MRIKZEESCHE COURANT. N.° 32. Woensdag 21 April. 1852. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. abokmemests-fbijb Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4 are. vsbichijnt: prijs her advertentie!» j Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt. sditichiasd. Frankfort 16 April. Het aantal landverhuizers neemt in Wurtemberg dagelijks toe; van de zijde der gemeentebesturen wordt zulks zeer begunstigd als zijnde het geschiktste middel om zich van vele be hoeftige huisgezinnen te ontslaan. Te Weenen wilde men weten dat de Ooslen- rijkschc regering met de Nederlandscbe onderhandelt wegens de overbrenging van zware misdadigers uil den Keizerstaat naar de Oosl-lndisehe eilanden. Men hoopte aldaar, dat de onderhandelingen lot een gun stig resultaat zullen leiden. Kki i.fn 16 April. De Keur-Hcssische minister Hassenpflug heeft zich hij het hoog geregtshof te Herlijn in cassatie voorzien tegen het door het hof van appél tc Greifswald legen hem uitgesproken vonnis, wegens hein len laste gelegde vervalsching. De ijverige hemoeijingen der Jezuiten in Hessen en andere Duitsche landen hebben den Meidelberger hoogleeraar d.' Hundeslwgen genoopt als reizend predi ker op te treden om zoo als hij te Darmstadt bereids voor een uitgelezen gehoor gedaan heeft ook in andere groote steden voorlezingen over de Evangelische waar heden te houden. Zijn beroemde ambtgenoot, d.' Schenkel, is willens dit voorbeeld te volgen. Uil een gezegde van den Russischen grootvorst Constantijn tot iemand die hem onlangs te Venetie bezocht, en mededeelde, dat men te Parijs algemeen aan de spoedige herstelling van hel keizerrijk geloofde maakt men op dal Rusland eene zoodanige procla matie geenszins rustig zou aanzien. Gij zijt ver keerd onderrigt antwoordde de grootvorst zijnen bezoeker de prins president is te verstandig om zichzelven en zijn land in eeu Europeschen oorlog te wikkelen." r r a n e b ii k. Parijs, 16 April. Men blijft zich in deze hoofd stad niet met de staatkunde maar met de aanslaande feesten en de groote militaire plegligheid van 10 Mei bezig houden. Met blijft nog altijd de vraag of het keizerrijk te dier gelegenheid al dan niet zal uitge roepen worden. Men meldt echter niets naders dien aangaande. De zaak der familie Orttuns legen Lodewijk Na poleon zou heden voor het tribunaal van eerste in stantie van het departement der Seine gediend heb ben maar de regtbank is onbevoegd verklaard om ten deze te vonnissen. Vermits de verdedigers der familie de heeren Beryer en Pailletde gronden dezer onbevoegd-verklaring hebben wenschen te onderzoeken is de zaak acht dagen uitgesteld. Bij den verkoop der bibliotheek van den ex-koning Lodewijle Philipsis de bekende ridder-roman Perce forest, in 6 deelen verkocht voor 11,100 francs, en een Flavins Josephus voor 3000 fr. beide boekwer ken zijn aangekocht voor rekening van den hertog van Aumnle. Den 20 dezer treedt de president der Republiek zijn 45"a jaar in hij is geboren 20 April 1808. De prins van Canino is alhier teruggekeerd en heeft eene bijeenkomst met den president der Republiek gehouden in welke'hij verklaard zou hebben volstrekt niet voornemens geweest te zijn tot Rome te gaan daar het cenige doel zijner reis eene bijeenkomst met zijne vrouw was om familie-belangen te regelen. De Fransche regering heeft aan de Russische in lichtingen gevraagd omtrent het gedrag van den groot vorst Constantijn |egens den graaf van Chambord (her tog van Bordeaux)tijdens zijn verblijf te Venetie. De grootvorst heeft den graaf begroet meteen titel welken de Fransche regering niet kan erkennen. Te Romoranlin is eene oproerige proclamatie aangeplaktwaarhij de werklieden worden aangemaand .zich gereed te houden want dat een opstand op han den is. Men spoort de daders op. Eenige dagen geleden had hier een vreemd voor val plaats hetwelk de eerlijkheid eens werkmans tot roent strekt en tevens leert niet al te overdreven zorgvuldig io te pakken en wat men ontvangt vooral goed te onderzoeken. Een hietseloarsknecht Brefond genaamd was namelijk bezig met eenige herstellin gen aan den schoorsteen eerier kamer in de straat der Francs Bourgeois die door een ongehuwd heer bewoond werd. Onder den arbeid zag hij een ge- hakken steen in den schoorsteen liggen wilde dien lot zijn werk bezigen en afhakken maar ontdekte lot zijne verbazing, dat de steen hol was en eene bank noot ter waarde van 500 francs bevatte. Daar hij zich alleen bevond had hij zich dien vond gemak kelijk kunnen toeéigenen maar was eerlijk genoeg om er den bewoner kennis van te geven die zich herinnerde hoe hij nu twee maanden geleden zijnen oom te Amsterdam verzocht had hem van geld te voorzien en bij het openen van een zorgvuldig ver zegeld pakje, daarin niets dan den gebakken steen vin dende dezen verontwaardigd in den schoorsteen had geworpen terwijl de nadere brief, daarover aan den oom gerigt zonder verder antwoord gebleven was. Een Fransch zendeling, de heer de la Brunière benoemd coadjutor van den bisschop van Montchouri is te Kilimi een Chineesch dorp door zeven per sonen omgebragt. De Fransche consul heeft aan de Chincsche overheid de slraf der schuldigen geeischt. groot brittanhixe. LoNnEN 16 April. Het gebouw der groote ten toonstelling is op last der regering gesloten gewor den niemand wordt meer daar binnen gelaten. De ter opsporing van sir John Franklin's ex peditie bestemde twee schepen hebben heden hunnen togt aanvaard onder het luid vaarwel der langs den oever geschaarde menigte. Op de goederen van lord Campbellin het graaf schap Galway (Ierland), zijn 184 pachters, wegens bet niet voldoen hunner pacht uil hunne hoeven gezet. Men maakt de opmerking dat de heide groote stoomschepen Amazon en Birkenhead, die op eene zoo noodlottige wijze en ten koste van zoo vele levens ver ongelukt zijn hunne uitreis op denzelfden dag name lijk 2 Januarij aanvingen. Daar dit een vrijdag was versterkt het sommige zeelieden in hun oud vooroordeel, dat vrijdag een ongelukkige dag voor het aanvangen van eene zeereis is. Te Caergelagh op Anglesey overleed den 18 Maart mejufvrouw Mary Prichardin den ouderdom van 108 jaren. Zij trouwde in baar 28ste jaar en leefde 40 jaren met haren eersten mao. Na gedurende twee jaren weduwe geweest te zijn trouwde zij ten tweede male behield haren tweeden man 30 jaren en overleef de hem 8 jaren. Sedert de drie laatste jaren was haar gezigt zwak maar hare overige vermogens waren on veranderd en haar geheugen was hijzonder sterk. Zierikzee 20 April. Naar luid van berigten waarop men meent te kunnen staat maken zal vol gens de voorstellen die aan de stalen-generaal zollen worden onderworpen het regtsgebied der hoven in Ne derland zich uitstrekken over vier zoogenaamde kwar tieren geheeten het zuider- het noorder- het oos- ter- en het wester-kwartier. De zetels zullen geves tigd zijn 1." Van het zuider-kwartier (hetwelk bevat de provinciën Noord-Braband Limburg en Zeeland) te 's Hertogenbosch. 2." Van het noorder-kwartier (hetwelk bevat de provinciën Groningen Vriesland en Drenthe) te Leeu warden. 3.° Van het ooster-kwartier (hetwelk bevat do provinciën OverijsselGelderland en Utrecht) te Arn hem en 4.° Van het wester-kwartier (hetwelk bevat de provinciën Noord- en Zuid-Holland) te 's Gravenhage. Voorts zouden naar men verzekertworden opge heven de arrondissernents-regtbanken te Tiel Brielle Hoorn Appingadam Goes Eindhoven en Sneek terwijl daarentegen te Sas-van-Gend eene nieuwe regt bank zou worden opgerigt. Eergisteren avond heeft Z. M. de koning zich uit de residentie naar Amsterdam hegeven ten einde van daar hoogsldeszelfs reis naar Vriesland en Gro ningen te vervolgen. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer is aan Celianus de Paauwschaapherder te Axel, kwijtge scholden de gevangenisstraf van zes dagen waartoe hij, bij vonnis der arrondissements-reglbank te Goes van den 20 November 1851 mede is veroordeeld wegens het niet afgezonderd houden van besmet vee. Overigens blijft dat vonnis in zijn geheel. Uit een door het departement van financiën open haar gemaakten staal van de opbrengst der middelen in de eerste drie maanden van'1852, tegenover de opbrengst van de eerste drie maanden van 1851 blijkt dat de opbrengst in 1852 ƒ326.259,56 meer was dan in 1851. Op 1 October 1851 waren in de magazijnen der marine in ons land voorhanden 2186 kanonnen 1135 geweren, 1914 pistolen, 1917 sabels, 1797 pieken 1656 bijlen 900 affuiten 157,572 gewone en 659,242 kartetskogels, 480 hommen 402 percussie en 19,242 gewone granaten 15,456 kartetsen en 42,885 Ned. ponden buskruid. Al de goederen zoowel roerende als onroerende in den omtrek van Tilburg gelegen en nagelaten door wijlen Z. M. koning Willem zijn thans verkocht en hebben te zamen ruim f i 42,000 opgebragt. Zijne excellentie de heer J.Bochussen gewezen gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndie is den 12 dezer in goeden welstand te's Hage aangekomen. De raad der stad Rotterdam heeft het beginsel aangenomen dat de Boompjes verbreed zal worden lot aan de thans bestaande palen waar dan een muur of kade van basalt zal worden aangelegd. Nader zullen nog verschillende punten, met die verbreeding in be trekking staande moeten worden uitgemaakt. In de laatste week zijn in Vriesland weder 71 runderen ter zake der longziekte, afgemaakt.' Totaal 4491. Voor de te Turijn te bouwen Protestantscho kerk is jl. zondag in de Hervormde kerken te Am sterdam de som van f 2587,59'/s gecollecteerd. Men leest in do Singapore Free Press van 5 Maart jl. Met het Nederlandscbe post-stoomschip Java ontvangen 'wij het treurige berigt dat terwijl elf der voornaamste Europesche officieren te Palem- bang op 20 Januarij II. de rivier overstaken de boot in den sterken stroom zonk en slechts één hunner de resident, luitenant-kolonel de Brauwzijn leven redde de overigen verdronken. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. De dagbladen van verschillende Fransche departe menten zijn opgevuld met berigten van brandstich tingen. Bij den senaat te Parijs zijn 12 eensluidende petitiën ingekomen waarhij wordt aangedrongen op de proclamering van hot keizerrijk. Een der sieraden van het Fransche leger, de maarschalk de Gérarddie in 1831 over het Fransche interventie-leger in Belgie en in 1832 over het beleg der citadel van Antwerpen hel bevel voerde is in 79jarigen ouderdom, den 18 dezer te Parijs overleden. Het getal der landverhuizers, welke over Ham burg naar hunne bestemming vertrekken is ontzet tend groot. Den 15 dezer lagen aldaar 15 schepen lol dat doel gereed die ruim 2500 personen moesten overvoeren. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars zijn van Liverpool naar Amerika vertrokken 110 schepen overbrengende 40,058 landverhuizers.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1