen vin voedsel verstoken kortom zij beert onbeschrijfelijk veel geleden. Na eene gevangenis van 6 maanden werden hare kinderen ontslagen op verzoek van Kossuth's zuster mevrouw Meszknyi. Bij hunne tante en grootmoeder

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1