Aanbesteding. ZEETIJDINGEN. VIIIIVOEII-IIIIIIIILH. ADVERTENTIES BAA&. VAN LEENIAG. naar Rotterdam. Correspondentie-kantoren worden te Breda cn te Antwerpen opgerigt. Gelden en kosten worden voldaan aan hot kantoor van oorsprong en de correspondentie geschiedt in de Fransche taal. De overeenkomst is gesloton voor den lijd van tien jaren. Naar wij vernemen, zijn er onderscheidene aanvragen aan het gouvernement gedaan ten einde vergunning te verkrijgen tot het aanleggen ecner onderzeescho tele graaf tusschen Engeland en Nederland. Ylissingen of althans het eiland Walcheren als het diglst hij de En- gelscbe kust gelegen zou als verbindingspunt van onze zijde zijn aangegeven. Als zeker berigt men ook dat do rijks-telegrafische lijn tusschen Vlissingen en Breda nog in deu loop van dit jaar zal zijn daargesteld. Gedurende het jaar 1851 zijn als landverhui zers uit Nederland over zee vertrokken 401 hoof den van huisgezinnen of op zichzelven staande perso nen waarvan uit Zeeland 108, makende met vrou wen kinderen en dienstboden een totaal van 1196, of voor Zeeland 356 personen naar de godsdienstige gezindheid verdeeld vertrokken er uit die provincie 92 Hervormden 1 Christelijk Afgescheiden 14Roomscb- Kalholijken en 1 Lutherschc in klassen verdeeld 2 welgesteldcn 45 mingegoeden en 61 behoeftigen naar hun beroep of bedrijf: 46 arbeiders, 7 arbeid sters 17 boerenknechts 1 daglooner 1 dienstknecht 5 dienstmeisjes 1 hovenier huishoudster 2 kleer makers 2 koehouders 1 koehoudster 3 landbou wers 2 metselaars 1 schipper 2 schoenmakers 2 stnids 1 lapper, 1 limmermansgezel 1 timmer mansknecht 1 toonkunstenaar 1 visscber 1 vracht rijder 4 werklieden 1 winkelier 1 winkelierster 1 zeeloods, 1 zonder beroep opgegeven redenen voor het vertrek tot verbetering van stand en bestaan 51 de fortuin te beproeven 1 vooruilzigt op meerdere ver diensten 18 zucht naar verandering 1 familiebetrek kingen 3 gebrek aan bestaan 22 gebrek aan werk 7, gebrek aan WPrk cn bezorgdheid voor de toekomst 2 ontevredenheid enz. 1 moeijelijkheid om zich te vesti gen 1 huisselijke oneenigheden 1. Men verneemt dat het in de laatst gehoudene Algemcene Synode der Hervormde Kerk gearresteerde algemeene reglement, II. dingsdag door Z. M. den koning is bekrachtigd. Men verneemt dal do minister van binnenland- sehe zaken den aspirant-ingenieur van den waterstaat L. A. Bemens, heeft aangeschreven dat hij zich zal hebben onledig te houden met hel opmaken der ont werpen voor de ontginning von woeste gronden door middel van hesproeijing in de provinciën Noord-Bra- band en Limburg. Reeds spoedig zal de heer Reuvens met de belanghebbende gemeente-besturen in overleg treilen. Voorshands zal hij waarschijnlijk te Weert (Limburgl resideren. Hot provinciaal geregtshof van Noord-Holland heeft den 9 dezer uitspraak gedaan in de zaak van Pic- ler DteeelaartIe Haarlem en heeft hem schuldig ver klaard aari moedwillige» doodslag op zijne vrouw en mitsdien veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf, gee- seling brandmerk en te pronkstelling op een schavot met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt. Eene belangrijke procedure is tegenwoordig voor de nrrondissemenls-regthnnk te Leeuwarden aanhangig tusschen den minister van koloniën voor het rijk, als eischer en de minderjarige kinderen van den heer m.' G. M. baron clu Tour van Betlinchave alhier in hoe danigheid van erfgenamen in den bloolen eigendom van hunnen oom wijlen den heer m.r G. J. Rrticebe noemd gouverneur-generaal van Ned. Indie henevens mevr. tie douairière Brucete Zwolle als vruchlge- hruiksler van de nalatenschap des overledene gedaag den. Met geldt de vordering door hel rijk om restitu tie Ie erlangen van 1." eene som van /"60.000 in der tijd aan den heer Bruce verstrekt als kosten van uit rusting voor de voorgenomene reis naar Nederlandsch Indie, en 2."eenesom van f 33,333,33 als voorschot van reiskosten. De pleidooijen in deze zaak werden jl. dings dag gevoerd, Dagelijks komen vele manschappen van verschil lende korpsen en wapenen te Harderwijk aan. Men zegt dat tegen het laatst dezer maand een transport van 150 ni3n naar Java zal vertrekken. [)e Delftsche Courant deelt hel volgende mede Aan de stads-waag alhier zijn gewogen, ten behoeve van de vleeschhouwers binnen deze stad van den 5 tot en met den 8 dezer, één os en 15 zware vette koeijen ie t, men wegende 9059 Ned. ponden waarvan bij zonder uitmunten een os van J. C. Beekman, van 8<l(t Ned. ponden; eene koe van T. van Buren, van 795 Ned. ponden eene koe van J. Hofmanvan 780 Ned. ponden twee koeijen van C. Poelman, van 725 en 690 Ned. ponden en eene koe van ff'. Heesterman, van 633 Ned. ponden, allen van bui tengewone kwaliteit. Mede zijn aan gemelde waag gewogen 20 vette kalveren wegende 1692 Ned. pon den en 6 lammeren wegende 286 Ned. ponden. IJ. zondag middag werd te Oirschot door den landbouwer G. Latijnhouwersnabij het landgoed Hee- rnthetkeen- reebok gevangen, die 48 Ned. ponden •voeg. Men had de aanwezigheid van dit dier bemerkt aan ïiet afgrazen lier verscbe heide aan de mest en de voetsporen. De ree dm druglig was heeft men nog nies kans®» treffen. Op den 4 dezer maand overleed te Maastricht in 80jarigen ouderdom, zekere Odilia Deurinleven naaister en strijkster van beroep. Deze vrouw die zeer sober en uiterst bekrompen leefde hoeft aan on derscheidene gouden en zilveren muntspeciën nagela len eene som van ongeveer 7000 Ned. guldens. JONGSTE RUITENLANDSCIIE TIJDINGEN. Het getal personen uit Frankrijk gebannon ten ge volge der gebeurtenissen van 2 December wordt op 6000 geschat. De Porlugescho stoomboot Porto is op het laatst der vorige maand op hare reis van Oporto naar Lissa bon op de rotsen geheel verbrijzeld. Van de equipage zijn slechts 7 man gered en de passagiers ten getale van 36 allen omgekomen. De thans per telegraaf, over Triest uit Java ontvangen berigten loopen tot 25 Februarij doch be helzen geen politiek nieuws van belang. IETS OVER BODEWIJK KOSSUTII. Vervolg en slot.) Het eerste gevecht liep ten voordeele der Hongaren af. Den 3 October werden 5000 Croaten door de Hongaarscho landweer geslagen. Jcllachich werd den 5 te Pakord door Kossuth achterhaald cn 12,000 man en twee generaals werden door de Hongaren ge vangen genomen. Doch het krijgsgeluk bleef niot aan zijne zijde. Den 5 Januarij 1849 zag men de Oostenrijkers voor de poorten van Pesth. Kossuth had echter het vertrouwen der Hongaren nog niet verloren. Duizendo vrijwilligers schoten op zijne roepstem we derom toe cn het was aldaar een spreekwoord in die dagen dat waar Kossuth met zijn voel op den grond stampte een soldaat daaruit oprees." In 10 belang rijke gevechten werden nu de Oostenrijkers geslagen en tol san de grenzen van Hongarije teruggedreven. In middels den 14 April was, op voorstel van Kossuth het buis van Habsburg vervallen verklaard van den Hongaarschen troon. Hierop was de onafhankelijkheid van Hongarije geproclameerd en Kossuth tot dictator verkozen. Maar die zege duurde slechts kort. Rus land kwam Oostenrijk te hulp cn de Hongaren leden weder nederlaag op nederlaag. Weldra moest Kossuth het bewind nederleggen en hij toekende te Arad de acte van afstand, onder voorwaarde dat Rusland de wetten van 1848 zou waarborgen en Görgeyopperbevelheb ber van het Hongaarscho leger de naleving van dit be ding aan Hongarije zou verzekeren maar Görgey hoe plegtig hij die belofte ook deed vervulde haar niet. Deze gaf zich den 13 Augustus, te Villagismet geheel zijn leger over. Kossuth begaf zich mei 5000 man naar Turkije daar hem vooraf de verzekering was gegeven dat de sultan hem als gast zou behandelen. De Oostenrijksche en Russische gezanten zoodra zij zijne aankomst op Turksch grondgebied vernamen eischlen zijne uitleve ring.^ Hierop werd uit Konstanlinopel de Hongaren eene boodschap gezonden dal zij zich alleen konden veilig achten indien zij de leer van Mahomed wilden omhelzen en onderdanen van den sultan worden. Kos suth antwoordde dat hij den dood verkoos hoven het verzaken van zijn geloof. De sultan verklaarde hierop dat hij do wetten der gastvrijheid niet zou schenden zoolang hij onbekend was of het de goedkeuring van Frankrijk en Engeland wegdroeg en dat hij in dien tusschentijd hem en de zijnen ais gevangenen in een afgelegen gedeelte van zijn rijk zou bewaren. De be dreigingen van Rusland en Oostenrijk hielden reeds den 31 October op toen de vloot van den Engelschen ad miraal Parker zich op dc Dardanellen vertoonde. Kos suth met zijne volgelingen werd eerst naar Thumla en van daar naar Kutoya gevoerd. Aldaar hragten zij hunnen tijd door om een stuk gronds dat hun was toegestaan, tot een tuin aan te leggen. Kossuth wijdde ook dagelijks nog eenige uren om de Engelsche taal aan te leeren hetgeen hij alleen door eigen oefening moest beproeven daar bij geen andere hulp dan eenige boeken had. Hierin slaagde hij zóó wel dat hij in Engeland komende openlijk in die taal het woord kon voeren. In weerwil van de bedreigingen van Oostenrijk werd Kossuth, op den 22 Augustus 1851 door Soliman- bcy zijne vrijheid aangekondigd. Ga zeide hij «gij zult nu overal vrienden vinden. Vergeet hen «niet die vrienden waren toen gij er maar weinige »hadt." Den 1 September verliet bij Turkije en vertrok hij over Marseille en Lissabon naar Engeland. Hoe bij aldaar werd ontvangen en hoe hij van daar naar Ame rika zich begaf, om later weder in Engeland terug te keeren hebben de jongste nieuwsbladen uitvoerig me degedeeld. Daarom eindigen wij hier zijne geschiede nis. Gelijk de toekomst van iederen mensch, is ook zijne toekomst onzeker. Wel is hij vervuld met groote plan nen en is de vrijheid van Hongarije nog steeds het doelwit van zijn streven maar of hij die plannen zal kunnen verwezenlijken, of hij zijn levensdoel zal hereiken, wie waagt hethier bevestigend of ontkennend te ant woorden. Nog verkeert hij in de volle kracht zijns le vens. Den 27 dezer maand telt bij 50 jaren. Nog zeer veel kan een man als hij op dien leeftijd uitwer ken maar toch niet meer en niets meer dan God wil die hel lot der volkeren bestuurt en voor wien allen ook de magligsten zich moeten hukken. Maar liovor dan ons in gissingen of bespiegelingen to verdiepen willen wij nog met een enkel woord iets van Kossuth's echtgenoot mededeelen hetgeon wij voor een volgend nummer bewaren. Zierikzee, 11 April. Heden is naar zee gezeild het Engelsch schoonerschip Earl Grey kapt. J. Green naar Yarmouth. Den 9 dezer is het barkschip Stad Zierikzee kapt. D. Ochtman van New-Castle vertrokken bestemd naar Singapore. Hel schooner-kofschip Marinus en Gerlraida kapt, T. C. Kamrninga is den 8 dezer van Zierikzee te Shields gearriveerd. Brouwershaven 9 April. Binnengekomen Fairy Queen kapt J. Marsh van Liverpool naar Dordrecht. 10 dito. Vertrokken stoomboot Stad Dordrecht kapt. J. H. Stuit van Dordrecht naar Londen. l r Ti abt ssi STOOMBOOT STAB ZIEBISZEB j gedurende de maand April 1852. Van Zierikzee I Van Botterdam Vrijdag 16, 's morg. 10% ure, Zaturdag 17,'smorg. 4'/, ure, Zondag 18. 'smidd.12 Dingsdag 20, 6 Woensdag 21,'snaraid. 1 Donderdag 22, DILIGENCE" DIENSTEST corresponderende or de stoombooten, aanleggende aan iiet zijr e. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand April. (dienst tusschen middelburg en rotterdam.) Naar Botterdam: Donderdag 15, 's morg. 9 ure. j Vrijdag 16, 9% I Zaturdag 17, 10 Zondag 18, 11 Dingsdag 20, 11 Woensdag 21, 's midd. 12 Naar Middelburg Donderdag 15, 'smorg. 6% ure Vrijdag 16, 7 Zaturdag 17, 7% Zondag 18, 8 Dingsdag 20, 8% Woensdag 21, 9% 0 (dienst tusschen vlissingen en rotterdam.) Naar Vlissingen: i Naar Botterdam: Zaturdag 17,'smorg. 6% ure. Maandag 19, 's morg. IC 20, 71/j, I Vrijdag 23, 11 (dienst a m i c i t i a.) Naar Bergen-op-Zoom cn Antwerpen Vrijdag 16. 'smorg, 7 ure. Zaturdag 17, 7% Maandag 19, 8% Dingsdag 20/ 9 Woensdag 21, 9% Donderdag22, 40 Dingsdag urea Heden overleed Jonkheer MARINUS WILLEM de JONGE in ruim 28jarigen leeftijd hij was do geliefde Zoon en Behuwd-Zoon van Zierikzee W. D. de JONGE, den 12 April 1852. W. BADON GIHJBEN. Burgemeester en Wethouders van Bruinisse zijn voornemensonder nadere goedkeuring in het open- baar aast te bestedenhet aircavei'eii van het oiss!e Dorgisliuisen hot daar ter plaatse linnwen van een nivUs© ©C7S2O01D. fjOBidylBj en GE ME! EIVTE-Bl.A ADB£A- BS.1ESI, met bijlevering van alle benoodigdo Matcria- len. Bestek en teekening zullen, van af den 1.5 April 1852 ter inzage leggen in do Herberg bij G. Haeck terwijl de aanwijzing in loco zal geschieden op Woens dag den 28 daaraanvolgende van des voormiddags 9 tot 12 ure. Deze aanbesteding zal plaats hebben bij inschrijving en opbod op Vrijdag den 30 April 1852 des voor middags oin 11 ure in het Gemeentehuis te Bruinisse zijnde voorts nadere information le bekomen bij Burge meester en Wethouders aldaar. Burgemeester en Wethouders voorn.a C. van de STOLPE Mz. Ter ordonnantie van dezelve T. VOORBEIJTEL Welh.L. S. VERKOOPING aan de BANK VAN LEE NING le Zierikzeeop Woensdag den 21 April 1852 des namiddags ten 2 ure, van de verstane Paaiden ingebragt tot uit." Januarij 1851. Dingsdag den 20 des namiddags van 3 tol 4 ure, te bezien. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 2