1852, W Zaturdag 11 April. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN M.) V/' Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. >or wien f O Qf ingen to -ft* oord iets - wij voor COURANT. o Fairy i— ordrecht. .bo^vm^ts-pbw» irdrecht t'er ^r'e tmaanden f 2,00. Franco per post f 2,2a. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd, vóór 4L ure. vsbicbijkt: PRIJS DEE ADVERTENTIES? Gewone 15 cents de regel. Geboorte— F/uwelijks— en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1behalve het Zegelregt. ikke» 4'/2 ure, 6 TSJX a ure. EGGENDE. bril. 1 m: 9 9/2 10 11 10 11 /ILLEM was de E UBEN. isse zijn open' veren aar ter IOOMj. H>E£A' Materia ls April Haeck IVoens iddags 9 cb rij ving j es voor win isse Burgc- S. 1 ïfo N LEE- den 21 van de rij 1851. ure, i vos. De Gedfptjteerdf. Staten van Zeeland<loen te weten, dat door Ren, in hunne vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen 7olgt: Art. 1. De herijk over het jaar 1852 van de Nederlandsche maten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is ge- i. ji veesten mitsdien van alle gewigten lengte-maten inhouds-maten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in I het groot, mitsgaders van de wisse, zal in deze Provincie worden aangevangen met den 3 Mei aanstaande en gesloten op den 31 ji i Julij daaraanvolgende. j'jjj Art. '2. De letter ft (Gothische vorm) zal voor ijkletter ge durende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wor dende maten en gewigtenbenevens het bijzondere merk van den Arromlissemenls-IJker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements ijkers zullen overeenkomstig art. 5 van hef reglement op den Herijk van den 15 Februari; 1822, behalve in de plaats hunner woning nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissementals door ons bij resolution van den 10 April 1840. n.° 46 van den 26 Maart/2 Ap«il 1841, n.° 24 (Provinciaalblad n.ü 34} van den 30 Junij 1843. n.° 11, van den 17 April 1846. n.&27 (Provinciaalblad r.°48). en van den 21 Junij 1850n.° 33, zijn aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan cle ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren, aan Burge meester en Wethouders hunner woonplaats kennis gevenwelke daarvan door publicatie en door insertie in de stede lifke of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belang hebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements JJkers zullen Burgemeester en Wet houders der gemeenten t in welke zij in overeenstemming met liet bepaalde in art 3, tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn den Burgemeesters en Wethouders der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven ten einde de ambtenaren, publieke admi nistration kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de hij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitsgaders de strijkels der halve- en kwart mudden, te doen herijken zullende de Plaat selijke Besturen behalve de ten deze. vereischte openbare bekend making tevens, zooveel mogelijkden belanghebbenden ingezete nen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisge ving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der gemeenten worden uitgenoodigd om aan den Arrondissements-IJker vóór den aanvang van den herijk of bij deszelfs komst in de gemeenteeene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente welke, uit hoofde Van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijn gebruik te ma ken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen Worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke adrriinislratiën welke, in hunne ambtsbe trekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leve- ranciën of werken gebruik moeten maken; wordende met betrek king tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigcn, en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art. 7. De Arroridissements-IJkers zullen betrekkelijk, de door hen in iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd, gedane Verificatie en herijkeen relaas opmakenen daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratiën en particulieren welke, in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben vol daan- Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissemenfs-IJkers, Da den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is open. gesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arroudissements-lJkers zullen ten minste tweemaal in het jaar. op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten vergezeld van den Commissaris van Policie of bij ontstentenis ran zoodanig ambtenaarvan een lid van het Plaat- selijk Bestuur, in al de gemeenten van hun arrondissement visita- tiën doen in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels, op de markten, vJeeschbalJen, publieke wagen en op de molens, en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zul len, de oude afgeschafte maten en gewigten alsmede die welke niet zijn herijktin beslag nemen en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den Ollici. r bij de Arrondissements-Begtbank van hun ressort inzenden; van hun veriigle ten deze en van het resul taat hunner bevinding in elke gemeente zullen zijbi| de aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of be- cedigde landmeters wegers en meters verboden eentge certifica ten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in dé nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten moge worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan deplaatselijke Besturen, godshuizen cf armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke administratiën verboden, eenige akten, plans, bestekken of beramingen te dóen cpraaken aan te ntmen of daarop regard te slaan, in welke de hoe veelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 11. Aan alle ambtenaren publieke administratiën en in gezetenen binnen deze provincie wordt bij deze hunne verpligting herinnerd om de door beu gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken, bij gemis van welke formaliteit, de door ben gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen oF winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben, vol gens de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad n.° 13)worden verwezen in eene boete van /'10 tot/" 100. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819 (Staa tsblad n.° 57), volgens welke alleswat met de malen voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen die van zoodanige maten gebruik maken nok van strijkels voor dezelve hehooren te zijn voorzien, van Welke die voor de halve- en voor de kwart mudde, ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Besturen, alsmedede Arroridissements-IJkersaangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken, en daarop bij hunne visitatiën voor zooveel een ieder aangaat, te letten terwijl van de bevinding ten deze in de bij art. 7 bedoelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle ambtenaren en publieke administratiën worden uitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven, om de Arrondissements ijkers in de uitoefening hunner functiën zoo- veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den Commissaris van Policie, of daar waar zoodanig amb tenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt de vereischte adsisten. sie te veileenen, een lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren, om hen, bij de door hen voorgenom ene visitatiën van winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 13. Dit beslui t zaldoor insertie in het Provinciaalblad. gebragt worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethouders der gemeenten in deze provincie mitsgaders van de Arrondissements ijkers en van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Maré chaussee te Sas vati'Gendook voor de onder hetzelve ressorte rende Brigade Bevelhebbers tot informatie en narigt, en wijders, door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aan geplakt in al de gemeenten van deze provincie, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano eedrukle exemplaren van hetzelve, aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan het Provinciaal Geregtshof, den Procureur-Generaal bij hetzelve, en, door diens tusschenkomstaan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal Gereutshof. en bij de Arrondissements-Regt- banken, gelijk mede aan de Kanton-Regters in deze provincie. Gegeven te Middelburgden 6 April 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAIN VREDENBtJRCH. Ter ordonnantie van dezelve, S, VAN der SWALME. OPENBARE KENNISGEVING. De Voorzitter van den Gemeente-Raad lo Zie rikzee brengt Ier kennis van de ingezetenen dat de lijsten dep Kiezers van leiion voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaalde Provinciale Staten en den Gemeente-Raadop heden zijn gesloten en op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage ne- dergelegd ingevolge de Wet. Zierikzeeden 16 April 1852. DE CRANE. PRANK RIJK. Parijs 12 April. Heden namiddag heeft de presi dent der Republiek voor het paleis der Tuileriën eene revue gehouden en weder medailles en kruisen uitge reikt. Hij werd ditmaal door de menigte met den kreet begroet welke hem voorzeker niet onwelgevallig zal hebben geklonken. Men riep namelijk: leve de vader des Volks De regering heeft een aanvang gemaakt met het ten uitvoer leggen der besluiten van den 22 Januarij, nopens de familie OrUans. Het kasteel van Neuillj is door een agent der domeinen in bezit genomen waar tegen de intendant der familie Orléans heeft geprotes teerd. aROhT-BSITTANNIEN. Londen 12 April. Te Putney heeft eene vreesse- lijke gebeurtenis plaats gegrepen. LI. vrijdag vond men in het water van den Teems aldaar de aan elkander gebonden lijken van twee knapen en daar nevens dat van een man insgelijks aan banden cn voe ten gebonden. Later vernam men dat het die van een vader en zijne twee zonen waren en dat de man die ongeveer 40 jaren oud was na zijne woning uit hoofde van gedurige twist met zijne vrouw verlaten (a hebben eerst de kinderen aan elkander had gebonden en in den stroom geworpen, en hen daarna in dediepta gevolgd was. De oudste knaap telde elfde jongste zeven jaren. Zierikzee 16 April. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer zijn benoemd: tol ontvanger der registratie en domeinen te Zierikzee, de heer J. K. Boeije, thans ont vanger der registratie en domeinen te Middelharnis en tot bewaarder der hypotheken en van hel kadaster te Zierikzee de heer A. van Eek, thans ontvanger der re gistratie en domeinen te Eindhoven. Bij besluit van den 9 dezer heeft Zijne Ma jesteit onder anderen eervol ontslag verleend aan den heer C. Logeman als 2de luitenant hij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, uit hoofde van veran dering van woonplaats. Uit den Bommel (eiland Over-Flakké) meldt men van den 13 dezer Gisteren heeft in het gehucht Zuid zijde bij deze gemeente gelegen een verraderlijks moord plaats gehad. Twee jongelieden van O. en K. 16 a 17 jaren oud kregen des morgens twist over een pet Welk verschil eene vechtpartij ten gevolge had. In den avond komt van O. uit een winkel waar hij eene boodschap gedaan had wil den hoek van dat huis omslaan en wordt op het onverwachts door K. meteen mes in de zijde gestoken welke steek zoo zeker was loegebragt dat van O een oogenblik daarna den geest gaf. De moordenaar werd dadelijk gevat en naar hier getransporteerd om den volgenden dag naar de kan- lounale hoofdplaats Sommelsdijk overgehragt te worden en van daar naar Rrielle. De hooge raad kamer van strafzaken heeft den 13 dezer uitspraak gedaan in de zaak van j. Slotboom (ICalljeslaanJ. De raad heeft het arrest vernietigd wegens verkeerde toepassing van art. 56 strafwetboek welk art. de raad niet toepasselijk oordeelt wanneer een opvolgend misdrijf (na een vroeger begaan zijnde) reeds van zelf met den dood is bedreigd. Ten princi pale uitspraak doende heeft de raad den requirant schul dig verklaard aan doodslag met voorbedachten rade eu deswege veroordeeld lot de straffe des doods. Den 13 dezer heeft het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland (1ste kamer zitting houdende als kamer van appéllen) uitspraak gedaan in de zaak van J. C. Sterrenburg burgemeester en ambtenaar van den bur gerlijken stand te Berkel en Rodenrijs appéllant van een vonnis der arrondissements-regtbank te Rotterdam alwaar hij was veroordeeld tot acht geldboeten ieder van ƒ1000. Het hof heeft, hij een zeer gemotiveerd arrest, den appéllant ontslagen van alle regtsvervolging, de kosten te dragen door den staat. In eene dezer dagen te 's Hage gehouden vergade ring der afdeeling 's Gravenhage van de Maatschappij van Landbouw deelde de heer chirurgijn A. Hoek mede dat hij een door proeven in het groot gestaafd op wetenschappelijke gronden rustend middel had ge vonden om de longziekte onder het rundvee te gene zen. Hij berigte verder dat hij voor eene msand van die zaak kennis had gegeven aan zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken, en dat hij spoedig hoopte over te gaan tot het mededeelen en verspreiden zijner bevindingen (Ten aanzien van bovengenoemd herigt zijn wij in staat gesteld thans met meer naauwkeurigheid te kun nen berigten dat de geachte spreker van dedoor hem aanbevolen, geneeswijze niet heeft gewaagd als zoude deze reeds als een vast genees- of voor-behoedmiddel tegen veeziekte kunnen worden aangemerkt doch al leen dat de uitkomsten die zij aanvankelijk in enkele stallen beeft opgeleverd hem hoop doen voeden op de vinding der middelen die onder Gods zegen die uit komsten zouden mogen doen verwachten.) Te Rotterdam zal de oude schouwburg wor-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1