IZERIKZEESCHE GODRANT. Woensdag 1 April. BESTORM AMMSTBATIBI. N.° 28. 1852 ft NIEUWSTIJDINGEN. 0«/2 urc* I2 27* O ure.- 3 =5. AB03SIffEB53SJHT3-PREJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,2o. Inzending der Advert, daags tevoren,'' snamidd. vóór ure. VEES CHI jktt: Woensdag en 'Zaturdag. PEW8 SER ADVBHTE35TTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels h f 1behalve hel Zegelregl, De Staatsraad Commissaris des Konings in da Provincie Zeeland Brengt hij deze ter kennis van de aannemers van pu blieke werken dat door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandscbe Zaken aan hem zijn medegedeeld de voorwaarden waarop hot Spnansche gouvernement voornemens is het leggen was! enstaes ©poos'" weg van Artmjuez naar Almansaaan te besteden Ie Madrid op den 31 Julij aanstaande en dal aan hen die genegen mogten zijn van die voorwaarden kennis te nemen daartoe ter Provinciale Griffie gelegenheid zal worden gegeven. Middelburgden 1 April 1852. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCEÏ. BUITENLAND. buitschiawo. Keulen, 1 April. De theologische faculteit te Hei delberg heeft na rijp onderzoek de handelwijze van den Bremer senaat gebillijkt Om pastoor Dulon te Bremen wegens zijne mei het Christendom strijdige ja daartegen vijandige denk- en leerwijze den kansel en de uitoefening zijiier verdere amhtspligton te ontzeg gen. l)e verklaring is door UmlreitUllmannHun- deshagen on Schenkel onderteekend. Door het hof van appèl te Greifswald is de Keur- Hessische minister von Hassenp/lugwegens valschheid in geschrifte in tweede instantie tot eene maand ge vangenis veroordeeld. De Gustaaf-Adolf-vereeniging heeft lot in 1850 onderstand aan bijna 600 Protestantsche gemeenten ver leend en daartoe hij de /YOG,000 aangewend. Zij strekt hare hemocijingen over de geheele wereld uit. r a i v E B u a. Parijs 1 April. De geruchten betreffende de pro clamatie van hel keizerrijk blijven stand houden. Men gelooft niettegenstaande de redevoering van Lodewijk Napoleon, of juist ten gevolge van het door hem gezegde, dat de Republiek nog slechts zeer korten tijd bestaan zal en dat dus het keizerrijk op handen is. Hel gouvernement heeft last gegeven om in het departement du Nord een waakzaam oog te houden op de geheime bereiding van een nieuw soort buskruid, dat geheel wit is ligt ont vlamt en veel meer kracht bezit dan het gewone buskruid. Volgens eene circulaire van den minister van open baar onderwijs zijn alle leeraren van collegiën verpligt, hunne haarden af te scheren. Naar het schijnt is deze maatregel ook van toepassing voor de gewone onder wijzers. Volgens uit Italië ontvangen berigton is op last van den paus aan den prins van Canino het binnenkomen van Rome verboden. Genoemde prins heeft zich eerst to Livoino vervoegd doch is aldaar af gewezen waarop hij zich te Civila-Vecchia ontscheept heeft. De paus moet gezegd hebben Rome te zullen Verlaten Wanneer de prins daar kwam. Parijs 2 April. Volgens de laatste berigten uit Kome bevond de prins van Canino zich nog altijd te Civita-Vecchia. De weg tusschen deze plaats en Rome was met sbirren te voet en te paard als bezaaid die hem met de meeste zorgvuldigheid den weg naar Rome versperren. De senaat heeft eergisteren eeri belangrijk besluit genomen opzigtens de civile lijst van Lodewijk Napo leon. Deze had daarvoor, hij monde van den minister van financiën doen vragen om een jaarlijksch bedrag Van 8 millioen francs. De senaat heeft evenwel begre pen dal zulks te weinig is en beslootmet de eenpa rige stemmen van 79 aanwezige leden, dal aan Lode wijk Napoleon jaarlijks 12 millioen francs zal worden verstrekt. Men verzekert zelfs dat eenige leden zich tegen die 12 millioen in de bureaux verzet hebben daar zij hot bedrag nog Ie gering vonden. Twaalf millioen francs bedroeg ook de civile lijst van den laalslen koning van Frankrijk maar deze moest daarvoor op eigen kosten de koninklijke paleizen en goederen onderhouden zoo als b. v. de Tuileriën Versailles Compiègne Saint-Cloud Fonlainehleau enz. welke kosten van onderhoud thans door den staat zullen moeten gedragen worden terwijl desniet temin liet gebruik en de opbrengst dier koninklijke be zittingen mede aan Lodewijk Napoleon is geschonken. Hem zal echter niet gegeven worden de opbrengst van de oude hosschen der kroon hij zal evenwel onder anderen uitsluitend regl hebben op de jagt in de hos schen van Marly Saint-Germain Versailles en Fon- tainehlau. in het kort Lodewijk Napoleon heeft thans over veel ruimer geldelijke middelen te beschikken, dan ooit aan Lodewijk Philips zijn toegestaan. Do legilimislische dagbladen uit de departemen ten melden dat de bevolking der provinciën zeer ver langen naar de vestiging van het keizerrijk. Parijs 3 April. De termijn binnen wolken 5 pc.' tor remboursering konden aangeboden worden is gis teren verstreken. De gezamenlijke aanvragen tot rem- hoursering beloopcn een kapitaal van ongeveer 31 mil lioen francs. Van af dingsdag aanstaande zal met het rembbnrseren een aanvang gemaakt worden. Men zal zich herinneren dateenigen tijd gele den te Rome een komplot ontdekt is dat gedurende het ksrneval zou uitbreken. Dientengevolge werden 200 personen in hechtenis genomen die thans, na 27 dagen gevangenschap weder in vrijheid zijn gesteld. Men ziet met nieuwsgierigheid den afloop der zaak van den prins van Canino te gemoet. Men gelooft echter dat de neef des presidents zich werkelijk naar Rome zal begeren. GBOOT-BBBTTAÏJMÏEI9, Londen 2 April. De veeziekte waarover op het vasteland sinls veie jaren wordt geklaagd bestaat ook hier te lande in meerdere of mindere mate. De wetgevende magt van den staat New-York heeft bekrachtiging verleend aan de oprigting eener par ticuliere maatschappij, die ten doel heeft te New-York een gebouw voor eene tentoonstelling van nijverheids- voortbrengselen van alle volken op te rigten, in den trant van hel gebouw der Londensche wereldtentoon stelling. De kamer van volksvertegenwoordigers in de Ver- eenigde-Staten heeft aan d.' Morton eene bclooning van 100,000 dollars toegekend wegens de ontdekking der gevoelloos makende kracht van den aether Een der New-Yorksche dagbladen behelst eene uit de hoeken der tolbeambten te San-Francisco opge maakte opgave van de in hel jaar 1851 van daar uitge voerde hoeveelheden goud deze bedragen gezamenlijk eene waarde van 34,492,633 dollars. Met de laatste overland-post heeft men uit China het berigt ontvangen dat de opstandelingen ontegen zeggelijk veld winnen. De proclamation van den pre tendent Tien Teh worden Ie Canton openlijk afge kondigd en de autoriteiten durven de bulletins der denkbeeldige overwinningen van de keizei lijke troepen niet meer verspreiden. De gouverneur-generaal der provincie Canton wordt door de opstandelingen in eene zijner eigene steden belegerd cn het overschot der kei zerlijke krijgsmagt is onlangs geheel verslagen. Do eenige hoop der Manlchou-dynastie berust op de ver deeldheden die waarschijnlijk onder de hoofden van den opstand zullen ontstaan. BINNENLAND. Zierikzee 6 April. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal op jl. vrijdag middag is het voorstel van de heeren de Frcmery c. s.tot af schaffing van den accijns op varkens en schapen door de voorstellers ingetrokken zijnde het vervangen door een van regeringswege aangeboden en daarmede gelijk luidend wets-ontwerp, hetwelk dadelijk, in eene avond zitting in behandeling is genomen waarna het met al- gemcene stemmen is aangenomen zoomede is in die zitting, wel 45 togen 7 stemmen, aangenomen, het wels-onlwerp tot amortisatie van schuld over 1851. Met den 1 November aanstaande zal de wet tot af schaffing van deu accijns op varkens en schapen in wer king treden. De vergadering is daarna gescheiden tot den 4 Mei. Na de aanneming der wetten op het zege! het gedis- teleerd het zout en de suiker door welk een en ander de schatkist een zuiver hooger rendement van 947,000 zal bekomen kan, volgens verklaring der regering gereedelijk lot de afschaffing van eenige ac- cijnsen worden overgegaan. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn opgeroepen om te vergaderen op woensdag den 14 dezer. Z. M. heeft hij besluit van den 27 Maart jl, magliging verleend tot het onder de wapenen roepen van de miliciens van de ligling van 1851 welke in re serve waren gesteld en zulks legen den 15 Mei aan staande om in den wapenhandel te worden geoefend. Deze oefeningslijd is voorts bepaald voor de infan terie op vier maanden voor de kavallerie op één jaar en voor de artillerie op drie maanden. Rij Z.' M." besluit van den 31 Maart jl. is hij continuatie benoemd tot kantonregter te Brouwers haven m.T TF. B. Kroef. Men verneemt dat de handboog-schutterijen ia het rijk van wege den koning, konnis hebben hekomen, dat in 1852 geen wedstrijd met den handboog op het Loo zal worden gehouden doch tevens zijn uitgenoo- digd om vdór den 1 Junij eerstkomende onderling eea concours hetzij op don doelen of op de wip te houden, en den uitslag daarvan mede te deelen zullende alsdan aan dengene van iedere handboog-schutterij welke de meeste punten of het meest den vogel van de wip heeft geschoten door de zorg van Z. M. eene zilveren me daille worden uitgereikt. Dezer dagen zijn twee scberpregters cn vieradsi- stenten benoemd. Een der scberpregterswiens stand plaats te Arnhem zal zijn zal gesteld worden over de provinciën Gelderland Vriesland Overijssel Gronin gen Drenthe en Limburg. De ander zal zijne stand plaats te Amsterdam vestigen en zijnen werkkring over de provinciën Noord-Braband Zuid- en Noord-Hol land Zeeland en Utrecht uitstrekken. In de afgeloopen week hebben tusschen de dra gonders en jagers te 's Hage in bezetting hoog loo- penrle twisten en vechtpartijen plaats gehad. Vele manschappen zijn dientengevolge gewond zelfs heeft een jager het met don dood bekocht en verkeert thans nog een dragonder in levensgevaar. Met den 1 Mei zullen de dragonders do residentie verlaten. Uit Usselmonde wordtals onder de zeldzaam heden behoorende, gemeld, dat bij den landman C. de Lijsterop do hofstede genaamd: Eer berispt dan verbeterd in de afgeloopen maand Maart door vier koei- jen acht kalveren en door twee schapen zeven lamine ren allen achtereenvolgende, in een volkomen en goeden staat zijn ter wereld gebragt. Naar men verneemt is zekere Kuipers die met een hondenkar langs den dijk van Gorinchein naar Hardinxveld reed door vier kerels aangerand. Kuipers sneed de honden los die daarop de booswichten aan vielen met dat gevolg dat een van hen ernstig gehe ten is zoodat deze dieren aldus hun meester bevrijdden. Men meldt uit Koevorden van den 2 dezer Gepasseerden nacht brandde te Steenwijksmoer een gr hucht onder deze gemeente behoorende eeno woning bewoond door den landbouwer L.Ier H., geheel af Bijna al de tilbare havo benevens 5 runderen zijn don de vlammen verteerd. Het opmerkelijkste van ue zaa is naar men verhaalt dal de bewoner van dal b, reeds voor eenigen lijd was gewaarschuwd dat zijne w

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1