ZMiESCHI COURANT. N.° 30. Woensdag 14 April. 1852, Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. a. abokkeussts-fbui Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4L ure. vbbichubit: pbijs der advertenties Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt OPE1BARE VERCADERIlie van den Gemeente-Raad te Zierihzee den ÏO April 1852. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Het nieuw benoemde lidM.r C. J. Fokker wordt geïnstalleerd. Na zijne eedsaflegging wordt hij door den Voorzitterook namens den Raad, ge- luk gewenschtwelke toespraak hij beantwoordt. Hierna heeft de beëediging plaats van M.r W. J. P. Kroef, als Secretaris, als zoodanig in de vorige zitting gekozen. "Wordt medegedeeld, dat de heer Minister van Binnenlandsche Zaken eene gunstige dispositie heeft verleend op liet dezerzijds gedaan verzoek, om dispensatie van vergelijkend examen voor de benoeming van een burgerschool-onderwijzer, ten einde den heer Bastmeijer als zoodanig te be noemen, en wordt, op voorstel van den Voorzit ter, alsnu tot die benoeming overgegaan, en met eenparige stemmen gekozen de heer H. J. Bast- heijer op de gewone voorwaardente rekenen van af 1 dezer maand. Wijders wordt voorlezing gedaan van eene mis sive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin hij blijft volharden bij zijne bedenkingen tegen het Policie-Reglement. Burgemeester en Wethouders doen het voorstel om dit in handen eener commissie te stellen. De heer Fokker ver klaart zich hiertegeneensdeelsomdat de be- denkingen te duidelijk en te wettig zijn, dan dat zij zouden kunnen weersproken worden en anderdeels, omdat een nieuw Policie-Regle ment te wachten is. De heer van Dongen stemt hiermede in, en op advies van die heeren wordt besloten, het Reglement, ingevolge de opmer kingen des Ministers, te wijzigen. Kwamen ter tafelde rekeningen van den Straatweg naar Brouwershaven, en van het Alge meen en het Israëlitisch Armbestuur, over 1851. De Voorzitter benoemt eene commissie, be staande uit de heeren Egter, Goemans en van Adrichem, ten einde deze te onderzoeken en daarna rapport uit te brengen. Wordt gelezeneen verzoekschrift van M. J. de Looze c. s. waarin zijals eigenaren van woonhuizen op den Dam, verzoeken, dat de Gemeente voor hare rekening neemt, het on derhoud der kaaimurenaan de achterzijde hunner huizenvolgens daartoe aangevoerde motieven. Dit wordt gesteld in handen van de heeren van Dongen, Fokker en den Secreta ris, ten einde daarop hun gevoelen te willen mededeelen, Er wordt besloten, om aan heeren Gedepu teerde Staten magtiging te vragen, om uit den post van Onvoorziene Uitgaven te mogen be schikken over de som van 160, tot extra-sub sidie aan het Hervormd Armbestuur, wegens verplegingskosten van een krankzinnige te Dord recht. Eene woning (eigendom der gemeente^, staande op de Vischinarkt, ledig zijnde, wordt, op voorstel des Voorzittersovergegaan tot het be geven der vrije bewoning van dit huisje, en daarmede begunstigd M. Berrevoets, tot we- deropzeggens toe, en onder gehoudenheidde jVischmarkt schoon te houden. Wordt overgelegd een concept-Reglement voor de Spaarkas der Arbeiders-vereeniginghetwelk wordt gesteld in handen van de heeren Moens, van der Veiet en Landsknegt, ten einde dit te be- oordeelen en verslag van hun onderzoek te geven. Er komen ter tafel twee rekwesten van de firma Bal C.° handelaars in turf één nopens het meten der turf, waarover zij een beter toezigt verzoeken en één bij hetwelk zij hun wensch te kennen geven dat een onderzoek zal inge steld worden of zij al of niet verpligt zijn om aan de turfkaai te lossen om daarvoor bijgebragte redenen. Deze adressen worden mede in handen gesteld van de heeren Moens van der Vliet en Landsknegt. De heer de Jonge geeft eenige inlich tingen nopens het eerste rekwest, ten gevolge van welkealsmede op eene aanmerking van den heer Fokker wordt beslotendat het collegie van dagelijksch bestuur, de turfmeters hierover zal onderhouden. Aan het andere rekwest zal ge volg gegeven worden De commissie, die in de vorige vergadering was benoemd tot het onderzoeken der rekeningen der Bank van Leening en van het Brand-Collegie heeft een gunstig verslag daarvan uitgebragt. Op het advies der commissie, worden zij door den raad gearresteerd. Hierna is de vergadering gescheiden. doit8chï.ahd. Keulen 8 April. Tc Maagdenburg zijn dezer da gen twee Christenmeisjes lot de Joodsche Kerk over gegaan om twee jonge mannen van die belijdenis te kunnen huwen. Volgens het ceremonieel der Israëli tische godsdienst wees de rabbi haar tien malen af, tot dat hij op haar ten elfden male aanhouden beide lot de afzwering van het Christengeloof toeliet en daarna de huwelijkspleglïgheid voltrok. Het sedert lang gevormd plan om de stad Wee- nen op eene indrukwekkende wijze te versterken is in weerwil der vele ook uit een strategisch oogpunt daartegen gemaakte bedenkingen nu ook ten hove goedgekeurd en schijnt zijne uitvoering nabij te wezen. Tot dat plan behoort het aanleggen van een zeer uitge strekt arsenaal en wapendepót om een leger van 500,000 man van uit de hoofdstad van alle oorlogs behoeften te kunnen voorzien. r b a N H b II b, Parijs, 7 April. Zondag jl. zijn aan de verschil lende mairen dezer hoofdstad ruim 300 huwelijks-af kondigingen aangeplakt. Het Spoansche blad Espanna deelt het volgende voorval mede Nabij het stadje Estella woonde een jeugdig paar hetwelk slechts sedert eene maand ge huwd was. Op 21 Maart gingen de jonggehuwden langs de rivier Erga eene wandeling doen. Sedert eenigen tijd werd de jonge vrouw door den demon van den minnenijd gekweld en zoodra zij de rivier was genaderd stortte zij zich als eene woedende fu rie in den vloed. De brave niets kwaads vermoe dende man hief, toen hij zijne beminde wederhelft door den stroom zag wegslepen een jammerlijk ge schreeuw aan en toen hij geen hulp zag naderen sprong hij ofschoon niet kunnende zwemmen in de rivier om zijne vrouw te redden. Inmiddels waren op zijn hulpgeroep, eenige personen aangesneld, die niet weinig verbaasd stonden toen zij do jonge vrouw den man met de eene band vasthoudende bedaard naar den oever zagen zwemmen en hun hoorde toe roepen wees niet ongerust, mijne heeren hel is nietsmijn man is gezond en welen ik de gelukkig ste der vrouwen. Ik wilde slechts een bewijs zijner liefde en nu ben ik volkomen gerust gesteld." De jonge man vernam later de aanleiding tot dit tooneel en weet nuofschoon ten zijnen koste dat zijne vrouw zeer goed zwemmen kan. alloot-bhittakilus, Londen 7 April. Er zijn lijdingen van de Kaap- de-Goede-Hoop ontvangen loopende tot 3 Maart. De rapporten nopens de krijgsoperatiën luiden niet zoo gunstig als men had gedacht. Ofschoon hier en daar van de zijde des vijands voorslagen waren ge daan om in een vërgelijk te treden geschiedde zulks in zoodanige bewoordingen dat men de opreglheid der bedoeling in twijfel trok en zich in allen gevalla daardoor in de krijgsoperatiën niet liet stuiton. Er hadden dan ook weder eenige schermutselingen plaats gehad die ten voordeele van de Engelsche troepeu waren uitgevallen. De thaDS ontvangeu Kaapsche dagbladen tot l Maart behelzen nadere bijzonderheden omtrent het verongelukken der Engelsche stoomboot Birkenhead maar tevens dat de schooner Lionessvan Algoa-Baai afgezonden twee tot dat schip behoorende sloepen ontmoeten de zich daarin bevindende schipbreukelingen aan boord genomen bad waarna de schooner zich naar het wrak hegeven heeft en er in geslaagd is in het geheel 116 menschen te redden namelijk den assistenl-kapitein Richards den staf-chirurgijn Bowen den klerk Horeden ingenieur Rent inch 63 soldaten 29 matrozen mariniers en jongens 7 vrouwen en 13 kinderen. Behalve deze zijn nog 23 schipbreuke lingen in de baaijen van het district Caledon aange komen hoe, was niet bekend. Ook had een vlot, waarop zich een aantal menschen bevond het zinkend schip verlaten. Londen 8 April. Men heeft eenige nadere bijzon derheden ontvangen betreffende het vergaan van het oorlogsstoomschip Birkenhead, Uit de mededeelingen van een officier die zich aan boord van dat vaartuig bevond en gered is geworden blijkt dat het genoemde stoomschip den 24 Fcbruarij uit Engeland in deSimons- Baai was aangekomen, met troepen tot versterking van de onderscheidene in de Kaap-kolonie aanwezige rege- menten. Nadat een aantal vrouwen en kinderen voor de Kaapstad aan wal gezet was, is hel schip in den avond van den 25 naar Algoa-Baai gestoomd om daar de aan boord zijndo manschappen te ontschepen. Inden ochtend van 26 Februarij te 2 ure is het vaartuig eensklaps ter hoogte van Point-Danger op eene on- zigtbaro rots gestooten en heeft daardoor zoodanig lek bekomen dal hel in weinige oogenblikken gedeeltelijk met water gevuld werd. Onmiddelijk werden alle mo gelijke maatregelen genomen om het waler uit te pom pen waartoe de aan boord zijnde krijgslieden met de grootste orde hebben medegeholpen doch ditvermogt niets. Toen het bleek dat geono andere redding mo gelijk was zijn de aanwezige vrouwen en kinderen in eene groote boot geplaatsten hebben nog eenige andere schepelingen zich in twee andere booten gered. Op deze wijze hebben 116 der aan boord zijnde 638 perso nen de naburige kust bereikt. Ongeveer 20 minuten nadat het schip op de rots geraakt was is het uiteen geslagen vele der schepelingen hebben toen langer of korter zich aan het drijvende wrakhout geklemd maar verre de meeste dezer ongelukkigen zijn eene prooi der golven geworden. Slechts enkelen zijn op do kust aan gedreven. In het geheel zijn slechts 184 personen be houden. Het onheil wordt hieraan geweten dat de gezaghebber van het stoomschip Salmond(welke on der de verdronkenen behoort) al te digt langs de kust heeft doen stevenen, ten einde de togt naar Algoa-Baai te bekorten. Zierikzee 13 April. Vóór hel einde van dit jaar zal de telegrafische lijn lusscben ons rijk en Belgie ge reed zijn. Zij zal loopen van Antwerpen over Breda

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1