29. Zaturdag 10 April. 1852, n Woensdag en Zaturdag. BESTUREN" ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN. L O oefbeid OF. st. ZlERtEZEESGHE COURANT. aboknemebits-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4t ure. verschijnt: PRIJS DEE ADVERTEMTIEM J Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt Ier kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 10 dezer maand des middags ten twaalf ure op bet Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeenie-ütaad zal gehouden worden. Zierikzee, den 8 April 1852. De Burgemeester voornoemd DE CRANK. BUITENLAND. duztschi.a n d. Frankfort 5 April Eergisteren is te Weimar zeer onverwachts overleden de hertogin Irla van Sah- sen-W'eimargemalin van den hertog Bernard van Sakscn-W eimar luitenant-generaal in Nederlandsche dienst en opperbevelhebber van het Nederl. leger in Oost-Indie welke op dcszelfs terugreis uit Iridie zich thans vermoedelijk te Milaan zal bevinden. l)e Pruissische öorlogs-marine bestaat thqns uit 3 zeilschepen 5 stoomschepen en 42 roeivaartuigen bemand met 1800 koppen en voerende 177 vuurmonden. Het geschil tusschen Oostenrijk en de Vereenigde- Statcn van Noord-Amerika moet thans bijgelegd zijn. Te Ofen werden den 28 der vorige maand eenige jongelieden gearresteerd die met driekleurige sjerpen in het openhaar verschenen waren en vivat Kossuth ge roepen hadden. Ook zijn twee speelgoedhandelaars le Pesth wegens hel bezit van heelden en poppen met de Hongaarsche kleuren met gevangenis gestraft. De vervolging der Christenen in Bosnië neemt hand over hand toe noch daar noch in Herzegowina kun nen ergens meer kerkelijke plegtigheden verrigt of sacra menten toegediend worden en de gezamenlijke bevol king siddert voor eene gewelddadige bekeering tot het Islamismus. Velen meenen dat de naburige Christen volken dit niet langer stilzwijgend moeten aanzien en zich zelfs niet uitsluitend tol diplomatische tusschenkomst mogen bepalen. r a i a h a ii s. Parijs 5 April. In de aanspraak welke de presi dent der Republiek gisteren avond tot de leden van de magistratuur heeft gerigt die den eed in zijne handen aflegden komen de volgende zinsneden voor Na den dag op welken bel leerstelsel van de volks- souvereiniteit dat van het goddelijk regt heeft ver vangen kan men zeggen dat geene regering wettiger •was dan de mijne. »ln 1804 hebben 4 millioen stemmen terwijl zij do erfelijkheid van het gezag in mijne familie verkondigden, mij als erfgenaam aangeduid. »ln 1848 werd ik door G millioen stemmen aan het hoofd van de Republiek geroepen. »In 1851 hebben 8 millioen stemmen mij in dit ge zag gehandhaafd. »Dcn eed in mijne handen afleggende zweert gij geen getrouwheid aan een mensch maar aan een beginsel aan eene zaak aan den nalionalen wil zeiven." Al de aanwezigen waren niet weinig verbaasd over deze taal maar nog meer over den loon waarop die woorden werden uitgesproken en over het verder ge drag van den president die terstond na de eedsafleg ging zonder iemand verder een enkel woord toe te spreken de zaal verliet. De prins gedroeg zich zoo barsch als of hij voornemens was al de aanwezigen op staanden voet te doen transporleren naar Cayenne of elders. Men wil in bovenstaande woorden het duidelijk bewijs zien dal bel keizerrijk weldra zal geproclameerd wor den althans zal men hebben opgemerkt dat Bodewijk Napoleon er bepaaldelijk op drukt dat hij de wettige erfgenaam is van bet gezag in Frankrijk. Men heeft berekend dat de president bij zijne toegekende dotatie, riu hoeft een inkomen van 1 mil lioen francs 's maands 230,709 fr. 23 c. per week 32,876 fr. 71 c. por dog 1369 fr. 68 o. per uur 22 fr. 83 c. per minuut, 38 centimes per seconde. De gouvernemenlshladen behelzen het volgende berigt Men verzekert dat de koning van Pruissen de viering heeft afgeschaft van hel jaarlijksche feest ter herdenking van den inlogt der vereenigde legers in Pa rijs in 1815." Het glazen paleis dat in do Champs Elysées op- gerigl zal worden zal do helft kleiner zijn dan dat waarin de groote wereld-tentoonstelling gehouden is. Men zegt dat het in Februarij 1853 gereed zal wezen en dat men trachten zal wanneer het glazen paleis le Londen intusschcn mogt afgebroken worden die ge deelten van hetzelvo aan le koopen die voor het nieuw op te rigtcn gebouw zullen kunnen gebezigd worden. Met den eersten gunstigen wind zal het korvet- schip Al-lier van Brest onder zeil gaan naar Cayenne, om derwaarts do eerste bezending gedeporteerden van de galeijen van Rochefort en Brest over te brengen deze bezending is 300 personen sterk waaronder zich 150 moordenaars bevinden. Een elftal galeiboeven is weder aan wal gezet om naar de galeijen teruggevoerd te worden daar zij hunne lotgenoolen wilden aanhitsen om de oflicieren en passagiers van de Allier le ver moorden. Aan boord van de Adèle zullen weder 240 per sonen naar California gevoerd worden voor rekening van de loterij der gouden staven het aantal voor reke ning dier loterij naar Californie getransporteerde per sonen bedraagt reeds 2000. Het Spaansche blad Nacion deelt een staat mede, volgens welke bet aantal civiele ambtenaren de mili taire ambtenaren dus niet niedegerekend die ten koste der schatkist leven 374,950 bedraagt. De bevolking van Spanje bedraagt 15 millioen zielen wanneer men daarvan de vrouwen de kinderen en de dagloonors af trekt dan komt men tot het resultaat dal elke 5 belastingschuldigen met het onderhoud van één civiel ambtenaar belast zijn. De pauselijke regering zou waarschijnlijk de aan wezigheid van den prins van Canino op het Italiaansche grondgebied wel oogluikend hebben toegelaten wan neer hij te Genua geen bezoek had gebragt aau de moe der van Mazzini en aan eenige andere personen betrok ken in de zaken van den Romeinschen opstand en thans naar Genua uitgeweken. De prins van Canino heeft om zich meer aanzien te geven uitgestrooid dal hij met eene zending van den president der Fransche Re publiek belast was welk berigt geheel met de waar heid streed. Men verzekert dat de neef van den president zich te Civita-Vecchia wederom heeft ingescheeptten einde naar Frankrijk terug te keeren zoodat men de eischen der Romeinsche regering volkomen regt beeft laten we dervaren. (De prins van Canino [Lucien Bonaparte] was hij een nog niet opgeheven pauselijk besluit wegens zijne deelneming aan de Romeinsche revolutie uit den Ker- kelijken Staat verbannen.) t}BOOT-BBITTANIIZ£I9, Londen 5 April. De lords der admiraliteit hebben liet hevel lot afzending van troepen naar de Kaap-de- Goede-Iloop weder ingetrokken waaruil men opmaakt dat de Kaffer-oorlog als geëindigd beschouwd wordt. Volgens beriglen van Sidney (Australië) tol 18 December ging het gouddelven in die kolonie onafge broken voort en was de geraamde jaarlijksche uitroer van dal kostbaar metaal van één millioen op drie mil lioen geslegen. BINNENLAND. Zierikzee 9 April. Naar mrn vernoemt is door Zijne Majesteit dezer dagen vergunning verleend tot bedijking der schorren en aanwassen gelegen vóór de polders Louisa Nieuw-KieldrechtWillem—Hen drik en Melo onder de gemeenten Clinge en Graauw en Langendam en is aan die vergunning do ver- pligling verbonden tot herstel van het haventje met de los- en ladingplaats aan de Paal ter vervanging van hel in te dijken haventje terwijl men voorts in het belang dor Nederlandsche arbeiders gehouden zal zijn de voorschiilten op te volgen welke door het departement van binnenlandsche zaken omtrent het bezigen van vreemde arbeiders bij's rijks werken zijn gegeven. Bij de op den 6 dezer geboudene openbare aan besteding vau het verbouwen der vergaderzaal van de provinciale staten le Middelburg is dat werk aango- nomen door den heer M. K. Jerasaldaarvoor f 3539. Wij doen opmerken, zegt de 's Gravenhaagscke Nieuwsbode dat ingevolge art, 249 der gemeentewet het verbruik van zout zeep aardappelen varkens- vleesch en schapenvleesch voor de gemeenten niet wordt belast; terwijl volgens art. 117 der provinciale wet, accijnsen niet als provinciale belastingen mogen worden voorgedragen zoodat varkensvleesch en schapenvleesch noch voor het rijk noch voor dc provincie noch voor de gemeente zullen kunnen worden belast. Het Algemeen Handelsblad verzekert dat het ont werp van wel op het hooger middelbaar en lager on derwijs naar den raad von slate verzonden is en men stellig verwacht dat hel nog in deze zitting der staten- generaal aangeboden zal worden. Uit de over 1851 hij hel departement vanjuslilia ontvangen statistieke opgaven van preventieve justitio blijkt, onder anderen, dal gedurende dat jaar, ter voor koming van onheil of m'sdrijfwegens dronkenschap in bewaring zijn genomen in Noord-Brahand 40, Gelder land 84 Zuid-Holland 795 Noord-Holland 1029 Zeeland 53 Utrecht 121 Vriesland 151 Overijssel 151, Groningen 100, Drenthe 39 Limburg 80 teza men 2643 aanhoudingen. Dit betrekkelijk reeds zeer aanzionlijk cijfer zou nog aanmerkelijk hooger zijn ge- loopen indien de aaoteekeningen van 1 Januarij af met dezelfde juistheid waren hijgehouden en voorhanden geweest. De waterspiegel in het Haarlemmer-Meer is in do maand Maart jl. niet 0'/2 duim verlaagd. Uit Gouda meldt men dd. 5 dezer «Het ver dient eervolle vermelding dat een groot getal der meest achtingswaardige winkeliers en neringdoenden alhier zich uit vrije beweging hebben verbonden om zich althans gedurende den tijd der godsdienstoefeningen van allen handel le onthouden." Aan de Provinciale Drentsche Courant wordt uit Meppel het volgende geschreven De Goede Vrijdag, die hier vroeger half werkende werd gevierd en waar aan dus weinig waarde als feestdag werd toegekend., zal nu plegtigcr e.n zijner waardiger worden donrgebragt, althans onze predikanten hebben er gelegenheid too ge geven daar zij op dien gedenkwaardigen dag driemaal wenschen te prediken, en in do avondgodsdienstoefening het tl. Avondmaal zullen vieren. Jl. zondag morgen had in het dorp Hoogerheide nabij Bergen-op-Zooin een schrikkelijk voorval plaats. Eene aldaar woonachtige weduwe dagloonster begaf zich ter kerke om de eerste Mis hij te wonen alleen te huis latende drie kinderen waarvan het oudste slechts acht jaren telde. Twee er van bevonden zich le bed terwijl het derde zich hij het vuur ophield. Eensklaps ontstaat er brand in de woning (men denkt door het stoken van ligt hout of bladeren enz.) en in een oogcnhlik is hel huisje inet het zich daarin bevindende verteerd hebbende alleen het hij het vuur gezeten ge weest zijnde, kind zich kunnen hergen. Men kan de wanhoop der ongelukkige moeder zich voorstellen zich huiswaarts willende begeven niet alleen al het hare tot asch maar wat meer zegt hot onkenbaar overblijfsel van twee barer lievelingen le moeten wedervinden. Men schrijft uil 's Bosch aan de Tijd: «Gij herinnert u welligt nog den Udenschen schaap herder die eenige jaren geleden in de dagbladen is ge noemd geworden door den aanleg dien hij voor de beeldhouwkunst vertoonde middelerwijl hij do kud den hoedende, tot tijdverdrijf het zakiaes ais bijtel go-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1